Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Cuba

- - - - -
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#91
kid2006

kid2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 10.10.2006
Eu am fost in Cuba in 2005, in Havana si la Varadero. Mi-ar fi placut totusi sa locuiesc cu localnicii, sa mananc in paladares, asa ca Imperator, pentru o atmosfera cu adevarat autentica. Asa am stat la Nacional, hotelul de pe Malecon, o emblema pentru Havana. Camere mici si la un nivel de echipare cam de 2 maaaxim 3 stele la noi. In schimb, restul era superb. Arhitectura locului, curtea, privelistea. Chiar si restaurantul comunist avea farmecul lui.
Asa este, sunt saraci, dar nu tb sa ii comparam cu europenii, nu avem cum. Ganditi-va ca in tarile de jur este debandada de pe lume. Haiti, Dominicana sunt la o aruncatura de bat si acolo e chiar greu pentru localnici. Favelele din Brazilia, saracia lucie din tarile din jur, cu asta se pot compara. Si eu cred ca o duc mai bine decat ceilalti si asta datorita lor. Sunt un popor cult, cu traditie, eu nu ii dispretuiesc deloc. Arhitectura Havanei este impresionanta, desi numai centrul istoric era renovat, restul era in paragina...Totusi oamenii sunt relaxati, sunt zambitori, da, vin la turisti dar eu nu am simtit ca vor ceva de la noi, chiar daca incercau sa ne vanda trabucuri, vedeau ca nu suntem interesati, totusi ramaneau de vorba. Erau curiosi si primitori. O familie, el si ea, au mers cu noi sa ne arate orasul, fara sa ne ceara nimic in schimb (au incercat sa ne zica de niste trabucuri, la inceput, dar atat). Nu au primit bani de la noi la sfarsit, dar ne-am asezat la o terasa si am baut toti 4 o bere.
M-a impresionat in primul rand curatenia oamenilor. Am vizitat fabrica Partagas de trabucuri, intr-o zi torida de august, cladire fara aer conditionat. Hale cu 50 de oameni care invarteau la trabucuri, zapuseala extrema.... unul nu mirosea a transpiratie, chiar daca aveau un maieu gaurit sau peticit, ala era curat si spalat. Din punctul asta de vedere mie mi s-au parut superiori multor bucuresteni.
Eu nu am vazut pesti si curve pe strada, poate nu le-am observat. In schimb ne-am ratacit intr-o seara pe niste stradute dubioase, inguste, usile la asa zisele camere de la parter deschise, ei la televizor sau la masa, unii afara pe strada, cu casetofonul, dansau sau cantau, unii trageau din sticla de rom....Mie mi s-a pus o gheara in piept de spaima, era si bezna, era si saracie lucie in jur, ma si gandeam ca ne fura astia gentile sau imi trag lantul de la gat. Mi-am revenit repede din spaima, oamenii erau extrem de pasnici. Da, au incercat sa ne invite sa ne dea trabucuri si rom, altii ne-au chemat sa stam cu ei la dans, niciunul nu a facut un gest amenintator. M-am simtit in siguranta, desi arata jalnic, ca un ghetou. La capatul strazii erau doi politisti care patrulau.
Eu nu cred ca oamenii sunt nefericiti. Principala lor grija era sa danseze pe Malecon, seara. Stateau sub cate un balcon gata sa se prabuseasca, in fata casei lor, pe trepte, cu casetofonul langa ei si dansau salsa sau cantau. Nu aveau ei nicio treaba. Eu as fi pus mana pe o bidinea si as fi vopsit casa, l-as fi pus pe sot sa refaca un pic balconul ala sa nu cada si as fi strans zecile de boarfe aruncate pe balcon, la uscat, chipurile.... dar ei nu, ei erau ok, asa ca...Nu mi-a cerut nimeni mancare niciodata si mereu mirosea f bine cand treceam pe langa casele lor. Ei asa sunt, nu tb sa ii comparam cu noi, tb sa ii comparam cu cei din jur si aici sunt sigura ca ies mult mai bine.
Adica daca in Dominicana iesi din resort, e nasol. In Cuba nu e. E istorie la greu, peste tot. Au o cultura puternica si niste oameni talentati, cel putin la muzica sunt f talentati. Atmosfera de vacanta e garantata, chiar si ei par vesnic in vacanta.
M-as reintoarce, la Varadero nu a fost chiar asa spectaculos. Am fost si la Vinales, in vestul insulei, vreau sa ajung si in sud. Varadero e cam ca in Turcia, all inclusive, singura diferenta e ca poti sa iesi, sa faci excursii in jur, snorkelingul e bestial.
Cam atat. Am vrut sa pun si eu o vorba buna pentru Cuba.
Imi pare rau de discutiile de aici, dar si eu cred ca dl. Pitzifelnic nu prea are dreptate. Viza mea a fost pe hartiuta, nu exista nicio dovada in pasaport ca as fi fost in Cuba. Nu stiu daca eu , ca roman,  as fi avut probleme la intrarea in SUA cu viza de Cuba pe pasaport (asa cum e cu Israelul si tarile arabe) dar in mod sigur ei isi iau masuri de precautie. Exista o amenda de 50 000 de dolari pentru americani, daca vin in Cuba. Nu erau americani veniti direct, nu sunt nici zboruri din state. Erau americani si la hotelul nostru,  sositi prin Mexic, noi ne-am imprietenit cu o familie, in luna de miere. Ne-au zis de amenda, dar ne-au si zis ca nu au cum sa ii verifice. Au zbor dus-intors pentru Mexic si viza de Mexic in pasaport, nicio dovada ca au calcat in Cuba.  Si vad ca s-a mai relaxat oricum si guvernul american. Au trimis un avion plin cu americani de origine cubaneza in Havana sa isi vada familia de acolo.

#92
clausss26

clausss26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.11.2009
nu inteleg de ce se agita toti pt viza de cuba, daca i-o pune in pasaport sau nu.. credeti ca fiind roman si mergand sa ceri viza de state, are cineva treaba cu tine? am fost turist! care e faza? n-am voie sa am bani si sa-mi permit o excursie pana la marginea pamantului?!
cat despre marinari, trebuie sa-i intelegem. sunt obositi, satui si le e frica sa vina acasa sa-si gaseasca ceva de lucru. si hai sa recunoastem, daca nu te informezi inainte de a merge undeva, risti sa patesti ca marinarii: sa te plimbi aiurea si sa nu mergi sa vezi "ceva". de aceea suntem majoritatea "aici"..pe forum.
vreau sa merg in februarie 2010 la havana. ideea e sa vad mai mult decat resortul unde as putea sa fiu cazat. mult mai mult. ma tenteaza sa merg la o casa particular, am vazut poze si comentarii, daca mai aveti, va rog sa-mi trimiteti. nu cred ca e mai naspa decat la costinesti in gazda. deci daca e aventura, sa fie pana la capat!
cat despre mancare, mergeam des la restaurante cubaneze cat timp am stat in state. e cea mai buna mancare! si am incercat multe, fiind un gurmand..nici prea condimentata, nici ciudata sa se miste ceva in farfurie..
deci cum ar fi totusi la o "casa particular"

Edited by clausss26, 09 November 2009 - 16:54.


#93
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postclausss26, on 9th November 2009, 16:51, said:

nu inteleg de ce se agita toti pt viza de cuba, daca i-o pune in pasaport sau nu.. credeti ca fiind roman si mergand sa ceri viza de state, are cineva treaba cu tine? am fost turist! care e faza? n-am voie sa am bani si sa-mi permit o excursie pana la marginea pamantului?!
cat despre marinari, trebuie sa-i intelegem. sunt obositi, satui si le e frica sa vina acasa sa-si gaseasca ceva de lucru. si hai sa recunoastem, daca nu te informezi inainte de a merge undeva, risti sa patesti ca marinarii: sa te plimbi aiurea si sa nu mergi sa vezi "ceva". de aceea suntem majoritatea "aici"..pe forum.
vreau sa merg in februarie 2010 la havana. ideea e sa vad mai mult decat resortul unde as putea sa fiu cazat. mult mai mult. ma tenteaza sa merg la o casa particular, am vazut poze si comentarii, daca mai aveti, va rog sa-mi trimiteti. nu cred ca e mai naspa decat la costinesti in gazda. deci daca e aventura, sa fie pana la capat!
cat despre mancare, mergeam des la restaurante cubaneze cat timp am stat in state. e cea mai buna mancare! si am incercat multe, fiind un gurmand..nici prea condimentata, nici ciudata sa se miste ceva in farfurie..
deci cum ar fi totusi la o "casa particular"
Sunt destule casa particular care arata super...de fapt nu e cine stie ce aventura spooky sa stai in casa particular, dimpotriva, este extrem de cosy si luxos. In Havana am stat intr-o adevarata casa coloniala - muzeu.
http://www.casantigua.justincuba.com/

#94
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006
@Imperator
Frumos interiorul, cam inselatoare din exterior.

daca ar fi sa-mi recomanzi ceva de vizitat pe planeta asta ce mi-ai recomanda ?
exista un "must see" in conceptia ta ?

Edited by ruginel, 10 November 2009 - 13:45.


#95
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postruginel, on 10th November 2009, 13:45, said:

@Imperator
Frumos interiorul, cam inselatoare din exterior.

daca ar fi sa-mi recomanzi ceva de vizitat pe planeta asta ce mi-ai recomanda ?
exista un "must see" in conceptia ta ?
Si exteriorul e dragut, dar interiorul e fain.. Am mai fost prin case cubaneze mai ales prin Vedado si multe erau similare.
Must see - hmmm... destule - Bali, India, Coreea de Nord, Egiptul Antic.

#96
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,919
  • Înscris: 25.06.2007

View PostImperator, on 10th November 2009, 13:59, said:


Foarte fain blogul, felicitari!
Il recomand tuturor forumistilor.
Off topic: am fost si eu de cateva ori in Ukraina, prin '92 - '93, dar nu tin minte sa fie transportul public gratuit

#97
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007
Multumesc... era doar cel pe baza de curent electric - troleibuz, tramvai. Trenul (chiar si cel bazat pe curent electric) si autobuzul nu erau gratuite, costa ceva (cu un leu mai putin ca in Moldova :).

Edited by Imperator, 10 November 2009 - 16:55.


#98
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009
vreau sa merg in februarie 2010 la havana. ideea e sa vad mai mult decat resortul unde as putea sa fiu cazat. mult mai mult. ma tenteaza sa merg la o casa particular, am vazut poze si comentarii, daca mai aveti, va rog sa-mi trimiteti. nu cred ca e mai naspa decat la costinesti in gazda. deci daca e aventura, sa fie pana la capat!
cat despre mancare, mergeam des la restaurante cubaneze cat timp am stat in state. e cea mai buna mancare! si am incercat multe, fiind un gurmand..nici prea condimentata, nici ciudata sa se miste ceva in farfurie..
deci cum ar fi totusi la o "casa particular"
[/quote]
Am fost in Septembrie  in Varadero ,Cayo si Havana.Am fost cu o agentie din Anglia.(Am inteles ca nu este voie sa faci reclama.) 2 saptamani.Am prins si un uragan in Cayo ultima zi.In Havana am surprins urmele treceri uraganului.
In Havana am stat la Hotel INGLATERA.
Am umblat pe strazile din Havana 2 zile si inca 2  pt  a merge in tara , am ajuns in centru pana in sud la Santiago de Cuba.  Ghid a fost un barman din hotelul Inglatera ,100 dolari 2 zile cu masina lui.Am fost si la familia lui  in casa lor. ,am stat la masa cu ei si am discutat despre situatia lor.  Sunt si ei impartiti deja cei din orase am inteles ca sau saturat de saracie .
Am ajuns si in Trinidad street din Cuba.
Nu stiu ce sa spun despre impresia lasata de Cuba.Interesant cum a reusit Fidel sa opreasca o tara in loc 50 de ani.
Cand am iesit din hotel si mergand pe strazi unde nu sunt obiecive turistice, impresia mea  a fost ca timpul a incremenit in  loc pt. cubanezi si anume in ani 50.
Si parti bune despre Cuba si Havana unde sunt dusi turisti dar si pe strazile din spatele resorturilor nu este cine stie ce.Am citit diverse opinii si pareri.
Nu stiu ce sa spun ,pt. noi a fost frumos dar pentru cubanezi si conditiile lor de viata sunt la limita dupa mine.
Revin cu imaginii

Edited by jhonhope14, 07 December 2009 - 09:34.


#99
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009
Revin cu imaginii
[/quote]
Imagini surprinse pe strazile Havanei.
Havana ramasa  in timp..
Revin cu imagini
O zi buna

Attached Files



#100
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View PostImperator, on 9th November 2009, 23:10, said:

Sunt destule casa particular care arata super...
Multumesc pt.P.M.
Da sunt ,dar parca sunt prea multe care stau sa cada pe ei si nivelul de trai mai slab ca in Domincana si Jamaica.
Nu stiu daca asta au dorit ei .Barmanul si ghidul nostru era mai deschis poate ca lucra direct cu turisti.Oricum foarte multi turisti in Cuba.Am intalnit si romani .La National am intalnit un grup de 14 romani .
Acum perioada grea a trecut si sunt mai liberi decat atunci cand Fidel era in puerea lui.
Santiago de Cuba arata foarte bine.Mai bine parerea mea decat Havana.Mai turistic mai ingrijit si renovat banuiesc dupa cum arata.Va mai arata cateva imagini care surprind diferentele Cubei.
Daca sunteti plictisiti sau credeti ca trebuie sa ma opresc cu imaginiile ,va rog sa imi spuneti.
Ma scuzati daca se descarca greu am observat si eu.
Poza 1-5 Varadero
poza 6 Hotel
Poza 7 Miguel
Poza 8 Havana dupa un uragan  
poza 9-10 Santiago de Cuba
poza 12 Havana
poza13-14 Trinidad Cuba
poza 15 Varadero -plaja
O zi Buna tuturor!!

Attached Files


Edited by jhonhope14, 08 December 2009 - 09:55.


#101
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View PostImperator, on 10th November 2009, 16:51, said:

Multumesc... era doar cel pe baza de curent electric - troleibuz, tramvai. Trenul (chiar si cel bazat pe curent electric) si autobuzul nu erau gratuite, costa ceva (cu un leu mai putin ca in Moldova :).

Nostalgie?
Uite cateva imagini si spune daca este aceeasi pe care o sti.Cred ca este neschimbata mai ales in Havana.
Viata Cubei de zi cu zi pe strazi si imagini surprinse din  viata lor.
Ce spui? Este aceeasi?
O zi buna va doresc!

Attached Files


Edited by jhonhope14, 08 December 2009 - 15:44.


#102
rizzuca

rizzuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 16.06.2006

View Postjhonhope14, on 8th December 2009, 15:27, said:

Nostalgie?
Uite cateva imagini si spune daca este aceeasi pe care o sti.Cred ca este neschimbata mai ales in Havana.
Viata Cubei de zi cu zi pe strazi si imagini surprinse din  viata lor.
Ce spui? Este aceeasi?
O zi buna va doresc!


Bes-ti-a-le pozele! Felicitari! Chiar ma apuca nostalgia....

Edited by rizzuca, 09 December 2009 - 12:15.


#103
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View Postrizzuca, on 9th December 2009, 12:13, said:

Bes-ti-a-le pozele! Felicitari! Chiar ma apuca nostalgia....
Multumesc!!
Mai am dar sa nu ne plictism.Mai tarziu numai avem la ce ne uita.
Doar cateva si voi reveni cand este zapada afara. Sa ne mai incalzim putin daca tot am venit iarna acasa.

Attached Files


Edited by jhonhope14, 09 December 2009 - 15:08.


#104
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View Postjhonhope14, on 9th December 2009, 15:05, said:

Multumesc!!
Mai am dar sa nu ne plictism.Mai tarziu numai avem la ce ne uita.
Doar cateva si voi reveni cand este zapada afara. Sa ne mai incalzim putin daca tot am venit iarna acasa.
La Multi Ani!
Este zapada afara si dupa cum am promis...
Contraste!
Partea minunata a Cubei.

Attached Files


Edited by jhonhope14, 04 January 2010 - 08:58.


#105
fannne

fannne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 28.09.2006

View Postrizzuca, on 9th December 2009, 12:13, said:

Bes-ti-a-le pozele! Felicitari! Chiar ma apuca nostalgia....
M AI CONVINS SI M ATI CONVINS, ERAM IN DUBIU, PRIMA VACANTA ACOLO O SA O FAC, VIVA LA REVOLUCION!!!!!!!

#106
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View Postfannne, on 12th January 2010, 01:36, said:

M AI CONVINS SI M ATI CONVINS, ERAM IN DUBIU, PRIMA VACANTA ACOLO O SA O FAC, VIVA LA REVOLUCION!!!!!!!
Asta este frumusetea Cubei.
Am si cateva imaginii surprinse pe strazile Havanei.In afara statiunilor si resorturilor exclusiv pentru straini ,sa nu te astepti la asa ceva.
Este o difernta uriasa.Daca vei iesi prin Havana vei vedea cu ochii tai.

#107
jhonhope14

jhonhope14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 07.12.2009

View Postfannne, on 12th January 2010, 01:36, said:

M AI CONVINS SI M ATI CONVINS, ERAM IN DUBIU, PRIMA VACANTA ACOLO O SA O FAC, VIVA LA REVOLUCION!!!!!!!
Te-ai hotarat?
Pleci pana la urma in Cuba?
Daca da, uite cum este pe strazile Havanei.Vei fi sigur la orice ora din zi si din noapte.Cred ca este cea mai sigura tara din punctul meu de vedere.Dupa  ora 22 vei tu si Politia pe strazi.
Dar asta vei gasi in afara hotelurilor si a plajelor pentru straini. Daca voi posta o imagine de 2 ori va rog sa ma scuzati.
Vacanta Placuta!

Attached Files


Edited by jhonhope14, 13 January 2010 - 14:41.


#108
ducris

ducris

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 28.03.2006
Va voi povesti o combinata alpina intre Cuba si Mexic de 12 zile din care tocmai m-am intors. Precizez ca am fost pe cont propriu cu prietena mea, cu toate hotelurile bookuite de acasa inclusive masinile inchiriate. Cazare 11 nopti in 7 locatii diferite.

Plecat spre Havana pe 16.01.2010. Tarom pana la Madrid, apoi Air Europa pana la Havana. Drum greu, obositor, cam 16 ore in total. Am ajuns la ora 8.00 seara in Havana, ora 12.00 pranz ora Romaniei. Cald acolo, cam 22 grade. Facem vama, care a decurs ok si mergem spre casa de schimb valutar din aeroport. Schimbam  la un curs de 1 USD=0,98 CUC. Afara chemam un taxi care pentru 20 euro ne duce in oras(25 km). Bezna, nu vedem mare lucru afara, plus ca taxiul are geamuri fumurii.  Ne ia pe niste stradute laterale, printre cete de negri, larma de salsa, usi deschise la case direct in strada. Se vede in casa ce face fiecare. Nu prea ma inspira, in fine, noi cautam prima locatie de cazare. Opreste taxiul, zice…aici e…ne dam jos, usor  dezorientati. E un hostel rezonabil, patron spaniol cu sotie din Germania, face acest business doar in sezon, dupa care pleaca in spania acasa. Rezervare pe HRS, deci de incredere daca e listat acolo. Camera/noapte 43 euro cu mic dejun copios. Suntem multumiti, primiti cu o bere rece din partea casei. Suntem la 2 minute de Malecon, faleza Havanei. Iesim la plimbare, intrebam de safety si ni se recomanda ca dupa 12 noaptea sa ne intoarcem cu un taxi. Mancam ceva rapid la o terasa, bagam Havana Club shot dupa shot si fiind rupti de oboseala ne retragem la barlog. Camera curata, 2 paturi, baie proprie, apa calda, ok. Aici ramanem primele 3 nopti 16-19 ianuarie. Dormim lemn, a doua zi dimineata iesim sa prindem rasaritul pe Malecon. La 5.30 iesim din camera, ne plimbam pana la 7.30 cand servim micul dejun. Prindem un curcubeu, valurile se sparg de diguri, incepe sa se despasoare spectacolul Havanei.ne intoarcem, mancam, iesim iar.Cu Lonely Planet si harta orasului iesim in central vechi. SENZATIONAL. Vizitam Capitolio, identic cu cel al USA. Contra a 2 pesos primim de la o ingrijitoare explicatii in interior. Atentie, sunteti mincati si in Cuba si in Mexic daca nu rupeti putina spaniola. Prietena mea stie binisor, deci ne-am descurcat cam peste tot. Cu engleza nu aveti ce face decat la receptiile hotelurilor si la inchirierea masinii. ATAT. De senzatie arhitectura, masinile de epoca ale comisarului Moldovan sunt in stare perfecta de functionare in intreaga Cuba. Curatenie pe strazi, lumea zambitoare si draguta. Facem poze cu renumitele pensionare imbracate in alb, cu o floare rosie in par si havane imense in gura. Vizitam fabrica de havane Partagas, strazi inguste cu magazinase diverse, postere cu Fidel si Che, multi turisti, se circula fara teama, politie multa. Terase multe, muzica latino, cu 6 pesos/pers  trei feluri de mancare si atmosfera deosebita. Am prins intr-o seara intr-o carciuma, cu rezervare de masa, 100 CUC/ 2 pers show Buena Vista Social Club, 2 ore plus un mojito de intrare si 2 feluri de mancare. ABSOLUT SENZATIONAL. Nu cumparati havane de pe strada de la diversi. Noi am aranjat cu gazda noastra si ne-a adus de la sursa lui de aprovizionare pentru perioada cand vine in Europa si am cumparat 2 cutii de Cohiba Esplendidos 50 CUC/cutia si 2 cutii Montecristo nr.2/45 CUC cutia. Pret aproape de 10 ori mai mic decat la magazin. Atentie…la iesirea din Cuba nu aveti voie decat 2 cutii de pers daca nu aveti factura sau nelimitat doar cu facture.Peste tot tips-uri de 1 USD sunt binevenite. Se vand pe sub mana monezi si bancnote jubiliare cu Il Che pentru doar un pesos.
Recomand urmarirea traseelor indicate in Lonely Planet, trasee strict turistice. Astfel riscati sa va rataciti in oras si sa pierdeti obiective importante.Taxi: 3-9 pesos, functie de distanta in Havana.
Vizitat orasul nou, dragut dar nu impresionant.Suveniruri frumoase si ieftine. Havana Club de 3 ani 5,5 Pesos/I litru. Pentru nostalgic tigari H.Upmann, Popular, Hoyo de Monterrey, preturi 0,6-1,5 pesos. Reamintesc: 1 pesos=0,98 USD.
Dupa 3 zile de Havana, plecam in Mexic. Aici vreau sa-I multumesc celui care a pstat aici la rubrica Mexic impresiile acelea absolut senzationale dupa 12 zile de sedere in Mexic. Ne-au ajutat enorm!!! MULTUMIM INCA O DATA!!!!!!!!
Despre Mexic voi posta la rubric Mexic. Acum continui cu partea a doua de Cuba intre 23-27.01.2010, de unde ne-am si  intors acasa. Zbor Cancun –Havana ora 13.00, ajuns ora 15.30, iar vama, vize…decurge ok. Schimbat iar bani, iesit din aeroport rapid si luat masina rezervata de acasa la Cubacar. Ne miscam rapid pt ca aveam tinta Santa Clara in aceeasi zi. Masina ok, Hyunday accent, 50 euro/zi cu asigurare full casco si taxa de co-driver pentru fiecare zi. Benzina separate, I pesos litrul.
Cu indicatiile de la rent a car, harta in mana, putina orientare si putina spaniola reusim sa gasim autopista(autostrada nationala).E ora 17.00, se intuneca la 19.00 si nu vreau sa conduc prea mult noaptea. Sunt cam 290 km.Nu sunt indicatoare, nu este luminat. Asa ca trag tare cu 170km/ora cat a fost lumina pana pe la 18.30, dupa care oprim, alimentam si ne tragem sufletul. Mai avem cam 80 km pe intuneric. Rulez cu 70-80km/ora, mai mult nu se poate. Nu sunt nici marcaje la un moment dat.Ajungem in Santa Clara pe bezna pe la 20.00. Intrebam un politai de cazare (Los Cayenes) si ne indruma. Ne cazam. Frumos. Aici ramanem 2 nopti. Tarc pazit, cu bariere si paznici cu statii in mana. Nu intra decat turistii cazati.Cel putin asa avem impresia. Casute acoperite cu stuf, fiecare cu 3-4 camere, baie proprie, aer conditionat(care dealtfel nu lipseste nicaieri in Cuba).Noaptea nu vedem mare lucru in incinta. Prindem masa, restaurantul propriu, 12 pesos de pers mananci cat vrei si ce vrei. Teren de tenis, piscine, discoteca, palmieri, angajati draguti, curatenie impecabila, americani gretosi, zgomotosi si ingamfati. Ii ignoram, nu vrem sa ne stricam seara.Havana Club nu lipseste!!!!Dimpotriva, curge!!Stam pe terasa la o havana si stabilim ora 6.30 ora de sculare. Apropos, orele de sculare nu trebuie sa depaseasca ora 7.00 daca vrei sa apuci sa vezi cat mai mult pentru ca se intuneca devreme, fiind iarna(totusi, 30 grade la umbra!!), deci plin sezon.Ne trezim, la ora 7.30 mic dejun, bagam cafea in vene si suc de portocale la greu, mancam ceva si directia Santa Clara oras(cazarea e la 2 km de oras).Aici, primul lucru, Piata Revolutiei, monumentul lui Che Guevara. IMPRESIONANT.In timp ce privim si fotografiem monumentul, prin piata circula oameni  calare pe magari si cai laolalta cu masinile lor vechi, rare dealtfel aici in zona. Timp in care in difuzoarele care inconjura piata rasuna cantecul lor celebru…Comandante…Che Guevara…La subsolul monumentului se afla muzeul  inchinat lui Che si mausoleul. In muzeu nu numai ca nu ai voie cu aparat foto sau camera video, dar lasi la intrare absolut orice bagaj ai la tine. Intrare gratis, lume f putina. De cand intri, langa tine se lipeste discret un supraveghetor, atent la orice miscare pe care o faci, nu cumva sa ai pe la guler sau in sapca vreo mini inventie  chinezeasca care stie sa  faca poze. Totul trebuie sa ramana numai pentru ochii tai.Adevarat cult.Muzeul, deosebit. Toate obiectele au apartinut lui Il Che, cu explicatii scrise foarte amanuntit, unde, cand si cu ce ocazie. Arme, imbracaminte, scrisori de dragoste, poze din copilarie, instrumente stomatologice, aparate foto, radio, sepci….totul aranjat si prezentat intr-un mod absolute remarcabil. Ies din muzeu si alaturi este mausoleul, cu urna lui Il Che si a altor 27 camarazi ucisi in Bolivia. O flacara de veghe arde evident, in permanenta.
  Mergem in Santa Clara, in centru. Saracie mare, orasul deosebit de pitoresc si deosebit de curat. Lumea ne intreaba discret daca avem sa le dam sapun si bomboane. Prietena mea se asaza pe o banca si o buseste plansul. N-o pot opri o jumatate de ora. Stim ce inseamna. Avem putin peste 40 de ani. Ne plimbam prin oras, repet DEOSEBIT DE CURAT SI PITORESC. Cumparam niste nimicuri suveniruri, bem un suc. In centru singura atractie pentru copii este o caruta mica trasa de un magarus in care se urca 10 copii si fac inconjurul pietii, timp de 5 minute. Apoi, alti copii. Undeva, vedem o coada mare, cam 50-60 persoane cu copii de mana asteptau sa intre undeva. Zic, probabil e cinema sau teatru pentru copii. Ocolim coada si dam de o mica terasa cu cateva mese, de unde se auzea muzica. Ce dragut, zic, hai sa vedem si noi ce e acolo.Patrundem pe terasa si vedem ca acolo se manca inghetata la cupe din niste butoaie mari de aluminiu. Cat timp ne dumiream noi, cineva ma bate discret pe umar si zambind, ne roaga sa ne asezam si noi la rand. Deci pentru asta era coada de afara, cand ieseau 2-3 de pe terasa, intrau urmatorii. Iar ne buseste plansul. Imaginea se repeta si la singura pizzeria din oras, unde de data asta se statea la doua cozi. Parasim centrul si ne indreptam spre masina. E ora 13.00, dorim sa mergem la noi la hotel, sa mancam si sa ne tolanim la piscina. Trecem de bariera pazita si in parcare…surpriza …au aparut 3-4  masini cu numere locale. Aveam sa vedem la piscina ca si cubanezii au, de ce nu, copiii de bani gata, fii si fiice de secretari de partid, care se pare, duminica fiind, aveau si ei acces la piscina daca tata lor a dat un simplu telefon la hotel. Asa ca am putut admira la piscine, toata ziua, ghertoii cubanezi care sunt leiti cu ghertoii nostril, rasi in cap, muschi lucrati la sala asezonati cu burti mari, cu lanturi groase de aur si ghiuluri impresionante. In piscina inotau cu ochelarii de soare la ochi, isi taiau unghiile cu unghiera si se scobeau in urechi si nas cu o eleganta de invidiat. Seara au plecat ragaing, sugandu-si dintii. Se citea in ochii lor ca vor reveni duminica de duminica.
E 25.01.2010. E ora 7.45, plecam spre Trinidad. Alegem drumul prin munti, cam 80 km. Urcam si coboram muntii de cateva ori. Privelisti absolute splendide, drumul execrabil, numai vitezele 1 si 2.Nu sunt masini, decat din sens opus coboara rar de tot cate o masina inchiriata de turisti(masinile inchiriate au numere distincte, rosii). La un moment dat, din varful unui munte se vede Marea Caraibelor, unde trebuia sa ajungem noi.ABSOLUT SENZATIONAL. Ne apropiem de Trinidad. Intram in orasel, patrimoniu UNESCO. Un politai mai negru ca smoala are o poarta mobila in mana si inchide strada. Centrul este inchis pentru masini, lasi masina afara, lasi un pesos si un alt negru are grija de ea. Centrul deosebit de pitoresc, nu regretam ca am ajuns aici.Strazi pietruite, saracie lucie, bazare cu diverse lucruri, de altfel de foarte bun gust. Catedrala foarte frumoasa, pictori care-si vand creatiile, spectacole live salsa.Un nene meserias impleteste manual, pe loc, havane si le vinde pe nimic. Nu ne vine sa mai plecam. Stam la umbra si bem lapte de cocos rece.Terase pentru turisti, cateva pustoaice prostituate negre ca taciunele dar dragute si linistite sunt in stand-by.Grupuri de americani, canadieni si francezi bantuie pe strazi. Discret, politia e omniprezenta cu statii in mana si arma la sold.
Apropos de politie, am citit aici diverse comentarii despre securitatea din Cuba. Sunt minciuni sfruntate. Atat timp cat iti vezi de plimbarea ta si nu provoci, nu se intampla absolut  nimic. Totul este foarte safe. Noaptea dupa 12.00, cel putin in Havana e bine totusi sa folosesti taxi. In restul oraselor nu ai ce cauta dupa 12.00 pe strazi. In Bucuresti ma simt mai nesigur.
Plecam spre peninsula Ancon, la 10 km de Trinidad, unde vom petrece ultimele 2 nopti. Pe malul Marii Caraibelor, hotel Ancon, 3 stele, all inclusive, aprox 100 USD pe noapte camera.
Ne cazam, mergem la masa. Nu sunt impresionat de diversitate. Sunt impresionat insa de all inclusive la barurile deschise 24/24 orice alcoholic drink. Camera curata. Nisipul si marea superbe, apa foarte clara, albastra si calda, sezlonguri, umbrelute de stuf, etc. Maine nu conduc asa ca dam iama la barul de pe plaja…bere, daiquiri, cuba libre curg in valuri. Pentru seara ne-am facut rezervare la restaurant cu sea food. Mai exista unul italienesc si unul frantuzesc. In astea doua zile am avut placuta surpriza de a vedea ca nesimtirea nu s-a nascut la noi ci e universal si omniprezenta. Americanul, francezul si canadianul, toti grasi ca niste porci, indeasa dimineata in geanta banane si chiftele ca sa aiba pe plaja.
Ne-am odihnit si relaxat 2 zile pana pe 27.01. La 7 dimineata ne trezim, mic dejun si plecarea spre Havana. Avem avion la 17.00 spre Paris. Ne uitam la ceas. Cand intram in casa in Bucuresti, ne uitam din nou la ceas. Au trecut 38 de ore.
MINUNAT…MINUNAT…MINUNAT…MINUNAT…MINUNAT…Voi atasa poze...


Habana




Habana
[/quote]


maine, Santa Clara, Trinidad si peninsula Ancon.....

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate