Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Recuperare bani dupa vanzare cumparare masina

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Salutare,


Asa cum am mai spus intr-un topic anterior (legat de proprietate masina) am niste probleme mai complicate cu un golf 3.

Masina adusa din Germania, cumparata de la Autohaus, factura emisa pe numele ZW (factura fara stampila).
Masina a fost la RAR, ITP, a fost inmatriculat provizoriu in august.
In Noiembrie cumpar masina de la varul lui ZW, sa-l numim XY.
Contractul de vanzare cumparare este intre mine si XY cu data de 10 noiembrie 2007.
Fisa de inmatriculare a fost completata in aceeasi zi pe numele meu.

Am amanat inmatricularea pana acum incat am asteptat sa se i-a o hotarere legata de taxa de prima inmatriculare. Acum in Martie am decis sa o inmatriculez definitiv.
Problema este ca din acte nu apare ca XY era proprietarul masinii in momentul vanzarii, iar eu trebuie sa refac acum contractul de vanzare cumparare cu ZW, iar el trebuie sa mearga la circa financiara ca sa inregistreze, respectiv radieze masina si sa-mi aduca fisa de inmatriculare.

Avand in vedere ca am tot luat legatura cu XY ca sa-mi faca legatura cu ZW (sa-mi dea un numar de telefon sau ceva) iar el tot ma amana zicand ca ii spune sa ma sune, as vrea sa-i spun ca vreau sa imi dea banii inapoi si sa-si i-a masina inapoi. Am dreptul sa-mi cer banii inapoi avand in vedere ca el, XY, nu mi-a pus la indemana fisa de inmatriculare dupa 4 luni de la vanzare? Cum sa procedez?

Multumesc pentru eventualele sugestii.

#2
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005
daca nu reusesti sa rezolvi problema cu ei numai instanta poate sa ia o hotarare

#3
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Aha. Si tu vrei cum ar veni sa beneficiezi de utilizarea masinii gratis timp de 4 luni sau cum? Ai frecat-o cateva mii/zeci de mii de kilometri si vrei sa primesti banii inapoi? Nu stiu de ce am senzatia ca nu o sa vezi nici un ban. Cel mult instanta sa il oblige pe om sa participe la intocmirea actelor pe numele tau.

#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005
Eu nu inteleg ce acte ai facut tu cu xy daca nu era el proprietar.Pe principiul asta oricine ar putea vine o masina daca are actele acesteia.Eu stiu ca actele se fac intre proprietar sau imputernicitul acestuia si cumparator.

#5
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 frexxl, on Mar 3 2008, 12:58, said:

daca nu reusesti sa rezolvi problema cu ei numai instanta poate sa ia o hotarare

Sper sa nu fie nevoie sa ajung la instanta.

 Dragon Warrior, on Mar 3 2008, 13:01, said:

Aha. Si tu vrei cum ar veni sa beneficiezi de utilizarea masinii gratis timp de 4 luni sau cum? Ai frecat-o cateva mii/zeci de mii de kilometri si vrei sa primesti banii inapoi? Nu stiu de ce am senzatia ca nu o sa vezi nici un ban. Cel mult instanta sa il oblige pe om sa participe la intocmirea actelor pe numele tau.

Maisna nu a fost folosita deloc, incat nu este inmatriculata. Nu a fost frecata nici macar un kilometru. Eu ca sa pot inmatricula masina, trebuie sa primec de la el fisa de inmatriculare cu certificarea ca masina a fost radiata.

 bolo, on Mar 3 2008, 13:04, said:

Eu nu inteleg ce acte ai facut tu cu xy daca nu era el proprietar.Pe principiul asta oricine ar putea vine o masina daca are actele acesteia.Eu stiu ca actele se fac intre proprietar sau imputernicitul acestuia si cumparator.

XY a avut toate actele masinii, cheile si masina. Pe contractul de vanzare cumparare el a semnat pe proprie raspundere ca masina este in proprietatea lui. Problema intervine cand eu as vrea sa inregistrez masina la primarie incat trebuie sa apara a fost inregistrata si radiata de proprietarul anterior. Vanzatorul este obsligat sa radieze masina in decurxul a XX zile, ceea ce el nu a facut.

#6
detective

detective

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 24.03.2007
Tu stiai ca XY nu era proprietarul masinii dinainte de tranzactie sau dupa ? banuiesc ca dupa, ai aflat ca de fapt XY nu era proprietarul, sau ma insel ?

?

#7
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,014
  • Înscris: 01.11.2005

 One of Them, on Mar 3 2008, 13:35, said:

XY a avut toate actele masinii, cheile si masina. Pe contractul de vanzare cumparare el a semnat pe proprie raspundere ca masina este in proprietatea lui. Problema intervine cand eu as vrea sa inregistrez masina la primarie incat trebuie sa apara a fost inregistrata si radiata de proprietarul anterior. Vanzatorul este obsligat sa radieze masina in decurxul a XX zile, ceea ce el nu a facut.
Si eu pot sa am actele,cheile si masina unui prieten.Deasemenea am vandut masina lui taicamiu,el fiind plecat din tara,dar am facut actele cu buletinul lui si am semnat in locul lui.Bineinteles ca el poate spune ca eu am vandut masina prin substituire de persoana sau cum se cheama infractiunea.
Tu de ce ai cumparat masina daca nu ai vorbit cu proprietarul??
Daca eu semnez ca sunt presedintele tarii tu ma crezi?
Nu ai verificat numele lui xy cu numele din actele masinii?
Esti sigur ca avea macar "acordul" proprietarului de drept,care oricum nu prea conteaza deoarece ilegalitate tot exista?
Daca nu fuga la politie,declaratie etc.

Edited by bolo, 03 March 2008 - 16:14.


#8
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 bolo, on Mar 3 2008, 16:11, said:

Si eu pot sa am actele,cheile si masina unui prieten.Deasemenea am vandut masina lui taicamiu,el fiind plecat din tara,dar am facut actele cu buletinul lui si am semnat in locul lui.Bineinteles ca el poate spune ca eu am vandut masina prin substituire de persoana sau cum se cheama infractiunea.
Tu de ce ai cumparat masina daca nu ai vorbit cu proprietarul??
Daca eu semnez ca sunt presedintele tarii tu ma crezi?
Nu ai verificat numele lui xy cu numele din actele masinii?
Esti sigur ca avea macar "acordul" proprietarului de drept,care oricum nu prea conteaza deoarece ilegalitate tot exista?
Daca nu fuga la politie,declaratie etc.


Masina este adusa din GErmania. Numele lui ZW apare pe factura de la Autohaus - in toate celelate acte nu apare numele, nici al lui XY nici al lui ZW. In momentul in care am incheiat contractul nu stima nici eu, nici vanzatorul, ca trebuie inregistrata masina la primarie de catre ZW. Acum trebuie sa refac contractul de vanzare cumparare cu ZW... Eu ma gandeam la varianta de a renunta la masina incat sunt deja prea multe complicatii cu ea si vroiam sa stiu daca pot sa-l fortez pe XY, incat el a vandut masina fara si fie proprieter si in acte. TREaba lui cum rezolva dupa aceea cu ZW.

#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Masina are, sa inteleg numere provizorii de Romania, expirate din August.
Masina trebuie dusa la RAR, pt autenticitate, pe platforma, ca alte numere provizorii nu mai vezi...nu se mai dau a doua oara.
Ce e de facut?! Pai:
Iti dau PM.
Gata, l-am dat.
Oricum, uita de recuperarea banilor.

PS O sa razi dar numele lui ZW trebuie sa mai apara pe talonul international si pe Brieful international, parca...deci mai apare.Plus ca tre sa apara pe FISA DE INMATRICULARE si pe Certificatul Fiscal pe care trebuie sa ti-l dea. El este obligat s ainreegistreze masina pe numele lui si apoi sa ti0o vanda, unless nu refaceti anumite acte...

Edited by sanddy1964, 03 March 2008 - 19:05.


#10
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 sanddy1964, on Mar 3 2008, 18:47, said:

Masina are, sa inteleg numere provizorii de Romania, expirate din August.
Masina trebuie dusa la RAR, pt autenticitate, pe platforma, ca alte numere provizorii nu mai vezi...nu se mai dau a doua oara.
Ce e de facut?! Pai:
Iti dau PM.
Gata, l-am dat.
Oricum, uita de recuperarea banilor.

PS O sa razi dar numele lui ZW trebuie sa mai apara pe talonul international si pe Brieful international, parca...deci mai apare.Plus ca tre sa apara pe FISA DE INMATRICULARE si pe Certificatul Fiscal pe care trebuie sa ti-l dea. El este obligat s ainreegistreze masina pe numele lui si apoi sa ti0o vanda, unless nu refaceti anumite acte...


In primul rand multumesc pentru PM Sanddy1964.

Da, masina a fost inmatriculata provizoriu in August 2007.

Deci pana la urma ar trebui sa apara si numele lui pe ZW? Ca nu apare - dar atunci nu inteleg cum de s-a putut elkibera cerificat autenticitate, inmatriculare provizorie etc...

Din cate am inteles eu, trebuie sa ma intalnesc cu ZW sa faca o fisa de inmatriculare, sa mearga la circa financiara sa o stampileze, sa ceara certificatul fiscal (sa plateasca impozitul pe August 2007 - Decembrie 2008 si cele 2 luni din 2008, dupa care sa refacem contractul de vanzare cumparare intre mine si ZW, urmand ca in final eu sa rezolv cu inmatricularea definitiva. Imi scapa ceva?

#11
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 One of Them, on Mar 3 2008, 20:23, said:

Deci pana la urma ar trebui sa apara si numele lui pe ZW? Ca nu apare - dar atunci nu inteleg cum de s-a putut elkibera cerificat autenticitate, inmatriculare provizorie etc...

Din cate am inteles eu, trebuie sa ma intalnesc cu ZW sa faca o fisa de inmatriculare, sa mearga la circa financiara sa o stampileze, sa ceara certificatul fiscal (sa plateasca impozitul pe August 2007 - Decembrie 2008 si cele 2 luni din 2008, dupa care sa refacem contractul de vanzare cumparare intre mine si ZW, urmand ca in final eu sa rezolv cu inmatricularea definitiva. Imi scapa ceva?
Da, doar ca refacerea Contractului e primul pas. Dupa ce ati facut un Contract si O FISA DE INMATRICULARE!!!, tu si el-NU CU FRAIERUL CARE TE-A TZEPUIT, el trebuie s amearga la Circa Finaciara, sa declare masina, sa plateasca (platesti tu ca altfel nu-l mai prinzi!!! :lol: ) taxele respective pe anul 2007 si 2008, doua luni. As sugera un cadou pt tanti de la ghiseu, ca s anu plateasca amenda prea mare...dupa ce ti-a dat certificatul fiscal obtinut si Fisa cu stampila pe numele lui, nu mai ai treaba cu el.
Inmatriculezi masina.

Nu e numele lui la autenticitate, ci al MASINII!Si pe carte nu e nici un nume, atentie ca pe documentele alea germane ar trebui regasit numele lui , pe undeva!!

Edited by sanddy1964, 03 March 2008 - 20:40.


#12
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 sanddy1964, on Mar 3 2008, 20:37, said:

Da, doar ca refacerea Contractului e primul pas. Dupa ce ati facut un Contract si O FISA DE INMATRICULARE!!!, tu si el-NU CU FRAIERUL CARE TE-A TZEPUIT, el trebuie s amearga la Circa Finaciara, sa declare masina, sa plateasca (platesti tu ca altfel nu-l mai prinzi!!! :lol: ) taxele respective pe anul 2007 si 2008, doua luni. As sugera un cadou pt tanti de la ghiseu, ca s anu plateasca amenda prea mare...dupa ce ti-a dat certificatul fiscal obtinut si Fisa cu stampila pe numele lui, nu mai ai treaba cu el.
Inmatriculezi masina.

Nu e numele lui la autenticitate, ci al MASINII!Si pe carte nu e nici un nume, atentie ca pe documentele alea germane ar trebui regasit numele lui , pe undeva!!

Am gasit si numele lui pe talon (nu pe Zulassungsbescheinigung teil I, ci pe Fahrzeugschein si pe carte verde).

Attached Files



#13
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 One of Them, on Mar 3 2008, 21:26, said:

Am gasit si numele lui pe talon (nu pe Zulassungsbescheinigung teil I, ci pe Fahrzeugschein si pe carte verde).

e ok, da-i bataie cu ce ziceam...

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
recuperarea banilor e o chestie foarte complicata in cazul tau, mai ales pentru ca ai cumparat masina de la cineva care nu era indreptatit sa ti-o vanda. daca te apuci sa-l dai in judecata, asteapta-te la un proces de lunga durata si tare complicat.


cea mai simpla solutie e gasirea lui ZW si refacerea actelor de V/C.

#15
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 _Smiley_, on Mar 4 2008, 08:01, said:

recuperarea banilor e o chestie foarte complicata in cazul tau, mai ales pentru ca ai cumparat masina de la cineva care nu era indreptatit sa ti-o vanda. daca te apuci sa-l dai in judecata, asteapta-te la un proces de lunga durata si tare complicat.


cea mai simpla solutie e gasirea lui ZW si refacerea actelor de V/C.
Sau refacerea facturii pe numele lui si gata, da nu prea se pupa celelalte acte...poate sa zica ca a adus-o pe platforma sau ca a lasat-o neamtu in tara?  Un C V.C aranjat si cred ca merge...pe urma o inscrie el la Finaciar , plateste amenda si gata...da nu se pupa , din nou cu niste chestii, masina a avut nr provizorii ,cerute de altcineva,..o gaseste pe calculator...Doar daca ar avea blat,..

Edited by sanddy1964, 04 March 2008 - 19:13.


#16
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 sanddy1964, on Mar 4 2008, 19:12, said:

Sau refacerea facturii pe numele lui si gata, da nu prea se pupa celelalte acte...poate sa zica ca a adus-o pe platforma sau ca a lasat-o neamtu in tara?  Un C V.C aranjat si cred ca merge...pe urma o inscrie el la Finaciar , plateste amenda si gata...da nu se pupa , din nou cu niste chestii, masina a avut nr provizorii ,cerute de altcineva,..o gaseste pe calculator...Doar daca ar avea blat,..

Daca refacem factura, adica sa apara direct numele meu - cat de legala este chestia asta? Este un fals, deci ilegal dupa parerea mea - insa daca masina a ajuns la mine pe cale legala (deci nu este furata - atat neamtul cat si cel care a adus-o au vandut-o) ar putea cineva sa verifice daca chiar factura este cea originala (sau contractul de vanzare cumparare dintre neamt si mine)?

Pana la urma am hotarat sa inmatriculez masina in Bulgaria, si pentru asta cel mai simplu ar fi sa am un act de provenienta direct pe numele meu si actele masinii din Germania - dar oare pot avea surprize cu acel act "refacut"?

#17
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 One of Them, on Mar 6 2008, 13:32, said:

oare pot avea surprize cu acel act "refacut"?

Ca orice fals, are si bune si rele...
Oricum, daca faci alta factura direct pe numele tau si masina o vei inmatricula in Bulgaria pe NUMELE TAU, nu cred sa fie probleme...daca o inmatriculezi pe numele altcuiva, un bulgar, poti avea probleme la radiere...poate zice ca e masina lui si o da "furata"... :P

#18
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005

 sanddy1964, on Mar 6 2008, 15:49, said:

Ca orice fals, are si bune si rele...
Oricum, daca faci alta factura direct pe numele tau si masina o vei inmatricula in Bulgaria pe NUMELE TAU, nu cred sa fie probleme...daca o inmatriculezi pe numele altcuiva, un bulgar, poti avea probleme la radiere...poate zice ca e masina lui si o da "furata"... :P

Legat de inmatricularea in Bulgaria, iata ce se face de fapt:
1. Se incheie un contract de vanzare cumparare intre mine si un bulgar (bulgarul cumparator)
2. Se incheie inca un contract de vanzare cumparare intre bulgar si mine (eu cumparator)
3. Pe baza primul contract se face inmatricularea pe numele Bulgarului
4. Bulgarul face o procura notariala prin care toate drepturile legate de aceea masina sunt ale tale (circulatie, asigurare etc etc)
5. Toate actele raman la tine, inclusiv contractul numarul 2 (este pentru siguranta - bulgarul nu va putea declara o masina drept furata, atata timp cat ai un act prin care el ti-a vandut-o)

Fara actele masinii bulgarul nu poate radia masina, nu poate sa gireze cu ea. Bulgarul nici macar nu va declara masina la Circa financiara (la ei mai intai se inmatriculeaza masina la politie, dupa aceea doar trebuie intregistrata la primarie).

Anual se merge la inspectia tehnica in Bulgaria si pentru a plati asigurarea (carte verde).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate