Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2161
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007
Am luat si valiza mare de 15kg in caz ca vor fi bagate in ea chestii care nu se admit in cabina.
Ultima data, pentru un kkt de eticheta de la victoria's secret au controlat si para controlat, au adus si cainele sa miroasa, au piuit alarmele,  au dezbracat, descaltat, pana s-au dumirit ca e de la hartiuta aia cat un pachet de chibrite.

#2162
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 tfmercedez, on 26 martie 2017 - 13:14, said:

Eu am venit duminica trecuta de la Stansted. Avionul a aterizat cu 30 de minute intarziere. Imbarcarea a inceput cu 2 minute dupa ora oficiala de decolare. Trebuia sa decoleze la 18:50, dar abia la 19:21  a decolat. Culmea,  la aterizare , la Timisoara,  intarzierea era de doar 5 minute, desi la decolare deja avea 30 de minute intarziere. A aterizat la 23:25 in loc de 23:20.  O fi gasit pilotu' vreo scurtatura.


Nu pot sa cred ca unii se uita avionul ca a decolat cu 2 minute, cu 7 minute, cu 20 de minute intarziere. 10 minute se pot pierde usor la coada pe pista, ati decolat vreodata dimineata din Londra, de pilda?
Aveti vreo placere in in a numara minutele alea? Nu sunteti multumiti ca zburati, nu va bucurati de senzatie, de peisaj (daca e posibil), de experienta respectiva in general?

Referitor la diferenta de 5 minute la sosire, zborul are fluctuatii de viteza, pilotii iau mereu in calcul cat de "fuel efficient" sa zboare cu incarcatura data si in conditiile meteo date. Poti cauta istoricul pe flightradar24, cred ca inca il mai gasesti. Am avut zboruri cu varfuri de viteza chiar si de 980 km/h (cel putin asa a aratat flightradar).

Nu era mai bine cu autocarul, pana sa apara low-costurile?

Am vreo 60 de zboruri pana acum si - daca am un singur zbor, fara o a doua legatura in continuare - nu cred ca m-a interesat vreodata daca ajunge cu 30-45 de minute mai tarziu, nu simt nici o frustrare in treaba asta. E avion, nu e metrou sau RATB.

Mai ramane sa stati la usa pilotului, sa-i bateti in usa si cand o deschide sa-i aratati ceasul, cu o figura mustratoare...

Zici ca e o cursa catre imbatranire, pe cuvantul meu...

In locul tau as zice saru'mana ca a venit Ryanair la Timisoara, cu preturile alea sub 10 euro mai pe toate destinatiile.

Imi cer iertare daca par acid, dar chiar nu inteleg.

Edited by cattavencu, 28 March 2017 - 15:21.


#2163
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

 cattavencu, on 28 martie 2017 - 14:58, said:


Nu pot sa cred ca unii se uita avionul ca a decolat cu 2 minute, cu 7 minute, cu 20 de minute intarziere. 10 minute se pot pierde usor la coada pe pista, ati decolat vreodata dimineata din Londra, de pilda?
Aveti vreo placere in in a numara minutele alea? Nu sunteti multumiti ca zburati, nu va bucurati de senzatie, de peisaj (daca e posibil), de experienta respectiva in general?

Nu era mai bine cu autocarul, pana sa apara low-costurile?

Am vreo 60 de zboruri pana acum si - daca am un singur zbor, fara o a doua legatura in continuare - nu cred ca m-a interesat vreodata daca ajunge cu 30-45 de minute mai tarziu, nu simt nici o frustrare in treaba asta. E avion, nu e metrou sau RATB.

Mai ramane sa stati la usa pilotului, sa-i bateti in usa si cand o deschide sa-i aratati ceasul, cu o figura mustratoare...

Zici ca e o cursa catre imbatranire, pe cuvantul meu...

In locul tau as zice saru'mana ca a venit Ryanair la Timisoara, cu preturile alea sub 10 euro mai pe toate destinatiile.

Imi cer iertare daca par acid, dar chiar nu inteleg.
Nu stiu ce nu poti sa crezi. Pe panouri scira cu rosu "final call" si imbarcarea nici nu incepuse inca.  Atat la plecare din Tm cat si  din Stansted,  avionul a decolat direct din taxi mode, fara sa opreasca in capatul pistei,  pur si simplu a luat curba si apoi a accelerat si zbor.  Si era dupa apus , nu era mare lucru de vazut.  
Doamne fereste de aeroporturile aglomerate , unde au fost cazuri cand avionul a aterizat, dar debarcarea pasagerilor  s-a facut dupa o asteptare de peste 4 ore. In USA este o lege prin care , avioanele din zboruri interne au prioritate la debarcare  in fata celor din strainatate, in nici un caz  asteptarea nu are voie sa depaseasca doua ore.
Cat despre preturile alea de sub 10 euro, aleasc doar asa la caterinca.  Se mai adauga pe parcursul rezervarii tot felulnde costuri si taxe nespecificate la inceput.

Edited by tfmercedez, 28 March 2017 - 15:19.


#2164
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 tfmercedez, on 28 martie 2017 - 15:17, said:

Cat despre preturile alea de sub 10 euro, aleasc doar asa la caterinca.  Se mai adauga pe parcursul rezervarii tot felulnde costuri si taxe nespecificate la inceput.

"Caterinca" aceea este o adevarata realitate pentru multi care fac naveta acasa in Romania, care se multumesc doar cu bagajul de cabina si pe care nu-i intereseaza ce loc au in avion. Nu se adauga nici o taxa ascunsa in plus.
La ce taxa nespecificata te referi? Repet, daca vrei doar sa calatoresti din A in B cu un bagaj de cabina, o poti face platind doar pretul vazut initial.

Edited by cattavencu, 28 March 2017 - 15:36.


#2165
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

 tfmercedez, on 28 martie 2017 - 15:17, said:


Cat despre preturile alea de sub 10 euro, aleasc doar asa la caterinca.  Se mai adauga pe parcursul rezervarii tot felulnde costuri si taxe nespecificate la inceput.


Caterinca?
S-au facut 12 ani si ceva de cand nu mai locuiesc in Romania. Cand am plecat eu in 2005 zburau doar companiile de linie pe ruta Bruxel-Bucuresti. Cand gaseam un bilet la 350 de euro credeam ca l-am prins pe Dumnezeu de picior. Din cand in cand era cate o super promotie la 270 de euro cu escala pe nu stiu unde.

Acum daca nu este sub 50 de euro biletul, nici nu ma uit.
Si da am zburat si cu 9 euro dus-intors. Pe week end culmea.
Dar recunosc ca cel mai des zbor cu 19 euro dus intors.
Nu imi iau bagaj, mancare, loc preferential. Doar biletul de baza. Si cel mai important: sunt flexibila cu datele de calatorie. Nu ma astept sa gasesc super promotii de Craciun sau de Pasti. Sau cand sunt zile libere. Ar fi complet nerealist. Dar gasesc foarte usor bilete la 19 euro de vineri pana luni. Pentru ca asta ma intereseaza pe mine: sa fac week enduri lungi. Daca zbori in mijlocul saptamanii este si mai simplu sa gasesti bilete la preturile astea.

Am cumparat acum 3 luni cred pt acum in martie 12 bilete pentru 5 persoane ca sa ne vedem cu familia in Madrid: doua persoane dus-intors Bruxel-Madrid,3 persoane Bucuresti-Madrid, 1 persoana Madrid-Bucuresti, 2 persoane Madrid -Bruxel, 2 persoane Bruxel -Bucuresti.  Pret total 320 de euro. Deci in medie 26 de euro/persoana/zbor. Si puteam sa ies si mai ieftin dar am ales sa zbor din Bruxel nu din Charleroi ca se potriveau orele mai bine cu zborurile ce veneau si plecau spre Bucuresti. Si din Bruxel e mereu mai scump ca sunt taxele de aeroport mai mari.

Anul trecut am facut acelasi lucru pentru Roma. Tot 12 bilete tot in jur de 300 de euro.

Deci tot sa fie caterinca din asta :)

#2166
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007
Eu am luat bilete pentru 3 persoane, la final costa 260 de euro. Cand am dat finalizare spre plata, in aplicatie, brusc s-a facut 266 de euro, ca s-a mai adaugat nu stiu ce comision. In fine, nu conteaza , oricum este ieftin. O prietena a tot mers la Milano din Tm cu 5 euro.  Ei daca vreau Tm- Roma, sub 250 de euro nu gasesc, in perioada care ma intereseaza pe mine (la o saptamana dupa Paste).Nu ma duc cand este ieftin, ma duc cand am nevoie.  Pai la 3 persoane, mai bine ma duc cu masina. La dus facem 1-2 zile la Trieste, ca e frumos iar la intoarcere la Bled, ca si asa era pe lista de vizitat.

 cattavencu, on 28 martie 2017 - 15:31, said:


"Caterinca" aceea este o adevarata realitate pentru multi care fac naveta acasa in Romania, care se multumesc doar cu bagajul de cabina si pe care nu-i intereseaza ce loc au in avion. Nu se adauga nici o taxa ascunsa in plus.
La ce taxa nespecificata te referi? Repet, daca vrei doar sa calatoresti din A in B cu un bagaj de cabina, o poti face platind doar pretul vazut initial.
Am vazut pe pagina Ryanair o reclama cu "Dusseldorf -2.99 euro". Sunt curios daca cu 3 euro ajungi in avion.

Edited by tfmercedez, 28 March 2017 - 16:11.


#2167
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

 tfmercedez, on 28 martie 2017 - 16:10, said:

Eu am luat bilete pentru 3 persoane, la final costa 260 de euro. Cand am dat finalizare spre plata, in aplicatie, brusc s-a facut 266 de euro, ca s-a mai adaugat nu stiu ce comision. In fine, nu conteaza , oricum este ieftin. O prietena a tot mers la Milano din Tm cu 5 euro.  Ei daca vreau Tm- Roma, sub 250 de euro nu gasesc, in perioada care ma intereseaza pe mine (la o saptamana dupa Paste).Nu ma duc cand este ieftin, ma duc cand am nevoie.  Pai la 3 persoane, mai bine ma duc cu masina. La dus facem 1-2 zile la Trieste, ca e frumos iar la intoarcere la Bled, ca si asa era pe lista de vizitat.


Comisionul pentru plata cu cardul este unul cat se poate de "specificat". Ca tu nu stii de el si ca nu citesti conditiile asta e cu totul alta treaba. Pretul de 9 euro sau 19 euro zis de mine era cu tot cu comisionul asta.

Oriunde in lumea asta ai calatori si cu orice companie (low cost sau de line) sa calatoresti in perioade de varf inseamna pret mare. Ca doar nu sunt prosti sa dea biletele pe nimic stiind ca oricum se vor gasi destui sa le cumpere si la preturi mult mai mari. Raportul cerere/oferta este principalul responsabil pentru dinamica preturilor. Nu esti flexibil, platesti. Si asta este ceva ce s-a specificat de foarte multe ori in discutiile despre preturi. Dar se pare ca degeaba.

Daca vreau sa merg acasa de Craciun sau de Pasti stiu ca voi scoate din buzunar mai multi bani. E cat se poate de evident. Dar asta nu inseamna ca o sa vin aici sa spun ca preturile mici sunt caterinca. Nu sunt deloc caterinca.

Edited by something00, 28 March 2017 - 16:21.


#2168
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Anul trecut In noiembrie 2015 am luat bilete OTP-Londra cu 5 euro si peste 2 zile si-a luat un prieten cu 2 euro. Ridea de mine ca le-am luat cu pret dublu. Posted Image Si culmea, l-au primit in avion.

Edited by blue74lion, 28 March 2017 - 16:28.


#2169
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

 tfmercedez, on 28 martie 2017 - 16:13, said:




Am vazut pe pagina Ryanair o reclama cu "Dusseldorf -2.99 euro". Sunt curios daca cu 3 euro ajungi in avion.

Eu am zburat cu 3.99. Ala de 9 euro dus/intors cu tot cu comision.
Sunt sigura ca si cu 2.99 poti zbura.
Tu ai vreo davada ca nu ajungi in avion sau doar esti pus pe facut reclama negativa mincinoasa?

#2170
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006

 tfmercedez, on 28 martie 2017 - 15:17, said:

Cat despre preturile alea de sub 10 euro, aleasc doar asa la caterinca.  Se mai adauga pe parcursul rezervarii tot felulnde costuri si taxe nespecificate la inceput.
Nu se mai adauga nimic, Asa daca nu ai preferinte de loc, mancare si alte chestii. Atunci mai bine iti iei la companie de linie.
Iar comisionul de plata chiar e specificat.
Si normal ca in perioada inainte si dupa sarbatori biletele sunt mai scumpe.

PS: au in aceasta perioada niste zboruri cu 2,99 Euro/segment Sigur la banii aia nu te lasa in avion.Posted Image

Edited by moniK_06, 28 March 2017 - 16:33.


#2171
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Otopeni - Milano cu 4,99 euro, zburat in a treia saptamana din ianuarie 2017

La mine pretul decide calatoria, nu o anumita perioada a anului. Asa ca evit sa merg de Paste, de Craciun, in prmele doua saptamani din ianuarie si asa mai departe. La fel, iulie si august, daca merg undeva, ma uit sa compun traseul din doua zboruri, de multe ori iese mai ieftin decat zborul direct.

In decursul anului, intr-adevar, noiembrie si februarie sunt cele mai ieftine luni pentru zbor.

@tfmercedez - e vreun motiv anume pentru care refuzi sa crezi ce vezi?

Edited by cattavencu, 28 March 2017 - 16:43.


#2172
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007
Daca la tine Otopeni = Timisoara,  ai o problema.
Daca mie imi trebuie la Roma in 24 Aprilie,  si numai atunci si numai acolo, care e problema?   Nu zbor doar de dragul de a calatori, sau se plec de acasa.

#2173
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 14.11.2005

 tfmercedez, on 28 martie 2017 - 17:46, said:

Daca la tine Otopeni = Timisoara,  ai o problema.
Daca mie imi trebuie la Roma in 24 Aprilie,  si numai atunci si numai acolo, care e problema?   Nu zbor doar de dragul de a calatori, sau se plec de acasa.


Daca tu nu gasesti pe bilet ieftin pentru Timisoara-Roma fix pe 24 Aprilie asta nu inseamna ca toate pretuirle de 10 euro sunt caterinca. Asta incearca sa iti explice toata lumea.
Dar in zadar se pare...
Nu cred ca a fost cineva pe aici care sa spuna ca toate preturile sunt de 10 euro. Cred ca ne racim gura degeaba.

#2174
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
@tfmercedez Poți încerca cu nașul. Sau poți să rămâi acasă până găsești bilete la 10 euro. Simplu.

#2175
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

 something00, on 28 martie 2017 - 16:24, said:


Eu am zburat cu 3.99. Ala de 9 euro dus/intors cu tot cu comision.
Sunt sigura ca si cu 2.99 poti zbura.
Tu ai vreo davada ca nu ajungi in avion sau doar esti pus pe facut reclama negativa mincinoasa?
Hold your horses.  Pana la acuzatii de reclama mincinoasa/ negativa..  gee s-au cam escaladat lucrurile.  

Daca mergi impreuna cu cineva,  eventual cu un copil , nu ti se pare normal sa ai locurile alaturate din moment ce le cumperi impreuna, in aceeasi tranzactie?  Dar poti sa ai surpriza ca locurile alea rezervate alaturat, sa coste mai mult decat "biletul".  
Vineri am avut o tentativa de rezervare. Biletele dus la Londra erau 9.99 dus si vreo 24 intors. Am intrerupt rezervarea, adica nu am finalizat-o pentru ca nu eram sigur de numarul de persoane care vin. A doua zi am reluat rezervarea pentru 3 persoane si deja  biletul dus era 24 de euro dus si 28 de euro intors.  Cu 2 luni in avans.   Asta ma seaca pe mine, ca este o loterie pretul biletelor.  Ce-ar fi sa fie si painea , acuma 1 leu , si peste 2  ore sa fie aceeasi pita 5 lei.
Cat despre Roma, am simulat la plesneala bilete:  cel mai scump a fost cu vreo 3120 de euro- Timisoara - Otopeni- Atena-Roma dus si Roma-Paris- Viena - Timisoara intors.

 something00, on 28 martie 2017 - 17:52, said:



Daca tu nu gasesti pe bilet ieftin pentru Timisoara-Roma fix pe 24 Aprilie asta nu inseamna ca toate pretuirle de 10 euro sunt caterinca. Asta incearca sa iti explice toata lumea.
Dar in zadar se pare...
Nu cred ca a fost cineva pe aici care sa spuna ca toate preturile sunt de 10 euro. Cred ca ne racim gura degeaba.
Da chiar asa. Daca nu scriai nimic, filozof ramaneai.

#2176
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
WTF?

Nu e nicio loterie, e vorba de strategiei de marketing. Oricum e clar că toți încearcă să te fure. Îți dai seama, 24 euro pentru un bilet UK - România. E țeapă pe față dude. Așa ceva...

#2177
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 tfmercedez, on 28 martie 2017 - 17:46, said:

Daca la tine Otopeni = Timisoara,  ai o problema.

Tocmai, ca plecarile din Timisoara sunt mai ieftine decat cele din Bucuresti - vorbim de destinatie identica, de pilda Timisoara - Stansted versus Otopeni - Stansted.

Din Timisoara ai Londra cu 3 euro, din Bucuresti cu 20.

Am atasat rezultatele celor doua cautari, facute acum 2 minute. cea din stanga e Timisoara, ai plecari la 3 si la 5 euro. Cel mai scump e cel intern, la Bucuresti.
Cealalta e din Otopeni, la preturi duble (sic!) Posted Image

Desigur, cand individualizezi cautarea si mergi pe graficul destinatiei respective, se prea poate ca, din toata luna aprilie, pretul acela sa fie disponibil doar pentru cateva zboruri. Insa multa lume asa calatoreste: cand e mai ieftin. Ei, prin urmare pentru respectivii calatori, pretul de 3/5 euro constituie o realitate. Realitate de care se bucura cand ajung la pasul platii.

Daca tu te agati de zilele in care se flendureste pe drum tot boborul (Paste, Craciun etc.), nu vei plati niciodata putin, nici macar la low-cost.

Asa, sincer, alegand sa dai cu sutele de euro numai ca sa fii in Romania in niste momente fixe, doar pentru ca simti tu ca ar fi magice, devii doar un soi de colportor (caraus) de bani intre angajator (care ti-i i-a virat) si linia aeriana (care ti-i incaseaza si care, in opinia ta, e prea nesatula). Ai muncit cateva zile fix pentru linia aeriana. E o erodare fara sens a unor bani munciti cu greutate. Din banii aceia poti face cadouri celor ramasi acasa, de pilda; de ce sa nu ramana sumele acelea mari in familie?

Pana la urma, "magia" ti-o faci singur, toate momentele anului sunt frumoase de venit acasa, poti alege sa vii la preturi modice, tine doar de tine (si de cum te poti invoi de la job - total de acord aici)

Attached Files


Edited by cattavencu, 28 March 2017 - 19:59.


#2178
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,118
  • Înscris: 06.12.2012
Lasă mă că e țeapă. Lulz.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate