Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu
 La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof
 Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...
 PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5
 

Pentax K20D si K200D

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
151 răspunsuri în acest subiect

#19
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postsorin79, on Nov 28 2007, 14:03, said:

astia sunt nebuni? erau acolo pe baricade cu un model ff reusit K10D si acum dupa ce ies 40D sau D300 care trage toate preturile in jos prin functii identice cu D3 + in citeva luni ar trebui sa iasa modelele noi de la D80 si 400D, ei vin cu 4MP in plus si un lcd mai mare? cu cit poate sa fie mai buna stabilizarea noua? poate ating 3 f si chiar 4 daca ating macar e la fel ca la ceilalti. ce piata tintesc? sau daca ceilalti doar scad preturile la modelele vechi fara sa produca nimic nou ei ce fac cu K20D la 900$ sau cit o fi?

daca are cineva idee ce tintesc sa ma lumineze si pe mine

Probabil asa cum face si Nikon cu D300, Pentax o sa faca cu al lui K20D. Daca isi joaca bine cartile si tine si K10D in joc undeva mai jos ca pret, Pentax o sa faca ceea ce denumesc astia leap-frogging: o sa sara peste concurenta masiva in zona semi-pro de 12 mp (Nikon) si 10 mp (Canon) (sa zicem si Oly-ul nou cu 10) si o sa ajunga deja in zona chestiilor "serioase" cu 14 megapixeli, unde o sa calce peste celalalt 14 mp (Sigma  :naughty:) si o sa isi faca un nume. Sa speram ca proprietarul lor de senzor e ceva bun. Si daca o sa aiba si Live View, o sa prinda si mai bine la amatorii cu megapixeli in cap.

P.S. S-ar putea, totusi, ca (atentie, posibila cacofonie) K200D sa repete treaba pe care Nikon a facut-o cu D50/D40: K200D s-ar putea sa fie un model intre K10D si K100D, cu performantele de imagine ale lui K10D (10 megapixeli, 3 fps) care sa il faca pe K10D cam... inutil. Bineinteles ca va exista vreo dotare care sa se piarda pe parcurs (cum au fost la Nikon D40 versus D50 - motorul de autofocus si forma mai masiva ce permitea un grip) dar dupa dotarea aia sa speram ca o sa planga putina lume... care sa poata fi multumita fie cu un K10D second fie cu un K20D. :)

#20
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.048
  • Înscris: 24.07.2007
E posibil ca lucrurile in materie de sensori si procesare, sa fi evoluat foarte mult din 2006 pana acum, anul iesiri pe piata a sensorului de la Sony. Acelasi sensor Sony, stiti voi, echipeaza 3 branduri. Se uita foarte usor ca un element extrem de important intr-o digitala este sensorul, nu numai prin numarul de Mp.
Este adevarat, tot la fel de important, este si sistemul de Af si mecanismul oglinzii si viteza de procesare si ...

  Si Samsung este un gigant si in fabricile lui se pot face sensori, dar pot fi la nivelul celor de la Sony, care a investit anul trecut o suma mai mare decat Canon, in productia de sensori. Sau te poti pune cu Kodak, alt gigant pe piata. Eu cred ca este un mare risc pentru Pentax in sensul asta, cat de fiabil poate fi noul sensor, pe deasupra si CMOS.

  Prin natura meseriei mele, am avut de studiat foarte multe camere si va marturisesc sincer, cu riscul de a fi banuit de subiectivism, intre CMOS si CCD, as alege CCD-ul. Chit ca CCD-ul consuma mai mult, totusi eu il vad, parca mai "viu", mai aproape de viata reala, dar credeti-ma este doar parerea mea. La cat de complex este un CMOS acum, nu cred ca la consum se mai poate face o diferentiere prea mare. Si tocmai aceasta complexitate, in amplificare, prelucrare si mai nou pe acelasi chip, si conversie analog-digitala, parca pierde ceva...

  Cred ca pentru un amator-pozar, ca mine, peste 10Mp, evident in sistemul Bayer, e risipa, de ce vreti voi, memorie, bani... si 14Mp, suna cam ciudat, nu e 12, nu e 16, e 14 ! <_<

#21
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postledongreen, on Nov 28 2007, 19:53, said:

E posibil ca lucrurile in materie de sensori si procesare, sa fi evoluat foarte mult din 2006 pana acum, anul iesiri pe piata a sensorului de la Sony. Acelasi sensor Sony, stiti voi, echipeaza 3 branduri. Se uita foarte usor ca un element extrem de important intr-o digitala este sensorul, nu numai prin numarul de Mp.
Este adevarat, tot la fel de important, este si sistemul de Af si mecanismul oglinzii si viteza de procesare si ...

  Si Samsung este un gigant si in fabricile lui se pot face sensori, dar pot fi la nivelul celor de la Sony, care a investit anul trecut o suma mai mare decat Canon, in productia de sensori. Sau te poti pune cu Kodak, alt gigant pe piata. Eu cred ca este un mare risc pentru Pentax in sensul asta, cat de fiabil poate fi noul sensor, pe deasupra si CMOS.

  Prin natura meseriei mele, am avut de studiat foarte multe camere si va marturisesc sincer, cu riscul de a fi banuit de subiectivism, intre CMOS si CCD, as alege CCD-ul. Chit ca CCD-ul consuma mai mult, totusi eu il vad, parca mai "viu", mai aproape de viata reala, dar credeti-ma este doar parerea mea. La cat de complex este un CMOS acum, nu cred ca la consum se mai poate face o diferentiere prea mare. Si tocmai aceasta complexitate, in amplificare, prelucrare si mai nou pe acelasi chip, si conversie analog-digitala, parca pierde ceva...

  Cred ca pentru un amator-pozar, ca mine, peste 10Mp, evident in sistemul Bayer, e risipa, de ce vreti voi, memorie, bani... si 14Mp, suna cam ciudat, nu e 12, nu e 16, e 14 ! <_<

14 trece de pragul psihologic comercial de 12, care e momentan varful tehnologic atat la compacte (vezi Panasonic nu-mai-stiu-cat, si inca niste modele) cat si la DSLR-urile mai mainstream (D300). Sper sa ofere si Pentax sRAW sau un echivalent. :D

#22
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.095
  • Înscris: 12.06.2004
Se zice ca senzorul ar fi produs fie de Samsung, fie de Cypress - si ca ar include o tehnologie aparte de reducere a zgomotului (cum credeti ca reuseste Canon sa obtina un zgomot asa redus?).
Dar intr-adevar, daca au urmat calea asta si-au asumat un risc serios. Nu cred c-ar fi facut-o in dauna rezultatelor, dar... pana nu vedem sample-uri n-o sa stim.

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Poate este ff....:)

#24
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.945
  • Înscris: 18.01.2005

View Postloock, on Nov 28 2007, 20:16, said:

Poate este ff....:)

clar nu e :P ar fi aparut zvonuri ...

oricum, in viitor, cred ca e mare lucru daca pentax reuseste sa scoata un 1.3x ;)

#25
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.095
  • Înscris: 12.06.2004
Fefe? Loock, iar visezi? :P
Shobi, poate mai curand decat crezi ;)

#26
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Daca este crop 1.3, cred ca asta ar fi si mai enervant....:)
Oricum ar fi cazul sa pastreze marirea de 0,95 la vizor, pt. ca altfel e chiar bataie de joc.
Eu deja nu mai astept cu nerabdare de mult timp.
Cand am timp mai fac fotografii si in rest mai adun obiective misto; practic din acest punct de vedere, chiar glumeam ca nu e cazul sa se grabeasca, sa am timp sa adun tot ce vreau :)
La ce preturi ajung insa in ultima vreme nu prea se mai intelege gluma, insa daca apare acum ff chiar ar exploda atomic ;)
Oricum cu un senzor mai mare trebuie sa scoata cel putin un kit pe masura, gen FA-D* 24-90 f 2.8..... :P

Editat de loock, 28 noiembrie 2007 - 20:49.


#27
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.048
  • Înscris: 24.07.2007

View PostKunzite, on Nov 28 2007, 20:15, said:

Se zice ca senzorul ar fi produs fie de Samsung, fie de Cypress - si ca ar include o tehnologie aparte de reducere a zgomotului (cum credeti ca reuseste Canon sa obtina un zgomot asa redus?). Dar intr-adevar, daca au urmat calea asta si-au asumat un risc serios. Nu cred c-ar fi facut-o in dauna rezultatelor, dar... pana nu vedem sample-uri n-o sa stim.

  Pai au aceeasi cale ca si Fuji, produc in house si procesorul si sensorul. La inceput, in materie de zgomot, clar CMOS-ul era superior, acum diferentierea se face mai greu intre cele doua tehnologii, cel putin pentru fotositurile de pe CCD, nu mai sunt clasicele fotodiode folosite pana acum, tehnologia a evoluat foarte mult si pe aceasta directie. Clar ca trendul este spre CMOS, randamentul de productie este mai mare, tehnologia este detinuta de mai multe firme, castigul este evident in profitul producatorilor.

  Acum, vorba ta, rezultatele vor "vorbii"... <_<

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Daca apare la Pentax crop 1.3  sau 1.33 (Kodak) ar fi bine sa stiu sigur ca sa iau mai intai un FA 77, pt. ca acum la FA 85 ma uitam :)
In rest e cam aiurea ce se intampla cu 35-ul - incadreaza ca un 45-46 pe ff - ce ziceam mai devreme ca este putin aiurea 30 pe DX...:)
30-ul devine un fel 39-39,9.....
28-29 incadreaza ca un 36-37-38...
24 ca un 31-32...
20 ca un 26....
43 ca un 55  B)
52 ca un 67-69
55 ca un 71-73
77 ca un 100
85 ca un 110
100 ca un 130-133
135 ca un 175-179
etc.......
Sa zicem ca m-as descurca, chiar daca nu-mi place ce se intampla cu 35-urile, insa numai daca se pastreaza marirea de 0,95 la vizor !
Oricum insa, nu vad ce rost are sa se complice si sa introduca inca un format.
SR-ul poate ar fi un motiv, dar nu-l vad prea serios.....

Editat de loock, 28 noiembrie 2007 - 21:58.


#29
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.095
  • Înscris: 12.06.2004
Eu zic c-o sa apara, dar n-o sa pui obiectivele alea pe el ;)

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
:lol:  de ce ? schimba montura ?  :lol:

Daca te gandesti la 645D, ala la 36X48 este crop 1,14 din 55X42 (645)

Daca nu ma vezi luand o camera care are crop din ff, atunci este posibil sa ai dreptate.... :P

Editat de loock, 28 noiembrie 2007 - 22:21.


#31
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.095
  • Înscris: 12.06.2004
Pentru alti amatori de vise umede, deocamdata Pentax ramane pe APS-C.
Singura sansa pentru un senzor mai mare e - da - 645D-ul; care pare-se ca nu-i asa mort cum s-ar crede.

Un vizor similar cu cel de pe K10D, yep - e si logic; insa nu ma astept la un vizor 100% ca stim noi ce alt brand. Cred ca si SR-ul ar face treburile cam dificile...

#32
sithmaster

sithmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 689
  • Înscris: 30.05.2007
... totusi pretul lui K10 D scade... incet dar sigur...
http://www.millenniu...c...72&l=Nextag
Asemenea lucru ar putea sugera  ca vor sa lichideze stocul inainte sa primeasca marfa noua ???
Cat despre schimbare de baioneta... ar fi un step back, dupa mine... in fine... pt incheiere... PENTAX RULEZ! :naughty:

#33
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.095
  • Înscris: 12.06.2004
Nu cred ca vor renunta imediat la K10D, desi... cine stie.
Nici vorba sa schimbe baioneta, stai linistit.

#34
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.094
  • Înscris: 17.03.2005
intrebare: DE CE sa oferi 14 mp? mie imi pare o greseala....hai sa ne uitamla canon si sa invatam...5D care are 3 ani inca scoate cea mai buna imagine sau oricum, printre profi e foarte apreciat...avansul electronicii doar se chinuie sa compenseze marimea fizica a pixelului....si abia reusesc..

o sa reuseasca astia de la Pentax, pe tehnologia lor, ce nu prea reusesc aia de la canikon???greu de crezut...

nu inteleg goana asta dupa pixeli...in cazul pentax nu stiu, ca nu ma pasioneaza, dar au scos poala aia de obiective ieftine si foarte bune de care vorbeau acum un an???

#35
Tudor_DX

Tudor_DX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.551
  • Înscris: 07.09.2005
E o moda cu pixelii. Uita-te si la 1Ds Mark III. Aceeasi dimensiune de senzor, dar cu si mai multi megapixeli. Asta e "moda". D-aia imi place D3-ul. Are full-frame si un numar mai mult decat decent de megapixeli.

#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.680
  • Înscris: 29.03.2006
Daca creste randamentul fotozitilor - suprafata care capteaza lumina fata de suprafata totala a fotozitului (nu sunt identice...:), dar si randamentul intern, materiale etc. ramane insa problema difractiei care cam limiteaza rau la 24 MP pe ff, daca pui un prime wide la f 11.....zoomurile sufera de multe ori mai putin, depinde de designul optic.
Altfel daca nu ar fi problema difractiei si a randamentului senzorilor ( ca sa evite noise-ul) rezolutia ar mai putea sa creasca mult.....peste 40 MP daca se folosesc obiective prime f. bune ( 98 - 110 pl/mm)
Pt. difractie nu prea vad o solutie, decat poate una de tip foveon X3, in asa fel incat subpixelii sa fie mai mari...:)

Editat de loock, 29 noiembrie 2007 - 10:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate