Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probabil inselatorie pe OLX

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES

inlocuire bara fata clio 4
 Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!
 La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo
 Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei
 

NAVIGATORUL CARE SE VINDE DE MAINE IN "PLUS"

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006
Are in pachet IGO 2006 dupa cum scrie pe oferta.Daca ati vazut oferta spuneti-mi si mie daca merita sau mai pun inca 500 si iau altul?

#2
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006
Pentru cei care nu au oferta postez un printscreen cu oferta respectiva.

Attached Files



#3
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,686
  • Înscris: 28.11.2001
Pana la urma despre ce navigator este vorba? :wacko: Aha. Am postat amandoi in acelasi timp. Acuma este...la fel de neclar ca la inceput. Pare a fi un PNA.

Edited by badmania98, 18 December 2007 - 18:53.


#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

View Postbadmania98, on Dec 18 2007, 18:51, said:

Pana la urma despre ce navigator este vorba? :wacko: Aha. Am postat amandoi in acelasi timp. Acuma este...la fel de neclar ca la inceput. Pare a fi un PNA.
Asta ar fi de bine sau...... chiar nu ma pricep.

#5
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,686
  • Înscris: 28.11.2001
Un no name, probabil.

#6
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006
incerc miine sa trec pe la magazin si sa vad despre ce e vorba.
Precis ca e o pocnitoare chinezeasca cu un iGO "facut" de ei care merge alandala.
Calitatea este data de pret; un simplu calcul arata asa:
Taxe vamale: 3.7%
TVA: 19%
Transport: in jur de 200 $ la un carton cu 12-14 bucati
Adaos comercial importator: ???
Adaos comercial magazin retail: ??? (ca de, trebuie sa cistige toti)!
Cit poate sa coste in China?
Ghici, ghicitoare!

Ce nu stiu multi, e ca acum chinezii scapa de toate stocurile de aparate calitate "B"; iar cei mai buni clienti sunt est-Europenii, cu noi in frunte.

Oricum, se va inghesui lumea sa le cumpere si dupa aia o sa inceapa sa "plinga"; exact cum se intimpla cu "Starway".

PS: daca gasesc, de-al draq, cumpar unu'!

#7
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postcristian11, on Dec 18 2007, 22:06, said:

incerc miine sa trec pe la magazin si sa vad despre ce e vorba.
Precis ca e o pocnitoare chinezeasca cu un iGO "facut" de ei care merge alandala.
Calitatea este data de pret; un simplu calcul arata asa:
Taxe vamale: 3.7%
TVA: 19%
Transport: in jur de 200 $ la un carton cu 12-14 bucati
Adaos comercial importator: ???
Adaos comercial magazin retail: ??? (ca de, trebuie sa cistige toti)!
Cit poate sa coste in China?
Ghici, ghicitoare!

Ce nu stiu multi, e ca acum chinezii scapa de toate stocurile de aparate calitate "B"; iar cei mai buni clienti sunt est-Europenii, cu noi in frunte.

Oricum, se va inghesui lumea sa le cumpere si dupa aia o sa inceapa sa "plinga"; exact cum se intimpla cu "Starway".

PS: daca gasesc, de-al draq, cumpar unu'!
Fara suparare, dar unul din cei care i-a determinat sa cumpere asa ceva esti chiar tu. Ai dat atat de multe sfaturin bune pe forum incat lumea crede ca indiferent ce se intampla apeleaza la @cristian11 si totul se rezolva.
Intentia ta de a ajuta a fost excelenta si de toata lauda, nu cred ca este vreun utilizator care sa spuna ca sfaturile/solutiile tale au fost gresite si indirect ai ajutat importatorii de no-name-uri sa-si vanda prostiile.

SI ACUM VREI SA SI DAI BANI LA UN IMPORTATOR PTR UN NO-NAME DE 500 lei. DA-MI MIE BANII ASTIA SI IMI MAI CUMPAR CEVA DE LA GARMIN.

P.S. Sper ca nu-i cu suparare!!!

#8
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006
Am vazut navigatorul dar nu l-am cumparat deoarece nu puteam sa-l probez(nu ma lasau aia sa-l desfac).Si m-am suit in masina,m-am dus la un magazin si mi-am luat Evolio(800 lei) toata Europa inclusa. Naspa a fost ca au primit doar 5 bucati si dupa mine le-au cumparat oamenii pe loc.Si il cheama "Reroad" sau ceva de genul asta.

#9
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postsubarufan, on Dec 19 2007, 09:21, said:

Fara suparare, dar unul din cei care i-a determinat sa cumpere asa ceva esti chiar tu. Ai dat atat de multe sfaturin bune pe forum incat lumea crede ca indiferent ce se intampla apeleaza la @cristian11 si totul se rezolva.
Intentia ta de a ajuta a fost excelenta si de toata lauda, nu cred ca este vreun utilizator care sa spuna ca sfaturile/solutiile tale au fost gresite si indirect ai ajutat importatorii de no-name-uri sa-si vanda prostiile.

SI ACUM VREI SA SI DAI BANI LA UN IMPORTATOR PTR UN NO-NAME DE 500 lei. DA-MI MIE BANII ASTIA SI IMI MAI CUMPAR CEVA DE LA GARMIN.

P.S. Sper ca nu-i cu suparare!!!


He, he, he!
Nu e nicio suparare!
"Lumea" sa nu mai apeleze la "cristian11" ca m-am saturat sa fac bine si dupa aia sa ma injure; asa ca, de acum nu mai e nimic gratis ci "Totul costa", vorba unui forumist pentru care am tot respectul!
Si acum, sa ne intoarcem la oile noastre!
Cunosc destul de bine (zic eu) ce nivel de calitate ofera China; le stiu si "pocnitorile" cit si aparatele de calitate dar nebranduite (sa folosesc un eufemism) care in Vest se vind sub nume de marca.
Intentia de a cumpara un aparat de genul acesta e data de o banuiala pe care o am in privinta provenientei lui.
Si oricum, "ma joc" un pic cu el si-apoi l-oi da cuiva, ca doar nu fac colectie!
Iar chestia cu "ai ajutat importatorii de no-name-uri sa-si vanda prostiile" e inexacta deoarece interesele noastre sunt divergente!
Oricum, multi se bulucesc la preturi mici si marfa proasta; asa cum spuneam mai demult, tot aici, nu exista si bun si ieftin si mult!
Partea proasta e ca n-am niciun magazin care vinde asa ceva pe linga casa, iar sa m-apuc s-o iau prin traficul din oras...!
Dar sunt curios; pur si simplu!

PS: ce-ti iei frumos de 5 mil de la Garmin? ;)

#10
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

View Postcristian11, on Dec 19 2007, 13:50, said:

He, he, he!
Nu e nicio suparare!
"Lumea" sa nu mai apeleze la "cristian11" ca m-am saturat sa fac bine si dupa aia sa ma injure; asa ca, de acum nu mai e nimic gratis ci "Totul costa", vorba unui forumist pentru care am tot respectul!
Si acum, sa ne intoarcem la oile noastre!
Cunosc destul de bine (zic eu) ce nivel de calitate ofera China; le stiu si "pocnitorile" cit si aparatele de calitate dar nebranduite (sa folosesc un eufemism) care in Vest se vind sub nume de marca.
Intentia de a cumpara un aparat de genul acesta e data de o banuiala pe care o am in privinta provenientei lui.
Si oricum, "ma joc" un pic cu el si-apoi l-oi da cuiva, ca doar nu fac colectie!
Iar chestia cu "ai ajutat importatorii de no-name-uri sa-si vanda prostiile" e inexacta deoarece interesele noastre sunt divergente!
Oricum, multi se bulucesc la preturi mici si marfa proasta; asa cum spuneam mai demult, tot aici, nu exista si bun si ieftin si mult!
Partea proasta e ca n-am niciun magazin care vinde asa ceva pe linga casa, iar sa m-apuc s-o iau prin traficul din oras...!
Dar sunt curios; pur si simplu!

PS: ce-ti iei frumos de 5 mil de la Garmin? ;)
Am uitat sa precizez ca Evolio e A1700 cu IGO 2006.L-am testat eu prin oras si cred ca sunt destul de multumit de el.Sa vedem mai incolo. Oricum multumesc tuturor care au postat aici.  Cred ca poate fi inchis acest topic.Multumesc.

#11
nicuabc

nicuabc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 28.02.2007

View PostDecember, on Dec 19 2007, 13:41, said:

Am vazut navigatorul dar nu l-am cumparat deoarece nu puteam sa-l probez(nu ma lasau aia sa-l desfac).Si m-am suit in masina,m-am dus la un magazin si mi-am luat Evolio(800 lei) toata Europa inclusa. Naspa a fost ca au primit doar 5 bucati si dupa mine le-au cumparat oamenii pe loc.Si il cheama "Reroad" sau ceva de genul asta.

Aici cu 690 RON iti puteai cumpara un Garmin cu toata Europa si Romania.

#12
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postcristian11, on Dec 19 2007, 13:50, said:

PS: ce-ti iei frumos de 5 mil de la Garmin? ;)
Pai de exemplu harta Turciei pentru Garmin sau a Ungariei. Sau mai pun ceva (mai mult) si imi iau un NUVI seria 6 sau 7 (este vorba de NUVI nu de BMW :D ). Desi sunt atat de multumi de Garmin XT-ul meu pe Nokia E61 ca  nu stiu de ce mi-as lua alt device. Inca vad bine si ecranul nu ma deranjeaza deloc (2.8" fata de 3.5" - clasic). Fata de Garmin entry-level are cam tot ce poate fi pus pe un soft de navigatie (rute, trackuri, waypointuri, traffic (in tari mai de doamne-ajuta), preturi la combustibil si hoteluri (tot asa)). Singurul lucru care-i lipseste (desi nu este indispensabil) este facilitatea de a pronunta numele strazii pe care trebuie sa intrii.

#13
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postsubarufan, on Dec 19 2007, 14:36, said:

Pai de exemplu harta Turciei pentru Garmin sau a Ungariei. Sau mai pun ceva (mai mult) si imi iau un NUVI seria 6 sau 7 (este vorba de NUVI nu de BMW :D ). Desi sunt atat de multumi de Garmin XT-ul meu pe Nokia E61 ca  nu stiu de ce mi-as lua alt device. Inca vad bine si ecranul nu ma deranjeaza deloc (2.8" fata de 3.5" - clasic). Fata de Garmin entry-level are cam tot ce poate fi pus pe un soft de navigatie (rute, trackuri, waypointuri, traffic (in tari mai de doamne-ajuta), preturi la combustibil si hoteluri (tot asa)). Singurul lucru care-i lipseste (desi nu este indispensabil) este facilitatea de a pronunta numele strazii pe care trebuie sa intrii.

De, eu n-am atita "carte" ca sa ma apuc de Garmin; ramin pe cele mai plebeie! ;)
Hai ca am denaturat tema topicului!

#14
Zatoichi

Zatoichi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 05.05.2007

View PostDecember, on Dec 19 2007, 13:41, said:

Am vazut navigatorul dar nu l-am cumparat deoarece nu puteam sa-l probez(nu ma lasau aia sa-l desfac).Si m-am suit in masina,m-am dus la un magazin si mi-am luat Evolio(800 lei) toata Europa inclusa. Naspa a fost ca au primit doar 5 bucati si dupa mine le-au cumparat oamenii pe loc.Si il cheama "Reroad" sau ceva de genul asta.
De fapt toata povestea asta a fost o reclama mascata la Evolio? Nu se leaga nimic: intai intrebi de un GPS ieftin noname, oamenii iti raspund si dupa iei un alt GPS care nu este nici ieftin nici cunoscut si toata lumea cumpara ca tine si dintr-odata cel care avea nevoie de sfaturi devine trend setter si altii se iau dupa el. Care a fost criteriul de cumparare pana la urma: disponibilitatea pe raft la magazinul in care ai intrat?
Sa-l folosesti sanatos.

#15
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006

View Postcristian11, on Dec 19 2007, 15:11, said:

De, eu n-am atita "carte" ca sa ma apuc de Garmin; ramin pe cele mai plebeie! ;)
Hai ca am denaturat tema topicului!
Nu are importanta ca este facut in China sau nu (al meu este Made in Taiwan). Important este sa fie de calitate.
Apoi Garminul are produse pentru toate buzunarele daca pot spune asa. A fost putina 'rautate' in prima fraza.

#16
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,686
  • Înscris: 28.11.2001
Sunt produse chinezesti de calitate. SE K800i -ul meu (telefon pentru cine nu stie), Mio P560 + C520, PDA ul respectiv PNA ul familiei. Toate sunt de calitate si toate sunt facute in China. Dar niciunul nu costa (nu au costa in momentul achizitionarii) sub 1000lei.

#17
cristian11

cristian11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,322
  • Înscris: 10.11.2006

View Postbadmania98, on Dec 19 2007, 22:25, said:

Sunt produse chinezesti de calitate. SE K800i -ul meu (telefon pentru cine nu stie), Mio P560 + C520, PDA ul respectiv PNA ul familiei. Toate sunt de calitate si toate sunt facute in China. Dar niciunul nu costa (nu au costa in momentul achizitionarii) sub 1000lei.

Exact ce spuneam la inceput! China lucreaza pe 2 calitati (ca si Turcia de altfel)!
Produsele facute pentru firme "cu nume" sunt net superioare celor "no name", cu toate ca exista multe OEM de calitate!
Dar si mai multe sunt cele "la kilogram"!

#18
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,351
  • Înscris: 14.06.2006

View PostZatoichi, on Dec 19 2007, 15:33, said:

De fapt toata povestea asta a fost o reclama mascata la Evolio? Nu se leaga nimic: intai intrebi de un GPS ieftin noname, oamenii iti raspund si dupa iei un alt GPS care nu este nici ieftin nici cunoscut si toata lumea cumpara ca tine si dintr-odata cel care avea nevoie de sfaturi devine trend setter si altii se iau dupa el. Care a fost criteriul de cumparare pana la urma: disponibilitatea pe raft la magazinul in care ai intrat?
Sa-l folosesti sanatos.
Dupa cum ai citit in primul meu post am intrebat:sa-l cumpar pe ala de la Plus sau sa mai pun ceva si sa-mi iau altul?Ca sa nu las totul in coada de peste m-am hotarat la Evolio pentru ca era cel mai ieftin din magazin.Adica mai era unul la 7 milioane dar ametisera baietii cutia si nu-i gaseau suportul.Si am vrut NEAPARAT ieri sa-l cumpar pentru ca a fost ziua mea(merci pentru urari). Oricum rugasem ieri un moderator sa inchida topicul ca nu mai era valabil.  Ai fost simpatic Zatoichi dar fara suparare,nu am actiuni la Evolio. O zi minunata...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate