Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2179
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Un loc la Ryanair e 4 euro. Deci da...e un capat de lume. Ca sa nu mai zic ca nu am vazut pana acum ca Ryanairul sa puna separat oameni de pe aceeasi rezervare.

E deja ridicola discutia.

Ori esti rau intentionat ori...

#2180
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,556
  • Înscris: 15.06.2007

View Postsomething00, on 28 martie 2017 - 22:08, said:

Un loc la Ryanair e 4 euro. Deci da...e un capat de lume. Ca sa nu mai zic ca nu am vazut pana acum ca Ryanairul sa puna separat oameni de pe aceeasi rezervare.

E deja ridicola discutia.

Ori esti rau intentionat ori...
Chiar nu inteleg de ce te bagi in discutie. De ce? Nu ai ninic de zis, dar iti dai cu parerea. Si apoi faci niste afirmatii ca-mi vine sa-ti dau report.

EU am expus niste realitati. Voi o tineti cu 2-5 euro biletul.  Ryanair nu are Timisoara Roma si punct. Doar spre Milano.
Tocmai pe acest motiv, Wizz neavand concurenta pe respectiva ruta, mentine preturi mupt mai mari pe ruta Tm-Roma. Ce-i drept, mai ieftine comparativ cu Tarom sau Lufthansa.

#2181
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Posttfmercedez, on 29 martie 2017 - 08:01, said:

Chiar nu inteleg de ce te bagi in discutie. De ce? Nu ai ninic de zis, dar iti dai cu parerea. Si apoi faci niste afirmatii ca-mi vine sa-ti dau report.

EU am expus niste realitati. Voi o tineti cu 2-5 euro biletul.  Ryanair nu are Timisoara Roma si punct. Doar spre Milano.
Tocmai pe acest motiv, Wizz neavand concurenta pe respectiva ruta, mentine preturi mupt mai mari pe ruta Tm-Roma. Ce-i drept, mai ieftine comparativ cu Tarom sau Lufthansa.


Chiar te rog sa imi dai report. Pt ce: pt ca te acuz de rea vointa in conditiile in care imprastii pe aici informatii care nu sunt reale?

Personal nu imi dau cu parerea ci scriu despre reguli clare pe care le are Ryanairul. Cum ar fi comisionul de plata cu cardul de care tu ziceai ca e taxa ascunsa cand el e cat se poate de public. Sau despre taxa pentru loc care e de vreo 4 euro si in cazul in care oricum Ryanairul nu are obiceiul sa puna separat oameni de pe aceeasi rezervare. Sau ca mai toti de aici am calatorit cu Ryanair la preturi de sub 10 euro pe segment pe persoana si tu zici ca nu este adevarat. Deci cine isi da cu parerea si cine descrie fapte?

Si nu inteleg pentru ce scrii atunci pe subiectul Ryanair ca preturile de 10 euro nu sunt reale daca de fapt tu te plangi ca Wizz nu are preturi mici? Si cica eu nu scriu la obiect...

Cum ziceam: ridicol.

Edited by something00, 29 March 2017 - 10:21.


#2182
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Daca adaugi locul in timpul rezervarii preturile incep de la 2 euro, daca adaugi dupa ce ai facut rezervarea  incep de la 4 euro.

Edited by blue74lion, 29 March 2017 - 16:59.


#2183
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Salutare.! In vara am sa fac un drum cu Ryanair pana in Milano impreuna cu un bebelus de 8 luni . Daca cineva a calatori cu un bebelus poate ma ajuta si pe mine cu niste raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1.Am voie sa trec de control cu apa bebelusului?
2.Ce am voie sa iau ca bagaj de bebelus?
3.In avion se poate incalzi apa?
4. E adevarat ca pot sa iau si caruciorul si patul pliant gratuit cu noi?

#2184
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postalexalb, on 31 martie 2017 - 08:59, said:

Salutare.! In vara am sa fac un drum cu Ryanair pana in Milano impreuna cu un bebelus de 8 luni . Daca cineva a calatori cu un bebelus poate ma ajuta si pe mine cu niste raspunsuri la urmatoarele intrebari:
1.Am voie sa trec de control cu apa bebelusului?
2.Ce am voie sa iau ca bagaj de bebelus?
3.In avion se poate incalzi apa?
4. E adevarat ca pot sa iau si caruciorul si patul pliant gratuit cu noi?


Salut,
1.nu poti trece de controlul de securitate cu niciun fel de lichid (inclusiv apa) daca ambalajul (sticla) este mai mare de 100 ml
2. poti lua ca bagaj pt bebelus orice este permis si pt un adult

https://www.ryanair....ale/articolul-8

3. poti ruga o stewardesa sa-ti dea /sa-ti incalzeasca niste apa calda(ei au apa calda pt cafea/ceai)
4. poti veni cu caruciorul pana la poarta de imbarcare. De acolo este preluat si dus la cala de unde il vei recupera la aeroportul de destinatie.
Bafta!!!

#2185
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Cu bebelușul ai voie și cu 2 Litri de apă. Nu mai da sfaturi dacă nu cunoști exact.

#2186
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
apa sa zicem ca nu ar fi o problema ca nu este o apa speciala si pot sa o iau din duty free . Incalzitul apei ma ingrijoreaza si caruciorul+ bagaj bebelus

Edited by alexalb, 31 March 2017 - 20:54.


#2187
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
La toate zborurile cu care am fost ( cu carucior sau nu), ai voie cu caruciorul pana la scara avionului sau la burduf unde trebuie sa-l lasi pliat. Personalul il pune la cala iar la aterizare il primesti tot la usa avionului. Uneori astepti putin pana iti este adus. Daca nu astepti iti va fi adus in zona unde vin bagajele de cala.

Nu stiu exact conditiile Ryanair, am zburat cu bebelus dar cu alte companii ( wizz si tarom), dar ma indoiesc ca ai dreptul si la un bagaj de cala gratuit pt bebe. De fapt a fost sora mea cu Ryanair cu bebelus in iarna si a avut dreptul ca pe langa carucior sa ia si scaunul de masina. Asta se preda la bagaje de cala ca bagaj agabaritic.

Nu stiu cum e cu patul pliant. Ma astept sa poti plati pentru el ca bagaj de cala daca nu e gratuit.

Apa eu nu am luat, in schimb am luat borcanase cu mancare de bebe pe care mi le-au scanat la un aparat soecial si m-au lasat sa trec.

Edited by mdt, 31 March 2017 - 23:16.


#2188
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Mai nou, au inceput sa "joace" si preturile la bagajul de cala.

Am luat un bilet acum cam o luna de zile. Pana la data calatoriei mai este tot cam o luna. Biletul simplu, fara absolut nimic altceva (loc, bagaj etc.). Azi m-am uitat de curiozitate la bagaj si, daca vreau sa-l adaug la rezervare, este fie 12 euro / 15 kg, fie 18 euro / 20 kg.

In schimb, daca simulez o rezervare noua pentru acelasi zbor, bagajul este 18 euro / 15 kg, fie 23 de euro / 20 kg.

Asadar, sfatul meu este sa NU luati bagajul odata cu rezervarea, caci, in functie de momentul fata de zbor si in functie de cate bagaje s-au vandut, aceasta cheltuiala conexa poate fi mai ieftina decat in momentul in care v-a fost oferita in ziua rezervarii.

Edited by cattavencu, 18 April 2017 - 19:10.


#2189
crisu382003

crisu382003

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.10.2008
In ideea in care poate ii cineva patit si ma poate indruma spre a rezolva situatia: Ryanair ruta Timisoara - Stansted duminica 23 aprilie ora 17:10 (intarziat 2 ore si 14 minute) si a aterizat la 20:02 (fata de 17:55 cat era programat). Datorita intarzierii am pierdut legatura de la Stansted  - Billund 23 aprilie ora 19:35.
Am sunat la Ryanair cand am vazut intarzierea de 2 ore sa ii intreb ce fac in momentul in care ajung in Londra, care imi sunt optiunile. Raspunsul lor a fost ca singurul zbor care mi-l poate oferii este in ziua urmatoare , dupa masa, trebuie sa platesc 100 de lire ca sa imi schimb biletul + sa ma cazez unde doresc pana in momentul zborului.
Am cautat pe o raza de 350 de km de unde pot sa zbor inspre Danemarca si am gasit zbor direct Budapesta - Copenhaga (o caruta de bani) in aceasi seara.


A pierdut cineva zborul de legatura datorita intarzierii primului zbor? Daca da, ce ai reusit sa rezolvi si in ce mod?

Pana acum am completat o cerere la https://www.roleurop...ir/Default.aspx , dar nici un raspuns. Alte idei ?

#2190
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,114
  • Înscris: 06.12.2012
Nu există zbor de legătură cu Low Cost. Este 100% pe barba ta.

#2191
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013
Am si eu o problema cu biletele de la ryanair. Am facut check in-ul dar pe bilete nu apare deloc numarul buletinului. Am vorbit prin chat cu cei de la ryanair si mi-au spus ca nu e nicio problema ca datele sunt in sistemul lor, dar nu prea am incredere. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Trebuie sa ii contactez telefonic?

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   13.26K   22 downloads


#2192
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Daca numele e corect, fii pe pace, nu se uita nimeni atent sa compare numerele de pe acte cu cele de pe biletele printate.

E un amarat de bilet printat, nu e vreun formular de inscriere la facultate sau de aplicatie pentru pensie.

Off topic - dorinta asta de acuratete si teama ca lipseste o cifra, o virgula, o caciulita pe "a" cred ca e ceva total romanesc, unde toata lumea de dimineata si pana seara nu cauta decat sa vaneze greselile celorlalti semeni, e sportul national de a-si apara dosul.

N-am vazut in strainatate niciodata apetenta asta pentru vanarea detaliilor doar spre a putea striga "Aha! V-am prins cu greseala! Se respinge / nu se aproba!"

Oare cand vom scapa de asta? Anume, functionarii - de dorinta de a vana aceste greseli, iar cetatenii - de teama de a nu fi gresit completarea vreunui nenorocit de formular?

Edited by cattavencu, 04 May 2017 - 13:00.


#2193
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Cum iti verifica daca bagajul are dimensiunea potrivita?

Sta cineva cu tine la poarta de imbarcare si te obliga sa bagi bagajul in o cutie d-aia cu dimensiuni exacte? Daca in loc de o valiza este o geanta pe care o poti apasa, daca o apesi si intra in cutie este ok?

Intreb asta pentru ca avand in vedere ca deja am facut check in, prefer sa nu am treaba pe la ei la ghiseu si sa merg direct la securitate..

#2194
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005

View PostKersim, on 13 mai 2017 - 22:41, said:

Daca in loc de o valiza este o geanta pe care o poti apasa, daca o apesi si intra in cutie este ok?
Da, dacă o pliezi şi se încadrează în cadrul respectiv, este ok.
Din câte mi-am dat eu seama se iau doar de cei care încalcă limitele în mod evident.

#2195
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Cum iti verifica daca bagajul are dimensiunea potrivita?

Sta cineva cu tine la poarta de imbarcare si te obliga sa bagi bagajul in o cutie d-aia cu dimensiuni exacte? Daca in loc de o valiza este o geanta pe care o poti apasa, daca o apesi si intra in cutie este ok?

Intreb asta pentru ca avand in vedere ca deja am facut check in, prefer sa nu am treaba pe la ei la ghiseu si sa merg direct la securitate..

#2196
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

View PostKersim, on 13 mai 2017 - 22:45, said:

(...)
Sta cineva cu tine la poarta de imbarcare
Da.

View PostKersim, on 13 mai 2017 - 22:45, said:

si te obliga sa bagi bagajul in o cutie d-aia cu dimensiuni exacte?
Poate da, poate nu...

View PostKersim, on 13 mai 2017 - 22:45, said:

Daca in loc de o valiza este o geanta pe care o poti apasa, daca o apesi si intra in cutie este ok?
(...)
Da. Dar nu cu picioarele...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate