Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7130 replies to this topic

#1855
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Treaba cu plum poxul e delicata.
Daca arata a plum pox, probabil e plum pox.

Ce poti sa faci?
Pai e simplu, nimic... e greu spre imposibil sa controlezi fenomenul si ai 2 mari variante...
1. Tai tot, inlocuiesti cu material liber si tratezi ca dracii in speranta  ca poate reusesti sa nu mai infectezi...complicat lucru avand in vedere complexitatea problemei
2. Ii lasi in plata lor si traiesti cu prezenta virusului, ai grija cat de cat sa nu infectezi aiurea ce o fi neinfectat prin curte si aia e...
Soiurile care sunt sensibile si ai probleme la fruct se duc si le eviti pe viitor, soiurile tolerante raman, produc si pomii traiesc cat or trai...asta e.

Deci daca pomii sunt in regula ii lasi in pace ca nu esti pepiniera, elimini cand ai probleme la fruct sau daca primenesti livada sau extinzi cu un numar semnificativ de pomi..

#1856
mandrku

mandrku

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,989
  • Înscris: 31.12.2007

 mandrku, on 02 mai 2017 - 13:38, said:

Anul acesta am incercat Score si Bravo.
Dupa prima stropire... img.
IMG_20170501_161550.jpg IMG_20170501_161536.jpg IMG_20170501_161602.jpg
Mulțumesc colegilor care mi-au dat sfaturi. Anul asta se pare ca anul asta am si eu fructe si mai ales frunze.
Solutia propusă de ei vad ca are rezultat.  Intr-adevar a fost nevoie sa mai elimim din frunzele afectate , mai exista mici zone usor afectate dar in mare sunt foarte incantat ca nu am pierdut copacul. Voi continua cu aceasta schemă.
Încă odată mulțumesc pentru sfaturi.
    Attached File  1498303369946.jpg   96.13K   64 downloads

#1857
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
Atasez si cateva fotografii legat de discutia cu plum pox:
Attached File  20170624_120104.jpg   428.33K   69 downloadsAttached File  20170624_120113.jpg   438.76K   69 downloadsAttached File  20170624_120154.jpg   375.95K   83 downloads
si rog colegii de pe forum sa-mi confirme daca este sau nu aceasta infectie.

 danutz_2009, on 23 iunie 2017 - 21:35, said:

Daca vrei doar parerea colegilor enumerati (colegi respectabili pe acest forum) ai la dispozitie pm.

Scuze domnul Danut daca am ofensat pe cineva cu aceasta referire, nu a fost nici pe departe intentia mea.
Pur si simplu cele mai multe discutii educative si cele mai multe sfaturi legate de problemele avute le-am primit de la dumnealor. Discutiile pe PM nu pot fi urmarite si de cei care sunt in cautare de informatii pentru probleme asemanatoare. Si, binenteles ca, in contextul dat, am incercat sa apelez la experienta celor care mi-au mai dat sfaturi foarte utile si cu alte ocazii. Oricine este binevenit sa ajute pe un forum.

Continui si cu alte 2 aspecte: la caisul din imagine (plantat in primavara) nu identific problema. Sa fie o fitotoxicitate din cauza concentratiei chimicalelor sau este boala tipica?
Attached File  20170624_122622.jpg   499.05K   80 downloadsAttached File  20170624_122630.jpg   592.78K   74 downloads

La prunul din imagine am stropit in 2 etape cu Movento si la 2 saptamani cu Mospilan. Ce poate fi?
Attached File  20170624_115444.jpg   390.67K   75 downloadsAttached File  20170624_115500.jpg   440.2K   75 downloads

Cu stima.

#1858
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Caisul n-are nimic deosebit, cam asa sunt varfurile de crestere la cais, rosietice.
Prunul nici el nu (mai) are nimic, a fost insa full de afide, alea sunt ce a mai ramas dupa ce le-ai decimat...cadavre mumificate, mizerie/ dejectii, etc.

#1859
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
sebybastian,eu zic ca frunzele alea arata plum pox.Ce poti face? Din ce zice parintele ,a doua varianta mi se pare de aplicat.Am vazut la vecini si pe unde am umblat,pruni ,caisi si piersici cu fructe si frunze atacate de acest virus,asfel incit este imposibil practic sa aperi total pomii de plum pox.Eu am pastrat din soiurile cunoscute citeva cu toleranta la virus(stanley,ana spath,centenar,renclod althan) la care am adaugat,din soiurile mai noi,tophit si jojo.
Te cred ca nu ai vrut sa superi pe cineva,dar danutz  are dreptate cind spune ca intrebarile,cind nu sint strict legate de un coleg,trebuie puse fara nominalizare.

#1860
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011

 parintele, on 14 iunie 2017 - 16:26, said:

Treaba e complicata si constat si eu practic anul asta ceea ce stiam " din carti".
E o bazdaganie foarte imputita, rezistenta( si dezvolta rezistenta destul de usor)  si deci destul de greu sa scapi total de ea.
Din acest motiv substantele se alterneaza , efectele sunt variabile rau si e cu atat mai dificil de stapanit cu cat in stadiile mici e invizibila aproape( sau desrul de greu vizibila). Cand vezi semne sau o vezi pe ea e deja complicat.
Obligatoriu e ( din ce constat anul asta mai abitir decat pana acum)sa o iei temeinic de la stroirile uleioase si apoi vital un acaricid insecticid puternic imediat dupa scuturarea petalelor.

In acest moment se cam suprapun generatii, de murit mai mor dar pare ca nimic nu le termina complet si ca la perioade relativ scurte apar altele , de fapt devin vizibile.
Faptul ca pana acum am tratat, singura problema fiind probabil ca nu am dat vertimecul la timp( la scuturarea petalei) ci am folosit un alt insectoacaricid( cu efect acaricid mai slab)   si cu toate astea exista daunatorul ma face sa spun ca intr-adevar e un daunator extrem de periculos.

In teorie multe subatante le omoara, in diverse stadii de dezvoltare mai difera eficienta...practic tot sunt.

Mentionez o treaba, eu cand spun ca sunt ma refer la un numar relativ mic, eu urmaresc sa am pomii curati.
In cultura mare si prin studii si alte documente de oameni seriosi, aia vorbesc acolo de un anumit grad de infestare la care se intervine si succes nu inseamna eradicare totala ci mai degraba tinerea sub control a atacului.
Eu ma situez sub pragul de interventie, probabil, si in acest caz variaza parerile despre cand se impune interventia...cert e ca nu imi place sa stiu ca exista acolo si ca sunt extrem de greu de combatut/ eradicat.

O alta " dovada" ca altii s-au " lamurit" demult ca problema e complicata e si faptul ca, spre exemplu pentru genul asta de moment/ fenofaza/ tip de atac, deja se discuta de folosirea unor solutii uleioase simple, adica pur si simplu oamenii nici nu se mai streseaza cu anume otrava care sa le rezolve problema ci incearca sa limiteze cum pot si cat pot bazandu-se pe efectul simplu de sufocare al uleiului sau pe folosirea unor uleiuri repelente ( produse pe baza de neem) decat pe actiunea otravitoare a unui insecticid.
E cu atat mai relevanta abordarea asta cu cat parul e si destul de sensibil la agresarea frunzei/ fitotoxicitate...nu te duci la uleiuri nicj in caxul altor specii mult mai tolerante,sa o faci la par inseamna ca e chiar complicata treaba.

Pentru noi care nu avem nici pe departe expertiza oamenilor care studiaza fenomenul sau fac cultura mare, tot otravurile raman baza si ideea fundamentala e alternarea claselor de substante si a substantelor in sine, combinarea lor cu doze mai slabe pt efectul sinergic si incetinirea adaptarii la substantele cu pricina( adica decat sa dai cipermetrina 1% si separat cihalo....draci( reldan) tot asa, doza mare, e mai eficient sa dai ambele in doza mai slaba, sa reusesti sa omori prin modalitatile de actiune diferite si astfel sa impiedici dezvoltarea tolerantei)..

In rest, concluzia e ca baza rezolvarii problemei e tratarea timpurie, toamna si primavara devreme apoi imediat dupa inflorit  sa ai infestare cat mai slaba in perioadele de genulnacesteia pe care.o traversam, inceput de vara.

Despre insecticidul mentionat mai sus...da, e omologat pentru si e una din solutii, in  principiu ar trebui sa fie mai bun decat piretroidele deja clasice. Insa si in acest caz conteaza ce ai in livada si ce tratamente ai aplicat pana acum... daca deja ai dat 1-2 tratamente cu liretroide, fie ele si de generatie mai veche, si ai ajuns sa ai atac semnificativ acum...tinand cont de perioada lunga in care ganganiile suntnprezente pe pomi  pana sa ajunfi la acest stadiu...e clar ca alea au trecut prin tratamente pana acum si de vreme ce inca sunt vii probabil ca nu vor fi megaimpresionate de noua otrava....
Deci de bun e bun insa efectele in principiu variaza destul de mult...dai si vezi ce se intampla.

Va aratam poze cu zburatoare moarte si ramase atarnate de lastar in creme ce 1 cm mai jos psylla isi vedea linistita de treaba...ce alta dovada mai graitoare vreti?

20170605_185551.jpg
vantexul  l am folosit fără nici un fel de rezultat. Movento a dat rezultate asupra larvelor,Adulții sunt bine mersi. De novadim ,reldan alfametrin și Calypso nici nu mai vorbesc. Efecte zero. Intenționez sa folosesc produse pe baza de ulei in concentrație mai mică, confuzie, ca de-asta am pe acasă gen 0,2%. Ce ma sfătuiți.  Afectează planta iremediabil sau nu ?  Precizez ca nu am deloc fructe pe ei din cauza înghețului.

#1861
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Nu am dat ulei deocamdata in verde si cu atat mai putin la peri.


#1862
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
la 0,2%  nu se produc efecte de fitotoxicitate, am utilizat aceasta conc., am avut colegii care au mers pana la 0,6% in veg cu produse uleioase fara a mentiona
fitotoxicitate, eu nu am utilizat aceasta conc.

#1863
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
A dat rezultate ?  È˜i tata mi a zis ca folosea pe vremea lu răposatul soluții pe baza de ulei in concentrație mai mică. Astăzi am încercat cu leșie de ardei iuți  in concentrație de 1,5 % sunt curios dacă are vreun efect.  Din păcate nici aceasta soluție nu are nici un rezultat din ce văd momentan.

Edited by m3seriasu, 26 June 2017 - 17:41.


#1864
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Ionathan, bine (ca) ai mai revenit sinpe la noi, poatebai timp sa treci mai des. Putina experienta in camp e mina de aur pt multi dintre noi.
Referitor la uleiul horticol...am tot citit si am si folosit ulei emulsionat ( neem), ba chiar la unele pesticide( vertimec sau confidor energy parca) ziceau aia prin prospect de adaugarea de ulei, de asemenea citeam despre tratamente si fertilizare la ce.ma intereasa.pe mine, plantatii intensive, si am tot vazut ca oamenii folosesc deja din vara ovipron pt controlul incarcaturii de daunatori.

Chiar voi incerca sa vedem ce si cum.

#1865
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
Știu ca mulți folosesc și uleiul de floarea soarelui ca adjuvant. Aveți idee in ce concentrație se folosește la 100 l apa ?

#1866
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 30.08.2005
Cu rezultate bune asupra musculitelor albe de sera, de care nu am scapat ani la rand, am reusit anul asta cu Solfac. Nimic altceva din plaja curenta de insecticide (mospilan, decis mega, fastac, faster, calypso etc etc) nu a mers.

Spor!

Edited by CRG, 21 July 2017 - 13:54.


#1867
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

 mandrku, on 24 iunie 2017 - 13:27, said:

Mulțumesc colegilor care mi-au dat sfaturi. Anul asta se pare ca anul asta am si eu fructe si mai ales frunze.
Solutia propusă de ei vad ca are rezultat.  Intr-adevar a fost nevoie sa mai elimim din frunzele afectate , mai exista mici zone usor afectate dar in mare sunt foarte incantat ca nu am pierdut copacul. Voi continua cu aceasta schemă.
Încă odată mulțumesc pentru sfaturi.
1498303369946.jpg
Pentru piersic/nectarin eu anul acesta am stropit in primavara cu Score la buton verde si cu Chorus 50 WG in timp ce erau infloriti. La aproximativ 10 zile de la cea de-a doua stropire am observat ca au inceput sa apara frunzulite afectate de taphrina deformans, dar nu mult.
Apoi mi-am zis ca sa nu mai dau cu chestii d-astea si sa incerc ceva total bio, despre care deja citisem ca ar fi foarte bun impotriva acestei boli foarte agresive la piersic, respectiv uleiul de oregano. Referintele le-am gasit aici: http://www.google.co...s/US20050013883
Am inceput sa stropesc cu ulei de oregano asadar, cu o concentratie de 20 ml ulei de oregano la 10 l apa si am facut in total 3 stropiri: prima la 10 zile de la stropirea cu Chorus, urmatoarea la 10 zile si inca una dupa vreo 20 de zile. Urmarea a fost aceea ca nu am mai vazut nici urma de taphrina deformans, pomii erau perfecti, doar unul mai mic care era mai sensibil fata de aceasta boala si care apucase sa-si infecteze in profunzime vreo 2-3 lastari inainte sa dau cu uleiul de oregano si pe care i-am taiat, dar in rest nici acela nu a mai avut nicio problema.
Vazusem pe undeva niste pareri cum ca aceasta boala fiind extrem de agresiva, nu te poti juca cu ea si sa dai cu produse care ar fi o joaca impotriva acestei boli, dar cel putin dupa rezultatele pe care le-am obtinut anul acesta as spune ca taphrina deformans este o joaca in fata uleiului de oregano.
In plus, atentie la produsul Bravo pentru ca este cancerigen si are o toxicitate mare http://www.pesticide...C34550#Toxicity
Si Score este suspectat a fi cancerigen si perturbator endocrin. Cel putin Bravo nu e de folosit, Score poate mai merge primavara devreme, dar bine ar fi sa gasim alte solutii care sa nu aiba aceste riscuri.

#1868
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Mai incearca vreo 2-3 ani si eventual cu ceva martori tratati diferit, soiuri similare  a rezistenta.
Ca idee, anul asta problemele au fost minore si au disparut su it de.la sine, oricum atacul a fost slab fata de alti ani.
Am in spate la matusa-mea 2 sau 3 ...au fost ciupiti putin, am dat un score, s-a domolit si apoi a incetat de tot...si nu am tratat eu ci ea care da ca sa dea..
Sa concluzionez ca taphrina e o joaca pt mecla lu matusa-mea? S-a uitat putin urat la ei si boala a disparut?
Nu cred ca asta poate fi o concluzie.
Nu spun ca uleiul ala e zero, spun doar ca pt a concluziona cat e de bun trebuie teste mai complexe.
Partea buna e alta....ai dat, ai incredere, incerci si in viitor.
Daca e suficient cu atat mai bine, daca nu caiti alte solutii.
Dar pur stiintific nu poti trage concluzii asa de simplu si nu e bine sa " bagi mana in foc".

Anul asta si monilioza si taphrina au fost in multe zone destul de blande.


#1869
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Normal ca mai trebuie verificari si vazut cum evolueaza treaba si in anii care sunt mult mai grei pentru boli fata de anul acesta, dar treaba e ca la un piersic care este sensibil, atunci cand am inceput sa stropesc cu uleiul de oregano deja problema incepuse sa devina destul de grava si totusi chiar si la acela s-a rezolvat. Urmeaza sa vad cum va fi in anii urmatori, dar avand in vedere ca am mai gasit ceva referinte cu alte persoane care au stropit si le-a iesit bine, eu zic ca cel putin aceasta boala are un leac foarte bun.

#1870
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Nu m-ai inteles. Unele boli criptogamice se opresc de la sine, subit, cand conditiile atmosferice devin improprii sporularii sau dezvoltarii ciupercii.
Nu intamplator bolile astea " de primavara" strica ce strica si chiar netratat deloc la un moment dat dispar.
E si cazul moniliozei.

Prin urmare e posibil ca oricat de urat pare un atac, atunci cand brusc ai "30 de grade si umiditate sun anumite limite" , atacul sa inceteze spectaculos.
La fel de bine, un atac lejer initial poate sa treneze  saptamani si abia in final sa constati ca a fost dezastruos desi initial a plecat catinel...

Din motivul asta spuneam ca o concluzie poate sa fie gresita si evolutia sa fie inselatoare...
Ti-am zis, pe nedat absolut nimic pomi sensibili au ramas curati desi atacul incepuse normal.


#1871
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Am întrebat azi la un magazin fitosanitar de Confidor, și vânzătoarea, din ce mi-am dat seama bine pregătita, a spus ca nu e bun  întrucât nu lasă pomul sa respire, și mi-a recomandat zeama sulfocalcica. E corect?

#1872
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,070
  • Înscris: 17.03.2005
Bubuie.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate