Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#127
radufurtuna

radufurtuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2009

View Postradufurtuna, on 17th February 2012, 00:28, said:

Salutare, nu prea ma descurc cu acest forum dar totusi voi incerca sa postez ceva...
In data de 05.02.2012 m-am intors si eu din cel mai frumos concediu din viata mea, Cuba

Imi cer scuze dar nu stiu cum pot scri subiectul separat,
Inainte de plecare am citit acest forum si m-ia fost de mare ajutor,
Am plecat in Cuba pe data de 14.01.2012 si am stat trei saptamani, cel mai important lucru este sa va faceti timp suficient pentru a vizita Cuba, daca doriti sa vizitati Cuba in 7 zile atunci nu veti avea ocazia sa vedeti prea multe, ne-am lovit de cateva probleme in Cuba de care vreau sa atentionez pe cei care pleaca s-o viziteze.
Nu prea am avut mult timp la dispozitie pentru pregatiri de concediu,in cateva zile ne-am hotarat,am luat bilete la avion,am contactat o casa particulara din Havana pentru a ne caza 3-4 zile pana vedem care e treaba acolo, am inchiriat din Romania un autoturism pentru 9 zile printr-o firma de turism din Bucuresti care s-au dovedit super profesionisti,(ro.CubaFiesta.net) tot de la ei am cumparat un pachet la Varadero pentru ultimile 7 zile de concediu, asta ca sa fim asigurati ca vom vedea si plaja in acest concediu in caz de esec.
Am zburat din Madrid la Havana, am aterizat seara pe la ora 22, am schimbat banii 1euro = 125 CUC, taxi de la aeroport pana la adresa casei particulare care se afla aproape de piata revolutiei a costat 25 CUC, Casa de fapt era un apartament cu 3 camere,mobila veche,apa calda,tv,ac, foarte curat,gazda nu stia o boaba engleza, asa ca vorbeam prin semne
voi atasa cateva poze cu prima impresie in Cuba

View Postradufurtuna, on 17th February 2012, 01:01, said:

Nu prea am avut mult timp la dispozitie pentru pregatiri de concediu,in cateva zile ne-am hotarat,am luat bilete la avion,am contactat o casa particulara din Havana pentru a ne caza 3-4 zile pana vedem care e treaba acolo, am inchiriat din Romania un autoturism pentru 9 zile printr-o firma de turism din Bucuresti care s-au dovedit super profesionisti,(ro.CubaFiesta.net) tot de la ei am cumparat un pachet la Varadero pentru ultimile 7 zile de concediu, asta ca sa fim asigurati ca vom vedea si plaja in acest concediu in caz de esec.
Am zburat din Madrid la Havana, am aterizat seara pe la ora 22, am schimbat banii 1euro = 125 CUC, taxi de la aeroport pana la adresa casei particulare care se afla aproape de piata revolutiei a costat 25 CUC, Casa de fapt era un apartament cu 3 camere,mobila veche,apa calda,tv,ac, foarte curat,gazda nu stia o boaba engleza, asa ca vorbeam prin semne
voi atasa cateva poze cu prima impresie in Cuba

Attached Files



#128
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postradufurtuna, on 17th February 2012, 01:07, said:

Nu prea am avut mult timp la dispozitie pentru pregatiri de concediu,in cateva zile ne-am hotarat,am luat bilete la avion,am contactat o casa particulara din Havana pentru a ne caza 3-4 zile pana vedem care e treaba acolo, am inchiriat din Romania un autoturism pentru 9 zile printr-o firma de turism din Bucuresti care s-au dovedit super profesionisti,(ro.CubaFiesta.net) tot de la ei am cumparat un pachet la Varadero pentru ultimile 7 zile de concediu, asta ca sa fim asigurati ca vom vedea si plaja in acest concediu in caz de esec.
Am zburat din Madrid la Havana, am aterizat seara pe la ora 22, am schimbat banii 1euro = 125 CUC, taxi de la aeroport pana la adresa casei particulare care se afla aproape de piata revolutiei a costat 25 CUC, Casa de fapt era un apartament cu 3 camere,mobila veche,apa calda,tv,ac, foarte curat,gazda nu stia o boaba engleza, asa ca vorbeam prin semne
voi atasa cateva poze cu prima impresie in Cuba

Ziceai ca te-ai lovit de unele probleme in Cuba dar nu ai detaliat nimic.
Legat de paritate euro/cuc cred ca vroiai sa zici 1 euro = 1.25 CUC

#129
radufurtuna

radufurtuna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.06.2009

View Postrazvanait99, on 17th February 2012, 18:47, said:

Ziceai ca te-ai lovit de unele probleme in Cuba dar nu ai detaliat nimic.
Legat de paritate euro/cuc cred ca vroiai sa zici 1 euro = 1.25 CUC
Imi cer scuze,
In primele patru zile am fost ca si drogat, de peisajul Havanei, oceanului care rupe faleza cu valurile lui, de muzica lor, baruri, discoteci cu multe mulate, mojito, cuba libre, de felul lor de a fi, un paradis, nu mai am cuvinte, trebuie sa vizitezi Cuba ca sa poti simti ce am simtit eu.
Dupa multa distractie si bautura am mers la o firma de rentacar, de unde trebuia sa ne luam masina inchiriata din Romania, unde am constatat ca nu ne merg cardurile, asta am constatat cand am vrut sa prelungim contractul de inchiriere, noi intre timp din multa distractie bautura si placere am cheltuit tot cashul, credeam ca au ceva cu Romanii dar eu eram cu un prieten din Germania care i sa refuzat si cardul lui,
   Atentie , toate bancile, cardurile care au cea mai mica colaborare cu banca AMERICANA sunt refuzate in CUBA, asta inseamna ca aproape toate cardurile din europa sunt refuzate in CUBA, nu mergeti cu carduri in Cuba, luati bani cash la voi.
Era pentru prima oara in viata cand eram constient ca am tot ce imi doresc, dar de fapt nu aveam nimic, nici nu stiam incotro s-o apuc, mai aveam 2 saptamani si nici un ban in buzunar, doar imaginativa.
Iar daca totusi ati ramas in pana de cascaval puteti apela la cei care v-au trimis acolo, un baiat de nota 10 de la CUBAFIESTA a dat o multime de telefoane pana ne-a sunat si ne-a ziz sa mergem la ambasada romana unde deja ne asteptau, asta dupa ce l-am disperat cu mesaje, ca telefonul e tare scump, 3 euro/min, in roming, daca cumva credeti ca e mai ieftin sa sunati de pe fix din Cuba va inselat, 3,5 euro/minut si asta trebuie sa cautati cartela si locuri speciale adica tip cubatelecom de unde sa sunat.
  VIVA CUBAFIESTA SI AMBASADA ROMANIEI IN CUBA
Asta era avertismentul meu, in rest Cuba este un PARADIS, nu degeaba si-a pus capat zilelor Ernest Miller Hemingway de dorul Cubei
Daca aveti posibilitatea, mergeti in Cuba, eu nici acum dupa 2 saptamani nu-mi pot reveni, as pleca cu primul avion inapoi, voi munci tot anul ca sa pot merge anul viitor iarasi.
   VIVA LA CUBA
Daca cineva mai vrea detalii va pot povesti o luna despre HAVANA, SANTA LUCIA, TRINIDAD, CIENFUEGOS, SANTACLARA,FERME CROCODILI,PINALDERIO,CASCADA DE EL NICIO< si multe multe alte experiente,foto etc,
    Nu in ultimul rand despre VARADERO, si anume de VILA TORTUGA, care ne-a fost recomandat de catre cei din Bucuresti de la Cubafiesta, unde am fost cazati ultimile 7 zile, e un complex care va recomand sa mergeti acolo, nu are multe stele doar 3 dar pozitionarea , plaja , pretul, serviciile, merita toti banii, am fost pe toata plaja din Varadero dar ceva mai special nu am vazut asa ca nu dati banii pe prostii si stele multe, cea mai frumoasa plaja este la Tila Tortuga,
     Daca cumva va doriti sa stati la piscina tot concediul in Varadero va recomand din tot sufletul Melia Varadero, sau Las Americas, sunt alaturi una de alta, diferenta e ca la Las americas are un teren de Golf Mult mai Jmecher, dar nu uitati ca pretul e aproape dublu sau chiar mai mult ca la Vila Tortuga
   Va doresc cele mai frumoase concedii.............................................. in CUBA
  Cand am ajuns la Ambasada Romaniei s-a rezolvat problema in 3 ore, cineva din familia noastra a transmis banii la Bucuresti si noi am incasat cash in Cuba

#130
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007
Remedios

Este un orasel micut de provincie, al carui centru este dominat de Plaza Marti. Piata este incadrata de cladirea bisericii Parroquia Maior de San Juan Bautista, de Hotelul Mascotte si alte cladiri frumoase.
Apropierea lui de Cayo Santa Maria, o alta insulita nisipoasa de coral, il face sa fie un oras frecventat de turistii care doresc sa mearga la Cayo Santa Maria.
Pentru Remedios aveam o recomandare sa ne cazam la Hostal La Paloma, situat chiar in zona Plaza Marti, insa ei nu au avut locuri de cazare si ne-au indrumat spre Hostal La Buganvilia. Casa frumosa,  camerele curate, o curte interioara superba, unde ne-am infruptat cu o mancare deliciosa gatita de gazdele noastre. Destul de neplacut a fost numarul mare de tantari din camera, carora le-am venit de hac folosind Autan-ul pe care il aveam cu noi (va sfatuiesc daca aveti probleme cu tantarii sa va luati de acasa solutii impotriva lor). Preturile au fost asemanatoare cu celelalte locatii, pentru cazare platind 25 CUC-i.
Noi am ajuns in Remedios in dupa-amiaza zilei de 02.04.2011, sambata, iar seara am fost placut impresionati sa vedem cat de animat a devenit centrul orasului, respectiv zona Plaza Marti, cu tineri si varstnici deopotriva, care imbracati elegant iesisera la plimbare sau dimpotriva stateau de vorba pe bancutele din fier forjat din piata.
Seara am facut cunostiinta cu doi francezi, cazati in acelasi Hostal ca si noi, care ne-au povestit ca si ei au avut probleme in a gasi iesirea pe autostrada spre Santa Clara si ca au fost ca si noi “ajutati” de doi cubanezi, doar ca nu au scapat fara sa plateasca, iar suma a fost una destul de consistenta (nu au vrut sa ne spuna suma exacta, dar au lasat de inteles ca s-a ridicat la cativa zeci de CUC-i). Asadar mare atentie pe cine luati cu voi in masina dintre cei care se ofera sa va “ajute” sa gasiti drumul spre autostrada.
A doua zi dimineata am plecat spre Cayo Santa  Maria, care este legata de insula mama printr-un dig, unde veti prezenta pasapoartele si veti plati taxa de intrare si iesire (2 CUC+2 CUC).

N.B. Pentru ca s-a strecurat o greseala in postarea despre Cayo Coco si nu doresc sa dezinformez, trebuie sa rectific si sa va spun ca si acolo tot atat a fost taxa de pod, respectiv 4 CUC-i.

Gazdele noastre ne-au spus ca pe Cayo Santa Maria putem merge la Playa Las Brujas – cu plata, sau la plajele Las Salinas sau Perla Blanca, care sunt plaje libere, dar ca cea mai frumoasa este Playa Perla Blanca. Dupa ce ne-am chinuit sa gasim drumul spre aceasta plaja, in zona nefiind nici un indicator catre ea, a trebuit sa abandonam, pentru ca drumul era impracticabil pentru masinuta noastra, iar varianta de a merge pe jos si a lasa masina cu toate bagajele in ea nu ne-a incantat prea tare. In final am mers pe plaja Las Salinas, draguta, dar nu nemaipomenita.
Daca ar fi sa mai repetam experienta Cuba, probabil ca am taia Cayo Santa Maria de pe lista si am mai ramane o zi in plus in Morón pentru a merge la Cayo Guillermo, mai precis Playa Pilar, mult mai frumoasa dupa parerea mea.
De la Cayo Santa Maria am plecat spre Santa Clara, avand ca destinatie finala in acea seara Varadero, respectiv Boca de Camarioca.

#131
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007
Harti bune pentru Cuba gasiti aici harti .
Trebuie puse cap la cap, este putin de munca, dar mie mi-au fost de mare folos.
Cu ele m-am descurcat prin Cuba, altele mai bune si detaliate nu am gasit pe net.
Pentru detalii in orase m-am folosit de googlemap, de unde mi-am printat ce ma interesa.

#132
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
Buna ziua!
Cautam o destinatie de vacanta care sa cuprinda pe langa obiective turistice si 5 zile full de inot in ape calde si plaja.
Avem in vedere si Cuba si va adresez rugamintea sa postati care ar fi cea mai buna perioada de sejur ( calda si fara uragane) si daca s-ar putea sa-mi indicati ceva site-uri pentru documentare.
Va multumesc mult.
Sa aveti vacante frumoase!

#133
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostEcaterinas, on 18th May 2012, 19:58, said:

Buna ziua!
Cautam o destinatie de vacanta care sa cuprinda pe langa obiective turistice si 5 zile full de inot in ape calde si plaja.
Avem in vedere si Cuba si va adresez rugamintea sa postati care ar fi cea mai buna perioada de sejur ( calda si fara uragane) si daca s-ar putea sa-mi indicati ceva site-uri pentru documentare.
Va multumesc mult.
Sa aveti vacante frumoase!

Februarie, Martie si Aprilie sunt cele mai bune luni pt vizitare.

#134
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
@ razvanait99

Ne intereseaza un sejur pentru anul acesta, deci avand in vedere perioada ramasa, care crezi ca ar fi cea mai potrivita luna?
Iti multumesc.
Urari de bine!

#135
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostEcaterinas, on 18th May 2012, 20:50, said:

@ razvanait99

Ne intereseaza un sejur pentru anul acesta, deci avand in vedere perioada ramasa, care crezi ca ar fi cea mai potrivita luna?
Iti multumesc.
Urari de bine!

Noiembrie - Decembrie - ploua cel mai putin intre lunile ramase in 2012 si e in afara sezonului de uragane

#136
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postrazvanait99, on 18th May 2012, 21:02, said:

Noiembrie - Decembrie - ploua cel mai putin intre lunile ramase in 2012 si e in afara sezonului de uragane
Noiembrie e riscant. As opina ca n decembrie poti sa te duci cu mai multe sanse de vreme frumoasa.

#137
Ecaterinas

Ecaterinas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.01.2012
@ Imperator

Cautam o destinatie in lumea larga, pentru sejur in anul acesta, exceptand Europa.
Avand in vedere ca suntem dependenti de inot (la egalitate cu obiectivele turistice) poate ne recomanzi o locatie cu apa (mare, ocean) calda si fara vant.
Ne permitem costuri medii.
Daca poti sa arunci o privire si la postarea de la Agadir.

Multumesc tare mult.

#138
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostImperator, on 20th May 2012, 21:39, said:

Noiembrie e riscant. As opina ca n decembrie poti sa te duci cu mai multe sanse de vreme frumoasa.
Ce te face sa spui ca noiembrie e riscant?
Stii cate uragane au lovit Cuba in noiembrie in ultimii 100 de ani?

#139
frumusata

frumusata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 24.06.2008
Buna, am si eu o dilema, nu stiu cand sa ma duc sa prind vreme buna de plaja.
Am vorbit cu cineva care a stat 2 ani in Cuba si mi-a spus ca pentru plaja nu e bine sa ma duc iarna, ianuarie-febr fiindca e cam rece.
Eu m-am tot uitat pe net la clima si temperaturi, am fost si in Rep dominicana in martie si avand in vedere ca e la doi pasi nu mi s-a parut prea rece, dar nu stiu ce sa fac.
M-am hotarat la noiembrie sau aprilie, ma poate ajuta cineva?
a mai fost cineva in noiembrie?ploua foarte mult?

#140
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postfrumusata, on 6th June 2012, 12:16, said:

Buna, am si eu o dilema, nu stiu cand sa ma duc sa prind vreme buna de plaja.
Am vorbit cu cineva care a stat 2 ani in Cuba si mi-a spus ca pentru plaja nu e bine sa ma duc iarna, ianuarie-febr fiindca e cam rece.
Eu m-am tot uitat pe net la clima si temperaturi, am fost si in Rep dominicana in martie si avand in vedere ca e la doi pasi nu mi s-a parut prea rece, dar nu stiu ce sa fac.
M-am hotarat la noiembrie sau aprilie, ma poate ajuta cineva?
a mai fost cineva in noiembrie?ploua foarte mult?

In aprilie ploua o idee mai putin si e in afara sezonului uraganelor. Dar nici noiembrie nu e de lepadat daca nu poti astepta pana in aprilie. In decembrie-ianuarie vremea e super ok, ploua putin - eu am fost in Yucatan in ianuarie 2011 si din 10 zile am prins 2 zile noroase, in rest temperaturi de 28-29 de grade in timpul zilei.

#141
doinice

doinice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 02.09.2009
Buna ziua!
Rog colegii de forum care au fost la sfarsitul lunii noiembrie in Varadero sa posteze
ce temperatura are apa oceanului pentru ca am citit mai multe  informatii contradictorii.
Va multumesc mult!

#142
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postdoinice, on 10th August 2012, 17:52, said:

Buna ziua!
Rog colegii de forum care au fost la sfarsitul lunii noiembrie in Varadero sa posteze
ce temperatura are apa oceanului pentru ca am citit mai multe  informatii contradictorii.
Va multumesc mult!

Noiembrie este inceputul dry season. Temperatura apei este de 26* C, iar vremea este foarte buna.
Fiind finalul de sezon ploios si inceput de sezon uscat apa marii se raceste cu 2-3 grade fata de temperaturile maxime inregistrate in lunile iulie-august.

Asa ca puteti pleca linistiti in noiembrie.

#143
xryspa

xryspa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 08.04.2012
Va invidiez! Era urmatoarea-n plan. Promit c-ajung si povestim aici. :)

#144
matterhorn

matterhorn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 25.08.2007
Pentru a revedea cateva imagini din Havana si a trai un pic din atmosfera Cubei va recomand filmul Buena Vista Social Club, un documentar aparut in anul 1999. De fiecare data cand revad acest film ma cuprinde nostalgia ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate