Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Probleme matematicã

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
4923 replies to this topic

#3817
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012

View Postmdionis, on 29 martie 2015 - 14:03, said:


Beculet de alarma: in enunt nu ni se spune ca grupul G e abelian. Mea culpa, pentru simplitate dezvoltasem rationamentul cu referire la proprietati ale grupurilor comutative atunci cand nu era cazul.
Reformulez: fie p < |G| ordinul prim al unui element x1 al grupului. Fie N numarul tuturor elementelor din G care au ordinul p. Daca grupul nu este ciclic, se poate arata ca |end(G)| si |aut(G)| sunt divizibile cu N.

?
Pentru G = Z2 x Z2 (care nu este ciclic) si p = 2:
N = 3, |end(G)| = 16, |aut(G)| = 6.
(În problema iniţială G era abelian. Soluţia pe care am postat-o nu e chiar simplă nici in acest caz.
Daca ai o soluţie corectă în cazul necomutativ, posteaz-o!).

#3818
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postvvilmos, on 03 aprilie 2015 - 12:04, said:

?
Pentru G = Z2 x Z2 (care nu este ciclic) si p = 2:
N = 3, |end(G)| = 16, |aut(G)| = 6.

Ah, da, cred ca am produs cea mai frumoasa solutie gresita pe cazul general. De fapt trecusem cu vederea ca ultimul termen dintr-o suma este 1 si nu un numar divizibil cu N, deci |aut(G)| este k*N + 1, nu multiplu de N.

Quote

(În problema iniţială G era abelian. Soluţia pe care am postat-o nu e chiar simplă nici in acest caz.
Daca ai o soluţie corectă în cazul necomutativ, posteaz-o!).

Deocamdata doar o observatie la solutia postata: |aut(G)| se divide obligatoriu cu p daca exista cel putin un e_n > 1. Daca insa toti coeficientii e_n = 1, divizibilitatea cu p nu mai este garantata. Incidental, daca p este 2, divizibilitatea este totusi intotdeauna asigurata de un factorial ce apare ca factor natural in numarul de automorfisme al lui H.

#3819
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
@mdionis: nu înţeleg de ce nu postezi soluţii (sau contraexemple) pentru a putea fi verificate.
Din Z2 x Z2 sau S3 se vede că |aut(G)| nu este k*N + 1.

#3820
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postvvilmos, on 06 aprilie 2015 - 08:11, said:

@mdionis: nu înţeleg de ce nu postezi soluţii (sau contraexemple) pentru a putea fi verificate.
Din Z2 x Z2 sau S3 se vede că |aut(G)| nu este k*N + 1.

Am scris |aut(G)| in loc de |end(G)|; evident |end(Z2xZ2)| = 16 = 5*3+1 . In acest caz nu postez demonstratia chiar daca e draguta fiindca imi ia timp sa o tehnoredactez (poate daca intereseaza realmente pe cineva si gasesc timp am sa o fac). In rest, nu vreau sa le rapesc ocazia de a ajunge prin forte proprii la o solutie celor care vor sa isi bata ei insisi capul cu problemele.

Pentru afirmatia (observatia) a doua, este suficient sa numaram de exemplu automorfismele lui Z3xZ3 si sa vedem ca numarul lor nu e divizibil cu 3.

#3821
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postmdionis, on 06 aprilie 2015 - 10:58, said:

Pentru afirmatia (observatia) a doua, este suficient sa numaram de exemplu automorfismele lui Z3xZ3 si sa vedem ca numarul lor nu e divizibil cu 3.

Retrag cele scrise mai sus.

#3822
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012

View Postmdionis, on 06 aprilie 2015 - 10:58, said:

...
nu postez demonstratia chiar daca e draguta fiindca imi ia timp sa o tehnoredactez

Interesant şi ciudat din partea cuiva cu > 2000 de postări.

#3823
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012
În legătură cu problema
G grup  finit şi |End(G)|, |Aut(G)| relativ prime ==> G este ciclic.

Pentru G este comutativ, soluţia am postat-o aici.
Dacă G nu este presupus comutativ, implicaţia nu are loc. De exemplu, pentru grupul altern A_n de ordin n (n>6)
(al permutărilor pare din S_n) avem
|Aut(A_n)| = n! si |End(A_n)| = n! + 1.

#3824
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011
Am un patrat de latura 2a.
Pot plasa in el doua patrate de latura a care sa nu aiba niciun punct comun?
Attached File  2 patrate.jpg   4.48K   4 downloads

Edited by rebroff, 10 April 2015 - 09:29.


#3825
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 10 aprilie 2015 - 09:29, said:

Am un patrat de latura 2a.
Pot plasa in el doua patrate de latura a care sa nu aiba niciun punct comun?
Attachment 2 patrate.jpg

Nu.

#3826
namespace

namespace

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 14.12.2013
Ca exercițiu pentru transformata Z, am de calculat termenul general al următorului șir (evident, factorialul), doar că am nevoie de o mică indicație de continuare:

[ https://i.imgur.com/rlFPZAU.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by namespace, 10 April 2015 - 15:18.


#3827
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmdionis, on 10 aprilie 2015 - 13:37, said:

Nu.
Exact asa ma gandeam si eu.
M-ar interesa o demonstratie, totusi

#3828
The_Cult

The_Cult

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,423
  • Înscris: 11.11.2014
Destul de simplu. Oricum ai aseza primul patrat, obtii niste zone dreptunghiulate dintre care cel putin una ar trebui sa aiba atat L cat si l mai mari decat a si asta nu se poate. Cateva calcule marunte. Asta e prima idee care imi vine in minte. Evident vei ajunge la cazul cel mai favorabil in care vor avea un punct comun.

#3829
vvilmos

vvilmos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 12.12.2012

View Postnamespace, on 10 aprilie 2015 - 15:17, said:

Ca exercițiu pentru transformata Z, am de calculat termenul general al următorului șir (evident, factorialul), doar că am nevoie de o mică indicație ...

Problema pare nevinovată, dar nu este.
Aparent trebuie doar rezolvată ecuaţia diferenţială liniară în A(z), pe care ai scris-o corect.
Se poate rezolva, în expresia ei apare o funcţie ne-elementară (integrala exponenţială Ei). Nu aceasta e însă dificultatea reală, ci faptul că nu poate fi dezvoltată în serie de puteri!
Explicaţia este simplă. Pentru şirul tău (a_n = n!) seria de puteri dată de Z nu converge nicăieri ( sum_n  n!*z^(-n)  are raza de convergenţă 0 în (1/z)).

Pentru a rezolva totuşi astfel de probleme există posibilităţile:
a.) Se utilizează dezvoltări generalizate: de exemplu cu Maple se poate dezvola cu asympt(s,z) unde s este soluţia ecuaţiei diferenţiale (dar ar fi necesară şi o fundamentare teoretică).
b.) Se modifică şirul a_n pentru a fi mai încet divergent e.g. b_n = a_n / n!
[in cazul de faţă problema devine trivială căci b_n va fi şir constant, relaţia de recurenţă fiind b_{n+1} = b_n.]

Edited by vvilmos, 10 April 2015 - 17:35.


#3830
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postrebroff, on 10 aprilie 2015 - 17:12, said:

Exact asa ma gandeam si eu.
M-ar interesa o demonstratie, totusi

Deocamdata o indicatie: orice patrat de latura a interior patratului mare trebuie sa contina centrul patratului mare (ori ca punct interior, ori ca punct de contur), deci oricare doua patratele in conditiile problemei vor contine cel putin un punct comun. Mai tarziu, daca va mai fi nevoie, revin si cu o demonstratie.

#3831
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
as m-am gandit si eu...oricum, are legatura cu o teorema a lui Erdos, daca avem 2 patrate de laturi a si b, fara puncte interioare comune, inscrise intr-un patrat de latura 1, atunci a+b<=1

#3832
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmdionis, on 10 aprilie 2015 - 17:37, said:


Deocamdata o indicatie: orice patrat de latura a interior patratului mare trebuie sa contina centrul patratului mare (ori ca punct interior, ori ca punct de contur), deci oricare doua patratele in conditiile problemei vor contine cel putin un punct comun. Mai tarziu, daca va mai fi nevoie, revin si cu o demonstratie.

Nu mi se pare deloc evident ca un astfel de patrat trebuie sa aiba un punct comun cu centrul patratului mare!

#3833
rebroff

rebroff

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 722
  • Înscris: 21.04.2011

View PostXenon2006, on 10 aprilie 2015 - 17:51, said:

as m-am gandit si eu...oricum, are legatura cu o teorema a lui Erdos, daca avem 2 patrate de laturi a si b, fara puncte interioare comune, inscrise intr-un patrat de latura 1, atunci a+b<=1
Foarte interesanta aceasta teorema. Unde o pot gasi?

#3834
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
de exemplu, aici
http://math.stackexc...quares-in-a-box

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate