Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
WTF !Comunicare cu animale mo...

Convertit sistem de navigați...

Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita
 Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC
 Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 

problema display Laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
salut, azi ecranul laptop-ului meu acer, cumparat in aprilie 2007, s-a facut brusc negru. il tineam in priza si a 'murit' din senin, fara nici un zgomot sau alt semn, dupa ce vreo ora lucrasem pe el normal. i-am inchis capacul de 2-3 ori (ca sa intre in stand-by) si la redeschidere, cam o secunda, jumatate de ecran era slab luminata vazandu-se ce era normal sa se vada (anuntul de a da click pt a deschide windows etc). celelalte led-uri continua sa fie aprinse normal (hdd, caps lock etc).
la mine placa video este on board si cred ca daca ar fi de la ea nu s-ar mai vedea slab juma de ecran, o secunda, la fiecare deschidere a capacului.
deci nu poate fi decat ca viata ecranului a ajuns la capat?
l-am folosit f intensiv, cam in fiecare zi, cel putin 8 ore pe zi, uneori 10-12 ore, din aprilie 2007. credeti ca e suficient pt ca viata componentelor ecranului sa fi ajuns la capat? in cazul asta e clar ca nu mai am ce sa-i fac si tre sa iau altu nou, nu?
multumesc

#20
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Nu cred ca sint probleme la placa grafica.
Poate fi vorba de o conexiune intrerupta intre mb si display.
Sau ,mult mai probabil,o avarie a invertorului pentru backlight.
Se poate rezolva dar numai la un service.

#21
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006

View Postbit 61, on 22nd November 2009, 15:20, said:

Nu cred ca sint probleme la placa grafica.
Poate fi vorba de o conexiune intrerupta intre mb si display.
Sau ,mult mai probabil,o avarie a invertorului pentru backlight.
Se poate rezolva dar numai la un service.
oare costa mult? n-am nici un chef sa dau o gramada de bani la service, mai bine-mi iau unul nou - si asa ma cam batea gandul.
stii in iasi vreun service pt laptop-uri(l-am luat de la emag)?

#22
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Este un  service linga Billa .

#23
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006

View Postlucifer76, on 23rd November 2009, 16:47, said:

Este un  service linga Billa .
aha, thanks. o sa dau o raita p-acolo.

#24
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,604
  • Înscris: 01.07.2006
l-am dus azi si intr-adevar era defect invertorul. l-a schimbat pe loc - 150 lei.
e mult, e putin? oricum e bine ca nu tre sa-mi mai cumpar alt laptop - sigur, sa vedem cat timp ma va tine.
dupa ce l-am adus acasa insa cooleru a devenit mai zgomotos ca inainte (cand abia daca-l auzeam). o fi prins vreun fir de praf sau s-a descentrat putin cand au desfacut carcasa?

#25
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La al tau nu variaza turatia cu temperatura procului ? Poate ca este folosit procul la ceva , se incalzeste si de aici zgomotul . Daca a prins praf sufla-l cu aspiratorul .

#26
costy_iony_escu

costy_iony_escu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.03.2009
Salut,am un laptop hp pavilion dv9700,cumparat in  februarie 2008 din Italia si ieri nu mi s-a mai deschis display-ul. Mentionez ca windows-ul functioneaza, imi citeste DVD-urile, dar nu am imagine. Merg toate scurtaturile de pe tastatura, se aprind toate ledurile. Banuiesc ca ar fi placa video ( NVIDEA GFORCE 8600M GS ).
Intrebarea este daca placa video este incorporata in placa de baza, daca o pot inlocui doar pe ea, si eventual cu una mai buna, ca am vazut pe forumuri ca aceasta e foarte proasta si se strica f repede, si cam cat credeti ca m-ar costa toata afacerea?
Se merita sa-l mai repar ,sau sa il inlocuiesc cu altul nou?
Multumesc anticipat celor ce vor raspunde.

#27
costy_iony_escu

costy_iony_escu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 03.03.2009
Revin,spunand ca placa video a laptop-ului meu este buna. acum scriu acest mesaj de pe laptop, dar l-am conectat la display-ul de la Pc.
Display-ul laptop-ului este inca nefunctionabil, am fost la un service si mi-a spus ca s-ar putea sa fie defect display-ul,ori invertorul. Acum astept sa fiu chemat la service pt a-l repara.

#28
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,573
  • Înscris: 17.09.2005
Cel mai probabil invertorul.

#29
mastoidita

mastoidita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.02.2009
si  eu  am   un  hp  dv9000   tot  din  italia...si  aproape  un  an  si  jumatate  a  mers perfect   acum 2  luna   eram  pe   net..         apropo   stateam  si stau  si  incontinuare  pe  el  minim  10  ore  descarc  filme  si  joc poker......mi  sa  incetosat   displayul       i-am  dat  restart  de  vreo  3  ori  nimic   si totusi  era  in  priza...  l-am  dus  la  reparat  ca  inca  mai  era  in  garantie ....dupa  vreo  30  de zile  mi-au  adus...nu  mai  puteam  de  nerabdare  dupa  el, l-am  pus  pe  birou  si  a  mers  cam   15  minute si  apoi  dus  a  fost  nu  sa  mai  aprins deloc....muream   de  draci...l-am  dus  inapoi  la  service(apropo  eu  stau  in  italia si  italieni sunt  foarte mocaiti..trebuie  sa  ai  mare  rabdare  cu  ei) l-am  dus  din  nou  la  reparat   dupa  vreo  3  saptamani  mi-l  aduc....il  pun  pe  masa   tot  cu  teama  ca  poate  iar  nu  merge..si  dau  drumul......era   tot  schimbat   in  el    procesor..placa  video...tot  tot  tot  era  ca nou..   nici  nu  stiu  ce  avea   dar  in fine     .sincer  va  spun   merge  super  sa zicem aparte  ca  viteza  cea  mai mare  de  net  care  o  am  e  maxim  300 kb  si  sunt  si  in  centrul  orasului torino..e  jale  mare  cu  netu  la  iei  sunt  varza  cu  tehnologia.....acum  de  vreo  2  zile   imi  face  un  zgomot  la ventilator...si  lucrul  cel  rau  e ca   se  incalzeste  toata  zona  ventilatorului  aparte  ca   il  l-as deschis  peste  10  ore  zilnic...mie  cam  sila sa-l  duc  din  nou  la  service  ca  iar  mi-l  tin  astia  cateva  zile...as  incerca  eu  sa-l  desfac..sper  sa  nu  fie greu  de umblat...nici  macar  aspirator  nu  am  in  casa..deabia  m-am  mutat.....voi  ce  spune-ti...apropo   parerea  mea    e  ca   nu  mai  vreau niciodata   laptop  hp ,        asus  sau  sony  cred  ca  sunt  mult  mai   bune fara  dar  si  poate....paste  fericit  va doresc  tuturor..intru  foarte  rar  pe siteul  asta,o sa incerc sa intru mai des...

Edited by mastoidita, 01 April 2010 - 02:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate