Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

"Dracula Express"

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006
Am astepat multi ani sa revad trenuri de epoca cu locomotive cu abur pe linie normala (ecartament 1435 mm). In Romania singura delectare feroviara a unui "ferosexual" a ramas calea ferata forestiera de la Viseu (www.cffviseu.ro), dar asta pana in luna aprilie de cand la Brasov s-a pus in circulatie trenul "Dracula Express".
Coborand de la Viseu spre Bucuresti am mai zabovit o zi la Brasov pentru ca a doua zi, duminica trecuta, urma ca trenul sa plece spre Zarnesti pentru inca un drum pentru entuziasti. Cu toate ca ploua marunt orice sacrificiu merita facut avand in vedere ca un astfel de tren nu mai circulase pe acolo de ani buni de zile. Intre anii 1995 - 2000 acest tip de tren era destul de popular pentru impatimitii care calatoreau sute de kilometri pentru a-l vedea fie la Brasov, fie la Timisoara sau Arad unde grupuri de turisti straini veneau sa petreaca zile intregi in el si sa calatoreasca prin diferite zone.
De aceasta data printr-o initiativa privata si cu concursul Consiliului Judetean Brasov trenul a fost pus in circulatie si este remorcat de prestigioasa locomotiva "Pacific" (231.065). Vagoanele zacusera in Sibiu mai multi ani si de aceea au fost "restaurate" pe banii organizatorilor iar acum circula gratuit in fiecare sambata si duminica.
Locomotiva este de constructie germana, fabricata in 1922 la uzinele Henschel&Sohn din Germania in timp ce primul vagon este de tip salon construit in 1924 la uzinele Hecht si revopsit in culoare visiniu inchis. Spatiul principal este un salon cu o capacitate de proximativ 8 persoane iar cabinele individuale sunt de doua categorii: cele princiare legate de o baie dotata cu cada ovala si tot confortul si cabinele simple dotate cu pat dublu si lavoar. Celelalte doua vagoane sunt de clasa I si au mai fost folosite la trenurile pentru fotografie sau de protocol.
Cat despre denumirea generica de "Dracula Express" am cautat legatura intre acest tren si numele primit. Nu exista. Trenul arata foarte bine, merge si mai bine si ii plimba pe entuziasti delectandu-i intr-o atmosfera de secol XX, mai putin “draculiana”. Spre Zarnesti trenul serpuieste la poalele cetatii Rasnov si intregeste parca un peisaj al anilor 1950. Merita sa faceti o excursie de weekend si felicitari organizatorilor brasoveni pentru aceasta initiativa. Sper sa apara astfel de trenuri si pe alte linii ca Brasov-Sibiu, Sibiu-Cisnadie sau Copsa Mica si chiar Brasov-Predeal.

http://www.cffviseu....culaexpress.htm

#2
stokarit_s

stokarit_s

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,200
  • Înscris: 05.01.2007
Ar fi bine sa introduca un tren asemanator si la Sibiu. ^_^

#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Interesant. Nu ar strica mai multe detalii, ca m-ar bate gandul si pe mine sa merg. Cat timp dureaza traseul, la ce ore sunt plecarile ?

#4
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
ce bine,ar trebui sa restaureze cat mai multe trenuri din astea,normal pt unele zone turistice.
este bun topicul,o sa ma  plimb si eu cu trenul asta,pacat ca nu il promoveaza.

#5
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006

View PostLunaCrystal, on May 9 2008, 18:19, said:

Interesant. Nu ar strica mai multe detalii, ca m-ar bate gandul si pe mine sa merg. Cat timp dureaza traseul, la ce ore sunt plecarile ?

Trenul a plecat din Brasov la ora 9.00 si a ajuns in Zarnesti pe la 10.30. Este un singur tren sambata si unul duminica. Din pacate trenul pleaca foarte devreme ptr a veni de la Bucuresti cu un tren iar cu masina am facut aprox. 2 ore si un sfert.
Tot din pacate sambata asta au fost ceva probleme cu biletele ptr ca trenul este gratuit, dar se dau niste bilete inainte. La casa de bilete Regiotrans din gara Bv. nu au fost disponibile decat 50 de buc in cursul saptamanii. Pe peron au fost multi oameni care vroiau sa mearga, dar nu aveau de unde sa procure bilete, a iesit scandal, dar pana la urma s-au urcat toti cei care au dorit (organizatorii au renuntat la bilete si au permis accesul tuturor).
Saptamana aceasta cred ca vor mai fi aici http://www.cffviseu....culaexpress.htm ceva detalii ptr trenul din weekendul urmator (17-18.05.08) ptr ca nu stiu ca organizatorii sa aiba un punct de vedere oficial cu privire la program.

Cateva imaginii de sambata...

[ http://www.cffviseu.ro/images_news/flasharchiv08/draculaexpress/2008-05-10/Dracula_Express_Train.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.cffviseu.ro/images_news/flasharchiv08/draculaexpress/2008-05-10/Dracula_Express_Train2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://www.cffviseu.ro/images_news/flasharchiv08/draculaexpress/2008-05-10/Dracula_Express_Train3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Poststokarit_s, on May 9 2008, 18:07, said:

Ar fi bine sa introduca un tren asemanator si la Sibiu. ^_^

Pana prin 1999 Sibiul si Brasovul au fost o "placa turnanta" ptr trenurile de epoca. De la Sibiu se mergea fie spre Cisnadie, fie spre Copsa Mica, fie spre Vint, iar turul de onoare era de la Sibiu la Brasov. Erau deosebite si trenurile pe Valea Oltului de la Sibiu la Calimanesti. Asta ca sa nu mai vorbim de trenurile pe linie ingusta de la Sibiu la Agnita... Ce vremuri!!!
Dpdv feroviar Sibiul este un oras important pentru impatimitii sinelor de diferite ecartamente pentru ca o atractie deosebita este si tramvaiul spre Rasinari.
Si eu sper sa revad cat mai multe trenuri cu abur pe toate liniile de la Sibiu!

#6
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006
Trenul de sambata (17 mai) va merge la Intorsura Buzaului, iar cel de duminica (18 mai) va merge la Zarnesti.
Se pare ca trenul nu circula chiar gratuit pentru ca nu oricine se poate urca in el... Biletele se distribuie gratuit la casa de bilete a RegioTrans (in gara Brasov), dar fiind numai 88 de locuri disponibile in tren, acestea se epuizeaza instantaneu. Pe cele 88 de locuri mai vin si diferite organizatii de pensionari si asa se mai limiteaza numarul celor care calatoresc din pasiune pentru trenuri.
Poate Consiliul Local si RegioTransul vor veni cu un comunicat in care sa spuna ce si cum.

#7
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006
Sambata trenul pleaca din Brasov la ora 10.00, iar duminica la 9.00

#8
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006
si cateva imagini din weekendul trecut
http://www.cffviseu....culaexpress.htm

#9
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
am vazut pozele,chiar asa super arata trenul?si cat cate ore face pana la zarnesti?

#10
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmoschino, on May 21 2008, 22:32, said:

am vazut pozele,chiar asa super arata trenul?si cat cate ore face pana la zarnesti?

pana la Zarnesti trenul face cam o ora. cam la fel si pana la Intorsura Buzaului. din cate am inteles si sambata aceasta trenul va merge la Intorsura (plecare la 10.00) iar duminica la Zarnesti (plecare la 9.00).
vagoanele arata foarte bine. singurele detalii mai putin 'originale' sunt boghiurile vagonului salon. in acest vagon nu se circula pe parcursul calatoriei. se permite vizitarea in detaliu, fotografierea, filmarea, dar se calatoreste in vagoanele de clasa I.

#11
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
si inca ceva,pana la ce data poti calatori cu trenul asta?doarece nu cred ca o sa ajung decat prin august-septembrie <_<

#12
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
Timp de 2 luni de cand a fost lansat, au trecut deja 2-3 saptamani.

#13
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Banuiesc ca e un tren de sezon. Nu cred ca circula dupa 1 septembrie.

#14
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
mersi.sper sa ajung

#15
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006

View Postmoschino, on May 24 2008, 19:23, said:

mersi.sper sa ajung

organizatorii au spus ca pana la 1 iunie va circula gratuit, iar dupa 1 iunie va circula pe baza de bilete de la casa Regiotrans din gara Brasov. am auzit ca vor sa-l tina in circulatie cel putin pana in septembrie, dar nimic nu este sigur. sunt tare curios ce se va intampla dupa 1 iunie si apoi totul va fi mai clar. sper!

#16
moschino

moschino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 735
  • Înscris: 08.05.2008
sa speram ca il va tine pana la 1 septembrie,si sper sa fie in fiecare acest tren.
nu conteaza daca sunt bilete gratis sau nu,desi mai bine ar fi sa platim biletul,poate asa o sa fie si la anul acest tren,ca sa aiba din ce il intretine,zic eu.

#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006
E trecut de 1 iunie, a mai fost cineva ? Mai e gratis ? Daca nu, cat e biletul ?

#18
anca1750

anca1750

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.06.2008
si eu vreau sa merg! :naughty:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate