Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7133 replies to this topic

#1927
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 sov, on 01 aprilie 2018 - 15:16, said:

Nu ne recomandati un minim al stropirilor la pomii fructiferi, a.i. nici sa nu ne imbuibam cu chimicale, dar nici sa avem doar 2-3 fructe in pom?
Si inca  o chestie: am plantat in aceasta primavara niste pomisori. Se stropesc si acestia acum cu ulei si cupru, sau sint prea mici?
Multumesc
Tratamentele preventive se fac indiferent de vârstă! Că dăunătorii atacă tot "ce nu-i legat "!!!

#1928
vasilemet

vasilemet

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 05.10.2009

 gushpi, on 01 aprilie 2018 - 20:34, said:

Tratamentele preventive se fac indiferent de vârstă! Că dăunătorii atacă tot "ce nu-i legat "!!!
Din anumite motive am reusit sa stropesc mica mea livada si vita de vie cu Champ.
Maine plec la mosie si va intreb daca se mai poate stropi cu Confidor oil

#1929
luciadevis

luciadevis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 21.08.2012
Daca pomii au inflorit si frunzulita este mai mare de cca 5mm atunci nu mai stropiti cu Confidor.

#1930
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
La mine in zona se mai poate stropi dar in max 2-3 zile cel mult. Daca la tine s-au desfacut mugurii cred ca e cam tarziu cu uleiul si in cazul asta il pui la pastrare ferit de inghet pentru anul viitor si astepti tratamentul urmator care se aplica cu alte produse in fenofaza "urechiuse de soarece" la semintoase iar la samburoase la buton roz si alb, adica prefloral.
Uite un link cu tratamentele de iarna. Si aici se spune ca nu e recomandat sa amesteci fungicidele pe baza de cupru cu insecticidele pe baza de uleiuri horticole.

Edited by cotzi, 02 April 2018 - 11:01.


#1931
gherundii

gherundii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 15.02.2011
Acest mugure de par care inca nu s-a desfacut, la un studiu mai aproape sa dovedit a fi atacat de 6 paraziti deodata. poza e facuta sambata trecuta, clar ca trebuia de stropit de urgenta dar vintul mi-a permis tocmai spre seara, aveam sub miina numai PROTEUS OD 110 cu el si am aplicat .

Attached Files



#1932
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
Wow! Io acu sosii din livadă, dar nu am văz't așa ceva! Nashpa!

#1933
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Alea sunt ceva capuse/gandaci ce au stat toata iarna in substrat si acum au iesit la depus larve. Nasol. Daca nu le aplici o corectie, in curand va fi o cresa acolo. Oricum, eu cand vad gargaunii adunati asa la un loc, ii execut "mecanic" daca nu zboara. Intr-un an am pus cateva randuri de cartofi pe care nu i-am stropit deloc, dar adunam zilnic colorado si viermi de colorado de pe ei. Deci, daca esti aproape de livada poti sa intervi mai des si fara soluti radicale.

L.E.: Oricum, dupa iarna aceasta blanda, se cam anunta invazie de gargauni prin culturi, din pacate...

#1934
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004

 VertixTM, on 10 aprilie 2018 - 20:06, said:

Alea sunt ceva capuse/gandaci ce au stat toata iarna in substrat si acum au iesit la depus larve.

Gresit! Sunt gargarita florilor, Anthonomus pomorum. Halesc mugurii floriferi si florile. Ramai fara rod urgent. Daca ai cativa pomi mici si chef/timp de cules spor la treaba.
Altfel, tratamentul cosnsta in aplicarea unui inscticid omologat pentru acest daunator (ex. Actara, Nurelle, Poleci, Calypso) si fiind vorba de par in combinatie cu un acaricid gen Vertimec pentru Eriophyes pyri.

#1935
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Pentru viespea prunului care este cel mai bun insecticid sistemic?
Banuiesc ca îi Calypso. Pot sa-l combin cu Fastac sa fie si de contact?

#1936
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Karate, Decis, Calypso; la scuturarea florilor.
E suficient doar acest tratament, intrucat viespea neagra are o singura generatie pe an.

Edited by iancuMIC, 18 April 2018 - 21:08.


#1937
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Si atunci sistemicul ce rol mai are? Ca daca dau doar cu de contact nu cred ca-i suficient ca viespile astea mai mult zboara, mai vin si din alta parte...

Edited by sandel1, 18 April 2018 - 21:31.


#1938
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Vorbim despre tratamente minime aplicate la  momentul oportun; daca dam cu deteteu la orice ganganie aparuta fara  sa  avem datele unui atac adevarat, atunci  ne intrebam, ce fel de fructe dorim sa consumam.

#1939
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011

 iancuMIC, on 19 aprilie 2018 - 07:38, said:

Vorbim despre tratamente minime aplicate la  momentul oportun; daca dam cu deteteu la orice ganganie aparuta fara  sa  avem datele unui atac adevarat, atunci  ne intrebam, ce fel de fructe dorim sa consumam.
Sa explic situatia mai concret:
Vecinii nu stropesc, nici nu au prune decat in unii ani.
Eu pot sa ajung mai rar la livada, de 4 ori sa zicem , dar la momentul oportun. Cu ce sa stropesc ca sa fie cat mai eficient si cu minim de tratamente?
M-am gandit sa dau o pompa cu Fastac si apoi una cu Calypso. Adica o substanta cu efect imediat si una sistemica. Are vreun rost?
La fel si pentru cotar la cires si mar.

Edited by sandel1, 19 April 2018 - 09:33.


#1940
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
In perioada in care mai exista chiar si cateva flori in pomi nu ai ce cauta cu Fastac in pompa prin livada. Este toxic pentru albine!

#1941
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,076
  • Înscris: 24.02.2011
Atunci schimb cu karate. Ala-i bun?

#1942
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Nu, nici ala. Toate informatiile sunt si pe net. Uite ce zice producatorul Syngenta:

A nu se utiliza produsul în perioada hrănirii active a albinelor! A se acoperi stupii aflați în apropierea ariei de tratat, înainte și pe durata întregii zile în care se face aplicarea produsului.

Ramai la Calypso 0,02%. Se de o singura data la scuturarea a 10-15% din flori. Momentul aplicarii e important. Gasesti detalii in postarea mea de aici la buletinul de avertizare nr.8.

Si nu in ultimul rand stropirile nu se fac dupa ureche. Din acest motiv multi sunt abonati si primesc buletine de avertizare fitosanitara de la oficiile fitosanitare din judetul in care se afla livada. Irosesti bani pe tratamente inutile otravind pomii, fauna utila si solul fara folos.

Edited by cotzi, 19 April 2018 - 14:16.


#1943
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Am catvi pomi prin gospodarie (meri, pruni, peri, visini) carora nu le-am dat importanta ani de zile in sensul ca doar ii curatam primavara fara sa ii stropesc.
In unii ani faceam in alti ani absolut nimic.
Incepand de anul acesta doresc sa le dau mai multa importanta asa ca pana in acest moment am facut stropirile la negru cu cupru si ulei horticol.
Nestiind ce sa fac mai departe am inceput sa citesc pe acest forum si am gasit aici https://forum.softpe...0#entry22681796 un calendar (multumesc de postare)
Neavand cunostinte si fiind la inceput cu aceste tratamente nu prea il inteleg bine.
3. LA INFRUNZIREA MUGURILOR
4. LA BUTONUL FLORAL ALB SAU ROZ
Astea le-am ratat.
Ar urma
5. LA SCUTURAREA PETALELOR (DUPA CE CAD ¾ DIN FLORI)
Tratamente impotriva reapanului moniliozei si fainarii cu fungicide asociate cu produse destinate combaterii defoliatorilor, larvelor miniere, vispilor si acarienilor
Care sunt aceste fungicide cu care va stropi in aceasta faza?
Multumesc.

#1944
Techmasters35

Techmasters35

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 08.02.2018
Si eu am probleme la piersic sw răsucesc frunzele, fenomenul nu eate atât de puternic ca anul trecut poate si din cauza faptului ca am stropit la începutul luni aprilie cu zeama bordeleza si pirinex .Anul trecut parca am stropit cu Calipso am acasă Cyperguard cu ce sa dau?Mulțumesc mult.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate