Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#13159
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Pentru @miile- Cand ma uit peste gard la vecinii sarbi si vad ce autostrazi se construiesc acolo deasupra muntilor la ora actuala, cu viaducte inalte de 1km nu zic decat atat: unii pot si autostrazi si devebeu , la noi nici aia, nici aia. Felicitari Serbiei!

#13160
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Chiar daca construiesc autostrazi in munti , vecinii nostri sarbi se uita cu multa curiozitate , printre ulucile gardului ,
spre noul turn de comunicatii din Broscateni , destinat comunicatiilor telefonice digitale 6 (sase) G si transmisiunilor
de televiziune digital terestra in viitoarea norma europeana DVB S3 Nautilus -UHD 16K  ( turn care in aprecierea
unora , ar depasi din toate punctele de vedere pe cel sirbesc , de la Avala ...)


Prin frizeriile orasului circula zvonul ca inaugurarea  turnului Broscateni ar fi programata sa fie facuta simultan
cu deschiderea pentru circulatia feroviara a  tronsonului "a grande vitesse " Pitesti - Ramnicu Vilcea ,
un adevarat Transfagarasan feroviar ,una dintre cele mai impresionante lucrări de infrastructură din România,
care ar putea sa scurteze distanta pe cale ferata  Arad - Bucuresti cu aproximativ 125 Km


Printre indraznetele lucrări de inginerie din acest tronson se numără două tunele: Gibei (2250 m, unul dintre cele
mai lungi din ţară) şi Ploştina (1910 m), trei viaducte mari: Topolog (1440 m, cel mai mare din ţară), Sâmnic (540 m)
şi Sâmnicel (270 m), precum şi alte viaducte mai mici ( 6 la număr), un pod peste râul Olt şi altul peste râul Argeş....

La rindul meu , nu pot sa zic decit...Felicitari Romania !


Mai multe detalii in reportajul TVR de aici [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EJMQJCgqE-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



si aici ...
https://www.universu...eul-paris-lyon/

Attached Files


Edited by bowpack14, 23 July 2019 - 14:35.


#13161
OzTm

OzTm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 03.02.2007
@miile Casele alea noi construite la marginea orasului sau in camp au ori cablu, ori satelit, in functie de distanta de la retelele existente, si de numarul de case.
Pentru cei care nu au cablu, solutia ar fi cam la fel de simpla atat in cazul DVB-S, cat si in cazul DVB-T: practic... antena + TV + cartela.
Oricat de interesant ar fi pentru noi (mai mult ca hobby) sa avem parte de cateva MUX-uri cu canale variate, nu poti sa treci cu vederea faptul ca pe partea de satelit exista 4 provideri cu oferte serioase (Digi, Focus, Telekom, Orange), plus FreeSat
La Digi, de exemplu, ai abonamente de la 17 lei (Popular cu 25 de canale), sau Baza la 25 de lei (cu 60 de canale).
FreeSat ofera mai putine canale (18 + TVR-urile) la un cost de 8 lei / luna.

Ar fi 2 posibile categorii de clienti:
- Cei care isi doresc sa urmareasca TV mult si bine, si sunt dispusi sa achizitioneze un pachet complet. Casele pe care le-ai vazut (fiind nou construite) cel mai probabil intra in categoria asta. Pentru telespectatorii acestia nu ar fi suficiente 2-3 MUX-uri, cel putin nu in ziua de azi cand pe satelit ai deja cateva programe HD, ai extraoptiuni de genul HBO, etc.
- Cei care isi doresc sa plateasca cat mai putin (case izolate, oameni cu posibilitati materiale reduse). Pentru acestia ar fi suficient si 1 MUX suplimentar, in care sa intre programele din oferta FreeSat, de exemplu, insa pentru ca ei sa faca si trecerea efectiv la DVB-T, ar trebui sa coste pachetul respectiv mai putin decat abonamentul lunar FreeSat!

In Serbia, asa cum spune si @valitv, gasim DVB-T mai dezvoltat, insa pentru a avea acces la cele 26 sau 27 de programe din MUX-3, utilizatorul trebuie sa plateasca 72 de lei echipamentul de decodare + abonament 24 de lei / luna (si asta e pret promotional). De 3 ori mai mult decat FreeSat.
Pai cu banii astia, la operatorii de la noi ai pachetul de baza. La Orange, de exemplu, LocalHD e 28 de lei, dar ai si echipament inclus, plus 15 programe HD, si 27 de programe pe care le poti vedea si online. Apropo de TV Online, IPTV la noi e aproape inexistent, iar in Serbia are rata de penetrare de 17%.

Practic, la preturile pachetelor DTH de la noi, singurul avantaj pe care l-ar putea avea DVB-T mi se pare ca ar fi situatia in care poti monta antena doar spre nord, iar releul se afla tot in acea directie :)

#13162
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postvalitv, on 12 iunie 2019 - 23:47, said:

De la inceputul acestei luni(iunie 2019) au sosit vapoarele din America cu noile echipamente pentru MUX-1.A inceput debarcarea in Dobrogea.Tot din aceasta luna Radiocom va informa pe site-ul propriu la rubrica DVB-T2-Informatii la zi... despre punerea in functiune a noilor emitatoare,pe data si locatie.
sursa:Radiocom/Facebook


Eu nu vad nici o informatie in acest sens ...mai apare ceva pe Facebook sau s-a sters ?
S-a montat vreun emitator ?

#13163
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014

View Postqazwsxqazwsx, on 01 august 2019 - 09:45, said:



Eu nu vad nici o informatie in acest sens ...mai apare ceva pe Facebook sau s-a sters ?
S-a montat vreun emitator ?
Sint informatii care le-am primit cu 2-3 luni in urma pe pagina oficiala Facebook/Radiocom la intrebarile mele ,legate de inceperea montajului la noile emitatoare MUX-1.Daca ei mint, nu este din vina mea.Eu doar am transcris raspunsul lor la intrebarea mea.

#13164
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postvalitv, on 01 august 2019 - 10:26, said:

Sint informatii care le-am primit cu 2-3 luni in urma pe pagina oficiala Facebook/Radiocom la intrebarile mele ,legate de inceperea montajului la noile emitatoare MUX-1

Si mai apar acum acele informatii -ca eu nu le vad?

#13165
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014

View Postqazwsxqazwsx, on 01 august 2019 - 10:36, said:

Este posibil ca sa aibe probleme cu licitatia nr 2-2019/Echipamente de transport IP.(Se jideca in instanta cu un contestatar care a pierdut licitatia)Probabil lipsa acestor echipamente de transport IP ii incurca la infrastuctura electronica pentru montajul emitatoarelor din noul MUX-1.

Si mai apar acum acele informatii -ca eu nu le vad?
Nu stiu daca mai apar.Recent am intrebat despre MUX2 si MUX 4 .Nu a mai raspuns nimeni la intrebarea mea.In presa online ultima stire despre Radiocom dateaza din 22 feb 2019.Poate la telefon sint mai cooperanti cei de la Radiocom. Dar ma indoiesc.
Licitatia a fost castigata de o firma de apartament. Restul se intelege de la sine.

Edited by valitv, 01 August 2019 - 13:41.


#13166
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postvalitv, on 01 august 2019 - 13:24, said:

Nu stiu daca mai apar.
Cand verifici ne dai un semn ,stiu ca dupa ce ai dat informatia asta am cautat si nu am gasit nimic ,poate si-au dat seama ca nu trebuia sa apara si au sters.

#13167
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014


Am verificat. Nu mi-au sters intrebarea si nici raspunsul lor. Este pe un cover photo din 1 martie 2019.

Edited by valitv, 01 August 2019 - 15:14.


#13168
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postvalitv, on 01 august 2019 - 15:01, said:

Am verificat. Nu mi-au sters intrebarea si nici raspunsul lor.
Comentariul asta il stiu dar asta cu ,,.Tot din aceasta luna Radiocom va informa pe site-ul propriu la rubrica DVB-T2-Informatii la zi... despre punerea in functiune a noilor emitatoare,pe data si locatie.''
nu o vad.

#13169
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014

View Postqazwsxqazwsx, on 01 august 2019 - 22:00, said:


Comentariul asta il stiu dar asta cu ,,.Tot din aceasta luna Radiocom va informa pe site-ul propriu la rubrica DVB-T2-Informatii la zi... despre punerea in functiune a noilor emitatoare,pe data si locatie.''
nu o vad.


Da intr-adevar acel raspuns de la Radiocom pe Facebook a disparut Era o intrebare adresata prin mai-iunie a.c.

Edited by valitv, 01 August 2019 - 22:26.


#13170
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Radiocom a inceput sa monteze noile emitatoare pe MUX-1.Timisoara, Bucuresti,Novaci
Sunt montate si echipate 90% dar nu si functionale.
@sursa# insider..mai mult nu pot sa spun.

Edited by valitv, 14 August 2019 - 12:44.


#13171
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Stii cumva daca Novaciul il muta pe canalul 29 dupa cum a fost anuntat initial, sau il lasa tot pe canalul 22 ?

#13172
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Nu am nici o informatie in acest sens.

Au spus in schimb ca au mult de lucru in acest an si anul viitor, iar baietii de la ANCOM le vor masura parametrii de emisie.

Edited by valitv, 14 August 2019 - 19:51.


#13173
guzye

guzye

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.03.2014

View Postvalitv, on 14 august 2019 - 12:44, said:

Radiocom a inceput sa monteze noile emitatoare pe MUX-1.Timisoara, Bucuresti,Novaci
Sunt montate si echipate 90% dar nu si functionale.
@sursa# insider..mai mult nu pot sa spun.

View Postvalitv, on 14 august 2019 - 12:44, said:

Radiocom a inceput sa monteze noile emitatoare pe MUX-1.Timisoara, Bucuresti,Novaci
Sunt montate si echipate 90% dar nu si functionale.
@sursa# insider..mai mult nu pot sa spun.

Urmează si Dej, Paltinis, (Riul Sadului?), Ghelinta. La cele trei locatii necunoscute pina acum se monteaza emitatori de mica putere, probabil intre 50-100 w.
Sursa tot insider, dar nu personal direct implicat la aceste lucrari, date concrete nu sant despre inceperea emisiei.


#13174
pellegrino

pellegrino

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 18.04.2016
Radiocom face pași de giganți... din perspectiva unei bacterii. La fiecare 10 ani mai montează un emițător... Practic nu se merită să te necăjești cu niște canale tvr pe care le are dvb-t2 in RO.

#13175
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postpellegrino, on 21 august 2019 - 08:28, said:

Practic nu se merită să te necăjești cu niște canale tvr pe care le are dvb-t2 in RO.
Dar daca prinzi si Ungheni ,se mai adauga niste programe .Undeva prin martie 2020 cand se preconizeaza oprirea analogicului in Moldova ,vor fi 15 programe plus 9 de la noi .
Si cine stie ,poate HBO pe mux-ul cu plata . Posted Image

#13176
valitv

valitv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,652
  • Înscris: 11.03.2014
Stiri din Moldova.Sint in lucru emitatoarele noi pt. MUX-1 din zona judetelor Iasi si Suceava.
Startul la proiect ,la nivel national pentru noul MUX-1 ,s-a dat pe 1 August a.c.
sursa:#insider

Edited by valitv, 21 August 2019 - 15:04.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate