Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Stropiri la pomii fructiferi

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7132 replies to this topic

#1783
grgapitic22

grgapitic22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.10.2006
salutare.
am o livada cu mai multe soiuri de pomi fructiferi. anul trecut am avut probleme la ciresi cu inrosirea frunzelor si apoi caderea acestora. anul acesta vreau sa ii stopesc ca la carte pt a manca cirese. pana acum am facut stropirile in uscat cu zeama bordeleza si confidor.
cu ce pot stropi ciresii in aceasta fenofaza?
multumesc.

Attached Files


Edited by grgapitic22, 05 April 2017 - 07:18.


#1784
m3seriasu

m3seriasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 13.03.2011
A folosit cineva acaricid Ortus ?

#1785
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
@ grgapitic22, cu un fungicid omologat pentru antracnoza (patarea rosie)... ex. SCORE 250 EC-0,02% de-acum dupa inflorit, trebuia dat la buton alb/roz sau SIGNUM-0,05% merge si in perioada infloritului, sau altceva ce iti recomanda la magazinul de unde procuri substantele. Poti sa le administrezi si la prun, cais, visin, piersic, vor preveni monilioza... Daca bagi si un insecticid ia unul care sa nu fie toxic pentru albine!

#1786
aladeintreabamereu

aladeintreabamereu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 29.12.2006
Hristos a înviat!
Am înființat o mică livada in anul 2014(10 pomi), am continuat plantări in 2015 și 2016 pana am ajuns la 60 de pomi. Am 5 rânduri a câte 12 pomi pe rând.
Nefiind de profesie și nepricepându-ma i-am plantat amestecați: livada este compusă din meri, peri, cireși, vișini, caiși, piersici, migdali, pruni.
Întrebare pentru specialiști: pentru stropiri pot amesteca diverse substanțe? Cum as putea sa îmbin schemele de tratament? Repet, pomii sunt amestecați între ei.
Pana acum am aplicat câteva stropiri: un exemplu am amestecat in10l de apa Shavit+fastac și am stropit toată livada la rând.
Un sfat pertinent se poate?

#1787
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Pertinent nu :D  :D
"Impertinent"ar fi ca o sa tot ai probleme pentru ca fenofazele si deci nevoile de prevenire sunt foarte diferite, comun e tratamentul de iarna/primavara, in rest grija la albine cand ai floare, eviti insecticidele agresive pe acea perioada, si cat de cat incerci sa dai tratamente care acopera mai multe probleme pe care le aplici  atunci cand una din specii e mai predispusa si stii ca e sensibila.
In rest o sa te distrezi, adica tratezi mai mult decat previi pt ca nu ai cum sa acoperi tot , ar insemna sa stropesti intr-una. Adica apare boala sau daunatorul si incerci sa stopezi/tratezi.
Realist, daca nu ai doar soiuri rezistente, si nu cred ca ai ales tinand cont de acest ceiteriu, in timp o sa capeti si tu experienta si o sa mai si " scapi" de o parte din pomi, cand ii inlocuiesti pui doar soiuri mai rezistente si astfel chiar si cu stropiri putine si nu tocmai la momentul optim o sa poti sa ai cat de cat plante sanatoase.

Nu exista minuni sau secrete, " pertinent" inseamna sa tratezi macar grupat semintoase si samburoase diferit ceea ce nu vei face, sau, desi indicat e sa fie " si", sa mergi cat mai mult pe soiuri cat mai rezistente care necesita mult mai lutine tratamente...
Cand pui in curte de toate pt toti si alegi soiurile pe criterii de cat de mult imi place fructul sau ce frumoasa e poza/ cand se coace ....nu ai cum sa te descurci foarte bine...mai ales cu lutini pomi din fiecare si mai ales cand nu stii multe si nu ai experienta, nu cunosti sensibilitatile pomilor tai in zona ta samd...
Tot raul spre bine, inveti in cel mai greu mod posibil si in timp o sa fie mai usor, celr mai importante sunt tratamentele de iarna cu ulei si cupru pentru ca alea iti creeaza.premizele unui start bun al sezonului, cu pomi dezinfectati si dezinsectati cat de cat.

#1788
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat: as dori sa stropesc un amestec (de contact + sinteza) care sa cuprinda fainarea, monilioza si patarea frunzelor (mar+par+cires+prun).
Daca se poate pune si un Mospilan sau un insecticid usor ar fi perfect!
Orice sfat este binevenit.

PS> voi adauga si un lipici + ingrasamant foliar....

#1789
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010
Stimati domni, nici un sfat nimic?
Stiu ca sunt zeci de scheme de tratament pe web si documentatie chiar pe forum, dar eu intrebam din experienta dvs proprie un amestec care sa fie si compatibil si sa dea rezultate.
Multumesc.

#1790
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Score+bravo acopera bine sau foarte bine cam tot.
Atentie la mar, inca sunt flori, inca umbla albina. De gutui nu mai zic. De ce e pe sub pomi la fel.
Lasa mospilanu, da calypso daca vrei neaparat sa dai.
Si lasa aracetul ca nu stropesti varza.
Grija la ce ingrasaminte folosesti.
Decat sa muncesti degeaba si da prapadesti substante aiurea, mai bine dai foliarul separat.



#1791
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010
salutare !  Am avut ceva probleme anul acesta in livezile de nuci si nu numai ,l-am intalnit si la prun cu un vierme in tulpina , cred ca este vorba de sfredelitorul ramurilor ...... se poate trata pt asa ceva ? exista vreun insecticid care sa-l distruga odata intrat in tulpina ?   Precizez ca la prun fac toate tratamentele anuale , vre 8-10 la numar , nucul mai putin ,ii dau doua stropiri pe an cu zeama bordeleza.

#1792
cris1981

cris1981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 22.10.2011
Pomii au gaura in tulpina ?
Daca da , injectati Novadim in gaura si astupati apoi gaura cu pamant , se poate pulveriza cu Novadim  toata tulpina .
Stropiti si coroana pomilor cu Karate Zeon .

#1793
Raul80_AG

Raul80_AG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 23.06.2010
da , au o gaura pe unde scot ceva rumegus  .....ok, le folosesc amandoua la stropiri si Novadim Progress si Karate

Edited by Raul80_AG, 27 April 2017 - 20:15.


#1794
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 08.09.2010

 parintele, on 27 aprilie 2017 - 10:22, said:

Score+bravo acopera bine sau foarte bine cam tot.
...............
Si lasa aracetul ca nu stropesti varza.
...............
Decat sa muncesti degeaba si da prapadesti substante aiurea, mai bine dai foliarul separat.

Multumesc parintele pentru sfat. Score + Bravo am folosit deja si nu stiu daca mai poate fi folosita din nou?

Nu folosesc aracet. Sunt substante (fiole) care ajuta solutia sa adere si sa ramana pe frunze (am vant mai tot timpul in perioada aceasta).

Asta cu foliarul nu am inteles: de ce nu se recomanda? Pierderi am oricum deoarece, cum am spus, rar prind perioade fara curent de aer.
Nu sunt compatibile cu fungicidele? Sau de ce?

#1795
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Depinde de foliare..lot fi incompatibilitati legate de ph in principiu.
Daca citesti bine prospectele nu e bai.


#1796
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Pentru piersic, ce sa dau acum? Nu au fost stropiti niciodata si in fiecare an se prapadesc frunzele fiind nevoiti sa dea frunze din nou spre vara. Sunt deja rasucite.

#1797
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,072
  • Înscris: 17.03.2005
Bravo, si daca in fiecare an stii ca vine basicarea si ti-i pune in freza, de ce nu o previi?
Da score cu bravo.


#1798
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 07.09.2004
Eu am ratat stropirea la buton ca asa e cand ai 1001 soiuri si specii si acum a aparut rezultatul: primele semne de monilioza la cais (fructul e format deja), basicare la un piersic si mai mult ca sigur apare si la visin monilioza daca nu a aparut deja si nu am fost eu atent. In anii trecuti am folosit Score si Teldor. Mi-au recomadat Switch. Ce parere aveti? L-a folosit careva la monilioza?

@sebybastian, Bravo are deja adeziv incorporat. Nu te complica. Sistemicul nu are nevoie de adeziv.
Daca vrei sa schimbi incearca Topsin + Calypso. Eu am amestecat Cropmax si cu Score si cu Topsin iar la insecticide foarte probabil cu Calypso dar si cu acaricide si nu am vazut reactii care sa ma duca cu gandul ca nu ar fi fost ok.

Edited by cotzi, 28 April 2017 - 22:04.


#1799
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Atentie la Bravo: la nectarin si piersic are timp de pauza de 60 de zile!
Acum se poate aplica ... peste putin timp nu se mai poate administra!

#1800
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

 parintele, on 28 aprilie 2017 - 19:00, said:

daca in fiecare an stii ca vine basicarea si ti-i pune in freza, de ce nu o previi?
Saru'mana parinte!

Sa zicem ca am avut alte prioritati. Acu', ca am terminat de umplut curtea cu vita, pomi si trandafiri, ma gandesc sa le si ingrijesc :)

Reteta score cu bravo merge si sa semintoase? Banuiesc ca la cais si cires merge. (?)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate