Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

TERMOPANE prețuri-configurații-cotații

* * * * * 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10032 replies to this topic

Poll: Consultarea opiniei (892 member(s) have cast votes)

Dorim să vă consultăm opinia în privința oportunității afișării "LA VEDERE" a ofertelor despre care vă interesați

  1. DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul (761 votes [85.31%])

    Percentage of vote: 85.31%

  2. NU consider necesar ca eventualele oferte să fie postate LA VEDERE, prin PM fiind suficient (49 votes [5.49%])

    Percentage of vote: 5.49%

  3. Consider drept REZONABIL faptul ca eventualele oferte ale cererii despre care mă interesez, să apară, parte pe topic - LA VEDERE, parte prin PM (82 votes [9.19%])

    Percentage of vote: 9.19%

Vote

#7885
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016

 tassimo, on 21 septembrie 2018 - 10:32, said:



Stiu ca pot sa cer detalii si consultantului QFort,

Mie personal consultantul QFort mi-a recomandat 6stars (Veka Softline 82) in locul celui 7 stars, care, asa cum s-a mai discutat pe paginile trecute, este un profil Aluplast.

Oricum nu as fi ales 7 stars decat daca aveau Veka Alphaline la momentul la care am montat la mine, profil care din cate stiu acum nu se mai fabrica.

Pentru detalii tehnice referitoare la cele doua tipuri de profile sigur o sa te ajute Dorel sau unul dintre colegii care au experienta in domeniu.

Eu, ca posesor de Veka Softline 82 aka 6 stars de la qfort, sunt foarte multumit de acest sistem.

#7886
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 tassimo, on 21 septembrie 2018 - 10:32, said:



@Dorel, poti sa-mi spui si niste argumente de ce ai alege veka? 7 Stars m-as astepta sa fie ceva superior 6 Stars. E teapa daca aleg 7 Stars? Banuiesc ca sunt pro si contra pentru ambele.
Stiu ca pot sa cer detalii si consultantului QFort, dar as fi curios si de parerea unui cunoscator "extern". Multumesc!

Nu ar fi prea multe argumente pentru veka, doar ca este clasa A. Pentru Aluplast ar fi ca a treia garnitura este gandita ca si “garnitura de bataie”, dar asta nu influeteaza cu nimic functionalitatea si eficienta sistemului.

Edited by Dorel-Mesterel, 22 September 2018 - 20:45.


#7887
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Urmeaza sa imi pun ferestrele la casa pe care momentan o am ridicata la rosu.

Deocamdata am doua oferte, de la Veka si Salamander:

-> Veka - 4765 EUR
SoftLine 82, Golden Oak
Geam 44mm, Low-E - Float - Low-E Argon
Feronerie Winkhaus

-> Salamander - 4238 EUR la plata integrala SAU 4662 EUR daca achit 50% avans la semnarea contractului si diferenta la montaj
bluEvolution 92, Golden Oak
Geam 52mm, Low-E - Float - Low-E Argon
Feronerie Roto

Pe care varianta sa merg? E totusi diferenta de 500 de EUR. Merita Veka diferenta de bani?

Edited by Nigh7D3vil, 25 September 2018 - 14:36.


#7888
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 Nigh7D3vil, on 25 septembrie 2018 - 14:31, said:

Urmeaza sa imi pun ferestrele la casa pe care momentan o am ridicata la rosu.

Deocamdata am doua oferte, de la Veka si Salamander:

-> Veka - 4765 EUR
SoftLine 82, Golden Oak
Geam 44mm, Low-E - Float - Low-E Argon
Feronerie Winkhaus

-> Salamander - 4238 EUR la plata integrala SAU 4662 EUR daca achit 50% avans la semnarea contractului si diferenta la montaj
bluEvolution 92, Golden Oak
Geam 52mm, Low-E - Float - Low-E Argon
Feronerie Roto

Pe care varianta sa merg? E totusi diferenta de 500 de EUR. Merita Veka diferenta de bani?

Softline 82 merita platit in plus fata de bluevo 92 dar valori nesemnificative, o sută, o suta si ceva, asa ca-ti place ofertantul.
In rest face cam aceleasi lucruri ca si bluevo 92, chiar mai putine (situatiile sunt rare).
Trebuie sa mai existe si altceva ca sa merite bani mai multi.

L.E. Si eu sunt un ofertant al carui produs de top este fix softline 82.

Edited by Dorel-Mesterel, 25 September 2018 - 17:24.


#7889
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,080
  • Înscris: 22.06.2004
daca vom compara mere cu mere, atunci nu merita cei 500 de euro. posteaza ofertele aici ca sa iti spunem daca s a facut rabat de la calitate

#7890
andrei76

andrei76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 07.04.2007
Salut. Urmeaza sa imi pun ferestrele la casa pe care momentan o am ridicata la rosu. Imi poate face si mie cineva o oferta? Pentru Ilfov, zona Fundeni Colentina. Detalii in pm. Ms.

#7891
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
vreau si eu o oferta pentru tamplaria la o casa in constructie.
Am atasat tabloul de tamplarie.

Ma intereseaza un profil bun spre foarte bun (minim 80 cm latime clasa A), culoare alb, geam tripan de 52 cu 2 foi de low-e (fara 4s) si bagheta calda +argon.
la usi vreau panel simplu (nu sticla), iar la usa mare ochiul fix va avea sticla.
Montajul este pe langa Pitesti (5km)

Attached Files



#7892
ionutblv

ionutblv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 30.12.2008
@Conașule gata jucăria:)

Attached Files



#7893
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
Pentru tabloul de tamplarie de mai sus (post 7892) am primit o oferta de 3200€ pe profil rehau geneo alb si pachet de geam de 52.
Ce ziceti, e ok pretul? se poate mai bine?

Edited by relu_24, 04 October 2018 - 08:14.


#7894
herrgrila

herrgrila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 17.07.2007
Buna ziua! Tamplarie cu profil Gealan Kubus a folosit cineva?

#7895
cos1975

cos1975

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 19.01.2007
Buna,
imi construiesc o casa in Cluj Napoca si am nevoie de cateva sfaturi ( sunt la faza de placa peste demisol si as vrea sa montez ferestrele anul acesta):
- daca ulterior alegerii geamurilor termopan imi montez jaluzele exterioare, am nevoie sa las o inaltime mai mare la golurile de geam decat cea prevazuta in planurile de arhitectura
- daca design-ul ferestrelor difera daca decid sa pun jaluzelele exterioare si deci trebuie sa ma decid inainte de a solcita oferte pentru geam

Edited by cos1975, 06 October 2018 - 18:52.


#7896
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 cos1975, on 06 octombrie 2018 - 18:52, said:

Buna,
imi construiesc o casa in Cluj Napoca si am nevoie de cateva sfaturi ( sunt la faza de placa peste demisol si as vrea sa montez ferestrele anul acesta):
- daca ulterior alegerii geamurilor termopan imi montez jaluzele exterioare, am nevoie sa las o inaltime mai mare la golurile de geam decat cea prevazuta in planurile de arhitectura
- daca design-ul ferestrelor difera daca decid sa pun jaluzelele exterioare si deci trebuie sa ma decid inainte de a solcita oferte pentru geam

Depinde de cat ai golurile prevazute si de cata lumina/caldura naturala/gratuita iti doresti.

Ofertantii de tamplarie ar trebui sa stie ca ulterior vei dori rulouri exterioare si piesele de tamplarie pe care se vor monta.

 herrgrila, on 04 octombrie 2018 - 10:38, said:

Buna ziua! Tamplarie cu profil Gealan Kubus a folosit cineva?

Nu, dar arata “smecher”, mie imi place.

L.E. Vezi si Inoutic Elegante, mie imi place si asta.

Edited by Dorel-Mesterel, 06 October 2018 - 20:19.


#7897
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007

 cos1975, on 06 octombrie 2018 - 18:52, said:

Buna,
imi construiesc o casa in Cluj Napoca

Depinde de tipul de rulou ales și de modul de montaj. Se poate cu caseta aplicată pe tâmplărie, pe zidărie sau pe buiandrug (dacă ai buiandrug retras). Firma de tâmplărie trebuie să țină cont de tipul de rulou ales, care ar fi bine de cunoscut dinainte. E posibil să fie nevoie de profile de compensare, sau depărtătoare, funcție de modul de montaj ales.

#7898
vcosmin

vcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.07.2002
Buna ziua, am si eu nevoie de o parere legat de configuratie mea - atasata o schita . Pentru o usa intrare / iesire la un spatiu comercial ce recomandati sa folosesc PVC sau Aluminiu , cu / fara bariera termica ? , si cam ce gen de profil / feronerie  se preteaza pentru un genul acesta de locatie ? multe inchideri / deschideri si suprafata vitrata mare !

Multumesc.

Attached Files



#7899
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
Aluminiu e ceea ce trebuie. Cu barieră termică. Merge și fără barieră dacă vrei să mai economisești ceva la început, dar vei pierde ulterior la consumul pentru încălzire.

#7900
kondas

kondas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,012
  • Înscris: 01.10.2014

 Digix, on 07 octombrie 2018 - 13:26, said:

Aluminiu e ceea ce trebuie. Cu barieră termică. .....

Pentru o usa de intrare la o casa, latime mare, sa zicem 90cm foaia de usa, fara panel doar sticla 3 foi, deci grea.
Recomanzi pe aluminiu sau PVC?

#7901
vcosmin

vcosmin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 27.07.2002

 Digix, on 07 octombrie 2018 - 13:26, said:

Aluminiu e ceea ce trebuie. Cu barieră termică. Merge și fără barieră dacă vrei să mai economisești ceva la început, dar vei pierde ulterior la consumul pentru încălzire.
Ai ceva recomandare pentru profile / feronerie ? eventual un pret estimativ ? aproximativ
Ms

#7902
leonard1974

leonard1974

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.09.2013
Salut,
multumesc lui Digix si lui Bengal pentru ofertele solicitate,dar i-mi pre rau ca nu s-a concretizat o colaborare intre noi.Poate pe viitor!
Multumesc lui Conu pentru sfatul dat,chiar sant incantat de alegerea facuta(recomandata)!
Merciii

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate