Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Citește aici înainte să postezi în arie.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006
in primul rand inainte sa postezi gandeste carui TOPIC trebui sa scrii , nu mai posta anapoda
in sectiunea asta se vorbeste de TEHNIC , ACOPERIRE , AUDIO , PROGRAME , PREZENTATORI , REDACTORI , SITURI DE NET ALE POSTRUILOR LEGALE DE RADIO , PROPAGARE , RADARE , SITURI DE RADIO DETECTIE , ANTENE , FIRE COAXIALE , RELEE , RELEE EXTERNE , DX-ING , SCATTER METEOR , ce tine de radioamatorism etc

daca e sa analizezi pas cu pas ce au scris userii , ba gasesti posturi de radio de net puse in arie de fm , ba au scris si intrebat de semnale satelit in zona de semnal ANALOG , AM , FM , SW , LW , ba au intrebat temiri ce anafuri ce apartin altor topicuri si greist inl ce inrteba ei ..

dau un exemplu concret , de ex eu ma pun sa postez ce am vazut eu , am o neplacere , se aude semnalul de la radio X intr-un canal si cei de pe tehnic y nu au observat si vreau sa fac defectul public . caut cu search prin  jos-ul paginii in campul de search denumirea POSTULUI DE RADIO "X" , se vor afisa raspunsurile , dupa asta auta pas cu pas si vezi daca este scris numele postului , daca nu poti deschide manual un topic cu numele lui prin simpla apasare a butonului new topic .

sau un alt exemplu sunt dx-er ff vechi , am facut un band scan si nu am depistat in zona x semnalele de radio apropiate , ci numai departate ,oare unde atasesz postul acesta ce trebui sa il fac , il voi scrie in zona de actualitate TROPO sub numele DXFMROMANIA 87,5-108.0mhz .

vreau sa zic cateva vorbe auzite de la lume cum ca.. posturile de radio m si  L , maine isi adauga un numar x de dj si vor sa adauge 2 tipuri de emisiuni ce vor cuprinde cateva arii speciale , deci voi posta acestea in aria INFO FM , sau in aria postului respectiv .

Doresc sa adaug un topic , caut cu search sa nu existe sau sa se asemene numele si pe urma il deschid , atentie nu scrie in el ceva de 3lei si doar sa fie scris ca il retez in doua secunde , nu dubla tripla spamand aria cu acelasi nume de topic.

scurta descriere a topicelor

INFO FM cu " a, b , c , d , e , f , g .. etc " = actualitati despre radioul a---z , informatii cu privire la semnal , arie de acoperire , propagare , emisiuni , dj-ei , actualitati audiovizuale , comunicatie , antene de emisie , amplasament radio relee.

fm scatter = actualitatea exacta a fenomenului de scatter meteor ce se produce de la meteoriti , nu de la sporadice si alte alea , sau chiar troposcatter

e-skip , sporadic E = informatii cu privire la porpagarea scurta ce apare din international in unda fm 87,5-108mhz ce ii poarta numele de sporadic E / F ,aici puteti pune ,  grafice  , editari , flme capturate , audio , intesitati masurate , bla bla bla

INFO FM = informatii cu privire la radiourile din 88-108mhz , retele nationale , regionale . tehnic , audio , licente , comunicatie , puteri , ghid de posturi de radio / zona , band scanuri cu demnale NON DX , deci permanent receptionate , alerte

ARIA de masuratoare sau de viziune a fenomenelor naturi ce ne pot ajuta la prezicera propagarilor si viceversa , avem 2 la numar .

DXFMROMANIA - receptii ale semnalelor in functie de putere la distante peste aria de acoperire a acestora , dx inseamna conform scarii de putere , 10w ascultat de la 38km in sus , 50w receptionat de la 67 -80km in sus , 100w receptionat de la 90km in sus , 500w receptionat de la 120km in sus , 1kw receptionat de la 140km in sus , 10kw receptionat de la 160km spre 200km , 20kw receptionat de la 180km spre 200km , 50kw receptionat de la 200km spre 230km , 100kw receptionat de la 300km spre 380km , 200kw receptionat de la 400km spre 530km , deci semnalele radio ce tzin de TROPO adica prinse constant pe o perioada de timp si nu in trecere sau "valuri", adica sporadic sau tropo scatter, iar in aceasta arie se vor trece aici sub forma listata sau grafica , si spuse pas cu pas cum se maifestau la recepie prin slab , mediu , 3 sferturi sau scara de la 1-10 daca nu sacara radioamatoriceasca de la S1-S10, adica semnal slab , mediu , 3 sferturi , maxim referitor la scara S, cazuri speciale [ semnal si fara antena receptionat in unele zone din camp sau inalte] , se poate vorbii de fenomene ale blocarii receptiei depolarizari masi medi masive colaps de ionizare si alte alea , scaderii acoperirii in trpo cand este propagare , maririi exagerate a arieri si chiar deiviatiei, imagini cu propagrea de pe radare , imagini cu ediarea semnalelor propagate prin diagrama AGC de pe receptie.etc ..etc .

daca aveti post pirat de radio , postati in sectiune de pirat , nu si in alte parti , nu postati mesaje de tip spam in sectiunea pirat sau sa scrieti metode de emisie ce pot ajuta ,sau uneori ,  asculta postu meu de radio ca are muzica y cea mai tare si este unicat pe romania , nu posta injurii de oftica , nu forma invidie , nu stopa / bloca useri la raspunsuri , nu raspunde acid , nu postati pre cum x sa suit peste semnalul y si la astupat , nu posta ceva ce este nelegal , poti posta intrebari cu privire la sisteme audio  , antene simfazate , etaje finale mai mari de 10w , scheme de sinteze ale posturilor de radio mari , poze reale ce nu au treaba cu igc , materiale audio ..  etc etc ..
1. NU postati liste cu semnale dx fara a avea material demosntrativ
2. NU provocati useri cu receptiile propri sau prin raspunsuri
3. NU postati TV DX fara a avea material demosntrativ film sau poza
4. NU trucati receptia fm / tv
5. NU clonati useri in vederea aflari de raspunsuri / derutare useri
6. Nu scrie ca sa fie mesaj postat , adica fara legatura cu LOL sau cu smile.gif sau biggrin.gif
7. NU va jigniti prin postare mesaje sau cum faceti receptiile
8. Se interzice scrieiere succesiva a unui subiect ce se aseamana cu celalalt
9. Nu postati in aria DX INTERNATIONAL fara cunoastinta de cauza sau pentru a proba raspunsurile
10.NU insultati colectiv de radio .
11.NU injurati posturile de radio
12. NU fortati nota cu incepatorii pe aceasta arie .

1. Aveti voie offtopic sau scris orice va taie pe minte in subiectul de messenger radioamatoricesc
2. Aveti voie sa pociti denumirile de radio relee dar in zonele de offtopic
3. Aveti voie sa scrieti ceva in defavoarea postuluid de radio doar daca aveti ceva demonstrativ
4. Aveti voie ca incepator sa dati PM-uri lui Zvartoshu cu privire la inforatii radio/ tv .\
5. Pentru incepatori se da voie sa ceara modificari ale propriilor mesaje scrie in subiecte.

CAM atat pana acum , in caz de se ivesc si alte probleme , scrieti in sectiunea "zvartoshu moderator "

73's

daca posturile de radio va incurca , adica le prindeti pe tv sau pe radio in mai multe locuri sau pe aparate speciale de radio dupa 108mhz , postati in zona de spletere si mixaje brumuri !

Editat de Zvartoshu, 14 aprilie 2009 - 01:09.


#2
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.734
  • Înscris: 28.06.2005
Ideea e binevenita acum, poate in urma acestor explicatii sa se posteze corespunzator de-acum inainte. Ideea de baza este insa sa se dea macar o mica atentie si acestui thread.

#3
ionut2

ionut2

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 683
  • Înscris: 19.04.2005
cel mai bine facut sticky topicu asta ....oricum aicea se posteaza responsabil si unde trebuie nu prea au fost greseli lumea e putina in zona asta dar cernuta bine, sa zic asa

Editat de ionut2, 08 martie 2008 - 16:25.


#4
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006
pentru sectiunea "ce ne vine din alta parte"
scrieti si spuneti semnale ce nu sunt de romania , povestiti , puneti poze , daca masurati ziceti semnale , faceti ceva concret si care sa se refere la subiect .

#5
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006
in alta ordine de ideei , rugamintea mea este sa scrieti orice in topicul "discutii de radiomatori " offtopicuiti , radeti , scrieti ca ati prins posturi la kilogram , posturi care miorlaie , latra , ziceti ca x face pe y , datii cu tifla , fara injurii si scandal desigur ca va penalizez una doua ! :lol: sincer radem , voirbim offtopicurile care vream sa le facem in topicurile radiourilor , dxerilor , si zona de actualitate ii dam cu ele in "discutii de radioamatori !

Editat de Zvartoshu, 10 martie 2008 - 17:58.


#6
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006
probleme ale unor useri :
sory80 - scurgere de informatii cat si imagini din aceasta arie catre partile negative ale radioului . [spionaj]
2 saptamani este indepartat sa ia o mica pauza

Editat de Zvartoshu, 22 februarie 2009 - 21:13.


#7
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006
sorinccacio -
Bataie de joc la adresa mea , foloirea repetata a cuvintelor nu merge , nu cunosc.
Jignire prin afirmarea .. ce ma teau ridicat cei de la igc? :lol:

asadar , nici fraier , si nici pirat ,
pentru asta , regulamentul se aplica .
+30zile suspend

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006
AMADOR
SPAM cu acelasi titlu de 3 ori , aceasta arie are separat un alt regulament , eu am facut sa aplic continutul regulamentului cu 1 zi suspend.

#9
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.734
  • Înscris: 28.06.2005
E incepator omul, de-aia a gresit, la fel de bine posibil sa fi facut si intentionat. Poate ca ziua asta de suspend ii va fi de folos.

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006
in aceasta arie hotarasc unele dintre glume mai sexy sa se foloseasca
denumiri tipice la posturi de radio / tv de asemeni
insa injuraturi ca la usa cortului si bataia de joc .. sub nici o forma ..

#11
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006

Quote

SORY80 = asta e atata te duce capul .. :D
=30 zile suspend

asta pentru ca am punctat exact rana marelui om care sufera din pirat si mai ales din comportamant de needucat .

#12
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006

Quote

diligenta cu papusi - Buna dimineata nea cadavru 85,pardon nea cescaru 85,ce inseamna astea domnule,ma refer aici la ortografia lu peste pe care o practici si de ce te iei de toti ceilalti de pe acest forum?
Sau esti vreo clona de-a moderatorului care se intituleaza ZVARTOSH,TDA 1514Q,BALAMUK_AD,CREEPS SAU MAI STIU EU CE CLONA NENOROCITA care viruseaza acest forum si imi da mie restrictie!

1 an de suspend

#13
edyttzu

edyttzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.124
  • Înscris: 03.01.2009

View PostZvartoshu, on Mar 9 2009, 12:10, said:

1 an de suspend

bine le faci ..  :lol:  .. ce mai era anu trecut pe sectiunea tv/radio/satelit ... cu ala .. liviu_cosmin (aka cretinel) .. nu-i dadea adminu suspend.. il lasa in doru lelii

#14
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.027
  • Înscris: 14.10.2008
Era pe sectiunea de Televiziune prin Cablu, in topicurile "Canalele noi in grilele operatorilor de cablu" si "Grile de programe ale operatorilor de cablu", in perioada Iulie-Septembrie 2008. Cred ca s-au dat peste 100 de reporturi si tot fara rezultat. De altfel, edyttzu spunea "Report! his ass everyday; numai asa vom scapa de el". Cred ca era vorba de cineva care, cum se spunea acolo, intra pe forum doar cand era beat sau drogat, si scria numai chestii de genul " Sa intre cutare post pe cablu RCS; sa scoata cutare de pe RCS"  :lol: :lol:   Ba chiar, in topicul Tele 7 ABC, a pus intrebarea "Cand intra Tele7ABC inapoi pe cablu RCS?"  :D  Individul era din Bucuresti.

Uite ca de asta este bine ca fiecare sectiune sa aiba Moderatorii ei, acum aceasta problema s-a rezolvat. Pe liviu_cretin l-a banat Monitox, care acum nu mai este Admin, probabil pentru ca nu mai avea timp sa se ocupe de forum. Au ramas Admini Courage, pstgt si Administrator (probabil ca acesta l-a inlocuit pe Monitox).

Editat de Neaceasca85, 09 martie 2009 - 16:08.


#15
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.734
  • Înscris: 28.06.2005
In concluzie pare a fi vorba de acelasi individ.

#16
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 89.027
  • Înscris: 14.10.2008
Nu este acelasi individ.

#17
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.734
  • Înscris: 28.06.2005
Ma rog, bine c-am scapat de spam-uri inutile pe forum.

#18
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 25.266
  • Înscris: 23.09.2006
aici este sebastiano faurel cel kuguer din USA !! :lol:

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate