Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Totul despre Ryanair

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4181 replies to this topic

#2197
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
@Kersim - daca bagajul nu e imens, nesimtit de mare, nu face nimeni nici o politie.

Daca zborul e plin, la poarta se face un anunt de genul "zborul e plin, nu vor intra toate trolerele sus, haideti cu ele la etichetat, pentru a le pune gratuit la cala".

Edited by cattavencu, 15 May 2017 - 11:44.


#2198
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
Au inebunit astia cu preturile  in august am zbor la milano si daca vreau sa achizitionez in acest moment bagaj de 15 kg costa 33 Euro iar cel de 20kg - 41 Euro . Sper ca pana atunci sa revina la niste preturi mai normale ca altfel le trimit prin atlassib Posted Image

#2199
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
E mai ieftin cu Atlassib?

#2200
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008
Atlassibul nu stiu cat costa dar Tabita la coletele ce depasesc 10kg e 1 euro /kg asa ca 20kg - 20 euro cu 50% mai ieftin

#2201
sofi2006

sofi2006

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.11.2013
Ryanair sunt niste escroci. Punct.
Spun asta dupa ce incerc de cateva zile sa schimb o rezervare facuta pe ruta bucuresti-berlin. Conform site-ului ryanair orice rezervare poate fi modificata pana inainte cu 4 ore inainte de zbor. O mare minciuna.
Am incercat in mai multe randuri sa utilizez sistemul on-line de modificare a rezervarilor care functioneaza bine pana la ultimul pas cand da "server error" si te scoate afara. Sa ii contactezi telefonic este imposibil iar contactarea online te poarta printr-un sir nesfarsit de formulare si intrebari fara finalitate. Practic nu ai cum sa-i contactezi. Inclin sa cred ca nu este o greseala a sistemului lor ci este ceva facut intentionat pentru ca sistemul de incasare al banilor functioneaza ireprosabil.
In concluzie , daca vreti sa schimbati o rezervare din orice motiv luati-va adio de la banii respectivi. Sau faceti alta rezervare cu costurile aferente sau cautati alta linie aeriana ceea ce va recomand.

#2202
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
@sofi2006, ai incercat pe chat?

#2203
alexalb

alexalb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 04.04.2008
acum am verificat pe site-ul postatlassib.ro si am observat ca ce depasesste 10 kg se taxeaza cu 1.8 euro/ kg air pana in 10kg pretul este de  15euro

Edited by alexalb, 19 May 2017 - 09:59.


#2204
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
Citisem pe aici ca daca ai 2 locuri in avion,, la check-in da deobicei 2 locuri alaturate.

Mie nu mi-a dat. Randul 21 si 29. Am platit diferenta pt a muta un loc :P

Deci e mai avantajos sa alegi locurile la inceput cand iei biletele.

#2205
joe_laurentiu

joe_laurentiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 14.04.2017
Va salut!
Saptamana viitoare zbor la Bristol cu Ryanair si e prima oara cand zbor cu ei. Citeam acum la ei pe site cum ca ar accepta doar legitimarea cu pasaport. E adevarat ca au regula asta? Sau e functie de tarile intre care se circula? Eu nu am pasaport si stiind ca zbor in UE, cartea de identitate am considerat o deajuns.
Multumesc!

#2206
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

View Postjoe_laurentiu, on 26 mai 2017 - 22:10, said:

Va salut!
Saptamana viitoare zbor la Bristol cu Ryanair si e prima oara cand zbor cu ei. Citeam acum la ei pe site cum ca ar accepta doar legitimarea cu pasaport. E adevarat ca au regula asta? Sau e functie de tarile intre care se circula? Eu nu am pasaport si stiind ca zbor in UE, cartea de identitate am considerat o deajuns.
Multumesc!
Don't worry, am zburat anul trecut cu ei in Italia cu cartea de identitate. Nici o problema.

#2207
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
La capitolul 19 gasiti pe larg descrise toate documentele acceptate*

www.ryanair.com/ro/ro/informatii-utile/centru-de-ajutor/termeni-si-conditii-generale

*Ctrl+F in pagina, cautati cuvantul "identitate", mergeti la al treilea rezultat gasit (Documente de călătorie - acte de identitate cu poză)

View PostJohnyboy87, on 26 mai 2017 - 16:54, said:

Citisem pe aici ca daca ai 2 locuri in avion,, la check-in da deobicei 2 locuri alaturate.

Mie nu mi-a dat. Randul 21 si 29. Am platit diferenta pt a muta un loc Posted Image

Deci e mai avantajos sa alegi locurile la inceput cand iei biletele.

Daca alegeti locul in momentul achizitiei, acela va fi cel mai mic pret posibil pentru loc. Atentie, NU este valabil si la bagaj, acesta putand fi mai ieftin ulterior momentului achizitiei. Motivul e simplu: fiecare pasager = un loc, dar fiecare pasager nu va avea automat si un bagaj de cala, si asta reprezinta un teren pe care se joaca cu pretul in sus si-n jos.

Locurile sunt pe acelasi bilet? (pe o singura referinta numerica - PNR - secventa aceea de 6 cifre/litere?)

La alocarea automata primele ce vi se vor aloca sunt B si E, fiind in mijloc. Urmatorul criteriul este mijlocul avionului versus capete (un loc mai aproape de usi e considerat mai dezirabil, deci alocarea automata nu il va lua in calcul, fiind pastrat pentru o eventuala vanzare).

Exemplul personal: check-in facut cu 8-9 ore inainte de zbor. Mai erau libere 16E (e primul rand de la iesirile de urgenta, locul e ok, confortabil) si tot randul 31 (antepenultimul). Ma asteptam sa-mi cada ceva de pe 31, probabil B sau E. Ei bine, mi-a cazut 16E, locul cu extraleg room, pe care ei il vand cu 16 euro.

Daca va uitati pe bilet, veti vedea literele "Seq." (sequence) urmate de un numar, care indica numarul de ordine al check-in-ului (daca este 165, sunteti pasagerul cu numarul 165)

Edited by cattavencu, 27 May 2017 - 09:48.


#2208
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
Daca avionul pleaca la 7.45 la cat tre sa fiu in aeroport?

#2209
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Aici nu ai cautat nu ? https://www.ryanair....la-aeroport#0-3

#2210
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 06.12.2012
Normal că nu

#2211
Johnyboy87

Johnyboy87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.06.2007
Ms. am mai cautat dar nu am mai zburat de multi ani. Am vrut sa ma asigur :P
Ajung cu 2 ore si ceva inainte. Inseamna ca e bine

#2212
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
Scrie si pe cartea de imbarcare cand incepe check-in-ul, cand se deschid portile, etc.

#2213
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Salut,

Am o intrebare: am un troller din ala mic ce incape in cabina, l-am imprumutat de la cineva care a zis ca a mai fost cu Ryanair, asa ca sper ca va fi ok, dar mi-a zis ca mai pot duce eventual un bagaj.
Rucsacul asta este OK? Intreb pentru ca am inteles ca ar trebui sa imi pun in rucsac chestiile lichide?
Incarcatorul pentru telefon trebuie sa il pun tot in rucsac?  As vrea sa pun si o mapa de plastic unde sa tin biletele de autocar si de avion, se poate si asta?

Practic, al 2-lea bagaj nu are limita de kg? Nu as vrea sa fiu taxat in plus pentru 3 ciocolate.
Edit 2: Acel troller mic trebuie dus la ceva "bag drop" sau il pot lua cu mine peste tot?
Nu am mai zburat niciodata, de aceea am nevoie de un pic de ajutor prin raspunsul vostru Posted Image
Attached File  aqj7d8fyjgdpj0gb.jpeg   100.6K   18 downloads

Edited by lk1, 29 May 2017 - 14:41.


#2214
epuru

epuru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 27.03.2007
https://www.ryanair....ente/Bagaj#0-13

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate