Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Scoala Valdorf

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Verisoara mea a fost la Waldorf, in Buzau, clasele 2-4. In clasa I la scoala normala pe sistem Ro a fost un copil destul de bun. La Waldorf, in afara de faptul ca oamenii aia foloseau calificative inca de acum un deceniu in locul notelor 1-10, nimic nu e ok. Am ramas surprinsa de faptul ca ea se chinuia ore intregi cu un flaut in loc sa invete matematica si gramatica, nu mai zic de istorie sau alte materii. Exemplul care mi-a ramas mie in minte este o lucrare-compunere notata cu BINE (maxim fiind foarte bine), lucrare PLINA de greseli de vocabular si ortografie, inrosita de colo pana dincolo - miam luat rucsacul, padure de braji, niste copi se jucau etc. Daca o foaie plina de astfel de greseli este notata cu bine, va inchipuiti ce a iesit din ruda mea la terminarea clasei a 4-a: o analfabeta. Slava Domnului ca a mers ulterior la scoli pe sistem normal si si-a mai revenit.

Nu mai judecati sistemul de invatamant din Romania: ar putea fi imbunatatit dar in general formeaza o baza buna de cunostinte. Ca de la nivelul liceului incolo ar trebui sa predomine practica si specializarea fata de toceala a 20 de materii intr-un an e alta treaba, dar cand o sa am un copil o sa il las sa faca 1-8 aici, macar ca sa fiu sigura ca nu iese un oligofren din el, cum mai vedeti prin emisiunile cu americani-sadea care n-au habar ca pamantul e rotund si in afara SUA mai exista si alte state si, culmea, chiar si alte continente!

#20
itika

itika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 07.04.2010
Cred ca sistemul Waldorf poate fi util daca il privim ca educatie complementara, sau de exploatare a creativitatii individuale. Dar ca educatie de baza, nu prea cred. Nu toti copii au inclinatii artistice. Exemplul cu flautul este foarte relevant. Copii au de regula o mare capacitate de invatare, si sistemul clasic asa cum a fost, ne-a invatat pe toti sa scriem corect, sa citim, fara sa ne zapaceasca de cap prea mult. Aaa, ca nu am inregistrat toata informatia precum un computer, pentru ca a fost prea multa, asta e altceva. Dar o baza avem cu totii. Si cei care nu au luat "premiul I cu coronita" stiau sa scrie in clasa a III- a fara greseli, si stiau si tabla inmultirii.

Dupa parerea mea, sistemul Waldorf poate fi interesant in liceu de exemplu, daca se poate adapta in mod real si eficient si la exploatarea altor competente decat cele artistice. Adica in liceu, elevul sa insiste si sa faca performanta in domeniile pentru care are inclinatie si in care poate mai mult, iar in facultate sa se perfectioneze. :peacefingers:

Edited by itika, 15 July 2010 - 11:08.


#21
intiia

intiia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.02.2011
buna tuturora. sunt mamica unui pusti care la toamna trebuie sa inceapa scoala. intrebarea mea este sa spunem, simpla:ce stiti sau ce experiente ati avut cu sistemul de invatamint waldorf?  :peacefingers: multam' anticipat penrtu participare! :peacefingers:




Ti-am unit topicul cu cel deja existent. Ca sfat: incepe propozitiile cu majuscule.

Edited by Lucian_M, 17 February 2011 - 22:51.


#22
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Eu am scris ceva aici: http://forum.softped...p;#entry6964598
Nu mi-as trimite copilul acolo decat daca vreau sa-l scot cum l-am bagat: prost.

Edited by Lucian_M, 17 February 2011 - 22:51.


#23
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Pai educatia de acasa, cei 7 ani ? :huh:

Edited by Lucian_M, 17 February 2011 - 22:51.


#24
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
:) Ma refeream la educatia primita acolo, scris, socotit etc., nu la bunul simt. Au niste standarde foarte joase, atat de joase si atat de putina strictete era acum cativa ani ca si daca l-ai fi dat la Waldorf si daca l-ai fi tinut acasa, tot aia era. Nu stiu cum e acum, dar eu nu am incredere in sistemul lor.

Edited by Lucian_M, 17 February 2011 - 22:51.


#25
Mition

Mition

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 24.08.2009
Nu recomand nimanui scoala Waldorf.Cica se pune accent pe creativitate ca sa mascheze lipsurile la materiile obligatorii.Copilul meu a facut clasele I-VIII la Waldorf.Consider ca a fost intr-o vacanta prelungita.La finalul clasei a VIII-a din cele doua clase care au avut examen doar trei elevi au luat examenul.Asta ca dovada a pregatirii lor.Dintre cei care au continuat liceul la Waldorf nici unul nu a intrat la facultate.Concluzia:nu va lasati ametiti de antropozofie,de Rudolf Steiner,de accentul pus pe creativitate si nu pe memorare ca nu este asa.Este o pierdere de vreme.Profesori slab pregatiti(majoritatea nefiind pedagogi ci au tot felul de alte profesii dar fac o scoala la Bucuresti si ies profesori la Waldorf)fara pregatire teoretica,fara har..se poarta ca niste pocaiti.Evitati.

#26
traian.dragan

traian.dragan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 14.08.2007

 Mition, on 18th May 2011, 20:30, said:

Nu recomand nimanui scoala Waldorf.Cica se pune accent pe creativitate ca sa mascheze lipsurile la materiile obligatorii.Copilul meu a facut clasele I-VIII la Waldorf.Consider ca a fost intr-o vacanta prelungita.La finalul clasei a VIII-a din cele doua clase care au avut examen doar trei elevi au luat examenul.Asta ca dovada a pregatirii lor.Dintre cei care au continuat liceul la Waldorf nici unul nu a intrat la facultate.Concluzia:nu va lasati ametiti de antropozofie,de Rudolf Steiner,de accentul pus pe creativitate si nu pe memorare ca nu este asa.Este o pierdere de vreme.Profesori slab pregatiti(majoritatea nefiind pedagogi ci au tot felul de alte profesii dar fac o scoala la Bucuresti si ies profesori la Waldorf)fara pregatire teoretica,fara har..se poarta ca niste pocaiti.Evitati.

intrebare: continuarea liceului se face acolo in virtutea inertiei, sau se da un examen de admitere plus medii din generala ca la orice liceu? multumesc

#27
davast

davast

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.10.2014

 Mition, on 18 mai 2011 - 19:30, said:

Nu recomand nimanui scoala Waldorf.Cica se pune accent pe creativitate ca sa mascheze lipsurile la materiile obligatorii.Copilul meu a facut clasele I-VIII la Waldorf.Consider ca a fost intr-o vacanta prelungita.La finalul clasei a VIII-a din cele doua clase care au avut examen doar trei elevi au luat examenul.Asta ca dovada a pregatirii lor.Dintre cei care au continuat liceul la Waldorf nici unul nu a intrat la facultate.Concluzia:nu va lasati ametiti de antropozofie,de Rudolf Steiner,de accentul pus pe creativitate si nu pe memorare ca nu este asa.Este o pierdere de vreme.Profesori slab pregatiti(majoritatea nefiind pedagogi ci au tot felul de alte profesii dar fac o scoala la Bucuresti si ies profesori la Waldorf)fara pregatire teoretica,fara har..se poarta ca niste pocaiti.Evitati.

Eu am facut patru clase la scoala Waldorf si pot spune ca au fost cei mai frumosi ani de scoala ai vietii mele. Nu imi permit sa vorbesc despre experienta altora, dar la noi in clasa s-a facut scoala, nu doar o "vacanta prelungita". Desigur metodele aplicate sunt vadit diferite iar stresul lipsea cu desavarsire sau cel putin nu l-am simtit asa cu l-am simtit in anii petrecuti in scoala pe tip clasic.

Rezultatele didactice ulterioare au fost okei (nu doar ale mele ci si ale celorlalti colegi ai mei) si am reusit sa termin si facultatea, asta asa ca fapt divers.

Eu o recomand pentru oricine doreste ca si copilul sau sa fie stimulat sa isi dezvolte personalitatea intr-o maniera armonioasa. Mie mi-a adus un beneficiu enorm experienta anilor petrecuti la waldorf atat dpdv didactic (da, am invatat sa scriem cu litere de mana doar dintr-a 2-a, dar intr-a 1-a stiam sa facem lejer atat inmultiri cat si impartiri - toti) cat si psiho-social.

E o scoala diferita dar intreaga in felul ei insa nu poate sa faca minuni pentru copiii mult prea ignorati de ai lor parinti, sau cei din extrema cealalta care sunt terorizati de exigentele parintilor.

Iar in ceea ce priveste oameni care scriu chestii de genul:

 Nicolla, on 17 februarie 2011 - 18:07, said:

Nu mi-as trimite copilul acolo decat daca vreau sa-l scot cum l-am bagat: prost.
..le doresc sa devina niste oameni mai buni. Asemenea exprimari neinspirate nu ajuta pe nimeni si cu atat mai putin pe bietul copil.

#28
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Pentru bucuresteni: despre care scoala waldorf se vorbeste aici?
Cea din Savu Marin 29 (  http://www.ismb2.ro/...izare.php&id=50 ) sau cea din Gen. Berthelot nr. 25 ( http://www.scoalalibera.ro/contact/ )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate