Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#1819
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010
Am o vesnica problema in plantatiile de pomi , feriga , si am de gand anul asta sa o stropesc cu un erbicid ........intrebarea mea ar fi cat de mult afecteaza pomii , in special nucii si prunii si cam ce distanta sa pastrez fata de ei la stropire ?

Edited by Raul80_AG, 05 May 2017 - 21:05.


#1820
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Attached File  20170512_182853-1.jpg   1.25MB   58 downloads
Attached File  20170512_182911-1.jpg   974.07K   61 downloads
Ajutati.ma sa identific problema ..la mar. Multumesc.


#1821
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Acarieni ..paianjenul rosu ? sau e altceva ?



#1822
horiaalexe

horiaalexe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.03.2008
Buna seara,
dupa ce am parcurs toate cele 102 pagini nu am gasit raspuns la problema caisului meu: Un pom aparent sanatos stropit "cu de toate" are Trei lastari destul de vigurosi insa frunzele arata ciudat. Lastarii au fost inlaturati insa nu stiudaca mai trebuie stropit cu ceva. ultima stropire pe 4 mai topsin +decis.
multumesc

Attached Files


Edited by horiaalexe, 12 May 2017 - 22:24.


#1823
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
E taphrina, basicarea specifica piersicului si nectarinului.
Uneori mai ataca si migdalul care dealtfel e indeaproape inrudit cu piersicul dar foarte rar chiar si caisul sau alte specii din familia prunus.

Asadar e o boala fungica, se trateaza spre exemplu cu score( s-a mai discutat pe aici) insa la cais e nespecifica, destul de rar intalnita si sansele sa se extinda asa cum se intampla la specia tinta principala, piersicul adica, sunt foarte mici.
E mai degraba o anomalie si in aceasta situatie indepartarea lastarilor afectati e probabil suficienta.
Evident ca un tratament nu strica, in fond nu stii ce drac de mutatie a suferit ciuperca (desi ma indoiesc ca e vorba de asa ceva, pare un atatc " accidental" pt ca altfel ai fi avut mai multi lastari afectati), in plus la cais e posibil ca in afara de monilia care inca mai poate aparea, in aceasta perioada poate aparea sau a aparut deja ciuruirea( stigmina numai stiu cum parca ii zice ) care ataca si fructele pe care apar acele mici pete rosiatice...afecteaza putin fructul dar nu iremediabil dc nu e pt vanzare, e mai problematica pt ca pot aparea atacuri pe lastari, leziunile sunt zone pe.care apare clei si in acel clei sporii ciupercii rezista bine merci pana anul si stropirile de igienizare din iarna nu prea pot elimina sursa asta asa ca afectiunea poate sa treneze ani buni...

Asadar daca nu ai o problema cu a mai aplica tratamente acum cu fructele deja formate bine, un score ar merge.
Repet, strict pt basicare nu e o problema, eliminarea lastarilor e suficienta.





#1824
horiaalexe

horiaalexe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.03.2008
Multumesc frumos,

Nu am nici o problema mai ales ca trebuie tinand cont ca  vecinul are 2 caisi plini de monilioza si oricum ieri era planificat insa ploaia mi-a stricat socotelile.
Iar Score are perioada de pauza de doar 7 zile.

#1825
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Vorbeam de lup si lupul la usa.
Asa cum ziceam ieri, e vremea ciuruirii pe la cais.
Azi m-am pomenit cu vecinii pe cap si am fost sa vad care e problema.
In 2-3 zile ciuruirea a inceput sa faca ravagii, n-am observat pt ca la mine e tratat tot.
Cu 2-3 exceptii la care pomii sunt defel mai rezistenti, in rest aproape dezastru, unii au incelut sa cheleasca de tot si pica si din fructe.
Deci musai obligat fortat tratament, se pare ca anul asta e belea cu ciuruirea cum nu am mai vazut de ceva vreme.

Si pentru ca " am gura spurcata"( a se intelege ca de foarte multe ori cand pomenesc un lucru sau fac glume negre ...se si intampla, ca un facut)....am gasit si ciudatenia colegului de mai sus, atac de taphrina pe varf de crestere la cais, evident ca pe unul din cei mai afectati de ciuruire...iata cum arata


Asadar grija mare, agresivitatea atacului pare peste medie si taman anul asta in cate in unele zone sunt si ceva fructe, rar in ultimii ani sa fie nevoie sa rarim la cais..
Spor la treaba.Attached File  20170513_185356.jpg   36.68K   76 downloadsAttached File  20170513_185346.jpg   41.32K   69 downloads

#1826
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 parintele, on 13 mai 2017 - 19:08, said:

Azi m-am pomenit cu vecinii pe cap si am fost sa vad care e problema.

Cu 2-3 exceptii la care pomii sunt defel mai rezistenti, in rest aproape dezastru, unii au incelut sa cheleasca de tot si pica si din fructe.

Ce-ti mai place sa te plimbi pe la vecini/vecine! Posted Image
Da` matale ce faci acum? ... le plangi de mila? ... un banal tratament de-ar fi facut (macar la stadiul de floare)
tot erau protejati ... clasicul Dithane (cunoscut de toti) era suficient!

#1827
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Eu invat...pe pomii lor. :D  
E partial adevarata treaba cu tratatul desi in acest caz nu prea tine cu " un dithane"...caisul, ca si piersicul, fara 2-3 tratamente pana la vremea asta e greu sa fie ok si am constatat acum ca diferenta a facut-o si soiul in sensul ca pom netratat deloc e ok in vreme ce pom tratat( cat de cat) e afectat bine, nu extrem dar "mult mai" in comparatie cu unul netratat dar rezistent.

Adevarat, in general oamenii nu trateaza.
La fel de adevarat ca si cand vor sa trateze daca merg la fitofarmacie  mai bine ar lua de capul lor sau ar da cupru chior...sunt praf recomandarile.
Punctual daca vorbim de cais...nici nu ai cum sa il tratezi ca om simplu de la tara, sa fim seriosi, cu ce draci sa dai la pom de 5-6 m inaltime? Caisul e si spurcat, si mare, macar ciresul are mai putine probleme chiar daca e mare...





#1828
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Ai dreptate! ... depinde si de soi, si de presiunea bolilor fungice din locatia respectiva, si de tratamentele
din iarna, etc ... dar nu am vazut ciuruire la caisi dupa Dithane! E drept ca trebuiau efectuate 2-3 tratamente pana acum!

#1829
kikicris_87

kikicris_87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 03.09.2011
Salut.O intrebare am si eu in vederea stropiri.Asi putea amesteca:DITHANE,ACTARA,MOSPILAN, si sa pot stropi cu toate in acelasi timp?

#1830
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003

 parintele, on 13 mai 2017 - 22:56, said:

La fel de adevarat ca si cand vor sa trateze daca merg la fitofarmacie  mai bine ar lua de capul lor sau ar da cupru chior...sunt praf recomandarile.
Dupa ce mi-ai recomandat combinatia Bravo-Score-Calypso rog prietena sa nu vina pe autostrada, sa o ia prin sate si sa caute otravurile.
Gaseste o fitofarmacie in Fierbinti, intreaba de Calypso ca atat retinuse, ala zice ca nu are; dar pentru pomi el recomanda Bravo-Score-Calypso. Stia doar poezia Posted Image

Edited by til, 14 May 2017 - 22:28.


#1831
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Attached File  1.jpg   528.32K   75 downloads

Domnilor, in imaginea atasata este patarea rosie sau lastarii noi pot avea aceasta culoare la unele soiuri de prun?

Intreb deoarece am stropit de 2 ori consecutiv pentru patare la prun si am o multime de pomi in situatia data....

Cu stima.

#1832
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,766
  • Înscris: 07.09.2004
Patarea rosie a frunzelor de prun. Eu zic ca e ok prunul. La fel se intampla si la cais, cires...

#1833
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Da, pai am dat si cu Topsin si cu Dithane si cu Captan in 2 etape diferite.
O sa-i las deocamdata in pace si mai tinem sub observatie....

#1834
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
coloratia rosietica a varfurilor de crestere la samburoase indica o stare buna devegetatie

#1835
claudeb

claudeb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.06.2016

 parintele, on 13 mai 2017 - 19:08, said:

Vorbeam de lup si lupul la usa.
Asa cum ziceam ieri, e vremea ciuruirii pe la cais.
Azi m-am pomenit cu vecinii pe cap si am fost sa vad care e problema.
In 2-3 zile ciuruirea a inceput sa faca ravagii, n-am observat pt ca la mine e tratat tot.
Cu 2-3 exceptii la care pomii sunt defel mai rezistenti, in rest aproape dezastru, unii au incelut sa cheleasca de tot si pica si din fructe.
Deci musai obligat fortat tratament, se pare ca anul asta e belea cu ciuruirea cum nu am mai vazut de ceva vreme.

Si pentru ca " am gura spurcata"( a se intelege ca de foarte multe ori cand pomenesc un lucru sau fac glume negre ...se si intampla, ca un facut)....am gasit si ciudatenia colegului de mai sus, atac de taphrina pe varf de crestere la cais, evident ca pe unul din cei mai afectati de ciuruire...iata cum arata


Asadar grija mare, agresivitatea atacului pare peste medie si taman anul asta in cate in unele zone sunt si ceva fructe, rar in ultimii ani sa fie nevoie sa rarim la cais..
Spor la treaba. 20170513_185356.jpg 20170513_185346.jpg

 horiaalexe, on 12 mai 2017 - 22:22, said:

Buna seara,
dupa ce am parcurs toate cele 102 pagini nu am gasit raspuns la problema caisului meu: Un pom aparent sanatos stropit "cu de toate" are Trei lastari destul de vigurosi insa frunzele arata ciudat. Lastarii au fost inlaturati insa nu stiudaca mai trebuie stropit cu ceva. ultima stropire pe 4 mai topsin +decis.
multumesc
Am si eu aceeasi problema la nectarin ma lupt de ceva vreme cu corcitura asta de ciuperca ,e ceva intre filaria si monilia .Eu prima data am indepartat frunzele afectate dupa care am stropit cu Topsin urmat dupa o saptamana de stropire cu Shavit si tot asa .Bine ar fi si putin fertilizant cu foarte putin azot dar cu continut marit de calciu si magneziu.

 sebybastian, on 18 mai 2017 - 08:06, said:

1.jpg

Domnilor, in imaginea atasata este patarea rosie sau lastarii noi pot avea aceasta culoare la unele soiuri de prun?

Intreb deoarece am stropit de 2 ori consecutiv pentru patare la prun si am o multime de pomi in situatia data....

Cu stima.
Lastarii rosii sunt lastarii de cresteresi sunt ceva normal lasa-i in pace nu sufla in iaurt.

#1836
claudeb

claudeb

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 12.06.2016

 parintele, on 29 aprilie 2017 - 09:37, said:

Merge ca de aia am si zis de combinatia asta.
E si curativ, merge bine si la monilioaza dar si la semintoase, pe rapan si fainare..
Merge bagat si insecticid, pentru ca albina se mai plimba la mar si gutui merge un calypso.
E o combinatie clasica , putin cam " tare" dar tinand cont ca i-ai cam lasat in treaba lor  probabil ca mai sunt si alte riscuri/inceput de probleme si e cea mai nimerita acum.

Dealtfel, chiar daca te tii de ei, in gospodarie e mai complicat sa alegi formule mai slabe si mai dedicate pt ca ar insemna sa tratezi azi 3 pomi, maine 5, saptamana viitoare iar 3 samd..nimeni nu sta sa plimbe vermorelul.
De aia, desi evit cat pot substantele tari ca principiu, nu ma feresc de score de exemplu..desi poti si fara de multe ori..dar e mult mai complicat si asa cum am zis, prefer o abordare simpla, ulei si cupru calumea ca sa intru vurat in vegetatie, combinatii cu sistemice tari pana dupa formarea fructului ca sa scap de pericolele iminente din prima parte a vegetatiei si deja startul e optim, ce mai apare dupa e rezolvabil de obicei cu substante mai slabe...
Fructe mai curate, munca mai lutina decat sa stau sa ajung o data la 2-3 ani tot la substante tari dar nu 1-2 tratamente cu chinuiala, intins pana maitarziu innvegetatie, cu pomi mai mult sau mai putin afectati...

Ce ar mai fi de preintampinat, daca ai risc , la gutui si par probleme cu erwinia/foc bacterian.Tot devreme se previne, contact cupru si sistemic aliette( asta merge dat si radicular).


Dupa faza asta, interventii lunctuale, la nevoie, o afida care apare cam innperioada asta, inceput de mai ...si restul subtire...

Exista pierderi , mai un vierme, mai un rapan cand si cand tot apare, mai o fainaren sau o ciuruire...atacurile sunt insa mult mai slabe/usor de combatut.

Inca o treaba, ca sa stii ca principiu.
Un organism sanatos si bine hranit e mult mai rezistent.
Primavara riscurile sunt mari, presiunea bolilor e reala.
Dar dupa, cand mai scade si la general vorbind...decat medicamente cu duiumul e preferabil hrana si " vitamine"...fertilizare, un supliment foliar din cand in cand, un tratament slab poate dar dat la vreme, cand ai perioade de umezeala samd...sau diplotriva, urmaresti cu atentie sa nu intre prea agresiv paianjen sau alte ganganii...

Prefer sa le dau mancare de 10 ori decat sa le dau medicamente de 3...
Mare dreptate ai serifule ,toata lumea alearga dupa tratamente de combatere care pana la urma sunt otravuri dar, aproape nimeni nu se preocupa de sanatatea pomului de eventualele carente ale solului in elemente si micro elemente.Un pom sanatos este atacat cu mult mai greu decat unul bolnav si slabit,exceptie facand bineinteles atacul viespilor.Ani de zile am tot tratat monilia ,fainare.ciuruire,etc ,pomi erau ca vai de ei crestere anemica, frunze mici si deschise la culoare ,fructificare redusa.Dar anul trecut la iesirea din vegetatie am intervenit cu potafosfat si microelemente ,magneziu, calciu, etc.
In primavara am intrat cu un complex de azot imbogatit cu bor si calciu,alta viata caci am redus la jumate tratamentele si am supraproductie.La vecini toti pomii au fost afectati de ingetul tarziu luna trecuta dar la mine a fost afectat doar un mar plantat anul trecut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate