Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

PROBLEME CU DINTII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5212 replies to this topic

#3079
siiminna

siiminna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.04.2008
Salutari tuturor...
Ma numersc simona, am 27 de ani si am si eu probleme cu dintii.... Anul trecut in august mi-am facut o lucrare din portelan naturl pe metal (cei mai scumpi si cu aspectul esteic cel mai frumos, zicea medicul), putin cam in graba, in 10 zile (nu sunt in Romania) care ma costat 3000 de euro. Practic mi-a imbracat toata partea de sus inclusiv dintii si o parte jos (4 masele). Tratamentul mi-a spus ca e gratis. Problema mea e ca nu prea sunt multumita de aspect/forma (par mari), Se observa ca sunt imbracati, mai ales la gingii. La ultima masea sus, singura care e din metal am observat ceva. Nu stiu exact ce poate fi, pare ca s-a desprins ceva pe interiorspre cerul gurii, pare o sarmulitza infipta in gingie. Diseara voi merge la dentist pt o consultatie. Ce parere aveti? :confuzzled: .... Va multumesc anticipat

#3080
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postripper, on Mar 28 2008, 19:56, said:

Păi de data asta să te duci și să mergi și la doctor! :)
Uite aici radiografia poate ma poti lamuri daca e chiar asa grav! I-am aratat-o si doctorului si a zis ca e cam cu probleme si o sa trebuiasca tratati amandoi dintii, si m-a programat pentru lunea viitoare, a zis sa lasam sa treaca nebunia cu summitul NATO, mai ales ca mai aveam o zi de luat pastilele acelea.

Edited by duculeana, 02 April 2008 - 13:30.


#3081
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Dacă tu crezi că putem vedea ceva pe radiografia aia... Nu văd decât 2 dinți foarte distruși, însă apical nu se poate vedea ceva!

#3082
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postripper, on Apr 2 2008, 16:32, said:

Dacă tu crezi că putem vedea ceva pe radiografia aia... Nu văd decât 2 dinți foarte distruși, însă apical nu se poate vedea ceva!
Pai mai mult ce vrei, asta e poza, la rezolutie maxima, nu am taiat nimic din ea! Eu vad ca se vede la radacina dintilor ceva negru, banuiesc ca acolo sunt pungutele cu puroi, ca-n rest n-are unde. Sunt dintii din dreapta sus.  :P Deci, asa ca idee, ce boala poate fi, fiindca nu toti dintii cariati dezvolta acea granulatie din cate stiu eu...

#3083
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

View Postduculeana, on Apr 2 2008, 16:11, said:

Pai mai mult ce vrei, asta e poza, la rezolutie maxima, nu am taiat nimic din ea! Eu vad ca se vede la radacina dintilor ceva negru, banuiesc ca acolo sunt pungutele cu puroi, ca-n rest n-are unde. Sunt dintii din dreapta sus.  :P

Poi tu distingi ceva din radiografia care ai postat-o aici(camera pulpara, radacina)? Pe o radiografie trebe sa fie delimitata exact camera pulpara si radacina dintelui. Fotografia ta nu e clara, is doar niste pete pe ea.

View Postduculeana, on Apr 2 2008, 16:11, said:

Deci, asa ca idee, ce boala poate fi, fiindca nu toti dintii cariati dezvolta acea granulatie din cate stiu eu...
Nu, numa aia la care microbii au trecut deja de radacina si au inceput sa afecteze osul. Un dinte la care caria n-a trecut de smalt nu e acelasi lucru cu unu la care microbii au trecut deja de varful radacinii. :rolleyes:

P.S: Asta cu "ce boala poate fi" a fost tare de tot  :roflmaofast:

#3084
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Sa nu-ti pui mari sperante in dintii aia ! Trateaza-i pe cat posibil, si ... cat te-or tine ! Nu stiu daca vroiai sa faci rezectie la ei. Rezectia nu merge. Nu ramane nimic in os, dupa rezectie. Poza e neclara, dar din cate vad eu, nu rezista la rezectie.

#3085
tralala_85

tralala_85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 29.11.2007
buna,

as avea mare nevoie de cateva sfaturi si informatii... ar trebui sa-mi scot maselele de minte (cele 2 de jos) fiindca imi cresc spre exterior si fiindca am observat la una o infectie (citind pe-aici, am aflat cat poate fi de periculoasa)

voiam sa stiu, care e "algoritmul"? merg la un consult, de unde ma trimite la radiografie, sau mai intai imi fac radiografia si apoi consultul? ce ar trebui sa stiu in legatura cu operatia? sunt anumite chestii dupa care sa-mi dau seama ca doctorul o sa-mi faca mai multe probleme decat rezolva? cam cum o sa fie dupa si cat timp ia vindecarea?

si, cineva din bucuresti poate face o recomandare? parca ana_karr spunea de spitalul stomatologic (?denumire si locatie??) ca e mai ieftin dar de calitate? dar nu e posibil sa ajung pe mainile unor interni incepatori care n-au facut asta niciodata?

am mai citit pe-aici despre subiect, scuze daca cer sa va repetati, dar cum n-am mai fost la stomatolog (exceptand un pseudo-control in cabinetul liceului, acu' vreo patru ani, cand mi s-a zis ca sunt ok) si neavand probleme mari pana la maselele astea de minte...  pentru confortul meu psihic, simt nevoia sa pun si eu intrebarile mele.

multumesc!

#3086
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
duculeana,du-te si fa rezectie...daca intr-adevar nu merge,faci extractie si lucrare fixa pe 13 si 16.

siimiina:esti buna platnica,3000 euro e foarte mult,chestia cu tratamentul gratis e sa-ti ia ochii...Portiunea de metal care se observa pe partile orale ale dintilor stilpi (ai tai) este ceva normal,nu e o greseala...daca ai spatiu intre gingie si lucrare e mai grav,ai grija la TEHNICA de periaj nu la durata/intensitate.

#3087
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ducule, mai bine-i extragi și îți pui o punte așa cum a zis dan_ghetau! :)

#3088
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,277
  • Înscris: 05.06.2002
da, da. de ceramica, ca-i mai frumoasa. :)

#3089
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postripper, on Apr 2 2008, 21:24, said:

Ducule, mai bine-i extragi și îți pui o punte așa cum a zis dan_ghetau! :)
De ce sa-i extrag? E chiar asa de grav pana la urma?Adica nu se poate curata o data-de doua ori infectia si pe urma gata, sa nu mai am probleme cu ei? Acum ~3 ani cand a inceput problema cariilor, ma durea de innebuneam cand incercam sa mestec pe partea dreapta, de fiecare data cand atingea nervul, insa de 1 an jumate nu am mai avut nici un fel de durere, nu s-a umflat niciodata obrazul sau chestii de-astea. Inseamna ca e mort nervul? :mellow:
O astfel de punte pana la ce suma ar putea ajunge, informativ?

#3090
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Tu ai putea sa cureti tabla de pe casa prin horn? Tratamentul este chirurgical (rezectie sau extractie)...nerv nu mai ai,tocmai el este cauza procesului infectios de la virf.Nu te-ai umflat pentru ca nervul a avut comunicare cu exteriorul prin dinte.Si nu te mai plinge atita,du-te ca nu esti nici primul si nici ultimul...Bafta!

#3091
the_punkreas2003

the_punkreas2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 10.02.2008
mai bine ii extragi si bagi 2 implanturi. nu slefui dintii vecini daca sunt ok.

#3092
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Avind in vedere ca sint dinti sinusali (in vecinatatea sinusuluyi maxilar) cu procese periapicale cronice,poti sa pui implanturi insa ti le va respinge...daca nu te deranjeaza sa dai 1000 euro doar pe implanturi (sau cit o fi in B) nu ai decit...
Sau cel mai bine nu-i extrage deloc,poate te pricopsesti cu ceva grav...dar asta tine de cultura fiecaruia.

#3093
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Am inteles ca nevralgia de trigemeni se manifesta de la dinti . Eu de ceva timp am niste dureri de cap pe partea stanga ,iar cand mestec cateodata pe partea stanga maxilarul face un zgomot , de parca ar chifti ceva sub ureche. Mentionez xa mi-am facut si Rmn la cap si nu a iesit nimic care sa justifice durerea. P
Poate cineva sa ofere mai  multe  detalii cum se manifesta nevralgia asta si in ce consta tratamentul ?

#3094
mYgu

mYgu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 02.08.2006

View Posttralala_85, on Apr 2 2008, 17:00, said:

buna,

as avea mare nevoie de cateva sfaturi si informatii... ar trebui sa-mi scot maselele de minte (cele 2 de jos) fiindca imi cresc spre exterior si fiindca am observat la una o infectie (citind pe-aici, am aflat cat poate fi de periculoasa)

voiam sa stiu, care e "algoritmul"? merg la un consult, de unde ma trimite la radiografie, sau mai intai imi fac radiografia si apoi consultul? ce ar trebui sa stiu in legatura cu operatia? sunt anumite chestii dupa care sa-mi dau seama ca doctorul o sa-mi faca mai multe probleme decat rezolva? cam cum o sa fie dupa si cat timp ia vindecarea?

si, cineva din bucuresti poate face o recomandare? parca ana_karr spunea de spitalul stomatologic (?denumire si locatie??) ca e mai ieftin dar de calitate? dar nu e posibil sa ajung pe mainile unor interni incepatori care n-au facut asta niciodata?

am mai citit pe-aici despre subiect, scuze daca cer sa va repetati, dar cum n-am mai fost la stomatolog (exceptand un pseudo-control in cabinetul liceului, acu' vreo patru ani, cand mi s-a zis ca sunt ok) si neavand probleme mari pana la maselele astea de minte...  pentru confortul meu psihic, simt nevoia sa pun si eu intrebarile mele.

multumesc!

tocmai am venit de la cabineul stomatologic unde mi-a extras o masea de minte pe partea de jos (nu crescuse si avea radacinile strambe)

mai intai radiografie, pe urma consultatia

la mine a tinut ~1ora, au lucrat 2 persoane (sot+sotie), nu m-a durut deloc pt ca se face anestezie locala(frica a fost de nedescris)

acum mi-a pus o compresa si pana diseara nu mai am voie sa deschid gura

maine si poimaine o sa mi se umfle partea stanga unde mi-a scos maseaua si va trebui sa pun comprese si sa iau un medicament, deasemenea nu am voie cu lactate

peste 1 saptamana o sa imi scoata atele, iar peste 2 o sa se vindece complet

cabinetul este prin cartierul Berceni, langa scoala 93 (este si o gradinita pe acolo)

Edited by mYgu, 04 April 2008 - 15:30.


#3095
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007

View Postchaosss, on Apr 4 2008, 15:05, said:

Am inteles ca nevralgia de trigemeni se manifesta de la dinti

:D  Trigemenul e un nerv cu 3 ramuri:oftalmic (ochi),maxilar si mandibular.
Stimularea oricarei ramuri (curent,AC la masina,spalat pe fata cu apa rece,etc) poate determina o durere care iradiaza in teritoriul respectiv dar pe aceeasi parte a capului.Poate durea de la molarii mandibulari cu git cu tot pina la crestetul capului,timpla,ochi,orice pe partea respectiva.Trebuie identificata cauza mai intii iar tratamentul poate fi simplu prin infiltratii (daca este cazul).

Pentru mYgu:vindecarea o s-o vezi peste 2 luni cel putin...important e ca nu mai intereseaza pe nimeni protezarea lui ulterioara.

#3096
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

View Postdan_ghetau, on Apr 4 2008, 17:19, said:

:D  Trigemenul e un nerv cu 3 ramuri:oftalmic (ochi),maxilar si mandibular.
Stimularea oricarei ramuri (curent,AC la masina,spalat pe fata cu apa rece,etc) poate determina o durere care iradiaza in teritoriul respectiv dar pe aceeasi parte a capului.Poate durea de la molarii mandibulari cu git cu tot pina la crestetul capului,timpla,ochi,orice pe partea respectiva.Trebuie identificata cauza mai intii iar tratamentul poate fi simplu prin infiltratii (daca este cazul).

Pentru mYgu:vindecarea o s-o vezi peste 2 luni cel putin...important e ca nu mai intereseaza pe nimeni protezarea lui ulterioara.


Dane si la ce medic sa ma duc? maxo-facio sau neurochirurg?Exista teste ca sa se determine tipul nevralgiei ?

Edited by chaosss, 04 April 2008 - 18:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate