Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#1891
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Vineri am incheiat taierile de formare si fructificare (atat cat ma pricep), iar ieri i-am imbaiat cu Champ 77WG. Cum mugurii sunt destul de evidentiati la cais, piersic si cires, uleiul horticol ar trebui aplicat pana la inceputul deschiderii acestora ( risc de toxicitate ridicat); max. 25 martie estimez eu pentru zona Galati.

#1892
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,545
  • Înscris: 27.01.2012
Al reusit si eu sa-i imbaiez azi...mai bine mai tarziu decat niciodata...
;)

#1893
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Eu am preferat sa termin intai taierile si sa fac imbaierea dupa; e mai benefic si eficient asa.

#1894
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Daca s-au facut imbaierile cuprice/ulei in toamna mai sunt necesare din nou in primavara?

Unele recomandari ne spun, doar 1 data pe an, sa inteleg ca sunt anumite riscuri....?

#1895
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Nu.
Eficienta maxima e la dezmugurit pt ca
- insectele ies de la iernat si le casapesti mai usor
-cuprul omoara ce e pe pom dar ramane o perioada activ si previne "lipirea" sporilor veniti in perioada urmatoare..monilia fiind prima si cea mai serioasa, apoi taphrina samd...cat de cat ajuta si in acest sens desi principalul rol e de a igieniza pomul/a scapa de rezerva de boli de pe pom

Toamna...e o igienizare si atat, mai mult sau mai putin eficienta...ouale si daunatorii ascunsi prin crapaturi, scoarta samd...mor in principal asfixiati si posibil sa nu moara toti...daca ai ditamai ghemul de " ceva" si ii otravesti e posibil ca otrava sau efectul uleiului de a crea o pelicula care sufoca sa nu fie total...
La fel cu ciupercile...

DAR toamna sigur scazi presiunea bolilor si daunatorilor. Ce e facut e bun facut.
Toamna prinzi o zi buna sa tratezi...
Primavara...azi e zapada , maine nu ai timp,poimaine ploua, 3 zile bate vantul si apoi vin 22 de grade si te trezesri cu pomii inmuguriti..dai un cupru cum dai si zici ca dai raspoimaine uleiul ...mai o ploaie mai un vant si hopa floare la cais...nu mai dai ca zboara albinuta...

Te trezesti cu o gargarita florilor si ai rezolvat-o cu merii si perii...
Depinde ce ai in curte...depinde de multi factori ca una e ala cu livada si care stie meserie, are utilaje samd...alta esti tu cu servici, 10 pomi amestecati care infloresc o luna de zile...

Deci intelept e, pe cat posibil  sa faci toamna o curatenie...nu saracesti si nu mori de oboseala.
Primavara  e ideal dar nu stii cum si daca apuci...daca nu poti da ca.la carte si ai caisul inflorit...aia e...dai.la meri si peri si ai la cais cat de cat o igienizare facuta deja....

Cam asa vad eu lucrurile...

Un fermier serios vine si iti spune ca el trateaza tot anul , stie ca nu a avut probleme anul trecut si deci presiunea e mica...a prins o zi buna...da culru si ulei odata si aia e...ala nu face 14 tratamente si nu se.plimba de 20 de ori pt.acelasi lucru.pt ca.pe.ala nu-l costa 50 de lei 2 treceri...da 150 euro la ha si daca are 100 aia e leafa unui lucrator pe 2 sau 3 luni...
Pt nimeni 1500 euro nu cresc in pom....nici chiar pt unu cu livada de 100 ha desi din anumite puncte de vedere chiar cresc in pom banii...




#1896
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
colegul parinte a expus foarte bine aspectele aplicarii tratamentelor de iarna, facand si o analiza pertinenta a celor  doua tipuri de pomicultura: hobby si afacere,
as dori sa-l completez ca este mult mai greu sa tratezi intr-o livada cu multe specii, soiuri, epoci de coacere diferite, decat intr-o parcela de 10 ha de mar cu 3 soiuri si aceeasi epoca de coacere
din prisma aceluia care a ros bocancii (am urat cizmele de cauciuc)in livezile din Gostat va spun ca stropirile de iarna sunt cam bani aruncati in vant, eficienta am remarcat numai la piersic unde stropirile cu cuprice din toamna au redus mult gradul de atac

Edited by ionathan, 12 March 2018 - 20:05.


#1897
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View PostiancuMIC, on 11 martie 2018 - 10:32, said:

Vineri am incheiat taierile de formare si fructificare (atat cat ma pricep), iar ieri i-am imbaiat cu Champ 77WG. Cum mugurii sunt destul de evidentiati la cais, piersic si cires, uleiul horticol ar trebui aplicat pana la inceputul deschiderii acestora ( risc de toxicitate ridicat); max. 25 martie estimez eu pentru zona Galati.

IDEM!
(dar  + sâmbătă, când am imbăiat și cu confidor)
(41 pomi fructiferi + 104 butuci viță de vie)

#1898
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Am fost azi sa iau cuprice si uleiul,cuprice nu au.Am găsit acasă ceva zeama bordeleza de 20% concentatie .Dela magazin au zis ca pot da in concentratie de 22% acesta zeama ,cică ar fi mai eficient.Va rog sa imi spuneti daca este ok aceasta concentratie la mar,piersic,cais,cires,prun,la mine in gradina am de toate.Care ar fi cantitatea optima si concentratia pt a stropi acesti pomi.Anul trecut am dat cu Champ77dar la piersic am mai avut probleme cu basicarea frunzei.Mulțumesc

#1899
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Poti pune 150g/10l apa.
Ai vrut sa spui, 20% cupru si 80% sulfat de cupru neutralizat, nu?

#1900
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Da,e neutralizat scrie Ph de 7 care eu stiu ca e neutru.Dar peploc scrie 20% .E slaba,muguri au miscat putin.Se anunta in urmatoarea peeioada frig.Mulțumesc mult.

#1901
ivamariusss

ivamariusss

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 19.08.2016
Buna ziua.
Sunt novice in acest domeniu. As avea cateva intrebari pentru cei experimentati.
Am 10 meri, cativa pruni si visini. Saptamana trecuta i-am "imbaiat" cu Alcupral dar la cca 2 ore a inceput sa ploua, firav la inceput apoi mai sanatos. Inainte de ploaie se uscase solutia pe pomi. Zilele urmatoare a tot plouat cu cateva pauze. Ieri am vrut sa stropesc din nou, vazand ca e vremea mai buna dar nu am mai stropit tot cu Alcupral ci cu Confidor Oil pentru a stropi inainte de plesnirea mugurilor. Dupa Confidor nu a mai plouat si sunt aproape 24 ore. In noiembrie-decembrie anul trecut am facut acelasi tratament dar fara ploaia de dupa stropiri.
Intrebarea mea este daca stropirea cu Alcupral a mai avut vreun efect daca a plouat la doua ore dupa? Citisem tot pe acest topic parca ca ar avea efect imediat?
Daca nu a avut efect stropirea cu Alcupral, sa mai stropesc dupa confidorul de ieri din nou cu Alcupral? Peste cate zile? Sa dau cu zeama bordeleza?

Multumesc

#1902
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Stropirea "albastra" asa i se mai spune aleia cu substante ce contin cupru metalic, are rolul de a igieniza intr-un fel pomul si de a diminua rezerva de ciuperci si bacterii ce pot dauna sanatatii pomilor; daca ai aplicat si toamna, nu cred ca e mare bai ca tratamentul asta nu prea si-a atins scopul (a plouat).
Nu mai dai cu nicio solutie pe baza de cupru si poti incepe tratamentul cu insecticid acaricid(ulei horticol+insecticid), in conditiile in care in urmatoarele zile nu va ploua sau nu vor fi temperaturi mai mici de 4-5 grade; macar 3-4 zile dupa aplicare.

#1903
alexandru_77

alexandru_77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.03.2014
cat de rau va face aceasta vreme si nu ma refer la zapada ci la ploaia asta inghetata, pomilor care inmugurisera?

#1904
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Se va vedea. Ce poti sa mai faci acum? Totusi, ma gandesc la imaginile de anul trecut din primavara cu podgorii intregi in Franta care erau udate intentionat cu apa care ingheta pe via plecata binisor in vegetatie tocmai pentru a o proteja de inghet. E o metoda care se practica. Daca o sa cauti pe net vei vedea despre ce e vorba.

Edited by cotzi, 19 March 2018 - 15:19.


#1905
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Olanda si Germania, anul trecut. Exact ce spune cotzi.

Attached Files



#1906
mihai881

mihai881

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 02.04.2016

View Postparintele, on 12 martie 2018 - 00:20, said:

Nu.
Eficienta maxima e la dezmugurit pt ca
- insectele ies de la iernat si le casapesti mai usor
-cuprul omoara ce e pe pom dar ramane o perioada activ si previne "lipirea" sporilor veniti in perioada urmatoare..monilia fiind prima si cea mai serioasa, apoi taphrina samd...cat de cat ajuta si in acest sens desi principalul rol e de a igieniza pomul/a scapa de rezerva de boli de pe pom

Toamna...e o igienizare si atat, mai mult sau mai putin eficienta...ouale si daunatorii ascunsi prin crapaturi, scoarta samd...mor in principal asfixiati si posibil sa nu moara toti...daca ai ditamai ghemul de " ceva" si ii otravesti e posibil ca otrava sau efectul uleiului de a crea o pelicula care sufoca sa nu fie total...
La fel cu ciupercile...

DAR toamna sigur scazi presiunea bolilor si daunatorilor. Ce e facut e bun facut.
Toamna prinzi o zi buna sa tratezi...
Primavara...azi e zapada , maine nu ai timp,poimaine ploua, 3 zile bate vantul si apoi vin 22 de grade si te trezesri cu pomii inmuguriti..dai un cupru cum dai si zici ca dai raspoimaine uleiul ...mai o ploaie mai un vant si hopa floare la cais...nu mai dai ca zboara albinuta...

Te trezesti cu o gargarita florilor si ai rezolvat-o cu merii si perii...
Depinde ce ai in curte...depinde de multi factori ca una e ala cu livada si care stie meserie, are utilaje samd...alta esti tu cu servici, 10 pomi amestecati care infloresc o luna de zile...

Deci intelept e, pe cat posibil  sa faci toamna o curatenie...nu saracesti si nu mori de oboseala.
Primavara  e ideal dar nu stii cum si daca apuci...daca nu poti da ca.la carte si ai caisul inflorit...aia e...dai.la meri si peri si ai la cais cat de cat o igienizare facuta deja....

Cam asa vad eu lucrurile...

Un fermier serios vine si iti spune ca el trateaza tot anul , stie ca nu a avut probleme anul trecut si deci presiunea e mica...a prins o zi buna...da culru si ulei odata si aia e...ala nu face 14 tratamente si nu se.plimba de 20 de ori pt.acelasi lucru.pt ca.pe.ala nu-l costa 50 de lei 2 treceri...da 150 euro la ha si daca are 100 aia e leafa unui lucrator pe 2 sau 3 luni...
Pt nimeni 1500 euro nu cresc in pom....nici chiar pt unu cu livada de 100 ha desi din anumite puncte de vedere chiar cresc in pom banii...
toti ar trebui sa dam cuprul cu uleiul pentru economie de timp si bani.
nu se mai vinde in comert sulfat de cupru care sa nu se amestece cu uleiul horticol.
singura conditie este dizolvarea in apa prima data a cuprului, ulterior a uleiului

#1907
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Buna ziua
Ma puteti ajuta cu un calendar pentru stropirea samburoaselor si a semintoaselor?
Multumesc

#1908
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postanasstasia, on 28 martie 2018 - 07:51, said:

Buna ziua
Ma puteti ajuta cu un calendar pentru stropirea samburoaselor si a semintoaselor?
Multumesc
ți-am trimis și pe mesaj!!!
io am acest calendar
am pomi de 10 ani și din 47 buc am avut doar 2 pierderi (un cais și un prun...)
în rest merg f.bine

Attached Files


Edited by gushpi, 28 March 2018 - 08:01.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate