Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

HELP ! nu stiu ce sa-i mai fac...

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008
am un sistem format din E2180 + Gigabyte P35-DS3R + un jaf de memorii la 667mhz.
am OC procesorul la aprox. 2800mhz. setarile sunt:
CPU Clock Ratio : 10 X
CPU Host Clock Control : Enabled
CPU Express Frequency : 278 (am pus valoarea asta pentru ca nu duceau mai mult memoriile)
PCI Express Frequency : 100
C.I.A.2 : Disabled
Performance Enhance : Standard
System Memory Multiplier(SPD) : 2.40 (la aceasta valuare memoriile raman la 667)

acum incep problemele
System Voltage Control : Manual / Auto   (cand e setat pe modul AUTO imi merge fara probleme la frecv. setata , 2780mhz)
DDR2 OverVoltage Control : Normal
PCI-E OV Cntr : Normal
PSB OV Cntr : Normal
MCH OV Cntr : Normal
CPU Voltage Cntr : Normal
mai jos imi spune ca volajul setat pe normal la CPU este 1.325

Cum am mai zis ,atunci cand setez modul AUTO totul e OK, dar in CPU-Z si Everest voltajul este 1.36-1.37 (ceea ce mi se pare cam mare pentru frecv. procesorului). Totusi frecventa lui s-ar putea sa fie mai mare deoarece atunci cand setez voltajul de ex. la 1.35 in CPU-Z si Everest apare 1.3 cu 0.05 mai putin.
Cand am setat modul MANUAL am mers cel mai mult pana la 1.35 , modificarea a fost facuta numai la CPU(in rest NROMAL). Am dat un test in ORthos si mi-a dat eroare.Deci cu voltaje mai jos de 1.35 da eroare.
Ce vreau eu sa stiu este ce setari sa fac in bios astfel incat sa pun un voltaj mai mic la procesor(am vazut ca duce si 1.3 la 2800mhz), trebuie sa modific si voltajele celelalte(MCH , PSB...)?
Aruncati o privire si pe imagini. Multumesc anticipat !

[ http://img208.imageshack.us/img208/2210/screen1vj9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img208.imageshack.us/img208/9089/screen2tv9.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nea_jiji, 12 January 2008 - 03:43.


#2
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006

Quote

(am vazut ca duce si 1.3 la 2800mhz)

Adica tu vrei sa faci si undervolt si overclock, huh? :lol:
Solutia cea mai sigura ar fi sa nu te mai uiti decat in BIOS la voltaje, si acolo cu precautie chiar, ignorand ce zic celelalte programe. Lasa toate voltajele pe auto si da`i 2.0 la multiplicatorul memoriei, poate reusesti sa ajungi la 333 FSB. Daca nu, cresti putin voltajul la procesor. Eu am dus un 2160 la 333 cu voltaje pe auto si memorii de 667 pe un P31-DS3L, in 10 min de la instalare :)

#3
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008

 mnezo, on Jan 12 2008, 05:36, said:

Adica tu vrei sa faci si undervolt si overclock, huh? :lol:
Solutia cea mai sigura ar fi sa nu te mai uiti decat in BIOS la voltaje, si acolo cu precautie chiar, ignorand ce zic celelalte programe. Lasa toate voltajele pe auto si da`i 2.0 la multiplicatorul memoriei, poate reusesti sa ajungi la 333 FSB. Daca nu, cresti putin voltajul la procesor. Eu am dus un 2160 la 333 cu voltaje pe auto si memorii de 667 pe un P31-DS3L, in 10 min de la instalare :)

ti-am zis , pe AUTO n-am nici un fel de problema, merge 2 ore in orthos la 2800mhz. dar mi se par prea mari voltajele pe care le pune pe AUTO.
eu vroiam sa dau un voltaj mai mic pentru a ajunge la frecventa aia pentru ca am citit ca la frecvente de 3ghz - 3.2ghz procesoarele mergeau cu voltaje mai mici decat am eu la 2,8 ghz.
multam pentru raspuns!

#4
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008
ok, am setat System Memory Multiplier(SPD) : 2.0 iar la FSB am pus 333 cu multiplicatorul 9.
Voltajele le-am lasat pe AUTO , latenetele memoriilor 5-5-5-15.
In Cpu-Z mi-a indicat voltajul 1.36-1.37 , FSBRAM 1:1
Mentionez ca am o singura placuta de ram (1 GB)  
I-am dat un test in superPi si mi-a dat eroare din prima.
I-am dat test si in Orthos, TEST : Blend Stress CPU and RAM , la testul asta mi-a dat eroare . apoi TEST : StressCPU - Stress CPU with Gromacs Core - la asta nu mi-a mai dat eroare.
Parerea mea e ca eroarea este de la memorie... procesorul a avut destul voltaj in el.

#5
mnezo

mnezo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,762
  • Înscris: 06.03.2006
Hm pai daca ai probleme cu memoria la 667, fara nici un OC sau nimic, arunc`o. Procesorul are destul voltaj, intr`adevar, oricum. Nu te ingrijora de Vcore, 1.36 e ok. Ce sursa ai? Daca nu e de la memorii e probabil de la sursa.

#6
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004
dupa cum vezi in semnataura si eu am aceeasi placa si acelasi proc...dus la 3 giga cu voltajul pe auto
problema ta este de la memorii pt ca pe auto mobo le da 1.8v...eu am 2 Gb Corsair pt care producatorul da latente 5-5-5-12 la voltaj 1.9, eu am fost nevoit sa setez voltajul manual pt ca memoriile sa functioneze la latentele respective...cel mai probabil de aici vine si problema ta
pune 1.9v la memorii fara griji, nu este un voltaj mare ca sa iti faci probleme...

LE: acum m-am uitat la poza ta...si cred ca ai nevoie de un update de bios...pt ca everest-ul iti indica 10 grade la placa de baza si 0.9v pe linia de 12V
cauta mai intai o versiune mai noua de verest si vezi daca la fel iti indica

Edited by marce, 12 January 2008 - 23:02.


#7
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008

 mnezo, on Jan 12 2008, 19:38, said:

Hm pai daca ai probleme cu memoria la 667, fara nici un OC sau nimic, arunc`o. Procesorul are destul voltaj, intr`adevar, oricum. Nu te ingrijora de Vcore, 1.36 e ok. Ce sursa ai? Daca nu e de la memorii e probabil de la sursa.

sursa este Termaltake TR2-470W (calculatorul nu s-a restartat/bluescreen decat a dat eroare in teste)

#8
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008

 marce, on Jan 12 2008, 22:55, said:

dupa cum vezi in semnataura si eu am aceeasi placa si acelasi proc...dus la 3 giga cu voltajul pe auto
problema ta este de la memorii pt ca pe auto mobo le da 1.8v...eu am 2 Gb Corsair pt care producatorul da latente 5-5-5-12 la voltaj 1.9, eu am fost nevoit sa setez voltajul manual pt ca memoriile sa functioneze la latentele respective...cel mai probabil de aici vine si problema ta
pune 1.9v la memorii fara griji, nu este un voltaj mare ca sa iti faci probleme...

LE: acum m-am uitat la poza ta...si cred ca ai nevoie de un update de bios...pt ca everest-ul iti indica 10 grade la placa de baza si 0.9v pe linia de 12V
cauta mai intai o versiune mai noua de verest si vezi daca la fel iti indica

si eu tot la memorii m-am gandit, nu prea pot sa bag voltaj in mem. pentru ca nu tin. Acum l-am pus la FSb 333 si multiplacator 8 adica sta pe la 2.66ghz iar memoriile la 667 cu 5-5-5-15 raport 1:1. Voltajul l-am pus 1.325 ca cel default iar in CPU-Z si Everest imi arata 1.28v.
Am luat cea mai noua versiune de Everest (4.20.1170 nu e beta) si acum totul e OK. Voltajele le arata bine.
In IDLE placa de baza chiar are 18 grade ,nu minte everstul (am probat-o cu degetul  :D si e rece) procesorul ,la fel, in jur de 20 de grade. Astea cu un airflow bun si Arctic Cooler 7 PRO :coolspeak:  (un cooler BETON si IEFTIN , recomand!!!).
In FULL LOAD , dupa 1 ore in Orthos ,de fapt Dual Orthos, temp. sunt: mobo - 37 grade, proc. - 30 g, core1 - 39g, core2 - 36g, voltaj proc. 1.26.

imagine FullLoad: [ http://img528.imageshack.us/img528/635/procload2fm3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by nea_jiji, 13 January 2008 - 04:12.


#9
Dan_yo

Dan_yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 24.10.2007
Nea_jiji la mine placa în idle are 40*C. :))
Am o întrebare către deținatorii de P35-DS3R.Dacă în bios setați 1,25v cît vă raportează programele de monitorizare,?

Edited by Dan_yo, 13 January 2008 - 11:55.


#10
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008

 Dan_yo, on Jan 13 2008, 11:55, said:

Am o întrebare către deținatorii de P35-DS3R.Dacă în bios setați 1,25v cît vă raportează programele de monitorizare,?

La placa mea de baza daca ii pun in bios 1,25v, in cpuz sau everest imi arata aprox. 1.20v, deci cu vreo 0.05v mai putin. Am auzit ca asa arata placile astea , au un vdroop mai mare decat celelalte placi de baza. Iar voltajul real este cel indicat in windows de programe gen cpuz, everest etc. (nu stiu sigur lucrul asta , dar daca cineva stie sigur il rog sa scrie in acest topic).

Edited by nea_jiji, 13 January 2008 - 16:15.


#11
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007
P35-DS3 + E2160 @ 3ghz si Antec EA 380.

in everest si cpu-z indica mereu aceeasi tensiune, dar variaza cam ciudat. am lasat vcore 1.375 in bios.
cpu-z spune 1.328 si 1.344 cu multipl 6 si 1.312 sau 1.328 cu multipl 9. everest aproximeaza la 1.33 si 1.34.

e ciudat comportamentul. dar ce e cu curiozitatea asta atat de arzatoare?  :D

#12
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Eu am p35c-ds3r cu E4500 si kingston 667Mhz .

fsb-ul l-am pus la 333, voltajul la procesor e pus pe manual la cel default, nu l-am lasat pe auto, la fel si la memorii , desi procul mere la 3Ghz si memoriile la 800Mhz .

#13
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004

 nea_jiji, on Jan 13 2008, 04:09, said:

si eu tot la memorii m-am gandit, nu prea pot sa bag voltaj in mem. pentru ca nu tin. Acum l-am pus la FSb 333 si multiplacator 8 adica sta pe la 2.66ghz iar memoriile la 667 cu 5-5-5-15 raport 1:1. Voltajul l-am pus 1.325 ca cel default iar in CPU-Z si Everest imi arata 1.28v.
Am luat cea mai noua versiune de Everest (4.20.1170 nu e beta) si acum totul e OK. Voltajele le arata bine.
In IDLE placa de baza chiar are 18 grade ,nu minte everstul (am probat-o cu degetul  :D si e rece) procesorul ,la fel, in jur de 20 de grade. Astea cu un airflow bun si Arctic Cooler 7 PRO :coolspeak:  (un cooler BETON si IEFTIN , recomand!!!).
In FULL LOAD , dupa 1 ore in Orthos ,de fapt Dual Orthos, temp. sunt: mobo - 37 grade, proc. - 30 g, core1 - 39g, core2 - 36g, voltaj proc. 1.26.

imagine FullLoad: [ http://img528.imageshack.us/img528/635/procload2fm3.th.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

oricat ar fi ele de prastie memoriile...un 0.1v tot cred ca suporta...ai putea incerca macar
curioasa rau treaba aia cu temperatura placii...ce carcasa ai? ventilatoare pe ea?...si de curiozitate...ce placa video?
eu am 2 ventilatoare de 12cm, unul in fata altul in spate...si temp nu prea scade sub 44-45 in idle...chiar si fara OC

LE: poate e rece placa ta...dar 18 grade chiar nu cred ca are cum sa aiba, temp din camera ar trebui sa fie peste 20 de grade si placa ar trebui sa aiba macar cateva peste temp ambientala

Edited by marce, 14 January 2008 - 01:21.


#14
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008

 marce, on Jan 14 2008, 01:19, said:

oricat ar fi ele de prastie memoriile...un 0.1v tot cred ca suporta...ai putea incerca macar
curioasa rau treaba aia cu temperatura placii...ce carcasa ai? ventilatoare pe ea?...si de curiozitate...ce placa video?
eu am 2 ventilatoare de 12cm, unul in fata altul in spate...si temp nu prea scade sub 44-45 in idle...chiar si fara OC

LE: poate e rece placa ta...dar 18 grade chiar nu cred ca are cum sa aiba, temp din camera ar trebui sa fie peste 20 de grade si placa ar trebui sa aiba macar cateva peste temp ambientala

da, ai dreptate si mie mi se parea cam mica temp. placii de baza. Am pus alt everest(cel vvechi imi indica temp. de la procesor) si cu FSB-333 temp. sta pe la 35-36 grade in IDLE si 37-38 in FullLoad , dupa vreo 2 ore de orthos. Oricum e bine si asa.(ce varianta de bios ai?)

memoriile le schimb azi, cel putin asa sper...

Edited by nea_jiji, 14 January 2008 - 09:30.


#15
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008
mi-am luat memorii Adata Vitesta la 800+ si acum e ceva mai bine inca il mai testez. Am ajuns cu el la FSB 400 si multiplicator 6 1:1 cu mem. si este stabil dar cand ii pun multiplicatorul 7 nu mai vrea deloc sa booteze...

#16
marce

marce

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,117
  • Înscris: 24.06.2004

 nea_jiji, on Jan 14 2008, 09:28, said:

da, ai dreptate si mie mi se parea cam mica temp. placii de baza. Am pus alt everest(cel vvechi imi indica temp. de la procesor) si cu FSB-333 temp. sta pe la 35-36 grade in IDLE si 37-38 in FullLoad , dupa vreo 2 ore de orthos. Oricum e bine si asa.(ce varianta de bios ai?)

memoriile le schimb azi, cel putin asa sper...

eu am ultima versiune de bios F10 parca
e clar ca memoriile erau problema

#17
artistul_x

artistul_x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,062
  • Înscris: 08.05.2007

 nea_jiji, on Jan 14 2008, 15:57, said:

mi-am luat memorii Adata Vitesta la 800+ si acum e ceva mai bine inca il mai testez. Am ajuns cu el la FSB 400 si multiplicator 6 1:1 cu mem. si este stabil dar cand ii pun multiplicatorul 7 nu mai vrea deloc sa booteze...
poate sunt eu mai somnoros acum si nu citesc bine...

tu ai un E2180 cu multiplicator 10 si il scazi cand faci OC??? any particular reason for doing that? vrei sa vezi FSB ul maxim?
pune si tu un strap convenabil pt rami si lasa multipl 10 ca doar de aia il ai.

repet : poate mi-a scapat ceva din descriere, pt ca nu prea se leaga treaba. ce vrei sa faci pana la urma?

#18
nea_jiji

nea_jiji

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 11.01.2008

 artistul_x, on Jan 14 2008, 18:42, said:

poate sunt eu mai somnoros acum si nu citesc bine...

tu ai un E2180 cu multiplicator 10 si il scazi cand faci OC??? any particular reason for doing that? vrei sa vezi FSB ul maxim?
pune si tu un strap convenabil pt rami si lasa multipl 10 ca doar de aia il ai.

repet : poate mi-a scapat ceva din descriere, pt ca nu prea se leaga treaba. ce vrei sa faci pana la urma?

vroiam sa am raportul cpu:ram  1:1 , adica sa pun 7x400fsb (2800mhz) iar memoriile sa le las la 800 si sa mai scad din latente.
oricum cred ca am ajuns la fsb-ul maxim , peste 400 nu prea mai vrea , poate cu bios-ul F9 sau F11.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate