Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

cura de slabire - mituri si adevaruri

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
toata chestia asta cu regimurile de slabit e o caterinca! daca vrei sa slabesti e foarte simplu! nu mai mananci! (in sensul ca mananci mult mai putin) si atunci o sa slabesti ca organismul nu are incotro! dar acum intreb si eu; cine are puterea de a se lupta cu foamea mai ales in conditiile abundentei alimentare si a placerii pe care ti-o ofera mancatul? :rolleyes:

#20
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 rich1974, on Apr 3 2008, 10:35, said:

toata chestia asta cu regimurile de slabit e o caterinca! daca vrei sa slabesti e foarte simplu! nu mai mananci! (in sensul ca mananci mult mai putin) si atunci o sa slabesti ca organismul nu are incotro! dar acum intreb si eu; cine are puterea de a se lupta cu foamea mai ales in conditiile abundentei alimentare si a placerii pe care ti-o ofera mancatul? :rolleyes:
Mda, sunt de acord cu asta ...
Eu m-am ingrasat 1 kg de revelion, si de atunci nu mai scap de el, pt ca la mine la munca este plina masa tot timpul cu mancare.
Am o colega care a slabit fabulos prin regimul asociat . Cred ca asa se numeste. 3 zile lactate, 3 zile carne, 3 zile legume si fructe. Slabea vazand cu ochii. Acum s-a ingrasat la loc, dupa vreo 2 saptamani de mancat normal.
Desi stiu ca nu e sanatos, eu pot slabi doar prin infometare. Din pacate ... asta e. Totul depinde de vointa . Si nu prea o am in ultimul timp . Mai greu e prima zi . Nu pot sa trec de prima zi !

#21
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
pai stii de ce nu ai vointa? fiindca mancarea iti ofera placerea pe care poate nu o gasesti in alta parte! gaseste-ti placerea in alte lucruri! citeste, asculta muzica uite-te la filme, sex-all night long ^_^ . am dat numai cateva exemple!

#22
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
regimul se numeste "disociat"; se slabeste bine cu el intr-adevar, dar e de scurta durata; chestia cu vointa e absolut corecta; poate trebuie sa-ti obisnuiesti intai psihicul si sa nu renunti la mancare asa de pe o zi pe alta; e mai indicat sa o iei progresiv; eu ma ingrasasem binisor cu sarbatorile de iarna si mi-am propus sa dau jos treptat; am 6 kg date jos in 2 luni; e bine; nici nu m-am infometat si am adoptat un regim de viata echilibrat din pct de vedere alimentar;

#23
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 rich1974, on Apr 4 2008, 10:04, said:

pai stii de ce nu ai vointa? fiindca mancarea iti ofera placerea pe care poate nu o gasesti in alta parte! gaseste-ti placerea in alte lucruri! citeste, asculta muzica uite-te la filme, sex-all night long ^_^ . am dat numai cateva exemple!
Majoritatea timpului mi-l petrec la munca. Iar colegii mei cumpara mereu mancare. Cumpar si eu, ca asa e frumos ... primim si o groaza de ciocolata si prajituri, sucuri ... Dupa ce stai in picioare 5 ore fara pauza, incordata, in stres ... cand te asezi jos sa-ti tragi sufletul, si vezi masa plina, e greu sa rezisti.
Am 45 de kg. Aveam 44 si asa ma consideram eu OK. Colegii imi spun ca sunt nebuna ca mai vreau sa slabesc. Poate si de asta nu reusesc eu : mi se spune ca nu e nevoie.
Si odata ce am mancat la munca, ce mai conteaza ca rontai seara prostii ? Doar am ratat ziua.

#24
LuciaN_13

LuciaN_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 11.08.2008
singura metoda de slabire eficienta ( din punctul meu de vedere ) e sportul / miscarea ... o anumita dieta iti mentine greutatea, dar facand sport / miscare arzi din calorii si eliminti din stratul adipos

#25
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Faci miscare , faci miscare - dar asta iti face si mai mare pofta de mancare - si nu e bine sa cazi in extrema cealalta .

#26
Hordy

Hordy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 03.02.2007
Am slabit in aproximativ o luna 10 kg. E drept primele doua le-am slabit fara sa imi dau seama cum apoi am vazut ca e bine sa dau jos si am inceput sa joc footbal si jucam cam 2 zile pe saptamana am umblat mai mult pe jos si iata-ma de la 85 de kg la 75 76  :weight_lift:

#27
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.10.2007
Desii multi zic ca miscarea te face sa slabesti sau sa te mentii, am ajuns sa fiu convinsa ca nu e asa, cel putin in cazul meu. E adevarat ca vreo 12-13 ani m-a ajutat viata activa si putina bicicleta, acum fac si fitnes si tot nu prea dau jos chiar continui sa  ingras daca ma scap la unele mese sa mananc mai pe saturate, seara nu mananc niciodata de mult timp, nici paine nu mananc decat dimineata.
Si cand ma gandesc ca pana acum 2 ani mancam orice, oricand si pe saturate!

#28
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 Hordy, on Nov 5 2008, 03:46, said:

Am slabit in aproximativ o luna 10 kg. E drept primele doua le-am slabit fara sa imi dau seama cum apoi am vazut ca e bine sa dau jos si am inceput sa joc footbal si jucam cam 2 zile pe saptamana am umblat mai mult pe jos si iata-ma de la 85 de kg la 75 76  :weight_lift:
Ce-ai dat jos? Ca daca nu ai bagat proteine in tine, si fara sala si un antrenament de rigoare, e foarte probabil ca ai dat jos numai tesut musculos (si un pic din cel adipos). Adica n-ai rezolvat mai nimic ...  :rolleyes:

#29
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007

 ursulache, on Nov 6 2008, 10:50, said:

Desii multi zic ca miscarea te face sa slabesti sau sa te mentii, am ajuns sa fiu convinsa ca nu e asa, cel putin in cazul meu. E adevarat ca vreo 12-13 ani m-a ajutat viata activa si putina bicicleta, acum fac si fitnes si tot nu prea dau jos chiar continui sa ingras daca ma scap la unele mese sa mananc mai pe saturate, seara nu mananc niciodata de mult timp, nici paine nu mananc decat dimineata.
Si cand ma gandesc ca pana acum 2 ani mancam orice, oricand si pe saturate!
Fa-ti un test de glicemie. E foarte posibil ca intre timp pancreasul tau sa fi inceput sa dea rateuri, mai ales daca "pana acum 2 ani mancai orice".
E adevarat ca efortul fizic nu e suficient, cel putin nu pe termen lung daca nu e sustinut si de o minima dieta. Chiar daca in prima faza vei slabi chiar daca faci doar sport, pe urma organismul isi stabilizeaza metabolismul in functie de noile necesitati energetice si nu mai slabesti decat daca maresti cantitatea de efort.
Idealul ar fi sa iti formezi un regim de viata propriu. Eventual sa o faci apeland la un nutritionist. Pe care sa il consulti periodic.
Desi la cate ineptii am vazut/auzit/citit spuse de unii din nutritionistii de pe la noi...

#30
Anselmo11

Anselmo11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 03.01.2009
poti incerca sa mergi la medicover, la nutritionistii de acolo, eu stiu vreo 3 persoane care au slabit foarte serios cu ajutorul acestora, doar una a revenit la greutatea dinainte, poate chiar un pic mai mult, dar asta pentru ca nu a mai vrut sa tina cont de nicio regula de pe parcursul regimului

#31
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Romania este tara lucrurilor urate, printre multele  de care ducem lipsa pe care eu le-asi restrange la : ducem lipsa de educatie civica, ne lipseste cu desavarsire o educatie alimentara.
Ca o paranteza pot sa fac o comparatie cu un loc dintr-o tara mai civilizata in care am trait mai multi ani,si pot spune cu bucurie ca le-am deprins obiceiurile culinare.
Mancarea la locul de munca era asigurata de un serviciu de catering al unui restaurant local,aveam o sala de mese in care ne adunam zilnic, comandam dintr-un meniu variat cu o zi inainte ce ne dorea inima,standardele erau dintre cele mai inalte, si aici ma refer la curatenie,modul de livrare al mancarii,ingredientele...
In 4 ani de zile de  pot sa va spun ce am vazut si ce nu am vazut la ei, ceea ce cred eu ca este idealul catre un corp sanatos, o greutata ideala, o viata mai lunga fara pastile si chinuri prin spitale...

Sa incep cu modul de preparare al mancarii,si pot sa va spun ca le-am incercat pe toate: zeci de feluri de mancare de la sepie cu mamaliga, carne de pui, vita, pana la supa de legume, toate fara exceptie erau fierte sau coapte, nu am mancat niciodata mancare prajita, pot sa zic : au o pasiune pentru FIERTURI.
Carnea era de peste,vita(fara grasimi) sau pui, nu prea imi aduc aminte sa fi mancat vreodata carne de porc.
Fiecare fel 2 era insotit de garnitura de legume,mereu fierte...mazare,morcovi,cartofi,conopida,fasole verde,fasole normala.
Felul 1 paste zilnic, aici retetele traditionale, poate a fost putina sunca de porc incinsa in ulei de masline la un moment dat(nu confundati 5 sec incins in ulei de masline cu cartofii pai pe care ii mancati)
Salata verde era prezenta din oficiu la fiecare masa,plus ulei de masline extravergin la discretie.

Ca sa dau un alt exemplu,acum un an si un pic am cunoscut o fata care avea ceva probleme cu greutatea,77 de kg (aceeasi greutate ca a mea) mai exact,avea o placere nebuna sa faca exact contrariul de mai sus adica: sa manance multe dulciuri,prajeli,carne de porc,sucuri carbogazoase,tot felul de snak'uri de prin comert,manacare de fast food.
Ce pot sa spun e ca am convins-o sa imi urmeze viata,inclusiv a trebuit sa manance ce mancam si eu (a trebuit sa-i fac si o predica),fata asta are acum 51 de kg,in tot acest timp am facut si putin mai multa miscare decat era ea obisnuita,pot sa spun ca de fiecare data am mancat impreuna fara exceptii acelasi lucru.

Daca ar fi dupa mine si asi avea puterea asi introduce in invatamantul primar si gimnazial, odata la doua saptamani o ora de educatie alimentara.

Si cred ca multi cand vad la televizor acele prostii

ZAHAR,SARE,GRASIMI chiar nu fac nimic si nu au habar ce inseamna.

A p.s daca vreti sa va feriti de cancer nu consumati euri,daca vreti sa nu aveti sanse de atac de cord nu consumati margarina printre altele. Spalati bine fructele sunt pline de otravuri (si de aici puteti face cancer).
Cumparati branza si lapte de la tarani(daca aveti)...si oua(nu uitati ca se fierb,sau crude mai bine)

Stiu e greu sa te feresti de patiserie,si in general sa aveti o alimentatie corecta.

Edited by nowories, 27 January 2009 - 03:23.


#32
piatra_elfa

piatra_elfa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 27.05.2008
of,doamne. cate aberatii...
haideti sa va spun cate ceva...
prima chestie care imi vine in minte e faptul ca voi sustineti infometarea. pe termen scurt, da rezultate in sensul ca, pierdeti din greutate, dar in general, se da jos din masa musculara si nu din grasime, se slabesc cartilajele, si nu mai aveti toti nutrientii necesari supravietuirii. organismul uman se adapteaza la conditiile noi oferite, si de aceea dupa un timp de infometare,nu veti mai pierde niciun gram, din contra chiar. stiti de ce? pentru ca organsimul isi va fi setat propriul "ceas" necesar supravietuirii si in noile conditii de hrana mai putina.
sunt fel si fel de diete, dar va recomand un lucru: daca vreti sa slabiti eficient, intrebati un sportiv de performanta cum face(un culturist, un boxeur..spun asta, deoarece in aceste sporturi e necesar sa mai dai jos din greutate fara sa pierzi prea multa masa musculara)
nu mai intrati pe site-uri de astea de gospodine care va promit ca o sa slabiti 7 kg in 10 zile ::))) de altfel, intr-o dieta saraca in calorii, trebuie avute mai multe lucruri in vedere, lucruri gen varsta, inaltime, actuala greutate, nivelul de miscare zilnic. toate astea conteaza.apropo de dietele gen "slabesc 10 kg in 7 zile",ele sunt cea mai mare aberatie posibila. oe laga faptul ca va veti infometa aiurea, la terminarea dietei veti pune poate dublu inapoi.
e mult de scris ce presupune o dieta si nu o voi face aici pe forum,dar daca aveti intrebari, astept prin pm.

apropo de oule crude, pentru cel/cea ce a postat mai sus...banuiesc ca stii ca exista riscul de salmonella nu?
si chiar si cu o dieta bazata numai pe proteine si grasimi se poate slabi, dar acolo e ceva mai complicat.

#33
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Dieta e o prostie,daca cea/cel de mai sus nu a inteles, mananca sanatos, si fa miscare. si asta nu o saptamana ,doua ci pentru totdeanua.
Totul o sa vina de la sine.

Edited by nowories, 27 January 2009 - 12:04.


#34
piatra_elfa

piatra_elfa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 27.05.2008
zici tu? sustii ca daca mananci sanatos, nu te ingrasi?bravo:))) ai auzit cumva de un tip somatic endomorf?

#35
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Referitor strict la cantitate 1kg de porc,sau 1kg de zahar sigur nu se compara cu 1 kg de ceapa sau 1 kg de peste.

Si cand vorbesc de mancat ma gandesc la clasicul...mic dejun...pranz si cina, portii normale  :roflmaofast:

Tocmai am venit din supermarket (am luat 1/2 kg zahar brut pentru cafea si niste ulei extravergin de masline pentru paste) si am vazut o doamna supra-supraponderala,cu un bax de zahar extrarafinat la casa...cred ca era un caz deosebit ...de stomac endomorf

pot sa ma laud ca in 3 luni folosim 2 persoane 1/2 kg de zahar,si acesta din urma brut.

Edited by nowories, 27 January 2009 - 17:32.


#36
nowories

nowories

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 347
  • Înscris: 30.09.2006
Am citit in graba topicul si vad ca nimeni nu a pomenit nimic de ZAHAR ,nu s-a obosit nimeni sa tasteze la google ''ZAHAR SANATATE"?
Va rog sa incercati si poate o sa va iluminati

ZAHARUL ESTE PRINCIPALUL VINOVAT PENTRU OBEZITATE

Si nu va lasati pacaliti daca nu cumparati 'destule pungi cu zahar' zaharul este prezent in cantitati generoase in produse de fast food,bauturi carbogazoase,ceaiuri,snacksuri,produse de patiserie...in cuvinte putine in cam tot ce este procesat si ambalat frumos  :wub:  
Zaharul provoaca dependenta

Edited by nowories, 27 January 2009 - 18:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate