Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

România - Televiziunea terestră

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
14842 replies to this topic

#12097
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,720
  • Înscris: 30.07.2003
Salut,
am aflat si eu abia ieri de DBTV, iar de aici am citit doar ultimele doua pagini.

As vrea sa stiu ce-mi trebuie ca sa prind posturi TV cu antena, undeva intre Bucuresti si Ploiesti, pe la km 43 pe autostrada.
De aici as putea alege ceva, sau gasesc altceva mai potrivit?
https://edigital.ro/...accesorii-c2352

Antenele astea au nevoie de alimentare?

Televizoarele sunt doua led smart, un LG si un Horizon
https://www.emag.ro/...u/pd/DN63NNBBM/
https://www.emag.ro/...v/pd/DY8RBDBBM/

#12098
bowpack14

bowpack14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 29.04.2015
Zona dintre Bucuresti si Ploiesti este acoperita cu semnalul transmis de releul Bucuresti Herastrau
pe canalul 30  dar si de releul Bucegi Costila , pe canalul 22 .Pentru receptionarea programelor
se recomanda folosirea unei antene cu amplificator , montata in exteriorul locuintei si orientata corespunzator
Se pot receptiona programele TVR 1,2, 3 , HD si regionalele TVR Iasi , Cluj ,Timisoara , Craiova , Tg. Mures


Semnalul captat si amplificat de antena poate sa fie distruibuit printr-un singur cablu coaxial
( plus doua splitere de semnal ) la bornele de antena ale celor 3 televizoare , fara sa mai fie nevoie
de cumpararea si instalarea receptoarelor DVBT , deoarece televizoarele mentionate sunt echipate
cu tunere capabile receptioneze semnalul . Trebuie doar facuta scanarea si memorarea programelor

Attached Files


Edited by bowpack14, 21 December 2017 - 22:27.


#12099
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Scanare cu noul receptor Amiko Viper Combo cu enigma2

[ https://s9.postimg.org/9zzip2a0v/image.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12100
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 22.04.2010
Faina treaba cu viper,marsele,sa ne spui si noua cit este de sensibil la semnale slabe.  
Asa cu am spus mai demult am reconfigurat antenele pe pilon,trecind orizontala in virf pe rotor si lasind verticala mai jos doar pentru Russe.Apoi noroc ca monitorizez deplasarea antenei cu o camera video montata sus pe antena altfel onorabilele antene sonett nu se mai preteaza pentru receptia digitala si asta cu ingaduinta fie spus.Coana Costila la fel de sportiva si harnica ca de obicei,in special seara dupa ora 20 cind incepe sa duduie la marginea Bucurestilor.
Supeavegherea deplasarii rotorului il fac pe un display de 5 cm lcd independent de afisarea tunerului terestru.Practic arunc un ochi daca antena se deplaseaza in directia dorita au ba.Rezolutia camerei este una destul de slaba,insa convine perfect scopului.



#12101
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 22 decembrie 2017 - 23:26, said:


Asa cu am spus mai demult am reconfigurat antenele pe pilon,trecind orizontala in virf pe rotor si lasind verticala mai jos doar pentru Russe.Apoi noroc ca monitorizez deplasarea antenei cu o camera video montata

La ce inaltime ai ajuns ?

Edited by qazwsxqazwsx, 23 December 2017 - 08:34.


#12102
dan_2000

dan_2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 31.03.2015
Sarbatori fericite tuturor!!

#12103
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 22.04.2010

View Postqazwsxqazwsx, on 23 decembrie 2017 - 08:33, said:


La ce inaltime ai ajuns ?

Tot la fel deocamdata,in primavara mai vedem ca nu prea sint incintat de performantele sonett-ului.Si apoi vreau sa dau o telescopica verticala tip baston chiar in virf pentru BG,sa perieze la propagare tot teritoriul lor.Va fi mai eficienta acolo in virf decit orice directiva montata mai jos.Avantajul emisiei verticale apare clar la receptie.Mai nasol o sa fie cind trec in hevc si ei.
Tu cu ce receptii te mai lauzi,n-am prea mai avut timp de frunzarit forumurile in ultimul timp.

#12104
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 23 decembrie 2017 - 18:23, said:


Tu cu ce receptii te mai lauzi,n-am prea mai avut timp de frunzarit forumurile in ultimul timp.
Un Stavropol pe analogic la 1170 km ...pe timp de vara merge cu orele propagarea din acea regiune ,din pacate nu apare in poza si nr.canalului ,din cauza asta am necazuri cu doctor Obregia !Posted Image

#12105
mouse3

mouse3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 22.04.2010
Mda,batrinul e foarte exigent,dar mai organizezi pinde si poate mai ai noroc data viitoare.Am periat si eu cu sonett-ul teritoriul dupa ch 27,34,37,40 insa e slaba propagarea acum.Sa vad la tara la Fagaras poate dau de ceva sirbesc seara,deocamdata am un singur gratar pe ei insa la anul modific si acolo pilonul.Am ce sa montez pe el.

#12106
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Pentru cei interesati de receptii terestre, am un Strong 8201 de vanzare la un pret bun, relatii in pm.

[ https://s10.postimg.org/4e9mx41m1/str1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s10.postimg.org/x3wittart/str2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12107
qazwsxqazwsx

qazwsxqazwsx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 22.04.2012

View Postmouse3, on 24 decembrie 2017 - 10:25, said:

Mda,batrinul e foarte exigent,dar mai organizezi pinde si poate mai ai noroc data viitoare.
Data viitoare incepe prin luna Mai !
P.S.E foarte exigent (hot batrin ) ...i-a picat o unda direct din Kiev,probabil prin unde spatiale cosmice .

Edited by qazwsxqazwsx, 24 December 2017 - 13:43.


#12108
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
CRĂCIUN FERICIT!!

[ https://s10.postimg.org/sfq6934bd/craciun.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12109
miile

miile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 05.07.2015

View Postbowpack14, on 21 decembrie 2017 - 22:02, said:



Semnalul captat si amplificat de antena poate sa fie distruibuit printr-un singur cablu coaxial
( plus doua splitere de semnal ) la bornele de antena ale celor 3 televizoare ,



Am ajuns in faza sa-mi doresc inca un TV conectat pe DVB T2 si ma gandeam sa ridic inca o antena la vreo 7 m prinsa de casa...Am o asemenea posibilitate fizica...

Insa ma gandesc acum sa incerc si varianta cu spliter la antena pe care o am la 9,5 m pe pilon cu amplificator...de la DIPOL...
Nedumerirea mea este asupra spliterului folosit in asemenea situatie. Este acelasi ca si in cazul CATV sau ceva mai special pentru a fi pierderea cat ma mica?...

#12110
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012
Foloseste un spliter de calitate si da, este acelasi spliter si pentru catv.

#12111
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Exista splitere cu trecere de  curent să poți alimenta și amplificatorul.

#12112
anicoara

anicoara

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 28.01.2005
Mulțumită unui hint din thread am aflat de pe site-ul CNA Moldova că, dacă comparăm cele două țări, prețul cerut de broadcaster pentru MUX-ul free to air este de 15x mai mic la moldoveni când suprafața acoperită este doar de 7x mai mică.

Înafară de suprafață poate cineva puncta alte diferențe obiective (ex. relief ?!?) și cum influențează acestea costul rețelei de emițătoare ?

#12113
numerci

numerci

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,054
  • Înscris: 30.12.2012

View Postmarsel90, on 22 decembrie 2017 - 20:12, said:

Scanare cu noul receptor Amiko Viper Combo cu enigma2

View Postmarsel90, on 24 decembrie 2017 - 11:03, said:

Pentru cei interesati de receptii terestre, am un Strong 8201 de vanzare la un pret bun, relatii in pm.

Sa intelegem ca noul Amiko este mai bun ca Strong 8201? Trebuie sa recunosc ca este interesant acest Amiko cu Enigma2... are suport de la OpenATV si OpenPLI.
Cum merge? Este stabil? Cum se comporta la receptie DX?

#12114
marsel90

marsel90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,897
  • Înscris: 20.12.2012

View Postnumerci, on 25 decembrie 2017 - 13:51, said:

Sa intelegem ca noul Amiko este mai bun ca Strong 8201? Trebuie sa recunosc ca este interesant acest Amiko cu Enigma2... are suport de la OpenATV si OpenPLI.
Cum merge? Este stabil? Cum se comporta la receptie DX?

Este un receptor bun, foarte stabil, enigma2 se comporta impecabil, rapid in navigare, timp de bootare incredibil de mic, comparabil cu un amiko normal cu soft original, la tuner este comparabil cu celelalte aparate de pe piata, ce prinde A4 prinde si asta, ce nu prinde A4 nu prinde nici asta.
O sa testez mai mult cand va fi o zi cu propagare peste medie, inca nu a fost nimic extraordinar pentru moment.

[ https://s9.postimg.org/x9bjwfzy7/tvr.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by marsel90, 25 December 2017 - 14:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate