Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 

România - Televiziunea terestrã

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#13141
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005
Situația curentã a DVB-T în România este prezentatã în figura atașatã.

Attached Files



#13142
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012
S-a montat vreun emitator nou dvb-t2  ? Nu vad nici o informatie in acest sens ...

#13143
wiwwwau

wiwwwau

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 384
  • Înscris: 05.07.2018
Păi ce sa vezi in DVB-T2?
Sunt doar canalele TVR
Oricum cea mai mare problemă este acoperirea

#13144
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Care e cea mai mare problema in ceea ce priveste acoperirea ?

Attached Files



#13145
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,628
  • Înscris: 30.07.2003
Cea mai mare problema nu e acoperirea, nici programele ci rentabilitatea. Piata din configuratia actuala. Daca balta ar mai fi avut peste atunci se rezolvau si programele, reteaua, acoperirea. Sigur, balta a avut dar au venit altii inainte iar acum e greu sa le iei locul.

#13146
Dns78

Dns78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 10.10.2005

View PostDns78, on 13 iulie 2019 - 06:18, said:

Situația curentã a DVB-T în România este prezentatã în figura atașatã.

Graficul reprezintã clasamentul folosirii sistemelor DVB în România.

#13147
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004

View Postneagu_laurentiu, on 13 iulie 2019 - 13:01, said:

Cea mai mare problema nu e acoperirea, nici programele ci rentabilitatea. Piata din configuratia actuala. Daca balta ar mai fi avut peste atunci se rezolvau si programele, reteaua, acoperirea. Sigur, balta a avut dar au venit altii inainte iar acum e greu sa le iei locul.

Asa e si cu presa scrisa. Cartile... Noroc cu subtitrajul ca altfel n-am mai citi deloc.

Romania e atipica.


#13148
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,628
  • Înscris: 30.07.2003
Nu trebuie sa ma crezi. Dar pe alti afaceristi, poate. Crezi ca daca miroseau profitul, nu investeau?

Edited by neagu_laurentiu, 14 July 2019 - 22:40.


#13149
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004

View Postneagu_laurentiu, on 14 iulie 2019 - 22:39, said:

Nu trebuie sa ma crezi. Dar pe alti afaceristi, poate. Crezi ca daca miroseau profitul, nu investeau?

Am zis eu ca nu te cred? E evident stai linstit.

Am subliniat doar ca interesele financiare conteaza mult mai mult decat accesul echitabil al cetateanului la surse diversificate de informatie.

#13150
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
DVB-T e inca in floare in Grecia. In Romania din pacate e cam mort...

Attached File  DSC04327.JPG   209.9K   35 downloads Attached File  DSC04331.JPG   214.9K   33 downloads Attached File  DSC04333.JPG   255.08K   26 downloads Attached File  DSC04344.JPG   200.68K   24 downloads Attached File  DSC04370.JPG   267.72K   23 downloads Attached File  DSC05078.JPG   221.43K   23 downloads

Grecii am vazut ca in unele reginuni au chiar si posturi straine gen TV5 Monde si BBC pe dvb t2 free air. (desi pe net nu am gasit nicaieri ca scrie de tv5 monde si BBC pe dvb-t in Grecia chiar erau pe un tp in Volos.
Sunt transpondere regionale multe in functie de insule si regiuni cu posturi locale sau straine (cateva pe regiune) tot free air.

Edited by -koss-, 16 July 2019 - 22:59.


#13151
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
Foarte urite antenele alea pe acoperisuri. O antena colectiva nu puteau sa puna?

#13152
guzye

guzye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.03.2014
In spania sant antene comune pe fiecare bloc ,Tv, FM, DAB, Satelit . Cu o antena de camera am receptionat peste 50 de canale Tv,so vreo 20 de canale radio , astea in DVB T.

In DVB T2 am gasit un singur canal in 4K HEVC .

Attached Files


Edited by guzye, 17 July 2019 - 18:05.


#13153
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View PostRMC Info, on 17 iulie 2019 - 14:38, said:

Foarte urite antenele alea pe acoperisuri. O antena colectiva nu puteau sa puna?

Am intrebat. Sunt mai multi pe o antena si impart mai multi o antena dar chestia e ca se pierde semnalul chiar si cu amplificare fiindca 80% din antene au si amplificare ori la antena ori pe traseu o cutiuta prin bloc.
De exemplu la un hotel unde am stat eu la camera aveam semnalul sub limita pe unele programe. In camera alaturata mergeau toate programele, conectat la aceeasi antena. Daca ar fi fost antena si apartamentul erau si mai multe antene..

Plus ca e periculos sa imparti acelasi cablu cu mai multi vecini ca nu stii ce petarda de tv are ala care da curent pe mufa sau baga un nebun mufa catv in priza.. si a prajit toti locatarii (cica s-au intamplat si din astea)
Chiar si in caz de fulgere.. da fulgerul intr-o antena prajeste tot.. Asa cu mai multe scapa mai multi.. ca nu multi au protectii antifulgere pe fir.

Edited by -koss-, 17 July 2019 - 19:22.


#13154
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,680
  • Înscris: 21.04.2004
;) Numa' la greci se intampla dintr-astea.

#13155
ctingeo

ctingeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,814
  • Înscris: 25.09.2010
N am mai intrat de ani de zile pe acest topic. Constat, cu tristete, ca nimic nu s a schimbat in bine, ba mai rău, a disparut si entuziasmul care era odată pe aici. În afară de câțiva pasionați de recepția dvt2 si a angajatilor Radiocom, oare mai stie cineva ca in România mai există televiziune digitală terestră?

#13156
mishu77

mishu77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 07.03.2007
^^^ Probabil ca nu :( De altfel nici nu ai ce vedea. Acum nu ca, canalele TVR ar fi chiar slabe, dar multi probabil mai vor ceva in plus.

#13157
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015
In weekendul trecum am iesit din oras (Timisoara) pe doua directii, catre Mosnita Noua si catre Sanmihaiu Roman-Sacalaz...

Peste tot se vedeau case noi raspandite mai mult sau mai putin in plin camp, chiar la distanta unele de altele...

Ma gandesc ca pentru foarte multe dintre ele o solutie simpla ar fi tocmai receptia terestra cu conditia de-a avea si un numar insemnat de programe in mux-uri ori am ajuns cu totii la concluzia ca de undeva este oprit acest proces de dezvoltare a DVB T2-ului...
Nu cred ca cablistii au intins atata cablu la aceste case razlete....Mai este si varianta cu satelitul dar ma gandesc ca ar fi folosite ambele variante, fiecare client dupa nevoile sale...

Asta daca s-ar dori acest lucru...

#13158
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Asa este, asta ar fi ideea. Dar ca sa devina realitate, ar trebui sa creasca si oferta. Un minim de programe generaliste, ceva acolo...in afar de TVR. Macar la nivelul freesat-ului. Sau asa cum a fost pe vremea testelor in DVB-T. Chiar daca lipsea PRO TV si antena. Dar era un pic de diversitate, cat de cat. Se mai satura omul de monotonia TVR si atunci? Ca altfel, zice fiecare: ce sa fac cu cateva TVR-uri? Cand lipsesc programele de "baza". Si au dreptate.

Vrem, nu vrem, ne invartim in cerc. In DVB-T2-ul romanesc lipsesc "ingredientele" Posted Image

Edited by chris_dvb, 23 July 2019 - 07:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate