Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Cum transport cu avionul obiecte fragile ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.072
  • Înscris: 02.03.2003
Am de transportat o cutie cu obiecte foarte fragile.
Se pare ca depaseste si greutatea si volumul pentru bagaje de mana, plus ca la bagaje de mana am deja electronicaraia indispensabila.

Cum ati procedat cand ati avut de transportat obiecte fragile ?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
fiecare item individual bine infasurat in folie d-aia cu bule, multa folie intre ele intr-o cutie de carton si ea la randul ei invelita in folie cu bule si scrii pe ea FRAGIL !

#3
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.072
  • Înscris: 02.03.2003
Pana acum am printat 2 A4 cu "fragil".
Banda adeziva am, caut folie cu basici.
Ramane de vazut cum o sa procedez cu cutia, ca deocamdata nu am gasit nimic care sa nu se deformeze usor.
Ma gandeam la o cutie de scule mai voluminoasa.
Am vazut ca muncitorii se urca pe ele de multe ori.

#4
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
daca scrii pe foaie si pe cutie fragil atunci sunt convins (teoretic) ca va fi tratata ca atare...adica cel putin nu vor punealte bagaje peste :)

#5
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 12.072
  • Înscris: 02.03.2003
De obicei, romanasul cand vede scris "fragil" arunca cu mai multa putere. :)

#6
Birkin

Birkin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 25.04.2007
Pai suna la compania respectiva si intreaba care e procedura.Mie cei de la Austrian mi-au pus la dispozitie niste cutii pe care era inscirptionat FRAGIL,cu bucati mici de polistiren in ele si pungi cu bule de aer.Insa,i-am sunat cu cateva zile inainte si i-am intrebat cum se procedeaza in astfel de cazuri.In mod nromal,aceste cutii se verifica si transporta aparte de restul bagajelor.

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.048
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am pus lazi de lemn (am ~80 kg, stateam pe ele fara sa se deformeze), inauntru obiectele umplute cu pufuleti de-aia de polistiren, invelite in folie cu bule (pe care am gasit-o la supermarket la finalul programului, ca altfel nu stiu de unde o luam in Praga) si cutia umpluta pana la refuz cu folie de parchet ciufulita intre obiecte, avand grija sa fie destula si sub lucruri, si deasupra, si in jur.
Cutia prinsa bine in holzsuruburi, scris 'fragil' la marker pe toate partile, si aia a fost. A prins un zbor destul de turbulent si sticlaria dinauntru a supravietuit ok.

#8
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Cred ca nu zborul in sine este problema cat cei care cara bagajele la aeroport si le arunca cu nesimtire.
Uneori am vazut ca mai cad din vehiculul transportator bagaje, deci drumul pana la avion si inapoi la tine este problema.

Asta e una din durerile care tin de aeroporturile noastre, alaturi de furturile din bagaje.

#9
oanap24

oanap24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 08.05.2008
Eu am avut in bagajul de mana o greutate mult mai mare decat cea admisa (chiar dubla) si nu mi-a spus nimeni nimic.

#10
nelu97

nelu97

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 854
  • Înscris: 19.11.2006
Asta pentru ca nu iti cantareste nimeni bagajul de mana. Important e sa nu depaseasca dimensiunea.
Si eu am depasit de fiecare data greutatea bagajului de mana, mai ales ca mutam anumite lucruri din bagajul mare special ca sa ma incadrez in greutate.

#11
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Important este ca si cutia principala sa fie solida (carton gros sau lemn de brad), iar in interior folie cu bule si cu polistiren expandat. Suficient.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate