Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 

Casatorie Cetatean Strain - Viza Expirata

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Salut, am cateva intrebari la care sper sa gasesc raspunsuri aici.
Logodnica mea este cetatean al unui stat non-UE , vrem sa ne casatorim aici in Romania, in acest scop am venit amandoi, ea cu o viza de scurta sedere-intrari multiple-90 zile)-i-am facut invitatie.

Problema este ca statul roman, cu birocratia binecunoscuta :deadtongue: , cere certificat de nastere original, tradus, legalizat, apostilat, etc. , iar logodnica mea a trebuit sa aplice pentru unul nou in tara de rezidenta (Africa de Sud) , procedura care dureaza cam 2 luni !!

Deoarece viza ei pt. Romania va expira pana la acel moment, ma intreb daca vom avea probleme la starea civila cand o sa depunem documentele si pasaportul o sa aiba viza expirata...

Va multumesc foarte mult pentru raspuns, am incercat sa gasesc referinte in legislatia romaneasca, dar nu am reusit  :cursing:

#2
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
sincer nu am idee ce canta legile noastre din acest punct de vedere dar eu cand mi-am luat mandra de nevasta ( si ea cetatean strain non - UE) avea cam de mult actele de sedere in romanica expirate si nu au comentat cei de la primarie pentru ca pe ei nu ii intereseaza asta in mod deosebit ( expiratul vizei si problemele aferente sunt in sarcina serviciului straini din orasul/judetul respectiv).
e drept ca dupa aia trebuie sa fii pregatit pentru tambalaul aferent cand viitoarea ta sotie va trebui sa paraseasca tara : ii va o hartoaga de expediere peste granita cu termen de atatea zile ( de la 1 la 15) sa paraseasca tara si fii atent ( eventual arunca o intrebare la serviciul straini si explica-le situatia, poate or intelege si te-or sfatui si ei mai bine  ) sa nu ii de-a interdictie si / sau amenda ( noi am fost pe muchie de cutit , dar s-a rezolvat ). Interdicita si sau amenda va depinde de durata de depasire a a perioadei maxim admise de sedere in tara.
asa ca nu te stresa in mod deosebit , daca vrei intreaba-i si pe cei de la starea civila ce au de comentat din punctul asta de vedere .
sa fie intr-un ceas bun si casa de piatra!!!

Edited by solitudes, 12 March 2008 - 12:38.


#3
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 solitudes, on Mar 12 2008, 12:35, said:

sincer nu am idee ce canta legile noastre din acest punct de vedere dar eu cand mi-am luat mandra de nevasta ( si ea cetatean strain non - UE) avea cam de mult actele de sedere in romanica expirate si nu au comentat cei de la primarie pentru ca pe ei nu ii intereseaza asta in mod deosebit ( expiratul vizei si problemele aferente sunt in sarcina serviciului straini din orasul/judetul respectiv).
e drept ca dupa aia trebuie sa fii pregatit pentru tambalaul aferent cand viitoarea ta sotie va trebui sa paraseasca tara : ii va o hartoaga de expediere peste granita cu termen de atatea zile ( de la 1 la 15) sa paraseasca tara si fii atent ( eventual arunca o intrebare la serviciul straini si explica-le situatia, poate or intelege si te-or sfatui si ei mai bine  ) sa nu ii de-a interdictie si / sau amenda ( noi am fost pe muchie de cutit , dar s-a rezolvat ). Interdicita si sau amenda va depinde de durata de depasire a a perioadei maxim admise de sedere in tara.
asa ca nu te stresa in mod deosebit , daca vrei intreaba-i si pe cei de la starea civila ce au de comentat din punctul asta de vedere .
sa fie intr-un ceas bun si casa de piatra!!!


Multumesc pt. raspuns, suna incurajator :lol:
Sper sa raspunda si cineva care stie despre legislatia din domeniu

#4
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 lawrence38, on Mar 12 2008, 13:04, said:

Multumesc pt. raspuns, suna incurajator :lol:
Sper sa raspunda si cineva care stie despre legislatia din domeniu
ce legislatie vrei? sa se refere la.... ?
LE : m-am uitat pe site-ul autoritatii pentru straini : partea romana e varza , aia in engleza mai merge.
deoarece legislatia e destul de stufoasa si idiot conceputa si mai ales pentru ca astia de la autoritate pot fi extrem de batuti in cap ( mie personal mi s-a rcomandat sa emigrez in tara nevestii daca vreau sa stau cu ea  :death: :cursing:  de catre un dobitoc de la filiala judeteana ) iti recomand sa te duci la ei si sa ii intrebi ce e de facut in situatia ta deoarece te poti trezi si cu consecinte extrem de urate daca dai peste capsomani , de exemplu sa-i puna sotiei tale interdictie de intrare in Ro , ca s anu mai spun ca inclusiv fapta ta de a-i facilita sederea in Ro dupa expirarea vizei poate sa fie luata in calcul din punct de vedere penal :
"
Facilitating the illegal stay of aliens on the Romanian territory
1) Intentional facilitation, through any means, of the illegal stay of aliens on the Romanian territory shall represent major offence and shall be sanctioned with prison from 6 months to 5 years."conform art 130indice 1 , oug 194/2002 , modificata si actualizata.
deoarece tu ai de a face cu capsomanii din Ro , ideal e sa-i intrebi pe ei.
ceva legislatie gasesti aici : http://aps.mai.gov.r...sh/index_en.htm

LE2
uite aici si o versiune in lb. romana , dar ideal e sa o urmaresti pe aia in engleza care mai completa.
http://www.arca.org...._strainilor.pdf

Edited by solitudes, 12 March 2008 - 13:32.


#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008

 solitudes, on Mar 12 2008, 13:13, said:

ce legislatie vrei? sa se refere la.... ?
LE : m-am uitat pe site-ul autoritatii pentru straini : partea romana e varza , aia in engleza mai merge.
deoarece legislatia e destul de stufoasa si idiot conceputa si mai ales pentru ca astia de la autoritate pot fi extrem de batuti in cap ( mie personal mi s-a rcomandat sa emigrez in tara nevestii daca vreau sa stau cu ea  :death: :cursing:  de catre un dobitoc de la filiala judeteana ) iti recomand sa te duci la ei si sa ii intrebi ce e de facut in situatia ta deoarece te poti trezi si cu consecinte extrem de urate daca dai peste capsomani , de exemplu sa-i puna sotiei tale interdictie de intrare in Ro , ca s anu mai spun ca inclusiv fapta ta de a-i facilita sederea in Ro dupa expirarea vizei poate sa fie luata in calcul din punct de vedere penal :
"
Facilitating the illegal stay of aliens on the Romanian territory
1) Intentional facilitation, through any means, of the illegal stay of aliens on the Romanian territory shall represent major offence and shall be sanctioned with prison from 6 months to 5 years."conform art 130indice 1 , oug 194/2002 , modificata si actualizata.
deoarece tu ai de a face cu capsomanii din Ro , ideal e sa-i intrebi pe ei.
ceva legislatie gasesti aici : http://aps.mai.gov.r...sh/index_en.htm

LE2
uite aici si o versiune in lb. romana , dar ideal e sa o urmaresti pe aia in engleza care mai completa.
http://www.arca.org...._strainilor.pdf

Multumesc, din nou, am citit p-aici (legea 194), am gasit o mentiune care spune ca:
<30 zile depasire viza -4.000.000 amenda
<60 zile.....................-6.000.000
>60 zile.....................-8.000.000

Am fost la APS-mai nou se numeste Oficiul Roman pentru Imigrari dar tipul de acolo vorbea la telefon si nu parea prea afectat de convorbirea noastra  <_<

Tot ce mi-a spus (asta este cu ceva timp in urma) este sa incercam sa nu depasim 30-60 zile....i-am zis ca ne casatorim , a raspuns, vag , ca in cazul asta ar fi o exceptie; mi-a mai spus si despre amenda de 4 milioane......si CAM ATAT....... -_-  sa nu-l doara capul, saracul.....

Eu sunt curios in principal care ar fi legislatia/regulile/etc. in legatura cu astia de la Starea Civila pt. ca nici macar un website, nimic-nimic nu exista in legatura cu ei.....Am fost odata aici (sunt din BZ) si am vorbit cu o dinozauroaica de femeie care HABAR n-avea de nimic si mai era pe deasupra si FOAAARTE enervanta...n-am stat prea mult de vb. ca riscam sa ma ratoiesc rau de tot cu ea...am incercat sa-i arat documentul de cutuma luat de la ambasada tarii ei din RO si babaciunea imi spune ca aia e aiurea nu e valabil, desi nici macar nu stie buche de engleza (documentul era in engleza, nu-l tradusesem inca) si incerca sa-mi spuna ca-mi trebuie apostila Haga pe acel document. M-am interesat eu dup-aia si se pare ca numai cert. de nastere trebuie apostilat.

Apropo, te rog spune-mi si mie lista exacta a documentelor care v-au trebuit, inclusiv asigurari medicale, analize, etc. etc. Iti sunt foarte recunoscator pentru astfel de inform., dupa cum stii si tu, aici in Romania e foarte greu sa vorbesti cu un "oficial" ( a se citi "retard") care sa stie cat de cat ceea ce face si legislatia in domeniul in care lucreaza......Mersi mult de tot !


aaa, si inca ceva , ziceai ca in cazul vostru a-ti depasit perioada destul de mult : Adik cat in zile ????

#6
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Daca mai are cineva informatii/detalii/comentarii, sunt foarte binevenite....MERSI !!!

#7
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

 lawrence38, on Mar 12 2008, 15:14, said:

Daca mai are cineva informatii/detalii/comentarii, sunt foarte binevenite....MERSI !!!
amenda fluturata noua era pe la 9 milioane parca. s-a evaporat pe parcurs ideea .
restu ti-am zis in PM.

#8
Acidalia

Acidalia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.05.2008

 solitudes, on Mar 12 2008, 12:35, said:

sincer nu am idee ce canta legile noastre din acest punct de vedere dar eu cand mi-am luat mandra de nevasta ( si ea cetatean strain non - UE) avea cam de mult actele de sedere in romanica expirate si nu au comentat cei de la primarie pentru ca pe ei nu ii intereseaza asta in mod deosebit ( expiratul vizei si problemele aferente sunt in sarcina serviciului straini din orasul/judetul respectiv).
e drept ca dupa aia trebuie sa fii pregatit pentru tambalaul aferent cand viitoarea ta sotie va trebui sa paraseasca tara : ii va o hartoaga de expediere peste granita cu termen de atatea zile ( de la 1 la 15) sa paraseasca tara si fii atent ( eventual arunca o intrebare la serviciul straini si explica-le situatia, poate or intelege si te-or sfatui si ei mai bine  ) sa nu ii de-a interdictie si / sau amenda ( noi am fost pe muchie de cutit , dar s-a rezolvat ). Interdicita si sau amenda va depinde de durata de depasire a a perioadei maxim admise de sedere in tara.
asa ca nu te stresa in mod deosebit , daca vrei intreaba-i si pe cei de la starea civila ce au de comentat din punctul asta de vedere .
sa fie intr-un ceas bun si casa de piatra!!!


Salut, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, sunt intr-o situatie asemanatoare, prietenul meu este cetatean strain, dintr-o tara non - ue, i-a expirat viza de 20 zile, insa toata lumea a zis ca nu ne putem casatori, tu cum ai rezolvat, te rog frumos daca ma poti ajuta.

#9
alidutza

alidutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.04.2010

 Acidalia, on 20th May 2008, 20:24, said:

Salut, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, sunt intr-o situatie asemanatoare, prietenul meu este cetatean strain, dintr-o tara non - ue, i-a expirat viza de 20 zile, insa toata lumea a zis ca nu ne putem casatori, tu cum ai rezolvat, te rog frumos daca ma poti ajuta.

Buna!!acidalia te rog mult de tot spune-mi si mie ce ai facut pana la urma,sora mea e in aceeasi situatie trebuia sa se casatoreasca cu cetatean non ue dar ia expirat viza de 5 zile,mentionez ca ei au si un copil!te rog sa mi raspunzi,daca ai reusit si cum?mersi

 Acidalia, on 20th May 2008, 20:24, said:

Salut, va rog frumos sa ma ajutati si pe mine, sunt intr-o situatie asemanatoare, prietenul meu este cetatean strain, dintr-o tara non - ue, i-a expirat viza de 20 zile, insa toata lumea a zis ca nu ne putem casatori, tu cum ai rezolvat, te rog frumos daca ma poti ajuta.
vad ca tie nu ti-a raspuns nimeni pe forum la mom respectiv,poate poti sa mi spui ce ai facut tu pana la urma,te rog...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate