Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

o sotie inselata...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#1
andi1000

andi1000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 03.01.2008
Am sa incep prin a va spune ca sunt casatorita de aproape 10 ani, aveam si 5 ani de prietenie anterioara casniciei...primul barbat si ultimul de altfel din viata mea...iubire mare, cu nabadai as spune! extrem de gelos la inceput dar usor, usor a mai trecut din certurile pe tema geloziei..avem un baietel de aproape 8 ani..familie oarecum fericita, implinita. Dupa ani de zile descopar ca sotul meu a avut o relatie de aproape 7 ani de zile cu o alta femeie...am suferit enorm, am vrut sa cred ca nu e adevarat, ca poate ma insel eu, dar ce pacat ca nu a fost un vis urat si chiar realitatea. Oricum in momentul in care m-am convins eu ca am fost inselata atata amar de vreme, relatia lui cu respectiva se incheiase. Cand am crezut ca totul a revenit la normal, urmeaza o alta bomba, e cu o alta....sufar ca un caine, imi vine sa-l omor cu mana mea...nu pot sa cred ca omul de langa mine m-a mintit cu atata usurinta...nu pot sa cred ca eu care niciodata nu am gandit sa controlez ce face, el mi-a inselat asteptarile.
     Suntem amandoi doi oameni intelectuali, cu o anumita situatie materiala, tineri la 32 de ani, cu realizari multe impreuna si cu toate astea acum imi vine sa rup totul si sa las in urma totul. Cine ne cunoaste si cui povestesc prin ceea ce trec nu ma crede, nu le vine sa creada ca acest om atat de corect si de cuminte a putut face asta. Acum ceva vreme daca mi-ar fi povestit cineva asa ceva as fi spus rapid : lasa-l! sa se duca dracu' cu curvele lui cu tot!....acum in schimb sunt ca un catel batut, fugarit, ma ascund de ochii lumii...plang noaptea, plang si ziua la birou si nu imi pot reveni....Ce sa fac? Sa dau divort? Sa il iert? Acum probabil dupa toate discutiile dintre noi, el s-a linistit dar eu nu mai am incredere...nu mai cred nimic din ce spune! Imi vine sa-i torn apa fiarta pe el...sunt distrusa de un om caruia i-am acordat toata increderea mea. Avem un copil impreuna, isi iubeste enorm copilul, toti prietenii nostrii imi spun ca sufera si el ca ceva s-a intamplat...dar ca mine nimeni nu sufera...nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu acum, si toate pentru ca inca il iubesc, pentru ca daca nu l-as iubi m-ar durea IN FUND si l-as lasa alteia...cine ma poate ajuta cu un raspuns sa o faca...poate mai sunt oameni care au trecut prin asa ceva...

#2
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 andi1000, on Jan 3 2008, 13:57, said:

Am sa incep prin a va spune ca sunt casatorita de aproape 10 ani, aveam si 5 ani de prietenie

tineri la 32 de ani,
daca mai stiu matematica si anul asta:

32 de ani - 10 ani casnicie - 5 ani = va stiti de la 17 ani. asta ar fi un motiv. si apoi, e un copil la mijloc.

#3
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Inainte de a lua o decizie, asteapta sa iti treaca durerea pe care o simti si mai mult de atat, nu lasa copilul sa te vada plangand.

#4
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
As lua copilul si as pleca . Daca spui ca ai o situatie materiala buna inseamna ca poti fi independenta . Si asta conteaza . Stiu  femei care la 32 de ani deabia isi incep viata. Femei puternice, sigure pe ele. De ce sa accepti o viata de caine ? Daca el te iubea nu-ti facea asta. Gandeste-te numai la asta. Pt el esti numai mama copilului lui, si atat .
Pana la urma o sa faci tot ce stii tu. De fapt ce-ti spune inima, nu creierul. Adica o sa te complaci, o sa inveti sa traiesti asa, si asta devine boala cronica. Daca el a avut viata dubla atata amar de vreme, are chestia asta in sange.Poate numai un soc puternic il face sa se trezeasca. Sau poate nu-i pasa. O sa-i convina sa-si vada copilul in weekend si cu asta-basta. Dar tu de ce sa-ti distrugi viata ?

#5
TADY85

TADY85

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 895
  • Înscris: 12.05.2005
Sunt mic,e aiurea sa ma bag...totusi am o idee...
Afla-i motivele...vezi de ce a facut-o...totusi e un timp foarte lung!ia decizia dupa un timp!
Si orice ai face nu lasa copilul sa vada asta oricat de dificil ti-ar fi,il afecteaza foarte mult!
Imi este greu sa-mi inchipui prin ce treci..probabil m-ar distruge!
Succes si sper sa iei cea mai buna decizie,oricare ar fi aia!
Si nu e vorba ca nu poti sa o iei de la inceput,POTI...dar afla ce iti doresti!

Edited by TADY85, 03 January 2008 - 13:19.


#6
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007
Eu sunt mult mai tinerel dar am trecut prin ceva asemanator, intr-o relatie de luunga durata (ei, cativa ani) si din asta am invatat doar un lucru: nimeni nu te poate ajuta, nimeni nu iti poate spune ce sa faci, ce sa simti, cine esti tu, cine e el, ce simti, ce simte etc.. Nici macar nu e prima oara cand mi se intampla, am mai patit asta si in relatia anterioara :)

Ce am inteles: oricat de mult ai iubi pe cineva, sau oricat te-ar iubi, este om. Adica greseste. Cei care nu o fac sunt foarte rari. Acum depinde foarte mult de atitudinea lui. Inteleg, te-a inselat, te doare, te simti tradata, chiar nu iti poti imagina cum a putut face una ca asta el, omul care ti-a fost alaturi atatia ani, omul cu care ai trait o poveste de dragoste atat de incredibila. Omul in care ai avut incredere cu orice, i-ai incredintat viata ta, inima, fiecare gand si sentiment etc.. Fine, asta e. Accepta asta: oamenii gresesc. Eu am iertat chestia asta pentru urmatorul motiv: atunci cand gresesc sunt oarecum inconstienti ca vor risca sa piarda omul pe care il iubesc atat. Fine, il iubesti, el te iubeste si totusi a putut sa greseasca. Intrebarea nu e daca va mai face asta sau nu. Intrebarea este daca vei putea trai cu el stiind ce a facut. Intrebarea e daca poti ierta si apoi uita. Raspunsul e ca nici macar tu nu stii raspunsul.

Eu am "decis" la un moment dat ca stiu raspunsul si totul o sa fie ok, o luam de la inceput si totul e bine. Orice ar face cel de langa tine, e greu sa ai din nou incredere. Increderea se castiga greu si se pierde instant. Nu afirm ca restul vietii tale va fi o lupta pentru a uita erorile comise de el dar nici nu cred ca o sa-ti fie usor.

Daca am dreptate si situatia noastra e cat-decat asemanatoare (excludem copii si statutul, ca restul imi par la fel, din ce ai povestit tu pana acum) ai 2 optiuni:
a) il lasi. O sa suferi mereu, niciodata nu o sa-l uiti si faptul ca aveti un copil complica enorm lucrurile. Trebuie totusi sa te gandesti si la binele lui. Plus o gramada de complicatii pe care nu le pot prevede.
b ) ramai cu el. Il ierti. Treptat lucrurile o sa fie din nou frumoase. Sanse 50% - 50% ca totul sa fie din nou minunat sau sa se ajunga la dezastru total. Si aici apar un numar infinit de variante de complicatii posibile.

Eu votez varianta B ) pentru ca eu cred in forgive&forget si totusi avem o singura viata de trait. Oricat de mult ar fi gresit nu pot renunta, nu cred ca merita sa renunt pentru asa ceva. Sunt lucruri mai importante decat "micile" greseli comise acum. Desigur, daca alegi sa-l ierti trebuie sa ai si taria ca de-a lungul anilor sa nu ii mai reprosezi ce a facut acum si sa il "ierti" cu adevarat, fara a-i baga din cand in cand cutitul in rana pentru ca, da.. si pe el il doare :(

Edited by nu_sunt_ozzy, 03 January 2008 - 13:20.


#7
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Ana_Karr, on Jan 3 2008, 14:09, said:

Pt el esti numai mama copilului lui, si atat .
daca era asa, dadea el divort,nu ?   ;)

#8
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

 nu_sunt_ozzy, on Jan 3 2008, 13:16, said:

Eu am "decis" la un moment dat ca stiu raspunsul si totul o sa fie ok, o luam de la inceput si totul e bine. Orice ar face cel de langa tine, e greu sa ai din nou incredere. Increderea se castiga greu si se pierde instant. Nu afirm ca restul vietii tale va fi o lupta pentru a uita erorile comise de el dar nici nu cred ca o sa-ti fie usor.

Daca am dreptate si situatia noastra e cat-decat asemanatoare (excludem copii si statutul, ca restul imi par la fel, din ce ai povestit tu pana acum) ai 2 optiuni:
a) il lasi. O sa suferi mereu, niciodata nu o sa-l uiti si faptul ca aveti un copil complica enorm lucrurile. Trebuie totusi sa te gandesti si la binele lui. Plus o gramada de complicatii ep care nu le pot prevede.
B) ramai cu el. Il ierti. Treptat lucrurile o sa fie din nou frumoase. Sanse 50% - 50% ca totul sa fie din nou minunat sau sa se ajunga la dezastru total. Si aici apar un numar infinit de variante de complicatii posibile.

Eu votez varianta B) pentru ca eu cred in forgive&forget si totusi avem o singura viata de trait. Oricat de mult ar fi gresit nu pot renunta, nu cred ca merita sa renunt pentru asa ceva. Sunt lucruri mai importante decat "micile" greseli comise acum. Desigur, daca alegi sa-l ierti trebuie sa ai si taria ca de-a lungul anilor sa nu ii mai reprosezi ce a facut acum si sa il "ierti" cu adevarat, fara a-i baga din cand in cand cutitul in rana pentru ca, da.. si pe el il doare :(

Serios? A-ti insela sotia e o greseala "mica"? Atunci care ar fi o greseala "mare", in opinia ta?

Edited by cleo222, 03 January 2008 - 13:20.


#9
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 andi1000, on Jan 3 2008, 12:57, said:

Acum ceva vreme daca mi-ar fi povestit cineva asa ceva as fi spus rapid : lasa-l! sa se duca dracu' cu curvele lui cu tot

După cum vezi, știi răspunsul.

Desigur există copilul, există viața in comun și îl poți ierta, însă este doar o rezolvare pe termen scurt. Pe termen lung, încrederea in el este 0 și nimic nu o sa mai fie așa cum a fost odată.

Doar tu știi cât se merită să faci sacrificii pentru familia ta, care este balanța între avantaje/dezavantaje, ce ai pierdut sau ce o sa ai de pierdut.

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Celestin, on Jan 3 2008, 14:20, said:

După cum vezi, știi răspunsul.

Desigur există copilul, există viața in comun și îl poți ierta, însă este doar o rezolvare pe termen scurt. Pe termen lung, încrederea in el este 0 și nimic nu o sa mai fie așa cum a fost odată.

Doar tu știi cât se merită să faci sacrificii pentru familia ta, care este balanța între avantaje/dezavantaje, ce ai pierdut sau ce o sa ai de pierdut.
hmm, sunt un pic avocatul diavolului la faza asta, dar vad ca  nimeni nu se intreaba de ce sotul a avut o alta relatie pe termen lung - 7 ani. as fi zis si eu aia cu curvele daca le tot insira prin cluburi.

incredere 0 pe termen lung, insa nu stiam ca verigheta este antidot la impulsuri sexuale. cu alte cuvinte, o casnicie nu se face de una singura ci in doi.

nu stiu de ce ar fi avut incredere in el, ca nu o facuse/aflase ea? cateodata prea luam totul at face value.

ps: povestea mere perfect in oglinda-un caz identic de sot inselat. tot asa , sotia mama iubitoare, devotata familiei. tipul cand a aflat a luat vestea in plin: "noh, era si timpul sa se intample".

#11
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

 turbo trabannt, on Jan 3 2008, 13:26, said:

hmm, sunt un pic avocatul diavolului la faza asta, dar vad ca  nimeni nu se intreaba de ce sotul a avut o alta relatie pe termen lung - 7 ani. as fi zis si eu aia cu curvele daca le tot insira prin cluburi.

incredere 0 pe termen lung, insa nu stiam ca verigheta este antidot la impulsuri sexuale. cu alte cuvinte, o casnicie nu se face de una singura ci in doi.

nu stiu de ce ar fi avut incredere in el, ca nu o facuse/aflase ea? cateodata prea luam totul at face value.

ps: povestea mere perfect in oglinda-un caz identic de sot inselat. tot asa , sotia mama iubitoare, devotata familiei. tipul cand a aflat a luat vestea in plin: "noh, era si timpul sa se intample".


Conteaza asa de mult de ce a inselat-o? Vorba e ca a facut-o. Asta inseamna ca relatia lor nu mai merge. Daca ar fi tinut la ea si i-ar fi apsat de familie si de copil, cred ca si-ar fi putut stapani si "impulsurile" alea sexuale.

#12
ginger_my

ginger_my

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 27.01.2006

 Ana_Karr, on Jan 3 2008, 13:09, said:

Dar tu de ce sa-ti distrugi viata ?

Daca te-a mintit 7 ani de zile, mai poti avea incredere in el? Oare ce il va impiedica sa o ia de la capat?
Din ce povestesti inca il iubesti, poate... Pana la urma cea mai chinuita tot tu o sa fi, din pacate. Singura solutie ca sa ramai in aceasta casnicie este sa stergi cu buretele tot si sa il creditezi neconditionat, sa te abtii sa ii scoti ochii, sa te abtii sa te gandesti si sa te intrebi ce face cand nu e cu tine, cu cine e, unde e. Daca poti face asta, eu nu am putut, atunci da-i o sansa..desi, in situatia data nu tu ar trebui sa fi cea care lupta ci el.

Imi pare rau sa zic asta dar barbatul tau nu te respecta deloc...sa ai 7 ani o viata dubla...este incredibil, incredibil!

Sunt convinsa ca a justificat, a gasit motive, s-a cait etc...dar e penibil si mai conteaza? Hai sa admitem ca regretele sunt credibile daca el vine si recunoaste o aventura de o noapte, care se poate intampla oricui, desi si aici e discutabil  dar o relatie de  7 ani...in 7 ani sigur constientizezi ca nu e ok ce faci fata de sotie, de familie, copil sau fata de amanta..nu stiu. Eu i-as arata direct usa!

Unii ar zice ca te-a ales pe tine din moment ce a renuntat la cealalta...dar doar dupa 7 ani,  totusi e un timp al naibii de lung in care sa te hotarasti, nu?. In plus, oare a renuntat el sau ea (poate  ca s-a saturat sa fie cealalata femeie...si el nu vroia sa divorteze).

Indiferent , decizia este a ta. Gandeste-te ca esti tanara si asa cum zicea Ana, viata acum incepe. Meriti sa fi fericita.

#13
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 cleo222, on Jan 3 2008, 14:31, said:

Conteaza asa de mult de ce a inselat-o? Vorba e ca a facut-o. Asta inseamna ca relatia lor nu mai merge. Daca ar fi tinut la ea si i-ar fi apsat de familie si de copil, cred ca si-ar fi putut stapani si "impulsurile" alea sexuale.
as vrea sa fiu de acord cu tine. din pacate, "viata ie complexa" si socoteala de la 17 ani nu se potriveste si la 32 sau chiar mai devreme. intervine fenomenu maturizare , plictiseala etc etc.

nu stiu  de ce intr-o relatie trebuie sa avem 100% incredere inainte de a afla si 0% dupa. prefer un moderat 50%-50%.

#14
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 turbo trabannt, on Jan 3 2008, 13:26, said:

hmm, sunt un pic avocatul diavolului la faza asta, dar vad ca  nimeni nu se intreaba de ce sotul a avut o alta relatie pe termen lung - 7 ani. as fi zis si eu aia cu curvele daca le tot insira prin cluburi.
Nu contest existența vreunui motiv prin care el își justifică gestul dar în cazul de față, ceea ce doare este încrederea pierdută în cineva care credea că îl cunoaște și care a mințit/trădat/înșelat.

 turbo trabannt, on Jan 3 2008, 13:26, said:

ps: povestea mere perfect in oglinda-un caz identic de sot inselat. tot asa , sotia mama iubitoare, devotata familiei. tipul cand a aflat a luat vestea in plin: "noh, era si timpul sa se intample".
"noh, era si timpul sa se intample" .. acum mă pot duce și eu cu sufletul împacat  :naughty: ...sau care e morala ?

Edited by Celestin, 03 January 2008 - 13:36.


#15
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Celestin, on Jan 3 2008, 14:36, said:

Nu contest existența vreunui motiv prin care el își justifică gestul dar în cazul de față, ceea ce doare este încrederea pierdută în cineva care credea că îl cunoaște și care a mințit/trădat/înșelat.

am zis ceva mai sus de incredere.
"noh, era si timpul sa se intample" .. acum mă pot duce și eu cu sufletul împacat  :naughty: ...sau care e morala ?

nu, omu a continuat: boul dracului ce sunt, mai bine o faceam eu primul . nu sufeream atata  :P

as vrea sa vad si eu cate casnicii ajung la 60-70 de ani si baba/mosu nu a calcat pe langa. acolo putem vorbi de incredere.

#16
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

 turbo trabannt, on Jan 3 2008, 13:35, said:

nu stiu  de ce intr-o relatie trebuie sa avem 100% incredere inainte de a afla si 0% dupa. prefer un moderat 50%-50%.
Probabilități în viață ? Să fim seriosi :)

Îi era dator după atâția ani cu adevarărul despre ceea ce se întâmpla ..a găsit pe alta / ceva nu-i convine ? ok, dragă, uite care e situația, viața noastră așa cum este nu-mi mai convine pentru că 1..2..3.., nu cred că se mai poate rezolva, aș vrea să încheiem aici, bla .. .

7 ani o viață dublă ? :ciocan:

#17
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 Celestin, on Jan 3 2008, 14:44, said:

Îi era dator după atâția ani cu adevarărul despre ceea ce se întâmpla ..a găsit pe alta / ceva nu-i convine ? ok, dragă, uite care e situația, viața noastră așa cum este nu-mi mai convine pentru că 1..2..3.., nu cred că se mai poate rezolva, aș vrea să încheiem aici, bla .. .
de acord probabil asa era fair sa o faca. insa omu nu a jucat fair .
7 ani o viață dublă ? :ciocan:
pune un 2 in fata la 7 sa vezi senzatie atunci   :P

omu probabil nu a renuntat din cauza copilului. asa se zice in primul post, ca e un tata minunat. pe un fustangiu il durea la basca de copil.

#18
nu_sunt_ozzy

nu_sunt_ozzy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,367
  • Înscris: 15.02.2007

 cleo222, on Jan 3 2008, 13:20, said:

Serios? A-ti insela sotia e o greseala "mica"? Atunci care ar fi o greseala "mare", in opinia ta?
Da-i o palma si iti zic dupa aia  <_<

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate