Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#1873
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Înseamnă că e aidoma politicienilor, mint pe față. :)

#1874
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu neaparat, pot fi si " prosti".
Solutia aia e una " de cand lumea" si intr-adevar se foloseste, ca cuprul si sulful ala e extrem de potent.

Doar ca a spune ca uleiul " sufoca pomul" e o idiotenie..da, asta face, asa omoara uleiul ganganiile care ierneaza in diverse crapaturi.
Si uleiul, simplu, se foloseste tot de cand lumea, cu aceleasi rezultate foarte bune si fara ca pomii sa sufere  din aceasta cauza.
Uleioasele pomicole nu sunt altceva decat uleiuri in care s-a dizolvat si ceva otrava si care deci actio eaza si prin otravire, nu doar prin asfixie.
In plus, zeama sulfocalcica ( sau alte produse pe baza de sulf mai moderne), desi are si un impact oarecare asupra unor forme/ stadii de ganganii, e totusi un fungicid, efectul sau insectoacaricid fiind totusi relativ/limitat.
Tu cand ai intrebat de ulei te gandeai la o solutie eficienta in primul rand pt ganganii...


#1875
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
Apropo de stropit cu ulei, am confidorul pregatit, da pe cativa meri mai am frunze. Sa dau acuma si pe aia? sau sa dau numa pe pomii dezfrunziti si mai tarziu dupa ce se scutura sa dau si pe merii astia?

#1876
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Marul pierde frunza tarziu...ii poti da un cupru si asta il ajuta sa lase frunza ( sulfat simplu)

#1877
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Am cumparat de la magazin aceste 2 produse din poze, vânzătorul a zis ca le pot da împreună amestecate, insa nu mai țin minte modul de amestec și de aplicare, poate a folosit sau știe cineva. Multumesc.

Attached Files



#1878
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Unele cuprice se pot da impreuna cu unele uleiuri daca asa zice producatorul( care testeaza si decide).
Un exemplu  e acest Nuprid cu Alcupral, parca Nufarm le produce.
Alti.producatori nu fa  precizari si e treaba ta daca incerci sau nu.
Sigur e sa le dai separat, cuprul si apoi uleiul..
Cuprul poate fi orice acum cand nu ai frunza...inclusiv batranul sulfat.simplu, nestins cu var.( merge pana la 3% , adica 300g la 10l.... daca e peste 0.5-1% e ok...)

Uleiul cam 150g la 10l dar mai bine citesti in prospect.

Ca si observatie, eu as lasa acest cupric pt. cauze mai bune, as da ceva mai ieftin...acum nu e loc de fineturi ci e baie generala sa dai jegul jos...

#1879
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
@sov eu am dat de 2 ori atat toamna cat si primavara amestec zeama bordelaise + emerite oil din lipsa de timp.
Daca poti ideal ar fi cum spune padre sa faci stropirile separat si la cupru sa bagi imbaierea pomului, chiar de 2 ori in primavara.

Stima.

#1880
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Cum zicea si parintele lasa Scudo pentru altceva. Ai doar 9% cupru in el. Orienteaza-te spre ceva cu un continut de cupru mult mai mai ridicat.

Si zi-i omului de la magazin sa-si cumpere un marker cu care sa scrie pe flacoane cum faci amestecul.

#1881
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Ok, dau acum cu zeama bordeleza sa zicem. Și Scudo când îl voi folosi?

 cotzi, on 05 martie 2018 - 18:53, said:

Si zi-i omului de la magazin sa-si cumpere un marker cu care sa scrie pe flacoane cum faci amestecul.
:)

Edited by sov, 05 March 2018 - 20:28.


#1882
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Cei de la Klastorf zic ca: "SCUDO este un ingrasamant lichid pentru tratamente foliare. Dozele si metodele de utilizare trebuie sa fie determinate în conformitate cu cerintele si nivelul starii de nutritie a culturilor."
Altiispun ca e "un produs cupric pentru tratarea manei si bacteriozelor".
Deduc ca se aplica in perioada de vegetatie. Personal nu l-am folosit dar l-am intalnit in schemele de tratament recomandate de colegul serrifu pe aria de legumicultura. Citeste pe acele link-uri si vezi si tu ce decizie iei. Sunt disponibile scheme de tratament la pomii fructiferi cu gramada. Sunt convins ca multi vanzatori de la magazinele fito nu au plantat si ingrijit vreun pom la viata lor. Mi-a recomandat acum 3 ani o duduie un produs pe baza de cupru pentru basicare la piersic in perioada de vegetatie!!!!

#1883
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

 sov, on 05 martie 2018 - 20:28, said:

Ok, dau acum cu zeama bordeleza sa zicem. Și Scudo când îl voi folosi?
Degeaba dai cu zeama bordeleza acum.
Dupa taieri, dai cu un cupru sistemic.

#1884
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
De ce sistemic? Mai degraba de contact; Champion 50WP, sa zicem.
@sov
La Nuprid poti pune si un Topsin, daca ai specii predispuse la fainare.

Edited by iancuMIC, 05 March 2018 - 21:41.


#1885
nenea67

nenea67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 24.02.2015
Salutare! Vreau sa stropesc acum in primavara inainte de inmugurit cu sulfat de cupru apoi la 5-7 zile cu ovipron top . Am 2 meri care in fiecare an au facut fainare indiferent cat am incercat eu cu soluti tot nu am reusit sa ii vad curati de primavara pana toamna .Oare are efect Topsinul dat odata cu ovipron-ul ?

PS: Sunt vreo 8 meri pe rand dar numai doi fac fainare .

Soiuri diferite .

#1886
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Ce topsin, sunt mai multe produse omologate.
Din ce stiu  si din ce m-am uitat pe diagonala, topsinul pare a fi omologat doar in vegetatie, nu si in repaus vegetativ.
Din experientele cu graul, tiofanat-metilul joaca slab pe fainare....chiar daca este trecuta prin omologari.

#1887
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
@nenea67: Fa cele doua tratamente (cupru si apoi ulei) si mai tarziu putin dai pentru fainare mai ales pentru ca ai avut atac anii trecuti. Pentru fainare la mar poti da la inceputul perioadei de vegetatie (fenofaza urechiuse de soarece) KUMULUS DF-0,3%(s.a. sulf) sau KARATHANE M 35CE-0,06%(s.a.meptildinocap). Ulterior poti sa mai faci tratamente la buton roz apoi la inceputul scuturarii petalelor insa nu stiu ce sa-ti recomand pentru ca produsele pe care le am eu in buletinele de avertizare sunt cam scumpe si in cantitati mari (Topas, Luna Experience, Fontelis). Probabil ca mai sunt si altele gen Topsin sau Bumper etc...

Edited by cotzi, 06 March 2018 - 10:11.


#1888
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Stimatti colegi, se discuta foarte mult despre tratamentele de iarna, cu mai mult sau mai putin profesionalism, suntem intr-o fenofaza cand circulatia sevei este absenta deci nu are rost sa discutam despre produse sistemice, se vizeaza reducerea sau chiar anihilarea unor daunatori care au formele de rezistenta in coroana pomilor ( afide, paduchi testosi, paduhele din San-Jose, psyla) sau a unor agenti patogeni cum ar fi fainarile, partial rapanul, basicarea, focul bacterian

#1889
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 26.02.2006
Uleiul horticol se da pe tot pomul, se imbaiaza, sau doar pe tulpina?

#1890
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Si cupru si ulei se dau pe tot pomul. Le faci baie la propriu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate