Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Modele Gips Carton/Rigips pentru pereți și tavane

- - - - -
  • Please log in to reply
1478 replies to this topic

#1405
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
De ce sa fie neaparat din placi de gips si nu din polisiren expandat sau extrudat la o anumita grosime. O greutate mai redusa decat un sandwich de placi, plus ca s-ar decupa mult mai usor toate detaliile.

#1406
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,323
  • Înscris: 24.06.2006

View Postketa, on 1st April 2012, 07:15, said:

De ce sa fie neaparat din placi de gips si nu din polisiren expandat sau extrudat la o anumita grosime.
pentru ca stratul de finisaj, respectiv gletul nu este compatibil cu polistirenul ?

#1407
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostPUERTAS, on 31st March 2012, 12:28, said:

O idee simpla ca sa o faci de 5cm grosime ca si cum ar fi facuta cu profile de 30mm ar fi sa repeti aceeasi forma de frunza pe 4 placi de rigips si dupaia le lipesti intre ele cu un strat subtire de adeziv de placi si o fixezi pe tavan cu dibluri si suruburi punand si un pic de adeziv pe partea care atinge tavanul.
Ma uimesti!!
Si apropo,chiar imi lipsesc posturile tale pline de caracter,ce vremuri :proud:
Nu puteam sa mai dorm cum trebuie,eram in razboi tehnic.

Edited by adi_master, 01 April 2012 - 22:59.


#1408
my888

my888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2011

View Postvampirely, on 25th March 2012, 13:12, said:

......  am cautat de la inceput: ordinea corecta a izolatiilor...
:peacefingers:
pentru izolare termica la pardoseala cel mai folosit e polistirenul EXTRUDAT (sunt diferite grosimi). polistirenul insa nu prea izoleaza fonic. sub parchet se poate pune o folie speciala care incepe de la 3mm si poate ajunge si la 2 cm (e un fel de burete mai dur) se gaseste la raioanele parchet din magazine, asta are si ceva proprietati fonice.
DECI in varianta cea mai simpla, ordinea ar fi:
instalatia vecinului - trasa (daca nu e deja) prin tuburi rigide (tuburi bregman),
placarea cu polistiren extrudat (sub el se pune un adeziv special pentru polistiren) - daca nu dai sapa de nivelare, o sa intre mult adeziv care costa mai mult decat cimentul simplu,
folia aia speciala si parchet.
Alternativa este o solutie profesionala ce presupune materiale, manopera speciale, care sunt si foarte scumpe. De ex. daca vrei sa joci in fiecare seara pinguinul, se impune o dala flotanta. (cele mai penetrante si greu de oprit sunt zgomotele de impact)
link-uri utile
http://www.misiuneac...lare-pardoseala
http://www.misiuneac...5-Dala-flotanta

BAFTA

Edited by adi_master, 08 April 2012 - 00:09.
eliminare SRL link


#1409
ady_tns

ady_tns

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 19.11.2011
Salutare,ceva poze noi cu scafe sau forme noi nu a mai gasit nimeni,sau poate ceva lucrari finalizate?

#1410
my888

my888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2011

View Postady_tns, on 2nd April 2012, 11:29, said:

Salutare,ceva poze noi cu scafe sau forme noi nu a mai gasit nimeni,sau poate ceva lucrari finalizate?
Bine zis, poate mai revigoram un pic thread-ul asta.
+solutii concrete ILUMINARE AMBIENTALA (a scafelor), adica mai multe detalii (tip lampi, preturi, de unde se pot cumpara, etc), ca de poze si idei e plin Internetul. Eventual fotografii de detaliu... :peacefingers:

Edited by my888, 02 April 2012 - 16:30.


#1411
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postadi_master, on 1st April 2012, 22:57, said:

Ma uimesti!!
Si apropo,chiar imi lipsesc posturile tale pline de caracter,ce vremuri :proud:
Nu puteam sa mai dorm cum trebuie,eram in razboi tehnic.
Ce sa-i faci bre nenea, pe-aici nu gasesti pe nimeni sa gandeasca simplu toata lumea viseaza doar profile si alea alea, si apoi de unde bre razboi tehnic ca pe aici nu mai cere nimeni nici o idee unde sa putem face o dezbatere profesionala( ca doar nu ne-om certa de la o prindere sau un tavanel de baie). Si mai sti ca nu raspund la orice brida pusa stramb de vre-un dorel heheheheheheheeheheheh. :rolleyes:

#1412
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View PostPUERTAS, on 2nd April 2012, 19:22, said:

Ce sa-i faci bre nenea, pe-aici nu gasesti pe nimeni sa gandeasca simplu toata lumea viseaza doar profile si alea alea, si apoi de unde bre razboi tehnic ca pe aici nu mai cere nimeni nici o idee unde sa putem face o dezbatere profesionala( ca doar nu ne-om certa de la o prindere sau un tavanel de baie). Si mai sti ca nu raspund la orice brida pusa stramb de vre-un dorel heheheheheheheeheheheh. :rolleyes:
Chiar imi este dor de conversatiile trecute.Insa promit,o sa gasesc in subiect de interes comun si ne punem iarasi pe treaba,macar pt cateva zile. :peacefingers:

#1413
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postadi_master, on 3rd April 2012, 21:41, said:

Chiar imi este dor de conversatiile trecute.Insa promit,o sa gasesc in subiect de interes comun si ne punem iarasi pe treaba,macar pt cateva zile. :peacefingers:
Asteptam, asteptam...

#1414
bluetextil

bluetextil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.09.2011
Vreau sa plachez la o casa peretii exteriori cu rigips. Pe acesti pereti sunt trase aparent orizontal  tevile de incalzire. Pot sa montez a) UD lipit de peretele vertical si sa sectionez CD in dreptul tevii de incalzire ( pierd mai putin spatiu) - eventual ii pun 2 bride in dreptul capetelor sectionate pentru ranforsare B) UD la distanta de 3,5 cm distanta de peretele vertical si sa pastrez CD intregi ( pierd 3,5 cm din suprafata ) . Mutumesc !

#1415
shoryck

shoryck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 09.06.2009
salut,
poate ma ajutati si pe mine in incercarea mea de a face o masca de rigips la cada,
daca se poate cat mai detaliat, marea mea problema este ca nu stiu cum ma voi prinde sus la marginea cazi...
dimensiunile sunt: 150cm latime si 57cm inaltime
va multumesc!

#1416
my888

my888

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 03.09.2011

View Postshoryck, on 24th May 2012, 22:39, said:

salut,
poate ma ajutati si pe mine in incercarea mea de a face o masca de rigips la cada,
daca se poate cat mai detaliat, marea mea problema este ca nu stiu cum ma voi prinde sus la marginea cazi...
dimensiunile sunt: 150cm latime si 57cm inaltime
va multumesc!

eventual pune o poza, pentru ca e greu sa detaliezi daca nu vezi despre ce e vorba concret
'sus' daca nu ai de ce sa te prinzi poti pune profile UA care sunt foarte rezistente (se fol. ptr tocuri de usi)
cred totusi  ca te complici cu profile metalice, mai bine faci un un ''mini''zid (de bca subtire) peste care vii cu rigips (rezistent la umezeala - verde)sau pui faianta direct fara rigips. sa nu uiti sa lasi gura de acces.

Edited by my888, 28 May 2012 - 00:25.


#1417
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postshoryck, on 24th May 2012, 22:39, said:

salut,
poate ma ajutati si pe mine in incercarea mea de a face o masca de rigips la cada,
daca se poate cat mai detaliat, marea mea problema este ca nu stiu cum ma voi prinde sus la marginea cazi...
dimensiunile sunt: 150cm latime si 57cm inaltime
va multumesc!
Structura pt rigips ,la partea de sus,o prinzi sub buza/marginea cazii cu spuma poliuretanica sau silicon pt lipit,jos in pardoseala cu dibluri,lateralele la fel in dibluri,plachezi cu rigips verde pt umiditate,amorsezi rigipsul cu adeizv de faianta si aracet-o ciorba mai groasa,dupa care motezi faianta/gresie .Nu recomand sa prinzi strctura in surubele de cada,la partea de sus,avind 3 prinderi(jos plus 2 laterale solide)sus ai nevoie doar de un suport fix pt structura METALICA NIMIK ALTCEVA,adica o stabilitate a structurii pina la finalul executiei,fii linistit nu va cadea nimik dupa finalizarea lucrarii,cada sa fie bine fixata,eventual cind fixezi structura de cada cu spuma poliuretanica sa pui pe margine cazii niste saci de adeziv,greutati vreo 8 ore.Grija mare la masuratori,ok,grosime masca finala,verticalitate,planeitate samd!Sanatate,Razvan

#1418
ribanna

ribanna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.07.2012
buna ziua,
am si eu o problema,as dori sa maschez stalpi dintre balcon si living,cu niste pilastri din polistiren,uni mai bogat ornamentati in partea de sus a capitelului,nu ii gasesc in nici un magazin din bucuresti de cumparat si nici poze cu amenajari care sa contina pilastri nu am gasit,ma poate ajuta cineva,va rog

#1419
utusufletel

utusufletel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.07.2012
buna adi_master as dori cateva sfaturi de la tine acum vrem sa amenajam camera baietelului are 9 ani si a dori scafe dar e o camera 3pe4 atasez o poza poate imi dai cateva idei

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   2.89MB   116 downloads


#1420
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

View Postutusufletel, on 16th July 2012, 19:20, said:

buna adi_master as dori cateva sfaturi de la tine acum vrem sa amenajam camera baietelului are 9 ani si a dori scafe dar e o camera 3pe4 atasez o poza poate imi dai cateva idei
Dragul meu,
Chiar nu ai nevoie de scafe in camaruta aia.Scafele o s-o faca si mai micuta!!!
Incearca sa dai personalitate camerei prin culoare si nu prin scafe.Scafele sunt decente intr-un spatiu mare sau foarte mare ca si lucrare arhitecturala(opera de arta).Nu toate scafele se potrivesc sau sunt opere de arta dar sunt zeci de modele care daca sunt bine realizate
sunt pe bune ''opere de arta''.
Deci,culoare.

#1421
nssweb

nssweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 17.11.2009
Buna ziua,

Poate sa imi ofere cineva o schita cu structura metalica pentru un dulap realizat din gips-carton amplasat intre tavan si perete iar ca latime sa fie cat peretele.
Pentru acces cred ca o sa folosesc usi glisante sau doua usi care se deschid spre tavan. Dimensiuni: adancime:50, inaltime: 50, latime: 300

Mentionez ca doresc sa depozitez obiecte destul de grele in acest dulap deci trebuie sa fie foarte rezistent.

Multumesc anticipat

#1422
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Baieti, lamuriti-ma si pe mine cu o chestie ca nu reusesc sa-mi dau seama. Am executat singur pana acum cam 40mp de tavan orizontal la mansarda, luandu-ma dupa ghidurile de pe aici, de pe net... etc. Au iesit foarte bine zic eu, cu structura dubla si tije unde a trebuit, cu bride 9-12 unde a trebuit, distanta 40 intre CD-urile de pe randul de care se prinde gips-cartonul... etc.

Am ajuns insa la partea inclinata a mansardei, si aici mi-am prins urechile, cu doua probleme:
1. La un tavan inclinat de mansarda (chiar sub capriori, inclinatie 25 grade), se pun profile UD30 pe toate cele 4 laturi ale perimetrului, sau doar pe cele inclinate? Daca pe toate cele 4, ce fac pe laturile orizontale, ca placile de gips-carton vin inclinate fata de profil?

2. Ce fel de profile se folosesc intre capriorii inclinati si tavanul inclinat, daca distanta intre capriori si CD-uri este mai mare de 12-15cm si nu ajung nici cele mai lungi bride?

Later edit: la prima intrebare m-am lamurit singur, am vazut intr-o brosurica Rigips ca nu se pun UD-uri pe laturile drepte ale tavanelor inclinate.

Edited by Vially, 20 August 2012 - 09:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate