Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

PROBLEME CU DINTII?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5212 replies to this topic

#3115
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
Nu cunosc nici un Razvan. Sunt 2 baieti pe care nu stiu cum ii cheama . Unul inalt cu ochelari si unul micut. Daca unul dintre ei este Razvan, atunci esti pe maini bune.
Toti coordonatorii sunt super tari.
Stai linistita ca nu ti se face operatie pe creier. O sa fii bine, indiferent cine te opereaza.

#3116
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007

 aurora56, on Apr 5 2008, 10:18, said:

Mi-am pus cei dinti de portelan .Arata foarte bine si acum imi dau seama ca trebuie sa fac un detrartaj la cei de jos dar m-as duce la un alt cabinet mai ieftin pentru detrartaj .Am auzit ca detartrajul se poate face mecanic si cu ultrasunete .Care e diferenta intre ele  si de care ar trebui sa fac mai ales ca sunt dintii de jos din fata si sunt cam galbeni la radacina .Contrastul cam mare cu cei de portelan de sus desi culoarea la cei de portelan (A 3) e la fel ca dintii de jus pentru ca lateralele de sus sunt niste lucrari vechi care trebuie date jos ©.

Mesajul cam incoerent,care dinti arata foarte bine si in raport cu care?Cum arata foarte bine daca sint contraste fata de vecini si antagonisti?Unde sint dintii mai galbeni si ce inseamna de fapt cuvintul "jus"? Jos sau sus?Daca te referi la dintii pe care ai pus deja ceramica,cum e posibil sa se vada radacina???
In mod normal,la o igiena riguroasa nu are voie sa apara tartru.

#3117
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007

 dan_ghetau, on Apr 5 2008, 12:42, said:

Mesajul cam incoerent,care dinti arata foarte bine si in raport cu care?Cum arata foarte bine daca sint contraste fata de vecini si antagonisti?Unde sint dintii mai galbeni si ce inseamna de fapt cuvintul "jus"? Jos sau sus?Daca te referi la dintii pe care ai pus deja ceramica,cum e posibil sa se vada radacina???
In mod normal,la o igiena riguroasa nu are voie sa apara tartru.
scuze ,am postat mesajul si nu l-am verificat.Am mai scris cu cateva pagini in urma ca dintii pe care i-am pus sunt cei 4 de sus (nu stiu exact cum se denumesc dar unul din ei e 12 ).Cei la care doresc sa fac detrartraj sunt dintii de jos din fata si sunt mai galbeni la baza probabil din cauza tartrului .Pe dinti  ma spal de 2 ori pe zi dar nu am facut niciodata un detartraj de aceea am intrebat in ce consta acesta.

#3118
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Poti sa te speli si de 10 ori pe zi,tartrul e cel care da culoarea galbena (depozitele de pe dinti) iar in cazul consumului de cafea,cola,ceai,vin rosu si tutun se poate colora in negru.
Dupa aceea vei avea o usoara sensibilitate la rece/cald dar vei evita sau vei folosi pasta de dinti Sensodyne iar pentru igiena curenta,obligatoriu seara dupa masa recomand pasta Lacalut (periind si gingiile cu miscari de la gingie la dinte si nu invers si nici orizontal,separat pentru ambele arcade).

#3119
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005
De ce recomanzi pastele astea de dinti ? Ca asa spun unii in reclame ? Prin ce se deosebesc aceste paste de altele ? Crezi ca daca ai vreo problema cu dintii si te speli cu acele paste (si nu cu altele), scapi ? Sau crezi ca daca te speli cu acele paste, eviti problemele pe care oricum o sa le ai ?

dan_ghetau tu esti student ? Din limbajul folosit si din sfaturile pe care le dai, imi dai senzatia ca nu prea ai treaba cu practica ... M-am abtinut multe posturi. E adevarat ca fiecare are parerile lui, dar la unele faze esti pe-alaturi total.

#3120
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 aurora56, on Apr 5 2008, 21:17, said:

nu am facut niciodata un detartraj de aceea am intrebat in ce consta acesta.

Ala cu ultrasunete se face cu o chestie ce seamana cu o freza(senzatia e cam aceeasi doar ca la detartraj iese si apa din aia :P ). In mod normal(daca medicul are rabdare si atentie si daca iti pune si putin anestezic(spray,gel) pe ginngii) nu doare absolut deloc. Pe mine singura chestie care ma deranjeaza la detartraj, e ca imi vine sa inghit de la apa aia pt ca aspiratorul nu e tare eficient, sau nu-l tine bine asistenta si nu absoarbe tot. Dupa asta urmeaza un periaj profesional, care consta in perieria dintilor cu o pasta profesionala si o periuta mica, rotunda care se roteste.

Detartrajul mecanic nu stiu cum e, dar banuiesc ca se racaie dintele cu un fel de sonda.

Deci in mod normal nu trebuie sa doara pt ca se iau doar depozitele de pe dinte, nu se pileste dintele, dintele ramane intact.

#3121
Manola

Manola

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 13.01.2008

 dan_ghetau, on Apr 5 2008, 21:47, said:

Poti sa te speli si de 10 ori pe zi,tartrul e cel care da culoarea galbena (depozitele de pe dinti) iar in cazul consumului de cafea,cola,ceai,vin rosu si tutun se poate colora in negru.
Dupa aceea vei avea o usoara sensibilitate la rece/cald dar vei evita sau vei folosi pasta de dinti Sensodyne iar pentru igiena curenta,obligatoriu seara dupa masa recomand pasta Lacalut (periind si gingiile cu miscari de la gingie la dinte si nu invers si nici orizontal,separat pentru ambele arcade).

Păi Lacalut active i-a recomandat stomatoloaga și mamei mele, că are un început de paradontoză, sau cum să mă exprim...și îi și sângerează gingiile și o și dor.Cică Lacalut asta are nu știu ce în compoziție care "strânge" gingiile și atenuează mâncărimile.Și eu folosesc acum pasta asta și nu știu dacă e auto-sugestie au ba, dar mă simt mai bine, că și pe mine mă "rodeau" câteodată gingiile.
În altă ordine de idei eu am citit tot topicul cap-coadă și mi s-a părut foarte interesant și folositor...felicitări, ana_karr...
Mie urmează să mi se scoată o măsea cam peste o săptămână și deși m-a ajutat topicul, tot am emoții...Singura extracție care mi s-a mai făcut a fost a unei măsele de minte peste care tot creștea gingia și o acoperea și trebuiau mereu incizii să iasă la iveală.Până a zis stomatologul că mai bine o scoate de tot.Îmi amintesc clar, deși a fost acum vreo 4 ani, a fost oribil, mi-a smucit ăla fălcile într-o veselie.
Partea cea mai proastă e că la vreo 10 minute după ce am terminat a trecut efectul anesteziei și eram la volan, am crezut că intru pe trotuare, în stâlp,i de durere!! Partea și mai proastă e ca la radiografie așa mi-a înfipt ăla prostia aia dreptunghiulară în gură că mi-a tăiat gingia, îmi curgeau lacrimile de durere și tipul zicea să nu mă mișc că nu mai durează mult.Așa că durerea după extracție+durerea gingiei tăiate m-au ținut cu totul mai mult de o săptămână!! Și obrazul mi-a fost vânăt vreo 4 zile, parcă încasasem niște pumni.
Speeer să nu fie așa și de data asta!!!

#3122
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,215
  • Înscris: 05.06.2002

 Ivanna, on Apr 6 2008, 10:30, said:

Ala cu ultrasunete se face cu o chestie ce seamana cu o freza....   ....Pe mine singura chestie care ma deranjeaza la detartraj, e ca imi vine sa inghit de la apa aia.....
nu este freza, nu se invarte nimica e doar un varf metalic, neascutit care se plimba pe dinti. apa poti sa o bei linistita ca e apa chioara, n-are nimic in ea.

 Ivanna, on Apr 6 2008, 10:30, said:

Detartrajul mecanic nu stiu cum e, dar banuiesc ca se racaie dintele cu un fel de sonda.
nu sunt tocmai sonde, au forme un pic mai speciale pt a putea indeparta tartrul.

#3123
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Vad ca n-ai reusit sa intelegi ce am spus :mellow: . Nu-i nimic, o luam mai usor, pe rand :P

 Fane, on Apr 6 2008, 19:14, said:

nu este freza, nu se invarte nimica e doar un varf metalic, neascutit care se plimba pe dinti. apa poti sa o bei linistita ca e apa chioara, n-are nimic in ea.
1.Tocmai ca n-am zis ca e freza, am zis ca "seamana cu o freza ", adica e din zona aia unde e si "aerul" si toate furtunasele alea ; in mare, de la distanta, de pe scaunul pacientului cam asa arata cum am descris-o eu :rolleyes:
2.Periuta aia nu se roteste? mie asa mi-a lasat impresia   :rolleyes:
3. Apa normal ca n-ar nimic, problema e ca e enervanta senzatia aia ca-ti vine sa inghiti din 5 in 5 sec si nu prea poti cu gura deschisa larg

 Fane, on Apr 6 2008, 19:14, said:

nu sunt tocmai sonde, au forme un pic mai speciale pt a putea indeparta tartrul.
4. N-am zis ca sunt tocmai sonde, am spus ca sunt "un fel de sonde"

Din 1,2,3 si 4 rezulta clar ca m-ai contrazis pe degeaba, pt ca eu n-am zis nimic ferm in postul meu, totul avea caracter orientativ :rolleyes:

Multumim totusi pentru lectia despre instrumentarul stomatologic. :)
:kisstogether:

#3124
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,215
  • Înscris: 05.06.2002
dupa ce am citit 1,2,3 si 4 rezulta clar ca te ambalezi degeaba, ce am postat eu nu are caracter orientativ. :)
multumin pt informatii totusi. :)

Edited by Fane, 07 April 2008 - 09:41.


#3125
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 Fane, on Apr 6 2008, 18:14, said:

nu este freza, nu se invarte nimica e doar un varf metalic, neascutit care se plimba pe dinti. apa poti sa o bei linistita ca e apa chioara, n-are nimic in ea.

nu sunt tocmai sonde, au forme un pic mai speciale pt a putea indeparta tartrul.

Gheruțe de detartraj se numesc! :P

Chiurete pentru detartraj, chiurete Gracey ( în special în parodontologie)!  :P

#3126
med_dentis

med_dentis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2008
mi se pare cea mai proasta idee sa dai sfaturi medicale pe forum.in primul rand , din ceea ce am citit, si am reusit sa cietsc toate mesajele, de multe ori s-a intamplat ca cineva sa intrebe ceva si sa primeasca raspunsuri total eronate.exista forumuri speciale de stomatologie si medicina generala unde gasiti discutii intre medici si puteti gasi un raspuns si este mai sigur, dar cel mai bun sfat e sa va duceti la medic.iar pentru cei care au timp liber si ofera sfaturi dezinteresat, mai bine te duci si faci voluntariat intr-un cabinet decat sa pierzi timpul dand cu parerea.cand vei avea drept de libera practica sa dai sfaturi in cabinet si atat.

#3127
aurora56

aurora56

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 25.02.2007
Multumesc tuturor pentru sfaturi .Cred ca am sa aleg varianta cu utrasunete (am trecut eu si prin altele mai grele) .Am folosit si eu Lacalut dar fara efect mai ales asupra gingiilor care sunt un pic mai tumefiate .Am rezolvat si problema gingiilor tumefiate cu apa de gura ,binenteles ca o folosesc dupa ce ma spal pe dinti .Tartrul pe care il am provine dupa ce cativa ani in urma mi-am cam neglijat dantura in sensul ca nu prea ma spalam cat trebuie pe dinti.

cam ce preturi de practica pentru detartraj (pentru 9 dinti ca restul sunt lucrari).

#3128
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

 med_dentis, on Apr 7 2008, 12:05, said:

mi se pare cea mai proasta idee sa dai sfaturi medicale pe forum.in primul rand , din ceea ce am citit, si am reusit sa cietsc toate mesajele, de multe ori s-a intamplat ca cineva sa intrebe ceva si sa primeasca raspunsuri total eronate.exista forumuri speciale de stomatologie si medicina generala unde gasiti discutii intre medici si puteti gasi un raspuns si este mai sigur, dar cel mai bun sfat e sa va duceti la medic.iar pentru cei care au timp liber si ofera sfaturi dezinteresat, mai bine te duci si faci voluntariat intr-un cabinet decat sa pierzi timpul dand cu parerea.cand vei avea drept de libera practica sa dai sfaturi in cabinet si atat.

Una e să citești discuții între medici, alta e să-ți spui oful și să afli detalii despre ceva ce în altă parte nu găsești! Din câte știu nu există un alt forum atât de mare unde să se discute astfel de chestii!

Nu neg, de multe ori se vorbește aiurea, însă sunt și persoane (1-2 ce-i drept, medici) care dau sfaturi pertinente!

#3129
med_dentis

med_dentis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 07.04.2008

 ripper, on Apr 7 2008, 12:55, said:

Una e să citești discuții între medici, alta e să-ți spui oful și să afli detalii despre ceva ce în altă parte nu găsești! Din câte știu nu există un alt forum atât de mare unde să se discute astfel de chestii!

Nu neg, de multe ori se vorbește aiurea, însă sunt și persoane (1-2 ce-i drept, medici) care dau sfaturi pertinente!
nu e greu sa dai un search pe net referitor la afectiunea pe care o ai ca sa te documentezi.eu am invatat la scoala ca un diagnostic bun si un tratament eficace nu se pune pe ochi frumosi.asa ca ce faceti voi aici e apa de ploaie.

#3130
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007

 med_dentis, on Apr 7 2008, 14:17, said:

eu am invatat la scoala ca un diagnostic bun si un tratament eficace nu se pune pe ochi frumosi.asa ca ce faceti voi aici e apa de ploaie.

Bine ai invatat. Totusi, aici nu se prea pun diagnostice si nu se dau tratamente. Forumul asta e pt o a doua parere, pt o indrumare. Cei care citesc aici nu cred ca se duc apoi in pivnita sa-si scoata singuri dintii, sa-si faca rezectii, tot la medic ajung. E important pt pacient ca dupa vizita la medic sa primeasca o confirmare aici(eventual pe baza unei poze, radiografii) cum ca e cat de cat pe drumul cel bun din punct de vedere al tratamentului propus de medicul lui. Multi, cum nu merg des la stomatolog, cand ajung acolo si li se vehiculeaza diverse sume si li se spune ca au de facut 'n' lucruri pana la rezulatul final, nu le vine sa creda, isi imagineaza ca medicul ii minte si atunci au nevoie de o parere in plus. E foarte multa dezinformare in randul oamenilor de rand, aici mai afla una alta, discutiile de aici mi se par utile.

#3131
Ana_Karr

Ana_Karr

    Ana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,500
  • Înscris: 06.04.2005

 med_dentis, on Apr 7 2008, 11:05, said:

...iar pentru cei care au timp liber si ofera sfaturi dezinteresat, mai bine te duci si faci voluntariat intr-un cabinet decat sa pierzi timpul dand cu parerea.cand vei avea drept de libera practica sa dai sfaturi in cabinet si atat.
I-auzi !
De ce crezi ca eu as fi atat de proasta incat sa muncesc gratis ? Din pacate stomatologia este comerciala. Fac si acte de binefacere, dar asta dupa ce-mi scot banii din alte parti. Toate se compenseaza .
Dar este o diferenta intre a face voluntariat si a pierde 10-15 minute pe  seara, doar ca sa lamuresti un om.
Ce te face sa crezi ca esti mai desteapta decat noi ?  
Eu nu am nevoie deocamdata de forumurile de stoma, pt ca lucrez intr-un spital. Si imi este suficient cat dezbat cu colegii mei diverse probleme, ca sa nu mai am chef de alte dezbateri pe forumuri.
Daca as fi fost singura intr-un cabinet, normal ca as fi simtit nevoia sa pun intrebari pe forumuri ca sa ma luminez si eu un pic. Dar acolo am profesori si colegi bazati care sa-mi deschida ochii. Asa ca nu simt nevoia de discutat pe forumuri despre cum sa frec canalele.

 med_dentis, on Apr 7 2008, 13:17, said:

nu e greu sa dai un search pe net referitor la afectiunea pe care o ai ca sa te documentezi.eu am invatat la scoala ca un diagnostic bun si un tratament eficace nu se pune pe ochi frumosi.asa ca ce faceti voi aici e apa de ploaie.
OK ! Apreciem ca ti-ai facut user, special ca sa ne spui cat suntem de prosti ! Si astea fiind zise, speram sa nu te mai pui la mintea noastra si sa ne lasi !

Edited by Ana_Karr, 07 April 2008 - 18:59.


#3132
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
salut. Am avut niste probleme cu dintii, in sensul ca aveam o carie cam mare si imi cam mirosea gura.
Trebuia sa ma spal de o gramada de ori pe dinti si sa mamanc gume orbit ca ceilanti (desi nu imi prea plac).
Acum le-am tratat (plombat) si ce mi-o mai fi facut pe acolo :lol:
Cum pot verifica daca imi mai miroase gura? :huh:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate