Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...

CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch
 Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma

Prima World HD
 Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 

problema display Laptop

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#1
untiled222

untiled222

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 22.06.2008
Nu mi se mai deschide display-ul la leptop si cer o parere pe acest forum pentru ca nu sunt convins ca e de la display problema si nu as da cel putin 200RON doar ca sa'mi zica cineva la un servici ce are. Tinand cont ca atunci cand il deschid pe dispaly nu se vede absolut nimic, negru ca si cum ar fi inchis detaliez ceea ce observ: led-ul de la HHD sta aprins 5s si stinge. Pe urma indiferent ce as face de pe tastatura nu se mai aprinde ledul de HDD si nici caps lock sau numelock nu merg . Normal ar fi sa mearga daca ar fi display-ul stricat, sau cel putin asa cred, ar intra normal in windows si la combinatii de taste ar trebui sa vad ceva activitate la HDD. DVD-ul iese afara, daca introduc un cd bootabil la fel HDD-ul  nu da semne ca ar functiona. Am scos RAM-ul si i'am dat drumul fara si la fel, ori cu RAM-ori fara la fel se comporta .
Poate fi placa video, poate fi de la procesor (cooler-ul se invarte)? De la acumulator nu cred ca e odata ce imi deschide DVD-ul, cooler-ul se invarte, led-urile de baterie si power se aprind. Nu am bip'uri de la speaker  si nu pot sa'mi dau seama de nimic daca nu'i convine ceva si mai mult decat sa-i scot RAM-ul si sa'i dau drumul fara nu m-am bagat ca sa nu stric si mai mult. Poate am noroc si e cineva care s-a mai lovit de problema asta si ma ajuta cu un raspuns.

Multumesc!

#2
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Nu cred ca problema ta se rezuma la un display stricat, totusi ai putea incerca sa conectezi un display la notebook sa vezi daca ai semnal. Cum s-a intamplat, inainte de problema asta ai avut si alte probleme, da mai multe detalii. Ai incercat cumva un update de BIOS si dupa el nu a mai mers.
Daca notebook-ul este in garantie iti sugerez o vizita la service!

#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
dar cum s-a intamplat nu vrei sa ne zici ?...sa deodata...sau ai dat de pamant cu el ( ca am mai vazut un prieten care i s-a blocat laptopul in office  si a dat de pamant cu el )

#4
untiled222

untiled222

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 22.06.2008
Garantie mai am la el da e luat din Suedia, leptopul nu are un an de cand l-am luat. L-am lasat doua ore deschis pe pat si cand m-am intors se terminase bateria si asta a fost, nu se mai deschide. Am scos si bateria, ori cu ea ori fara la fel se comporta. Am sa il duc la un servici ca daca e placa de baza nu cred ca se mai merita sa-l repar. Multumesc frumos pentru raspunsuri!

#5
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
Pai daca l-ai lasat pe pat , si daca pe pat mai aveai si ceva moale in care laptopul a stat ca in puf, pe unde vrei sa isi mai faca racirea ?

#6
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 921
  • Înscris: 09.09.2004

View Posttehnics, on Jun 27 2008, 14:12, said:

Pai daca l-ai lasat pe pat , si daca pe pat mai aveai si ceva moale in care laptopul a stat ca in puf, pe unde vrei sa isi mai faca racirea ?
asta e sigur, posibil sa se fi prajit procesorul sau chipsetul placi. niciodata nu se pune laptopul pe o suprafata moale care obtureaza gurile de aerisire

#7
barosanu69

barosanu69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 18.12.2006
am patit si eu ceva asemanator.s-a oprit laptopu brusc.cand l-am deschis nu mai mergea displayu,am auzit sunetul de la xp de la inceput,deci el e ok,doar displayu nu.l-am conectat la tv si tot nu se vedea.acum e la reparat si astept sa vad ce imi zic aia.o fi de la placa video??aveti idee??

#8
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.572
  • Înscris: 17.09.2005

View Postbarosanu69, on Jul 18 2008, 15:34, said:

o fi de la placa video?
In proportie de 95%.

#9
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 854
  • Înscris: 19.11.2006

View Postneoliviu, on Jun 27 2008, 13:15, said:

niciodata nu se pune laptopul pe o suprafata moale care obtureaza gurile de aerisire

Unele calculatoare "fug" de stapanii care nu au grija de ele sau nu citesc manualul de utilizare.
Vizita la service e cea mai potrivita. Nu cred ca e 200ron constatarea defectului, dar oricum neglijenta costa.

Intr-adevar majoritatea celor care au un produs pe care l-ar dori reparat, "omit" sa precizeze modul in care s-a defectat.

Editat de nelu97, 19 iulie 2008 - 00:46.


#10
mirceailinca

mirceailinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 24.07.2007
va rog sa ma ajutati!!!! am un hp pavilion zd8000 si mi-a aparut o linie verticala pe display cam ca un fir de ata. Stii cumva de la ce si ce as putea sa fac?

Editat de mirceailinca, 24 august 2008 - 12:35.


#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005
Ti-a picat o linie din matricea display-ului. NU mai ai ce sa ii faci decat sa schimbi panelul.

#12
mirceailinca

mirceailinca

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 3
  • Înscris: 24.07.2007

View Posttehnics, on Aug 25 2008, 15:07, said:

Ti-a picat o linie din matricea display-ului. NU mai ai ce sa ii faci decat sa schimbi panelul.
multumesc. nu stiu cit costa un display dar nu cred ca merita. Il am din 2005 si l-am luat din America si nu cred ca mai am garantie la el

#13
Traian-tv

Traian-tv

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 27.01.2009
Are cineva de vanzare un display de ACER ASPIRE 5720Z, DE 15,4 "?
Astept in  raspuns si pretul. Va multumesc Traian-tv

#14
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Stie cineva cam cat costa un display la  modelul Toshiba Satellite L300-1AL??
Laptop-ul nu e al meu, nu stiu exact ce s-a intamplat dar se pare ca a cazut pe jos si s-a spart display-ul.

E cumparat de la emag!!
E inca in garantie dar nu cred k mai conteaza! Cam cat m-ar costa in total sa schimb display?

#15
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.095
  • Înscris: 16.12.2008
Te va costa destul de mult, aproximativ 30% din valoarea notebook-ului. Mai bine vinde-l pe componente și cumpară altul nou.

#16
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 709
  • Înscris: 26.02.2007

View PostTimeWriter, on Feb 28 2009, 12:16, said:

Te va costa destul de mult, aproximativ 30% din valoarea notebook-ului. Mai bine vinde-l pe componente și cumpară altul nou.
Din pacat nu cred ca e o optiune sa vand pe componente! Laptopul nu e al meu, mi-a rugat cineva sa-l ajut cu service :)

Daca vin la service cu povestea ca l-am scapat jos, pierd garantie? Ce sa le zic?

#17
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.095
  • Înscris: 16.12.2008
Este un defect fizic cauzat de manipularea defectuasă a produsului, pentru așa ceva nu primești garanție. Însă o să ți-l repare contra-cost.

#18
Cany

Cany

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 7
  • Înscris: 13.09.2008
salut! va rog frumos sa imi raspundeti, un hp pavilion dv6000, era asezat pe mobilier, deci nu in pat sau alta suprafata moale, si dintr-o data tot displayul mi sa facut verde, se mai vedea desktopu insa neclar. Iam dat un restart, si ecranul ramane negru, se deschide un pic la contrast, dar tot negru ramane... Aud cum intrat in windows, insa nimic. Va rog frumos, nu e leptopul meu, lam luat imprumut, doar cat sa imi transfer ceva filme prin retea wireless. Ca sa vezi ghinionu... :death: :cursing:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate