Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Peleti, brichete, pellets

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
994 replies to this topic

#829
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016
salutare! a avut cineva experiențe neplăcute cu peleții Caldo Natura de la Roman? așa, pe cine am mai întrebat pe aici părerile ar fi destul de bune... m-a înscris și pe mine cineva în coada de așteptare (se vând după planificare...) și n-aș vrea să mă procopsesc cu vreo belea, că vreau să iau un palet... ce păreri aveți? Mulțumesc!

#830
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016
foaaaarte interesantă criza asta de peleți: dede bacău a băgat azi câte un tir de schw (!?! se zvonea că li s-au închis 2 fabrici, că e deneaul pe ei, că... sanchi...) în fiecare magazin și o să mai bage încă unul mâine; la frumosul preț de 16 lei sacul de cinșpce kile... m-au sunat și de la LerMer că au băgat marfă și bagă și mâine; romst are și el pe țeavă vreo 8.000 de saci în primă instanță și mai aduc; toți la prețuri de 16 lei +/- ceva; asta în condițiile în care, în astea 2-3 săptămâni de criză, micii producători au vândut pe bază de programare (e unul în Bacău care ia banii înainte pe toată cantitatea comandată dar poți ridica doar 20 de saci pe săptămână de la depozit...); cum s-ar zice, majoritatea ne-am descurcat cumva, nu cred că  dormit cineva în frig... ce va urma? fie lumea speriată va cumpăra cantități mari la 16 lei sacul (avantaj distribuitori, că furnizorii tot atât încasează), epuizând tot ce bagă ei cu țârâita în magazine, iar dacă nu (adică oamenii vor cumpăra moderat), peste câteva săptămâni vom asista la super-oferte de 13,5-14 lei sacul care vor ține până în vară, sezonul următor lansându-se de la acest nivel... micii producători se vor replia și ei pe niște prețuri mai mici dar în vecinătatea prețurilor din magazinele diy; personal, așa cum am mai spus, cred că piața peleților e cartelizată și această criză a fost doar o manevră de marketing comună...

#831
RoDP

RoDP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 07.05.2006

View Postdcristiand, on 23 februarie 2017 - 23:06, said:

foaaaarte interesantă criza asta de peleți: dede bacău a băgat azi câte un tir de schw (!?! se zvonea că li s-au închis 2 fabrici, că e deneaul pe ei, că... sanchi...) în fiecare magazin și o să mai bage încă unul mâine; la frumosul preț de 16 lei sacul de cinșpce kile... m-au sunat și de la LerMer că au băgat marfă și bagă și mâine; romst are și el pe țeavă vreo 8.000 de saci în primă instanță și mai aduc; toți la prețuri de 16 lei +/- ceva; asta în condițiile în care, în astea 2-3 săptămâni de criză, micii producători au vândut pe bază de programare (e unul în Bacău care ia banii înainte pe toată cantitatea comandată dar poți ridica doar 20 de saci pe săptămână de la depozit...); cum s-ar zice, majoritatea ne-am descurcat cumva, nu cred că  dormit cineva în frig... ce va urma? fie lumea speriată va cumpăra cantități mari la 16 lei sacul (avantaj distribuitori, că furnizorii tot atât încasează), epuizând tot ce bagă ei cu țârâita în magazine, iar dacă nu (adică oamenii vor cumpăra moderat), peste câteva săptămâni vom asista la super-oferte de 13,5-14 lei sacul care vor ține până în vară, sezonul următor lansându-se de la acest nivel... micii producători se vor replia și ei pe niște prețuri mai mici dar în vecinătatea prețurilor din magazinele diy; personal, așa cum am mai spus, cred că piața peleților e cartelizată și această criză a fost doar o manevră de marketing comună...

Sunt multi producatori mici si apar si mai multi ( isi achizitioneaza prese si trec de la folosirea rumegusului pentru bricheti la peleti ). Daca au facut intentionat asta cred ca au facut o greseala pe termen lung pentru ca oamenii au cautat si au descperit producatorii mici care chiar daca dadeau 20 de saci, macar aveau de unde. Dupa ce trece iarna cei care nu au mai gasit in magazine si au trebuit sa apeleze la un producator mic sau local vor apela si pentru aprovizionarea pentru iarna viitoare. Dupa cum ai spus, aceasta criza s-a simtit si la producatorii mici, asa ca ea a existat si nu a fost generata.

#832
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Mie imi este clar ca la sfarsitul lui Decembrie trebuie stoc facut pentru Ian si Feb. Ideal de luat din vara tot insa nu tin minte sa fi remarcat vara preturi bune la peleti prin Dede.

#833
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Pai ce are Dede vara peleti? eu nu am vazut...

#834
slego

slego

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.02.2014

View Postforbes29, on 24 februarie 2017 - 13:10, said:

Pai ce are Dede vara peleti? eu nu am vazut...
Pana acum nu tinea-u pe stoc dar daca comandai iti aduceau doar tie. Probabil vara asta o sa aduca si o sa aibe constant pentru ca altfel iara nu o sa poata face fata iarna viitoare. Daca populatia cumpara vara o sa fie destui peleti pe piata daca nu nu o sa fie pentru ca nici un producator nu o sa faca stoc pentru ca nu are spatiu si nici nu vrea sa tina banii blocati. Daca are stoc si vine un italian  ii vinde tot ce are ca sa incaseze bani si vara sa aibe un cash flow si din peleti. Comportamentul consumatorului va modela piata.

View Postdcristiand, on 23 februarie 2017 - 23:06, said:

foaaaarte interesantă criza asta de peleți: dede bacău a băgat azi câte un tir de schw (!?! se zvonea că li s-au închis 2 fabrici, că e deneaul pe ei, că... sanchi...) în fiecare magazin și o să mai bage încă unul mâine; la frumosul preț de 16 lei sacul de cinșpce kile... m-au sunat și de la LerMer că au băgat marfă și bagă și mâine; romst are și el pe țeavă vreo 8.000 de saci în primă instanță și mai aduc; toți la prețuri de 16 lei +/- ceva; asta în condițiile în care, în astea 2-3 săptămâni de criză, micii producători au vândut pe bază de programare (e unul în Bacău care ia banii înainte pe toată cantitatea comandată dar poți ridica doar 20 de saci pe săptămână de la depozit...); cum s-ar zice, majoritatea ne-am descurcat cumva, nu cred că  dormit cineva în frig... ce va urma? fie lumea speriată va cumpăra cantități mari la 16 lei sacul (avantaj distribuitori, că furnizorii tot atât încasează), epuizând tot ce bagă ei cu țârâita în magazine, iar dacă nu (adică oamenii vor cumpăra moderat), peste câteva săptămâni vom asista la super-oferte de 13,5-14 lei sacul care vor ține până în vară, sezonul următor lansându-se de la acest nivel... micii producători se vor replia și ei pe niște prețuri mai mici dar în vecinătatea prețurilor din magazinele diy; personal, așa cum am mai spus, cred că piața peleților e cartelizată și această criză a fost doar o manevră de marketing comună...
criza e cat se poate de reala. nici brichete nu se gasesc nici lemn de foc decat daca platesti un pret exorbitant. Daca consumatoriii nu cumpara vara producatorul cauta solutii la export dar odata gasita nu o sa renunte la ea in totalitate iarna pentru ca vine vara urmatoare cand are nevoie iara de partenerul din strainatate!!! deci noi consumatorii decidem daca lasam sa exporte vara sau nu.

#835
tassadar

tassadar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 17.02.2004
Criza nu se va termina prea curand atata timp cat cel mai mare furnizor/producator de produse din lemn (peleti, cherestea, brichete..etc) lucreaza la 30% din capacitate in conditiile in care trebuie sa asigure peste 70% din piata. producatorii mici nu exista pentru a acoperi golul ramas. O sa vedeti ce jale mare o sa fie in constructii cu scandura si pretul la care se va vinde.

Informatia despre Schweighofer cu procentele mentionate mai sus este de la fabrica Radauti si este verificata.

Acum se asteapta incheierea contractelor de distributie semnate si onorarea comenzilor deja facute de anul trecut cu retaileri interni urmand pe viitor sa plece tot ce produce Schweighofer in romania, la export.



Toate astea se intampla pentru ca #unitisalvam fara sa gandim consecinte.

#836
gico04

gico04

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 124
  • Înscris: 12.01.2016
Au la Buzau, ii gasiti pe olx. Eu am luat de rasinoase si ard bine fara sa faca multa cenusa.

#837
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007
Aveau ieri in Brico Orhideea stive

#838
leonardusius

leonardusius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 12.10.2009

View Posttassadar, on 27 februarie 2017 - 17:04, said:

Criza nu se va termina prea curand atata timp cat cel mai mare furnizor/producator de produse din lemn (peleti, cherestea, brichete..etc) lucreaza la 30% din capacitate in conditiile in care trebuie sa asigure peste 70% din piata. producatorii mici nu exista pentru a acoperi golul ramas. O sa vedeti ce jale mare o sa fie in constructii cu scandura si pretul la care se va vinde.

Informatia despre Schweighofer cu procentele mentionate mai sus este de la fabrica Radauti si este verificata.

Acum se asteapta incheierea contractelor de distributie semnate si onorarea comenzilor deja facute de anul trecut cu retaileri interni urmand pe viitor sa plece tot ce produce Schweighofer in romania, la export.



Toate astea se intampla pentru ca #unitisalvam fara sa gandim consecinte.

Eu nu stiu cum unii isi permit sa se incalzeasca cu peleti la 1 RON/kg, cand lemnul este 10 tone la 1400RON, adica 0.14RON/kg; de 7-8 ori mai scump. daca consideri umiditatea ca fiind de juma, tot iese de 4 ori mai scump. Poate spuneti dvs.

#839
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Pai nu toata lumea are acces la lemn asa de ieftin
Unii oameni nu vor sa focareasca de 2-3x pe zi

#840
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View Postleonardusius, on 02 martie 2017 - 14:27, said:

Eu nu stiu cum unii isi permit sa se incalzeasca cu peleti la 1 RON/kg, cand lemnul este 10 tone la 1400RON, adica 0.14RON/kg; de 7-8 ori mai scump. daca consideri umiditatea ca fiind de juma, tot iese de 4 ori mai scump. Poate spuneti dvs.
o fi 0,14 lei/kg la Ocolul Silvic, că până ajunge la mine în curte, se face 0,5 lei/kg; și din curte în magazie mai ia vreo 0,15 lei/kg; și până peste 2 ani, când devine lemn de foc adevărat, ajunge la 0,75 lei/kg; acuma, dacă mai pui și diferența de putere calorică, hopa că ajungi cam la fel cu peleții; măcar cu ăștia nu umbli murdar de funingine și mirosind a fum și nu-ți petreci sâmbăta curățind regiștrii centralei, tubulatura și coșul (asta dacă-ți pasă de banii tăi; dacă nu, mai pui și de o făclie pe horn...). Așa cum am mai zis, încălzirea cu lemne e ieftină pentru cel ce locuiește aproape de pădure și are două sobe în toată casa; pentru cei care au una-două sute de metri pătrați de încălzit la temperatură de confort, lemnul a încetat să fie o opțiune viabilă...

#841
ecalin1

ecalin1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.03.2009
salut! stie cineva de unde se pot cumpara brichete lemn fag in zona Bucuresti?

#842
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
In cam orice magazin de bricolaj.

#843
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008
E bine sa-ti faci vara sanie si iarna "car".
Rezista brichetele din rumegus fara sa se umfle din cauza umiditatii din aer pana la iarna?Posted Image

#844
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View Postsandy76, on 10 mai 2017 - 11:36, said:

E bine sa-ti faci vara sanie si iarna "car".
Rezista brichetele din rumegus fara sa se umfle din cauza umiditatii din aer pana la iarna?Posted Image

păi să-ți zic din experiența proprie: pe vremea când aveam cazanul cu lemne, am trecut 2 ierni (aproape) exclusiv cu brichete. Zic „aproape” că trebuie să mai pui și lemn printre ele, așa cum am mai spus mai sus.
În una din ele am avut brichete din acelea cilindrice, mediu presate; le-am cumpărat prin septembrie și au stat bine-mersi până le-am terminat prin aprilie următor.
În cealaltă iarnă, am avut din acelea cu secțiune pătrată, maro la culoare pe exterior, cu gaură pe mijloc; s-a nimerit să fie o iarnă mai blândă, așa că mi-au rămas vreo 20 de pachete, parcă, și le-am ținut până în iarna următoare; n-au fost probleme să tragă umezeală.
În concluzie, cred că dacă iei brichete din acelea RUF, bine presate (densitate de 1,1 kg/dm3), în ambalaj etanș și le ții într-o magazie, n-or să fie probleme; dacă iei din acelea făcute „pe genunchi” și ambalate în saci de rafie, s-ar putea să le pui cu fărașul în sobă...

#845
ariany_78

ariany_78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 24.11.2008

View Postdcristiand, on 22 februarie 2017 - 22:10, said:

salutare! a avut cineva experiențe neplăcute cu peleții Caldo Natura de la Roman? așa, pe cine am mai întrebat pe aici părerile ar fi destul de bune... m-a înscris și pe mine cineva în coada de așteptare (se vând după planificare...) și n-aș vrea să mă procopsesc cu vreo belea, că vreau să iau un palet... ce păreri aveți? Mulțumesc!


sunt foarte buni...apar si aici ca si producator http://www.enplus-pe...fied-producers/

#846
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View Postariany_78, on 26 mai 2017 - 12:24, said:



sunt foarte buni...apar si aici ca si producator http://www.enplus-pe...fied-producers/

merci! doar că... între timp am ars o tonă din aceștia... :-)
Într-adevăr, sunt foarte buni; la mine merg mai bine decât schw...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate