Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 

Exista emulator pt ps3 sau Xbox360?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
84 răspunsuri în acest subiect

#55
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostTom_Cat, on 5th October 2009, 13:01, said:

Oricum, foarte performante PC-urile asta, poti sa emulezi o consola de 90 de euro, pe un hardware de cateva sute! Si da, este o consola din 2001...

PS3 are un ARM CELL care nu o sa il vezi prea curand pe PC-uri, iar 3-coreul de pe XBOX, este un IBM,care matura pe jos cu Intel.

Oricum, consola este o alternativa mult mai distractiva, este un must have pentru orice gamer.
Iar incepi?

Nu stiu ce intelegi tu prin "matura pe jos", dar din cate stiu, pe o consola nu ai efecte speciale in jocuri, pe care un PC nu le-ar putea reproduce.
Ori daca o consola nu depaseste un calculator in jocuri, nu stiu la ce ar mai putea folosi ultra_turbo_mega procesorul.

Nu poti compara un pc cu o consola.
Deocamdata consola intra la "divertisment" (sau "altele") in timp ce pc-ul a devenit o necesitate.

Editat de Maresalul, 14 octombrie 2009 - 23:00.


#56
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostMaresalul, on 14th October 2009, 23:59, said:

Nu stiu ce intelegi tu prin "matura pe jos",

Mai concret sunt bune in anumite domenii ( operatii in virgula mobila dubla precizie ) si dezastruoase in altele ( branch prediction , out of order execution etc ) fata de un procesor de PC ce e mult mai generalist - de exemplu Cell poate lucra impreuna cu Opteron pe post de coprocesor matematic.Asta nu schimba cu nimic memoria minuscula a consolelor sau subsistemul grafic arhaic ( pentru reducerea costurilor la un sistem ce nu poate fi imbunatatit ) adica practic blocarea progresului ( sunt ca un fel de Dacia Logan a lumii jocurilor ). Emularea se va face tot mai usor pe masura ce lumea PC-urilor se indreapta spre virtualizare, iar in privinta puterii de calcul seria HD 5000de la AMD e dublul seriei HD 4000 de acum un an pe cand PS3 are tot aceeasi placa video bazata pe geforce 7800 ( au aparut de atunci seriile 8, 9 , GT200 si acum in curand GT300 si pana o sa fie retrasa o sa mai apara inca cateva generatii - pentru comparatie o placa Geforce 6600 e echivalentul uneia integrate in placile de baza actuale).

Editat de AMDG, 15 octombrie 2009 - 06:56.


#57
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.159
  • Înscris: 01.01.2007
Ce inteleg? Pai nu stiu ce intelegi tu, insa CELL s G-ul din XBOX sunt cu o generatie peste ce se gaseste acum in PC, iar placa video, desi este una de generatie tecuta, face fata cu brio in jocuri lansate acum.

PC-ul evolueaza si cere foarte multe resurse pentru a juca aceleasi jocuri ca pe pe XBOX, asadar nu renteaza, decat daca esti un jucator fanatic (si atunci da, merita un PC foarte puternic, la fiecare 6 luni).

Oricum, piata ofera raspunsul, iar vanzarile spun tot : consolele vand cu un ordin de marime mai bine decat jocurile pentru PC.

#58
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTom_Cat, on 15th October 2009, 11:30, said:

cere foarte multe resurse pentru a juca aceleasi jocuri ca pe pe XBOX,

Arhitectura X86  e una generalista (ce exceleaza in jocurile ce implica volum mare de texturi sau multe unitati pe ecran) pe cand consolele nu pot rula decat programe optimizate ce folosesc tot felul de artificii pentru a face suportabil hardware-ul invechit ( se vede asta de exemplu la versiunile jocului Deus Ex ). Programatorii de PC sunt mai neglijenti ( Crysis ) pentru ca mizeaza pe evolutia rapida a hardware-ului ca sa le acopere lipsa optimizarii.

View PostTom_Cat, on 15th October 2009, 11:30, said:

un PC foarte puternic, la fiecare 6 luni).

Placile video care sunt cele mai solicitate se schimba doar de la an la an - RAM-ul se poate adauga iar procesorul schimba ( la AMD ). Din nefericire cu exceptia catorva titluri solicitante piata e in stagnare ( poti juca jocuri de strategie cu un PC arhaic )  - practic renteaza sa schimbi periodic doar versiunile medii de procesoare/placi video cu costuri minime din cauza rapiditatii evolutiei. In 2012 cand generatia actuala de console se va retrage  sistemele PC entuziast vor trece de 32GB RAM si 8GB memorie video si probabil la noi rezolutii mult peste fullHD.

View PostTom_Cat, on 15th October 2009, 11:30, said:

vanzarile spun tot

Telefoanele mobile se vand si mai bine decat consolele - iar piata e mult mai dinamica dpdv hardware. Nu ar fi exclus ca odata cu introducerea arhitecturii X86 la telefoane ( Nokia are deja o platforma cu Intel Atom ) sa asistam la disparitia consolelor mobile. Tendinta e de integrare a electronicii intr-un multifunctional - iar utilitatea arhitecturii X86 e mult mai mare deca a celorlalti concurenti la un loc.

Editat de AMDG, 15 octombrie 2009 - 11:51.


#59
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.159
  • Înscris: 01.01.2007

View PostAMDG, on 15th October 2009, 12:31, said:

Arhitectura X86  e una generalista (ce exceleaza in jocurile ce implica volum mare de texturi sau multe unitati pe ecran) pe cand consolele nu pot rula decat programe optimizate ce folosesc tot felul de artificii pentru a face suportabil hardware-ul invechit ( se vede asta de exemplu la versiunile jocului Deus Ex ). Programatorii de PC sunt mai neglijenti ( Crysis ) pentru ca mizeaza pe evolutia rapida a hardware-ului ca sa le acopere lipsa optimizarii.
exceleaza pe dracu, e plina de probleme si e pe ultima suta de metrii, X64 se impune iar 128 bit pentru procesoare deja sta sa apara. Consola nu foloseste tot felul de artificii, foloseste acelasi engine scalat la performantele consolei. Diferente exista, normal, dar si costurile. Un PC de 2000 lei acum, la anul ii trebuie upgrade ca sa te joci Mafia 2, de exemplu, pe cand pe console merge brici. Deus EX a aparut pe XBOX 1(conceput in 1999), la fel si Half Life 2, insa Orange Box, care este pe PS3 si X360 nu exista diferente intre ele. La fel si Call of Duty 4 si 5, nu exista difierente intre versiunile de platforma. Crysis a fost un show-off al turcilor de la Crytek, care acum vor scoate Crysos 2 pe console, lucru care cred ca iti spune multe despre capacitatea acestor cutiute


Placile video care sunt cele mai solicitate se schimba doar de la an la an - RAM-ul se poate adauga iar procesorul schimba ( la AMD ). Din nefericire cu exceptia catorva titluri solicitante piata e in stagnare - practic renteaza sa schimbi periodic doar versiunile medii de procesoare/placi video cu costuri minime din cauza rapiditatii evolutiei. In 2012 cand generatia actuala de console se va retrage  sistemele PC entuziast vor trece de 32GB RAM si 8GB memorie video si probabil la noi rezolutii mult peste fullHD.
Da, ai dreptate, insa generatie de console lansata atunci in 2012, o sa fie mai performanta decat acel PC cu 32Gb si 8 GB de memorie video, asa s-a intamplat mereu : la momentul lansarii X360, era mai performant decat un PC de jocuri de atunci. Oricum, o placa video buna costa intre 1000 si 1800 RON, adica mai mult decat o consola cu totul, daca tu vrei asta, foarte bine, spor la cumparaturi. Prefer sa cumpar jocuri de banii astia, eventual accesorii pentru ele.


Telefoanele mobile vand si mai bine decat consolele - iar piata e mult mai dinamica dpdv hardware. Nu ar fi exclus ca odata cu introducerea arhitecturii X86 la telefoane ( Nokia are deja o platforma cu Intel Atom ) sa asistam la disparitia consolelor mobile. Tendinta e de integrare a electronicii intr-un multifunctional - iar utilitatea arhitecturii X86 e mult mai mare deca a celorlalti concurenti la un loc.
Asta nu o sa se intample, pentru ca PSP de exemplu are puterea de procesoare a lui PS2, numai ca este cat un telefon. Niciun telefon mobil nu o sa poata concura cu o platforma dedicata, cu atat mai putin o platforma X86, expirata.


#60
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007
" Deus EX a aparut pe XBOX 1"

Deus Ex a aparut doar pe PC, Mac si PS2 - iar din cauza limitarilor de memorie la PS2 nivelele au fost separate in mai multe bucati intre care ti se afiseaza un ecran de incarcare  :rolleyes:

Crysis 2 va aparea pe console in scopul cresterii cifrei de afaceri - daca un joc apare pe telefoane mobile si se vinde mai bine nu inseamna ca e neaparat mai bun decat cel pe PC. Limitarile obiective de memorie vor face ca alt joc pe PC sa fie grafic superior lui Crysis 2 ( din nou texturile )

" sa fie mai performanta decat acel PC "

Nu neaparat - o sa poata juca anumite tipuri de jocuri cu costuri minime - aici iti dau dreptate - insa pana si Dacia Logan se vinde mai bine decat Skoda de exemplu iar asta nu inseamna ca Dacia e neaparat superioara :rolleyes:

"Niciun telefon mobil nu o sa poata concura cu o platforma dedicata, cu atat mai putin o platforma X86, expirata"

Telefonul mobil se indreapta in directia unui PC portabil - iar justificarea achizitiei unui sistem dedicat va fi din ce in ce mai dificila. Probabil ca firme precum Nintendo vor fi fortate sa includa capabilitati suplimentare ( asa cum consolele au introdus si playback HD sau posibilitatea unei tastaturi wireless ) - insa convergenta e deja o realitate in desfasurare ( arhitectura X86 are deja peste un miliard de unitati in folosinta) :rolleyes:

Editat de AMDG, 15 octombrie 2009 - 12:55.


#61
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.227
  • Înscris: 15.04.2008
Acea perioada de un an s-a marit la un an jumate doi, privind seria de ieftiniri, OS-uri mai eficiente, etc. De un an, pe un PC cu Core2Duo 1.6 Ghz, 9600 GT, si 1 GB RAM, imi merg toate jocurile, majoritatea pe cat duce monitorul, 1280x1024.
Vanzarile de jocuri sunt total irelevante, sunt mai multi gameri pe PC, dar ei pirateaza.

#62
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.159
  • Înscris: 01.01.2007
Vanzarile de jocuri sunt foarte relevanta, pentru ca ele dicteaza piata. De ce crezi ca exista foarte multe jocuri bune pe console, iar pe PC portari, unele chiar proaste? Pentru ca PC-ul nu mai aduce profit, daca pana acum piratati, dar iti cumparai hardware, acum daca a incetat si acest mecanism, cred ca o sa fie ingropat.

Ok ADMG, mi-ai dat un exemplu de acum 10 ani. Ceva contemporan poti sa imi dai? Ca eu pot sa iti dau exemplul unor jocuri pe Blu-Ray cum nu o sa vezi pe PC, iar procesorul ala de 1.6 si 9600 se taraste prin meniurile lui. Este vorba de MGS 4, Encharted 2, Grand Turismo si asa mai departe. Plus seria Fifa, shootere on-line, etc.

Doar pentru strategii e bun PC-ul, in rest e la pamant. Nu vad niciun joc care sa nu fie strategie sa ii poti juca mai bine pe PC decat pe Consola. Pana la urma e fiecare cu parerea lui, conteaza mai mult jocul.

Intre 10 si 2000 RON eu as alege consola, daca ai bani si vrei sa te joci la tine in camera ( plus ca trebuie sa pacalesti parintii ca iti trebuie pentru scoala, cu consola e mai greu) atunci PC-ul.

#63
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostAMDG, on 15th October 2009, 07:55, said:

Mai concret sunt bune in anumite domenii ( operatii in virgula mobila dubla precizie )
Ca (,) cumparator, nu ma intereseaza ce stie procesorul acela, ci ce ofera consola.
Poate sa calculeze pana-i sar tranzistoarele... pana la urma nu face altceva decat sa ruleze un joc.

Ori acel joc nu e mai breaz decat cele rulate pe PC-uri.

Aici vroiam sa bat.

View PostTom_Cat, on 15th October 2009, 11:30, said:

Ce inteleg? Pai nu stiu ce intelegi tu, insa CELL s G-ul din XBOX sunt cu o generatie peste ce se gaseste acum in PC, iar placa video, desi este una de generatie tecuta, face fata cu brio in jocuri lansate acum.
Te intreb si pe tine: la ce spanac ii foloseste acea tehnologie?
Nu cumva doar sa compenseze "impotenta" partii video?

La un PC, daca scazi frecventa procesorului cu 30% ai cel mult 10% scadere a framerate-ului. Nu stiu daca mai poti juca daca ai face acelasi lucru la o consola.
Scuza-ma, dar intr-un PC procesorul e pe planul doi, cand vine vorba de rulat jocuri.

Editat de Maresalul, 15 octombrie 2009 - 14:10.


#64
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostTom_Cat, on 15th October 2009, 14:24, said:

Nu vad niciun joc care sa nu fie strategie sa ii poti juca mai bine pe PC decat pe Consola.

Flight Simulator ?  Un exemplu excelent e Rise of Flight - exclusiv pe PC :rolleyes:

View PostTom_Cat, on 15th October 2009, 14:24, said:

Intre 10 si 2000 RON eu as alege consola,

Oricine se gandeste la o consola are deja un PC. Din cauza asta unii nu se mai gandesc la o consola  :rolleyes:

Editat de AMDG, 15 octombrie 2009 - 14:32.


#65
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.227
  • Înscris: 15.04.2008
Pai companiile fac profit bunicel si pe baza PC-ului, ca in USA,UK, si in tarile de vest, se cumpara aproape toate jocurile.Oricum, e total irelevant cat profit fac producatorii.Gamingul pe PC mai are mult pana sa mai aiba mult pana departe pana sa moara, in conditiile in care hardware se produce non stop. In plus, dupa o perioada, si seria CoD si seria MGS s-a intors/se vor intoarce oficial pe PC.

#66
softimiu

softimiu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 787
  • Înscris: 08.07.2006
CryEngine 3 Beauty Speed Interaction Trailer [HD]

Quote

Developer: Crytek
Genre: Developer Engine
Release: TBA
Platform: PS3/X360/PC
Publisher: Crytek
Website: www.mycryengine.com/
CryENGINE 3 is the first development platform for Xbox 360, PlayStation 3, MMO, DX9/DX10 that also is truly Next-Gen-Ready - with scalable computation and graphics for all major upcoming platforms. It provides the complete game engine to create AAA quality next generation games, and includes the CryENGINE 3Sandbox? level editor, a production-proven, 3rd generation What you see is what you play (WYSIWYP) - tool designed by and for professional developers. CryENGINE 3 comes with significant new features specifically designed for console, online, MMO and Next-Gen game development.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1Kvl31g77Z8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de softimiu, 15 octombrie 2009 - 15:59.


#67
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postsoftimiu, on 15th October 2009, 16:59, said:

CryENGINE 3 is the first development platform for Xbox 360, PlayStation 3, MMO, DX9/DX10 that also is truly Next-Gen-Ready - with scalable computation and graphics for all major upcoming platforms.

Exista deja DX11 - asa ca asta e o reclama mincinoasa  :lol:

#68
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostTom_Cat, on 15th October 2009, 14:24, said:

Vanzarile de jocuri sunt foarte relevanta, pentru ca ele dicteaza piata. De ce crezi ca exista foarte multe jocuri bune pe console, iar pe PC portari, unele chiar proaste? Pentru ca PC-ul nu mai aduce profit, daca pana acum piratati, dar iti cumparai hardware, acum daca a incetat si acest mecanism, cred ca o sa fie ingropat.

Ok ADMG, mi-ai dat un exemplu de acum 10 ani. Ceva contemporan poti sa imi dai? Ca eu pot sa iti dau exemplul unor jocuri pe Blu-Ray cum nu o sa vezi pe PC, iar procesorul ala de 1.6 si 9600 se taraste prin meniurile lui. Este vorba de MGS 4, Encharted 2, Grand Turismo si asa mai departe. Plus seria Fifa, shootere on-line, etc.

Doar pentru strategii e bun PC-ul, in rest e la pamant. Nu vad niciun joc care sa nu fie strategie sa ii poti juca mai bine pe PC decat pe Consola. Pana la urma e fiecare cu parerea lui, conteaza mai mult jocul.

Intre 10 si 2000 RON eu as alege consola, daca ai bani si vrei sa te joci la tine in camera ( plus ca trebuie sa pacalesti parintii ca iti trebuie pentru scoala, cu consola e mai greu) atunci PC-ul.
aberezi in continuare desi ti s-a mai explicat o data

vanzarile NU sunt relevante pentru ca jocurile de consola au succes doar din cauza usurintei in folosire, nu din cauza a cine stie ce grafica/performante deosebite

mai mult, grafica pe pc-uri stagneaza pentru ca, desi nu-mi place traim intr-o lume materialista ori asta inseamna lansarea unui joc pe mai multe platforme, pentru maximizarea profitului asa ca intai apare pe o platforma cat mai putin piratata si apoi este portata pe pc unde apar probleme de genul lipsei de optimizare (d-aia se misca meniurile alea mizerabil) sau daca optimizarea este cat de cat ok, ori jocul mai este dezvoltat un pic pentru pc, gen Red Faction ori este lasat asa cum este dar rulat in paralel se vad limitarile gen Assasins Creed sau de ce nu GTA4

in rest, treaba cu "Doar pentru strategii e bun PC-ul, in rest e la pamant." face parte din categoria "sa ma aflu si eu in treaba" dar asta ti-am mai repetat-o, nu e ceva nou

#69
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostCelest, on 15th October 2009, 19:53, said:

mai mult, grafica pe pc-uri stagneaza

Pentru consumer PC asa e - din fericire statiile grafice profesionale au nevoie de progres perpetuu pentru prelucrarile 3D iar tehnologia e folosita si in PC-urile entuziast - daca nu ar exista asta ne-am resemna cu grafica gen Nintendo Wii  :rolleyes:

#70
emanuelb

emanuelb

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 512
  • Înscris: 03.12.2008
am citit ca pt a emula un joc, sistemul care emuleaza trebuie sa fie cam de 5 ori mai puternic decat cel care este emulat - motivul pt care ca sa emulezi jocuri ps2 ai nevoie de un core 2 duo, desi ps2 a aparut prin 2000.
Din aceasta cauza nu cred ca prea curand vor fi emulatoare pt ps3 si xbox 360.

#71
mattbaker

mattbaker

    Random

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.227
  • Înscris: 15.04.2008
Cam asa e.In fine, la ce procesoare, chiar pe 128 bit, sunt programate sa apara, sunt sperante pentru viitor.

#72
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.482
  • Înscris: 30.08.2003

View PostCelest, on 14th October 2009, 23:21, said:

ia uite pentru PS2 http://www.emulator-...om/doc.php/ps2/

si nu doar unul

"PCSX2 is the first PS2 emulator that slowly showed us that PS2 emulation is possible. Today it has a large game compatibility that keeps growing with each new version. For a full compatibility list you may want to check the official site before trying to play a game. "

Deci la ceea ce am zis este valabil. Inca nu este posibil o emulare hardware posibil nici macar la PS2 ... Un emulatr PS2 perfect vom avea in acel moment in care emulam absolut toate jocurile dintr-un software care emuleaza perfect hardwareul de PS2. In momentul in care nu trebuie sa ne ocupam de un compatibility list. Deci link-ul tau mi-a dat dreptate. Oricum am incercat pcsx2 la joc la care zicea ca merge, si ok, a mers, insa meniurile erau atat de slow incat imi trebuia 10 minute sa ajung la joc, si asta nu este o experienta faina. Si incercam pe un PC destul de performant.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate