Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema
 

cura de slabire - mituri si adevaruri

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
37 răspunsuri în acest subiect

#1
alinuta_bulinuta

alinuta_bulinuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 10.03.2008
stau de jumatate de ora si ma uit la calculator, incercand sa gasesc o introducere ok pentru subiectul pe care vreau sa-l dezbat aici...asa ca am hotarat sa incep direct:

sunt mama a 2 copii, baiatul 3 ani si 10 luni si fata de 9 luni, 28 de ani si sunt absolut disperata ca nu reusesc sa slabesc dupa a 2 a sarcina.
am alaptat al 2 lea copil pana la 7 luni si ma asteptam ca dupa ce termin cu alaptatul voi incepe sa slabesc considerabil.....lucru care nu s-a intamplat
dupa primul copil am slabit repede si chiar mai mult decat imi propusesem dar acum nu am slabit nici macar un gram, ba chiar am senzatia ca m-am ingrasat.

am tot cautat pe site-uri, diferite cure de slabire, diete, regimuri si nici una nu mi s-a parut ok.... am gasit niste articolo pe www.cumslabesc.eu dar din pacate nu a comentat nimeni daca a incercat sau nu ceva de acolo...

revenind, am doua probleme 1 - daca a fost cineva in situatia descrisa mai sus... HELP!!! :) si 2 - ce ziceti de curele de pe www.cumslabesc.eu

mai exact in sectiunea http://www.cumslabes.../tinere-mamici/

#2
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 09.10.2007
Sa sti ca din aer nu te ingrasi.
Ca sa slabesti trebuie multa bunavointa.
Eu nu pot tine regimuri( nu am bunavointa si consider ca te cam dau peste cap) dat tine bine:
sa nu mananci dupa ora 18
sa bei cel putin 2 litri apa sau/si ceaiuri de slabit/silueta
sa te abtii obligatoriu de la dulciuri,alune, nuci,alte uscaturi de rontait si alcool(chiar si ocazional, eu ma ingras rau cand mai beau cate un pahar de vin)
obligatoriu miscare cat de multa, metabolismul se imbunatateste prin sport.
daca faci greseala sa te infometezi te vei ingrasa mai rau, mai bine mese mici si dese (mesele rare si copioase sunt cea mai mare pacaleala),
si zic e e suficient atat, nu e greu dar se vad rezultate in cateva luni.
Repet, neaparat sport.

#3
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007
Adaug si eu : fara paine - doar 2 felii graham sau neagra dimineata. Fara prajeli, dulciuri, fainoase ; de baza : salate, legume fierte, carne slaba si peste, fiarte sau la gratar. Daca nu te poti duce la sala, macar mers pe jos 30 minute zilnic, urcat scarile in loc de mers cu liftul, genuflexiuni - abdomene acasa, 30 minute pe zi. Succes !

#4
alinuta_bulinuta

alinuta_bulinuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 10.03.2008

View PostMoaca, on Mar 13 2008, 09:40, said:

Adaug si eu : fara paine - doar 2 felii graham sau neagra dimineata. Fara prajeli, dulciuri, fainoase ; de baza : salate, legume fierte, carne slaba si peste, fiarte sau la gratar. Daca nu te poti duce la sala, macar mers pe jos 30 minute zilnic, urcat scarile in loc de mers cu liftul, genuflexiuni - abdomene acasa, 30 minute pe zi. Succes !

multumesc de sfaturi!
ideea e ca de mers, merg....mult, adica in fiecare zi imping la carutul lui fii-mea, alerg dupa caine(care se joaca nu stiu ce bat) si dupa cel mare care pedaleaza la bicicleta si mai intra in diferite garduri, etc....toate astea in acelasi timp. chestia asta mai ales de cand s-a facut mai cald afara... se intampla si de 2 ori pe zi, deci miscare fac (fara sa mai pun miscarea din casa -am descoperit diferite forme de a ma arunca pe burta si a prinde copilul, obiecte pe care le-a tras cu manuta, etc - cred ca am devenit un mic cascadorB) )

cu dulciurile nu le am, paine nu prea mancam inainte....acum ce e drept mai mananc...dar cu masura

ma tot stresez ca nu o sa mai arat ca inainte de sarcini....poate totusi ar trebui sa astept sa vad natural ce se intampla....

PS. nu prea ma pricep sa postez pe forum, e prima data cand intru pe forumul asta si daca am gresit ceva, scuze!

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostMoaca, on Mar 13 2008, 09:40, said:

Adaug si eu : fara paine - doar 2 felii graham sau neagra dimineata. Fara prajeli, dulciuri, fainoase ; de baza : salate, legume fierte, carne slaba si peste, fiarte sau la gratar. Daca nu te poti duce la sala, macar mers pe jos 30 minute zilnic, urcat scarile in loc de mers cu liftul, genuflexiuni - abdomene acasa, 30 minute pe zi. Succes !
hm ? :)

#6
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postspare-me, on Mar 13 2008, 12:40, said:

hm ? :)
sorry, de la carnea fierta mi se trage probabil ;)

#7
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.961
  • Înscris: 12.10.2004
chestia cu mancatul dupa ora 18 e mit si nu realitate...s-a descoperit ca nu conteaza cand mananci, ci cat mananci!

eu am slabit 10 kg.in ultima luna in mod miraculos. am avut mult de lucru si nu mancam decat cand mi se facea foame rau de tot (adica deabia stateam in picioare de foame...) si am luat calciu (deoarece incepusera sa mi se blocheze muschii-si la mine asta e semn de scadere drastica de calciu)...deci concluzia: am slabit pt ca am facut foamea (si mancam la greu la ora 10 seara...ca atunci aveam timp) si pentru ca am luat calciu si explicatia e mai jos (ca am descoperit-o azi dimineata):

http://www.ele.ro/Te...i__--a5755.html

le: eu beau apa multa defel si ceai verde 2 cani pe zi, plus de asta nu prea mancam prajeli (decat prajite in ulei de palmier), folosim doar ulei de masline la salata si cam tot ce ar creste colesterolul evitam (am adaugat asta pentru ca ajuta nu numai la slabit ci si la starea ta de bine)

Editat de anknic, 17 martie 2008 - 14:55.


#8
amma

amma

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.908
  • Înscris: 12.09.2006

View Postursulache, on Mar 13 2008, 09:33, said:

Sa sti ca din aer nu te ingrasi.
Ca sa slabesti trebuie multa bunavointa.
Eu nu pot tine regimuri( nu am bunavointa si consider ca te cam dau peste cap) dat tine bine:
sa nu mananci dupa ora 18
sa bei cel putin 2 litri apa sau/si ceaiuri de slabit/silueta
sa te abtii obligatoriu de la dulciuri,alune, nuci,alte uscaturi de rontait si alcool(chiar si ocazional, eu ma ingras rau cand mai beau cate un pahar de vin)
obligatoriu miscare cat de multa, metabolismul se imbunatateste prin sport.
daca faci greseala sa te infometezi te vei ingrasa mai rau, mai bine mese mici si dese (mesele rare si copioase sunt cea mai mare pacaleala),
si zic e e suficient atat, nu e greu dar se vad rezultate in cateva luni.
Repet, neaparat sport.

Ceaiurile de slabit nu te ajuta sa slabesti, sunt doar diuretice si/sau laxative.

Sa te abtii sa consumi grasimi mononesaturate e iarasi o idee gresita, in special daca vrei sa scapi de grasimea abdominala (viscerala si subcutanata deopotriva). In jur de 2 linguri de seminte sau ulei/zi e destul (avocado, ulei de masline, seminte/ulei de floarea-soarelui, fistic, unt de cacao/ciocolata neagra...).

#9
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 09.10.2007
Corect, ceaiurile nu te ajuta sa slabesti dar o data este aport de lichide apoi iti pot da o oarecare senzatie de satietate, iar cele laxative fac tocmai ce trebuie, in general persoanele care au probleme de onstipatie pun usor in greutate la fel cum cele care au tranzitul prea accelerat nu prea pun in greutate.
Si cu grasimile asa este dar vezi tu eu am mentionat ca nu tin regimuri dar fac ce am mentionat si nu stiu cum sa-ti spun dar pun destul de repede in greutate(pun si 3 kg pe sapt, ), cand nu am limita la gura.
Eu care mananc normal(traditional) sa zicem, adica nu ma feresc de nici un fel de carne chiar daca e grasa si folosesc la gatit cel putin 700ml ulei daca nu 1L/sapt,  pun si in toate salatele ulei,etc, ce zici mai am nevoie si de seminte? Chiar nu ma crezi ca ma ingras cand mananc alune , nuci,etc? bine e adevarat ca nu ma prea stiu opri daca incep asa ca mai bine nu le gust.
Tot ce am zis am constatat pe pielea mea si ma straduiesc de vreo 17 ani sa ma mentin.

Apropo in ultimii 2 ani am pus 4 kg ar fi cazul sa tin si regim sau sa fiu mai atenta?

Editat de ursulache, 17 martie 2008 - 17:16.


#10
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.785
  • Înscris: 17.07.2005

View Postursulache, on Mar 17 2008, 17:12, said:

Corect, ceaiurile nu te ajuta sa slabesti dar o data este aport de lichide apoi iti pot da o oarecare senzatie de satietate, iar cele laxative fac tocmai ce trebuie, in general persoanele care au probleme de onstipatie pun usor in greutate la fel cum cele care au tranzitul prea accelerat nu prea pun in greutate.
Si cu grasimile asa este dar vezi tu eu am mentionat ca nu tin regimuri dar fac ce am mentionat si nu stiu cum sa-ti spun dar pun destul de repede in greutate(pun si 3 kg pe sapt, ), cand nu am limita la gura.
Eu care mananc normal(traditional) sa zicem, adica nu ma feresc de nici un fel de carne chiar daca e grasa si folosesc la gatit cel putin 700ml ulei daca nu 1L/sapt, pun si in toate salatele ulei,etc, ce zici mai am nevoie si de seminte? Chiar nu ma crezi ca ma ingras cand mananc alune , nuci,etc? bine e adevarat ca nu ma prea stiu opri daca incep asa ca mai bine nu le gust.
Tot ce am zis am constatat pe pielea mea si ma straduiesc de vreo 17 ani sa ma mentin.

Apropo in ultimii 2 ani am pus 4 kg ar fi cazul sa tin si regim sau sa fiu mai atenta?
off topic
Ne-ai convins, esti suficient de atenta cu greutatea ta, daca ai luat doar 4 kg in doi ani ! :D
Sa te feresti de obiecte taioase de Ignat ! :lol:

#11
HABIBA

HABIBA

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 605
  • Înscris: 01.03.2008
fetelor prezentati si coordonatele ..inaltime , greutate  :rolleyes:
era sa zic si adancime  :D

#12
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 09.10.2007

View Postvaly1965, on Mar 18 2008, 00:46, said:

off topic
Ne-ai convins, esti suficient de atenta cu greutatea ta, daca ai luat doar 4 kg in doi ani ! :D
Sa te feresti de obiecte taioase de Ignat ! :lol:
Nu-ti face griji caci ultimele 3 sunt achizitia din ultimele 2 luni dar in urmatoarele 2 luni le dau si jos, nu e prima data cand iau brusc in greutate , desi de obiceinu treceam de doua  :D
Acum mai in gluma mai in serios referitor la acest aspect eu zic ca daca te sesizezi imediat si le dai jos nu e foarte grav ca te poti redresa insa daca trece peste 4-5 luni ......mult mai greu.
Acum voi puteti rade dar ce am vrut sa arat ca este mai important sa incerci sa te mentii decat sa ajungi sa ai de slabit mult.
Si daca vei zice ca la mine nu se vede asta te intreb cam cate kg ar trebui sa aiba o mancacioasa ca mine? ca sa nu zic ca am avut si 2 sarcini dupa care mi-am revenit destul de repede si nu am ramas cu nici un kg si nu mai am nici varsta multora dintre voi. Da, fac excese dar ma stiu si oprii si atunci sunt mai atenta(nu tin regimuri) o perioada pana-mi revin.
Sa-ti spun ca am 176 inaltime, acum am 69 kg-me si am terminat liceul de 16 ani?

#13
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.785
  • Înscris: 17.07.2005

View Postursulache, on Mar 18 2008, 09:17, said:

Nu-ti face griji caci ultimele 3 sunt achizitia din ultimele 2 luni dar in urmatoarele 2 luni le dau si jos, nu e prima data cand iau brusc in greutate , desi de obiceinu treceam de doua  :D
Acum mai in gluma mai in serios referitor la acest aspect eu zic ca daca te sesizezi imediat si le dai jos nu e foarte grav ca te poti redresa insa daca trece peste 4-5 luni ......mult mai greu.
Acum voi puteti rade dar ce am vrut sa arat ca este mai important sa incerci sa te mentii decat sa ajungi sa ai de slabit mult.
Si daca vei zice ca la mine nu se vede asta te intreb cam cate kg ar trebui sa aiba o mancacioasa ca mine? ca sa nu zic ca am avut si 2 sarcini dupa care mi-am revenit destul de repede si nu am ramas cu nici un kg si nu mai am nici varsta multora dintre voi. Da, fac excese dar ma stiu si oprii si atunci sunt mai atenta(nu tin regimuri) o perioada pana-mi revin.
Sa-ti spun ca am 176 inaltime, acum am 69 kg-me si am terminat liceul de 16 ani?
Poi arati bine pentru 35 de ani si doua nasteri !
Acu' am inteles, vrei sa crape de invidie alte fomei care fac foamea non-stop ca sa nu schimbe garderoba prea des !  :lol:

ps
Ai dreptate. Nu mai ai varsta multora dintre noi !  :D  Inteleg ca sunt ceva regrete !? ;)

#14
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 129
  • Înscris: 09.10.2007
Pai vezi tu asta e si ideea cu foame te ingrasi mai rau, si eu accidental am facut foame si...am dat jos 2 kg in 2-3 zile dar le-am si pus la loc in urmatoarele zile. Slabitul in cateva zile este de fapt mai mult deshitratare iar organismul isi cere rapid lispurile inapoi, iar pe urma e riscant si pentru sanatate sa slabesti masiv in scurt timp.
Stiti cand m-am mentinut cel mai usor(pt ca sincer ma ingras foarte usor-pot pune si 3 kg-me /sapt) cand mergeam cu bicicleta la servici- zilnic 5km. Si acum sunt activa dar nu asa ca altadata si credca nu neaparat varsta te face sa pui mai repede in greutate cat reducerea activitatii care reduce si metabolismul.

Si stii nu garderopa e principalul argument ci modul in care areti, chiar iti prind bine de la o vreme remarcile "ce bine arata" eu am inceput sa fiu sensibilizata acum de porecla pusa de al meu sot "ursulache" caci clar nu pui in greutate uniform si atunci se vede usor orice schimbare.

Cat despre PS da, am inceput sa-mi doresc sa nu mai treaca anii! pana acum a fost bine dar de acum...! Zi si tu nu e diferenta intre 25- 30 sau 40 ani ca sa nu zic si peste?

#15
valy1965

valy1965

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.785
  • Înscris: 17.07.2005

View Postursulache, on Mar 18 2008, 19:51, said:

..................
Cat despre PS da, am inceput sa-mi doresc sa nu mai treaca anii! pana acum a fost bine dar de acum...! Zi si tu nu e diferenta intre 25- 30 sau 40 ani ca sa nu zic si peste?
Da, de la o varsta te agati cu unghiile de fiecare an ! Da' ce spun eu an,zi chiar ! :)
In primul rand te bucuri sa fii sanatos si apoi te uiti in oglinda. E adevarat e bine sa te incapa oglinda si de asta uneori suntem mai calculati la masa !
Da' suntem off topic. Numai bine.

#16
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.235
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvaly1965, on Mar 18 2008, 20:56, said:

In primul rand te bucuri sa fii sanatos si apoi te uiti in oglinda. E adevarat e bine sa te incapa oglinda si de asta uneori suntem mai calculati la masa !
Da' suntem off topic. Numai bine.
Off : Asta e din ciclul : "Dupa 40 de ani, daca te trezesti dimineata si nu te doare nimic, inseamna ca ai murit" ? ;)
On : La varsta mea (venerabila !), am 4 kg mai mult decat aveam in liceu. Dupa ce am nascut, eram asa de ingrozita ca o sa ma fac cat o balena, incat mi-a pierit pofta de mancare si am ajuns rapid la greutatea initiala :D Deci pana la urma, totul vine de la cap ;)

#17
infinnity

infinnity

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 28.11.2005
E o dieta destul de usoara ~> Scarsdale (da un search pe google)... O recomand cu placere  :peacefingers:

#18
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.820
  • Înscris: 13.12.2004

View Postinfinnity, on Mar 19 2008, 19:37, said:

E o dieta destul de usoara ~> Scarsdale (da un search pe google)... O recomand cu placere  :peacefingers:

usoara in ce sens? ca numai usor de tinut nu mi se pare regimul in cauza.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate