Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Turcia cu geamul spart

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
95 răspunsuri în acest subiect

#73
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.275
  • Înscris: 12.03.2003
Pentru Tarom gasesti informatii detaliate pe site-ul lor.

#74
vigoro

vigoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 99
  • Înscris: 16.04.2007

View Postzuki222, on Aug 26 2008, 00:10, said:

la tarom..sau in general la alte firme , daca este si un copil mai mic de 10 ani, are dreptul la acelasi nr de kg ca si un adult sau la mai putin?
Toti platitorii de bilet au drepturi egale.

#75
twins1

twins1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.518
  • Înscris: 24.01.2007

View Postrottweiler2007, on Aug 17 2008, 10:01, said:

incet incet vor pleca avioanili goale.....sper ca ce s a intimplat in vara asta sa le fie multora de invatatura ! multe avioane au plecat goale !!!! din ce in ce mai multi aleg masina proprie in locul avionului ! imi place....

uite  ca nu pleaca goale de tot :D

#76
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 13.12.2007

View Posttwins1, on Aug 28 2008, 16:03, said:

uite  ca nu pleaca goale de tot :D
pe 18 iulie cind am zburat spre antalya eram maxim 20 de pers in avion

#77
simov

simov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 133
  • Înscris: 06.03.2008

View Postlovelife, on Aug 17 2008, 09:09, said:

sunt mai multe avantaje cu masina, eu am fost la Bodrum, si mai multe familii am inchiriat un autocar, si am facut 4000 km in 15 zile vizitand diferite obiective, daca eram cu avionul nu puteam face asta, stateam doal la piscina si plateam la agentii excursiile, si unii sunt nesimtiti au niste preturi uriase, si ne-a ajuns aprox 220E de persoana asa transportul.
Si l aBodrum am vazut si masini cu nr de TM (era un Q7) si cu nr de SB


Conteaza pretul final, ca si eu am incercat sa cumpar un bilet charter f ieftin de l agentie, si ei mi-au replicat ca este doar pentru cei care au cumparat bilete prin agentia X si Y, dar agentiile repsective aveau preturile la cazare mai scumpe cu 20% fata de cei prin care am cumparat eu, si iesem prin ei pe total cu 200E mai scump, pretul final este important, deseori lasa la pretul; de charter si il promoveaza intens ca uite ce ieftini sunt ei dar te indoiae la cazare sau alte servicii pe care le iei de la ei
   de unde a-ti inchiriat autocar? ne intereseaza si pe noi , suntem mai multi si la anul vrem sa incercam si asa. am fost de 10 ori in Turcia si cu avion si cu masina si anul asta in sfarsit pot sa spun cae mai bine cu masina. multumesc

#78
_Alexia_

_Alexia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 15.10.2008
Pe Bucuresti-Izmir am calatorit de multe ori cu Turkish Airlines, cu schimbare de avion in Istanbul, sunt cam scumpi (un dus-intors cel putin 300-320 Euro), dar merita, zborurile, serviciile sunt ok, am trecut chiar si cu 30 de kg de bagaj de cala fara sa fiu nevoita sa platesc :-P ...Pe ruta Istanbul-Izmir avionul are tot tp intarziere, cel putin 30 min...Totusi, as dori sa stiu, mai exista si posibilitatea de a folosi alte linii aeriene pe ruta aceasta? Puteti sa imi recomandati ceva la un pret mai bun? Mersi

#79
mihairosioru

mihairosioru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 492
  • Înscris: 31.05.2007
Daca imi permiti un raspuns off-topic, ti-as recomanda calatoria cu trenul.
Pana la Istanbul vagon de dormit, aprox 100 EUR dus intors.

Si de acolo urmezi instructiunile de pe:
http://www.seat61.co...tanbul to Izmir

Apropos, seat61.com este un site excelent!

View Post_Alexia_, on Oct 26 2008, 22:13, said:

Pe Bucuresti-Izmir am calatorit de multe ori cu Turkish Airlines, cu schimbare de avion in Istanbul, sunt cam scumpi (un dus-intors cel putin 300-320 Euro), dar merita, zborurile, serviciile sunt ok, am trecut chiar si cu 30 de kg de bagaj de cala fara sa fiu nevoita sa platesc :-P ...Pe ruta Istanbul-Izmir avionul are tot tp intarziere, cel putin 30 min...Totusi, as dori sa stiu, mai exista si posibilitatea de a folosi alte linii aeriene pe ruta aceasta? Puteti sa imi recomandati ceva la un pret mai bun? Mersi


#80
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 06.02.2004
Pretul de la thy e un pret foarte corect, pentru destinatia respectiva. Asta avand in vedere ca e cu escala, deci trebuie platite taxe de aeroport in plus. Alte zboruri/companii care zboara de la Istanbul la Izmir gasesti pe-aici http://flights.airli...anbul--ADB-IST/ , insa nu iesi cu nimic mai ieftin, vreo 200 e numai zborul BUH-IST-BUH. Poti incerca si cu trenul, iesi pe la jumatate de pret dar pierzi ceva mai mult timp pe drum....

#81
nic_biso

nic_biso

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 479
  • Înscris: 15.01.2006
Biletul de avion intre Bucuresti si Istanbul e foarte scump tinand cont de distanta scurta, si ai doar 2 optiuni, Turkish si Tarom.
Trenul e mai ieftin insa mult mai obositor si inseamna evident un drum mai lung. Ar mai fi si autocar, care e cam tot pe-acolo. Ca pret, clar e mult mai ieftin asa...
De la Istanbul exista un low-cost, Onur Air, care ofera preturi bune pana la Izmir, de pana la 40-50 euro / zbor, daca e luat din timp.

#82
alexxxxx

alexxxxx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.410
  • Înscris: 06.02.2004
cred ca se complica inutil cu onurair. Preturile la avion nu sunt corelate cu distanta (cautati sa mergeti la Podgorica, Tirana, Pristina, tari din nordul Africii, etc....), iar la 40-50 de euro/zbor oricum iese pe la 100 dus-intors, +200 la tarom/thy, cam tot pe-acolo iese, cu mai mare bataie de cap, si macar daca iei de la o singura companie biletul, ai asigurate legaturile. Parerea mea, vorba lu' nea Vaca...

#83
_Alexia_

_Alexia_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 116
  • Înscris: 15.10.2008
Mersi ptr posturi, am rezervat deja la thy din nou, asta dupa ce am analizat celelalte posibilitati...macar cu thy am legaturi f bine, celelalte combinatii ar insemna sa ma leg la cap fara sa ma doara...Btw, m-ar incanta nespus o calatorie cu trenul sau autocarul (da, sa nu ziceti ca-s nebuna), dar asta inseamna prea mult timp pierdut pe drum, si nu mi se permite...numai bine

#84
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Am vrea sa plecam si noi la inceputul verii o saptamana pe Coasta de Azur si am inteles ca cel mai bine ar fi sa ne stabilim cartierul general la Nisa. Cu ce am putea sa zburam pana acolo, direct oricum nu cred sa avem? Parca nu ma omor dupa varianta Bucuresti - Paris si pe urma RER. Trebuie sa facem rezervare online pe SNCF-ul lor si mi se pare cam complicat si cam scump plus ca nu prea ma descurc pe site-ul lor. Mai zboara ceva spre Nisa? Ieftinut si bunut?

#85
Freddie

Freddie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 68
  • Înscris: 10.07.2005

View Postraluca2005, on Mar 1 2009, 14:31, said:

Am vrea sa plecam si noi la inceputul verii o saptamana pe Coasta de Azur si am inteles ca cel mai bine ar fi sa ne stabilim cartierul general la Nisa. Cu ce am putea sa zburam pana acolo, direct oricum nu cred sa avem? Parca nu ma omor dupa varianta Bucuresti - Paris si pe urma RER. Trebuie sa facem rezervare online pe SNCF-ul lor si mi se pare cam complicat si cam scump plus ca nu prea ma descurc pe site-ul lor. Mai zboara ceva spre Nisa? Ieftinut si bunut?


Cel mai ieftin, dar nu direct, este cu Lufthansa. Am incercat simulari si cu Wizz plus EasyJet via Londra, dar tot nu iese mai ieftin si/sau mai convenabil. O simulare pe o saptamina la inceputul lunii Iunie zice:

Oubound:
2 JUN 09 14:15-15:50  Bucuresti Otopeni - Frankfurt LH-3413
2 JUN 09 16:50-18:15 Frankfurt - Nice LH - 4138

Inbound:
10 JUN 09 10:55-12:35 Nice - Frankfurt LH-4131
10 JUN 09 14:30-17:45 Frankfurt - Bucuresti Otopeni LH-3414

Pret cu TTI: 203 EUR.


Indiferent de date, pretul este acelasi, asa ca poti jongla cu perioada. Mi se pare cea mai buna oferta si cea mai "directa", doar aprox. 5 ore pe drum.
Enjoy!

#86
laurentcauia2

laurentcauia2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 161
  • Înscris: 08.01.2009

View Postraluca2005, on Mar 1 2009, 14:31, said:

Am vrea sa plecam si noi la inceputul verii o saptamana pe Coasta de Azur si am inteles ca cel mai bine ar fi sa ne stabilim cartierul general la Nisa. Cu ce am putea sa zburam pana acolo, direct oricum nu cred sa avem? Parca nu ma omor dupa varianta Bucuresti - Paris si pe urma RER. Trebuie sa facem rezervare online pe SNCF-ul lor si mi se pare cam complicat si cam scump plus ca nu prea ma descurc pe site-ul lor. Mai zboara ceva spre Nisa? Ieftinut si bunut?

Din Paris am gasit pana la Toulouse cu 22 euro, sunt multe "bon plans". Pana la Paris-Beauvais tot 22 euro cu WizzAir, si un bilet la autocar Beauvais-Porte Maillot 13 euro. Daca este complicat inveti, nimeni nu s-a nascut invatat. Variante ar mai fi pana la Milano si de acolo cu trenul pe coasta, este foarte frumos, oferte pana la Milano gasesti cu multe LCC, zboara multi acolo, easyJet are un hub acolo
RER este un metrou mai rapid in Paris, nu iese din Ille de France
Ca si companii LCC ai de unde alege, in ordine ierarhica:
1. EasyJet
2. WizzAir
3. Myair
4. Sky Europe

Invatare usoara si vacanta placuta!

LE: mica simulare pentru 2 persoane, 1 iunie
Avion
Wizzair Baneasa-Beauvais 458 ron + taxa bagaj (probabil 20 euro pentru 2 bagaje de cala) + Taxa administrare card (probabil 5 euro)
Bucharest - Baneasa >>Paris - Beauvais 06/01/09 W6 733
Depart BBU 6:10 AM Arrive BVA 8:20
Autocar Beauvais - Porte de Maillot 26 euro pentru 2 persoane
Tren aveti timp sa vedeti si Tour Eiffel
22h20 Paris Gare De Lyon - 08h23 Nice Ville 30 euro (15 euro/bilet)

Editat de laurentcauia2, 01 martie 2009 - 17:25.


#87
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Cred ca TGV era, nu RER. Ideea e ca nici nu putem sta multe nopti si de aceea as fi vrut ceva oarecum mai direct :) Adica nu as fi vrut sa pierd mult pe drum si la dus si la intors. Parisul l-am rezerva pentru alta data, oricum am mai fost, voiam doar sa il duc pe prietenul meu. Voiam sa fie ceva cu care sa ajungem in aceeasi zi relativ repede, macar sa mai salvam ceva din ea si la intors la fel. E un fel de luna de miere - :) prima, o sa mai avem una anul viitor :) si nu prea voiam sa ne tracasam, voiam a fie ceva mai lejer.

Variante gen Lufthansa de ex. mi se par super bune. O sa vad si la ce pret ies cu Easy Jet.

Editat de raluca2005, 02 martie 2009 - 10:48.


#88
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 562
  • Înscris: 10.08.2005
Incercam acum sa imi fac simularea pentru Bucuresti - Nisa cu Sky Europe, perioada 10-21 august si la dus imi apar zborurile cu tarifele si escala la Viena dar la intors imi spune ca nu sunt zboruri available din Nisa. Ce se intampla? Cum sa nu ai ba de intoarcere? Am incercat si pentru aprilie si e aceeasi situatie.

#89
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.075
  • Înscris: 17.05.2007

View Postraluca2005, on Mar 2 2009, 12:04, said:

Incercam acum sa imi fac simularea pentru Bucuresti - Nisa cu Sky Europe, perioada 10-21 august si la dus imi apar zborurile cu tarifele si escala la Viena dar la intors imi spune ca nu sunt zboruri available din Nisa. Ce se intampla? Cum sa nu ai ba de intoarcere? Am incercat si pentru aprilie si e aceeasi situatie.

Cu SkyEurope (opret/persoana cu tot cu taxa bagaj, rezervare si loc):

9 iunie:

Bucuresti - Viena (9:30-10:05) (50 euro)
Viena - Nisa (14:25-16:10) (54 euro)

17 sau 30 iunie:

Nisa - Viena (16:40-18:20)  (54 euro)
Viena - Bucuresti (19:00-21:30) (50 euro)

Nu cred ca iti afiseaza returul pentru ca cele 40 de minute dintre zboruri sunt prea putine, incearca sa faci simulare separat pe segmente (Nisa - Viena si Viena - Bucuresti). Nu stiu daca poti risca sa prinzi legatura, chiar daca ai doar bagaj de mana (ceea ce nu cred pentru o spatamana), cei de la Viena sunt foarte stricti la check-in si nu stiu daca SkyEurope permit check-in online).

Pretul iese la nivel de 200 euro, comparabil cu cel de la Lufthansa. Orele de la dus sunt OK, iar in iunie sunt zile (1, de exemplu) in care un dus ar fi 80 euro. Sa vedem cu alte combinatii....

#90
fly_dream

fly_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.075
  • Înscris: 17.05.2007
Spuneai ca vrei la inceputul verii... Uite variante destul de condensate ca timp pierdut prin aeroporturi, ieftina si care sa iti permita sa optimizezi sederea in Nisa:

1 iunie

Bucuresti - Viena (9:30-10:05)
Viena - Nisa (14:25-16:10)

ambele cu SkyEurope, in total 80 euro.

2 iunie

Bucuresti - Londra (Luton) cu Wizzair (5:50-7:15) (35 euro + 9 euro/taxa bagaj cala = 44 euro)
Londra (Luton) - Nisa cu EasyJet (8:10-11:20) (32 euro + 11 euro/taxa bagaj = 43 euro)

sau

3 iunie

Bucuresti - Londra (Luton) cu Wizzair (5:50-7:15) (26 euro + 9 euro/taxa bagaj cala = 35 euro)
Londra (Luton) - Nisa cu EasyJet (13:05-16:15) (27 euro + 11 euro/taxa bagaj = 38 euro) (mai ieftin, dar stai mai mult in aeroport)

La intors

12 iunie:

Nisa - Londra (Luton) cu EasyJet (16:45-17:50)  (24 euro + 11 euro/bagaj = 35 euro)
Londra (Luton) - Bucuresti cu Wizzair (19:55-01:10) (44 euro + 9 euro/bagaj = 53 euro)

Per total iesi la minimum 168 euro dus-intors. Depinde cat de strans este bugetul... Lufthansa tot 2 zboruri are, daca nu conteaza diferenta de pret de circa 100 euro, poate merita cu Lufthansa.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate