Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 

teren pierdut de primarie

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
isinste

isinste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2007
Buna ziua
Am si eu o problema destul de mare si nu stiu de unde sa incep rezolvarea ei.
Bunica mea a mostenit ,de la parintii ei, un teren aflat in localitatea unde s-a nascut. Acest teren a fost schimbat cu un alt teren (nu stiu prin ce proceduri s-a facut la vremea respectiva-acum 60 ani cred) cu un teren in localitatea unde  s-a casatorit. pana acum cativa ani ( aprrox. 4 ani), s-a aflat in posesia lui. Acum 3 ani a vrut sa vanda(nu avea titlu de proprietate pt ca bunica mea nu s-a putut deplasa sa ceara- a ramas ca pe vremuri, din cate stiu se platea impozit pe ternul respectiv)  , am fost la primarie si ne-a dat afara ca terenu respectiv nu se mai gaseste culmea.
Din cate am inteles de la vecinii din zona terenului un functionar de la primarie ar fi intrat in posesie si vandut. Cum? nu stiu. L a primarie ne trimit la plimbare.
De unde sa incep ?
Mentionez ca terenul initial schimbat (din localitatea de nastere )a fost vandut, deci cred ca la primaria din localitatea respectiva se afla un document referitor la shimbul de teren
   Va multumesc anticipat

#2
isinste

isinste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2007
Nimeni prin preajma?
macar pareri,
Ma gandeam sa incep cu primaria unde s-a nascut bunica sa cer ceva precum s-a facut schimbul.
Dar nu stiu cce sa cer.
Probabil va fi nevoie de o imputernicire din partea bunici sa o reprezint ( la notariat)

#3
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Deci, cum a obtinul bunica terenul acum 60 de ani? Printr-un contract de schimb? Aveti titlul de proprietate (contractul de schimb)?
Deci, cu contractul de schimb si alte acte doveditoare mergeti la comisia pentru aplicarea legii 18 pentru a intra in posesia titlului. Faceti ulterior formalitatile de intabulare, pentru a putea vinde terenul.
In cazul in care functionarii se comporta abuziv, ilegal, faceti o plangere la organul care v-a nedreptatit, sau superiorul ierarhic, urmata de o actiune in contencios administrativ la tribunal.
Daca bunica nu se poate deplasa, este recomandabil sa dea procura unei persoane mai tinere, dar cu experienta.
Pentru o eventuala actiune in justitie, procura trebuie sa fie speciala, nu e suficienta o procura generala (de gestionare a afacerilor curente).


Daca insa terenul a intrat in posesia unui functionar al primariei (sau alt organ public) este necesara o actiune in revendicare.
In cazul in care avem de-a face cu o mafie imobiliara, este recomandabila sesizarea DNA.

Poti detalia? Bineinteles, dupa ce clarifici situatia terenului:
Sunteti in posesia contractului de schimb?
In posesia cui a intrat terenul? Cu concursul carei/caror autoritati publice? Cand/cui a fost vandut?
Ce actiuni ati intreprins pentru recuperarea proprietatii?

#4
isinste

isinste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2007

View Postclara_spiele, on Jun 23 2008, 15:20, said:

Deci, cum a obtinul bunica terenul acum 60 de ani? Printr-un contract de schimb? Aveti titlul de proprietate (contractul de schimb)?
Deci, cu contractul de schimb si alte acte doveditoare mergeti la comisia pentru aplicarea legii 18 pentru a intra in posesia titlului. Faceti ulterior formalitatile de intabulare, pentru a putea vinde terenul.
In cazul in care functionarii se comporta abuziv, ilegal, faceti o plangere la organul care v-a nedreptatit, sau superiorul ierarhic, urmata de o actiune in contencios administrativ la tribunal.
Daca bunica nu se poate deplasa, este recomandabil sa dea procura unei persoane mai tinere, dar cu experienta.
Pentru o eventuala actiune in justitie, procura trebuie sa fie speciala, nu e suficienta o procura generala (de gestionare a afacerilor curente).


Daca insa terenul a intrat in posesia unui functionar al primariei (sau alt organ public) este necesara o actiune in revendicare.
In cazul in care avem de-a face cu o mafie imobiliara, este recomandabila sesizarea DNA.

Poti detalia? Bineinteles, dupa ce clarifici situatia terenului:
Sunteti in posesia contractului de schimb?
In posesia cui a intrat terenul? Cu concursul carei/caror autoritati publice? Cand/cui a fost vandut?
Ce actiuni ati intreprins pentru recuperarea proprietatii?
                


Multumesc mult.
M-am mai linistit un pic-deci se poate face ceva(la primarie am primit raspunsul exact asa:cine esti dumneata sa ne ceri socoteala in privint asta te rugam sa poftesti afara -fara nici un alt raspuns)


Cum stau lucrurile:
- bunica s-a casatorit in alta localitate
-dupa moarte parintilor ei i-a revenit un teren
-acest teren a fost shimbat cu unul in localitatea unde s-a casatorit( cu cine nu stiu-dar stiu (de la bunica) ca acela a vandut terenul respectiv-deci in consecinta exista un act privitor la schimb -altfel cum putea vinde
-pana acum cativa ani vreo 4-5 nu au fost probleme(dar bunica fiind batrana nu s-a dus sa ceara titlu de proprietate pe teren)
-acum 3 ani a vrut sa vanda terenul(in perioada aceea ternul era cultiva si folosit de niste rude cu acordul bunicii) si s-a ajuns la primarie pentru acte
-nu stiu ce raspuns i-a dat bunicii (nu e prea scolita bunica si a inghitit tot ce i-au spus acolo-precum ca nu nu mai are terenul)
-nu stiu din ce cauza sau altceva pur si simplu ca nu mai are terenul(in aceasta zona unde se afla terenu pretul a crescut enorm in cativa ani)
-noi nu am stiut ce se intampla pana acum o saptamana si am fost la primarie unde nu am primit nici un raspuns -nici ca exista terenul nici ca nu exista pur si simplu am fost trimisi la plimbare.
Cum pot sa aflu ce se intampla cu terenul daca cei de la primarie nu imi raspund nici la buna ziua?

#5
anamaria27

anamaria27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.06.2008
Din cate inteleg, nu aveti nici un act(contractul de schimb). Asa e? Sunt  zone in tara, unde primaria vinde pamanturile oamenilor ca la piata; acelasi  teren se poate vinde chiar de mai multe ori. Incredibil ....dar adevarat.

#6
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Primul pas este sa faceti rost (cu mare discretie) de contractul de schimb. Trebuie sa existe in casa voastra, la o alta persoana, in Arhiva vreunui Notariat, din moment ce terenul schimbat s-a putut vinde.

Anamaria, asa este, mafiile imobiliare actioneaza fara nici o jena!

#7
isinste

isinste

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.05.2007
multumesc de raspunsuri
s-a rezolvat
pana la urma am reusit sa vb cu cineva mai cu bun simt in primarie.
Se pare ca o sa avem teren in alta pare in locul aceluia (ca s-a facut schimb nu stiu cum)
Oricum unde e terenul care o sa intre in proprietate e mult mai ieftin ca acela dar in final e bine si asa
ca estimare acela era la 80 de euri pe metru si asta e undeva la 15-20 euri dar o sa cresca si asta in curand sper
Oricum va multumesc pentru promtitudinea cu care ati raspuns.
e bine cand primesti un sfat mai avizat ca uite te mai baga si pe tine astia in seamma
azi am citit raspunsul lui clara si am stiut cum sa ii iau si gata problema rezolvata
se pare ca terenul exista dar daca nimeni nu a vrut sa vb despre asta la primarie eu de unde sa stiu
probabil asteptau sa o las asa cum e ( ca si bunica) si ei probabil sa faca ce vor ca de asa stau lucrurile in romania
sper sa se rezolve asa ne-a promis.
inco odata multumesc pt sfaturi ca probabil nici acum nu eram bagati in seama

Edited by isinste, 24 June 2008 - 00:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate