Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Ce-i cu aiureala "serviciu de informatii"?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006
Sa-mi cada fatza acum cateva zile cand am auzit si vazut, la Pro TV, cum duduia care prezenta stirile vorbea, cu toata gura si cu seninatatea omului simplu cocotzat pe tronul de "shtirist", despre "serviciile de inteligenta" din nu stiu ce tara!
Stiu ca sunt la moda englezirea si violarea cu perversiuni a limbii romane.
Stiu ca daca vorbesti corect romaneste, ceilalti din "lumea buna" te vor socoti un sarac care clar nu e din mediul lor.
Insa "serviciu de inteligenta" este o abominatie, un monstru al cretinelii corporatiste, al inculturii scuzate de profit, al generatiei manelelor sub forma de MP3.

Si totusi - imi scapa ceva? Iezista vreo iesplicatie? Zââ-i!... Ca poate sunt eu ala ignorantu'.

PS - Cautand cine foloseste noua forma a expresiei, am descoperit, la o simpla guglare (stati linistiti, dau acestei expresii un an sa patrunda in limba), 4 "intrari". Deci, sa vedem cine a fost cucerit de voluptatea utilizarii sintagmei "serviciu de inteligenta":
Mai intai, niste exaltati care vorbesc depre "biserica secreta", "poporul ales", Mossad, KGB, stiti voi, eternele subiecte inrudite.
Apoi, o tanti care scrie: "Craioveni" (cu C mare), "etnie romma" (adica nepotii lui Rommel?!), "glugi de cocenii", "se v-a termina", "unde a-ti vazut". No comment!
A treia "intrare": PROIECTUL L.U.C.I.D. - Sistemul Fiarei de Control Uman Universal cu 666 (deci iarasi no comment!).
In fine, ultima citare: din Ioan Petru Culianu, care insa utilizeaza sintagma in mod inteligent: "Cu aceeași nomenclatură și același stupid serviciu de inteligență, nu e de mirare că România pășește mai departe pe drumul larg deschis de ceaușism." Asa da!

#2
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,093
  • Înscris: 07.07.2006
Deja lupta impotriva pervertirii sensului cuvintelor e un fel de pisare contra vintului. Prin zona se vorbeste, din nou, despre sensurile cuvintului patetic. S-a mai vorbit si de preluari imbecile gen competitie pt concurenta, magic pt fermecat, dragon pt balaur etc. E un fenomen similar cu inlocuirea audientei cu rating, a floricelelor cu popcorn etc., numai ca aici se largeste sensul unor cuvinte deja existente in romana. Ba am vazut de citeva ori beleaua asta si la nume proprii, vezi cazurile in care se pomeneste pe la stiri de orasul german Cologne (Koln in engleza). De Koln au auzit toti romanii, de Cologne mai putini. Concluzia e ca limba evolueaza, chiar daca datorita (sau din cauza) unor penbili, care nu-si cunosc limba (dar culmea, cunosc engleza).

#3
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Nu! Nu! Nu!
Nu aveți dreptate!
Știa știrista ce știa. Un serviciu de inteligență e exact ce le-ar trebui pe la televiziunile despre care ați amintit. Un serviciu care să le crească inteligența. Dar o fi posibil?
Mai urmărește-o pe știristă, poate auzi și că Serviciul de inteligență englez se cheamă Curtea Scoției...
Celelalte se cheamă MI urmat de o cifră, de la mi se rupe. Cifra specifică în câte mi se rupe.

#4
Strict

Strict

    Custom member title

  • Grup: Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 07.08.2006

 Stan P., on Feb 13 2008, 15:30, said:

Si totusi - imi scapa ceva? Iezista vreo iesplicatie? Zââ-i!... Ca poate sunt eu ala ignorantu'.
Sînt pe lîngă subiect rău de tot, dar nu mă pot abține.  Conform regulilor cu î și â, dacă e în mijlocul cvîntului ar trebui să fie â, pe cînd la margine se scrie î, deci formularea ta ar trebui scrisă "Zâî-i" :roflmao:

#5
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

 Strict, on Feb 22 2008, 14:32, said:

Sînt pe lîngă subiect rău de tot, dar nu mă pot abține.  Conform regulilor cu î și â, dacă e în mijlocul cvîntului ar trebui să fie â, pe cînd la margine se scrie î, deci formularea ta ar trebui scrisă "Zâî-i" :roflmao:

Observatia ta este extrem de justa :))))))
Acum stau sa ma gandesc ce voia sa zica de fapt numitul Costel: "zi-i"? "zi"?
Dar indiferent ce ar fi vrut el sa comunice cu distinsa-i consoarta, daca e scris cu â, aparent ar trebui sa se scrie cum zici tu. Sau nu?...
Tre sa fac sapaturi ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate