Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#55
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Am facut cateva poze cu zmeura ca sa vedeti cat se dezvolta intr-un singur an.
In toamna deja va trebui s-o raresc.
Intre timp am dublat suprafata. :)

Attached Files



#56
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010
La ce distanta sunt puse? Le-ai stropit cu ceva?

Edited by ticusor, 07 May 2011 - 18:51.


#57
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
in atasament cate ceva despre zmeura...si @neuron...nu era bine sa faci pe spalieri? oricum f frumoasa zmeura,succes in continuare

Attached Files



#58
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Zmeura pusa in 2010 e pusa pe distanta destul de mica.Asta s-a intamplat din lipsa de experienta. :lol:
E pusa spalieri la ~70cm intre randuri ceea ce e prea putin.Sunt cateva randuri intre care abia mai este loc sa recoltezi civilizat.Oricum,la toamna o mai raresc.
Zmeura pusa acuma,in aprilie e pusa tot pe randuri dar la ~1m distanta.Am niste pari din plastic care inlocuiesc spalierul in primele 3-4 luni.Pana la toamna fac si spalierii cu 4 randuri de sarma ca la cea pusa in urma cu un an.  

Nu am stropit-o niciodata dar am auzit de la vecini ca exista ceva substante foarte eficiente care feresc zmeura de boli si paraziti.
Am numai cativa drajoni bolnavi.Daca se mai imbolnavesc si altii va trebui sa-i stropesc.Anu trecut a fost aceeasi situatie si nu am stropit deloc,isi revine singura daca ii dai suficienta apa.

PS:
Urmeaza sa vopsesc stalpii.Nu mai suport sa vad rugina aia. :)

#59
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
cu ce stropeste zmeura?

#60
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Pe mine m-a sfatuit cineva s-o stropesc cu Topsin si Teldor.
Unu este pentru combaterea ruginei iar celalt pentru combaterea paianjenului rosu(pe care eu inca nu l-am intalnit)
Eu cred ca pentru combaterea insectlor care ataca frunzele se poate folosi si Calypso.Daca merge la cartofi si la pomi fructiferi,trebuie sa fie bun si pentru zmeura.
O sa ma mai interesez,poate aflu ceva de substante mai bune pentru zmeura.

#61
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
ai mai gasit ceva solutii pt stropit?bordeleza,oare nu e ok?

#62
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
:confuzzled: Nu stiu.
Maine ma duc la Glissando si intreb inginerul de la magazin.Poate stie el ceva bun. :)

Edited by Neuronul_ganditor, 10 May 2011 - 23:40.


#63
romeo27

romeo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2009
ce soiuri de zmeura ai plantat ?

#64
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Nu am de unde sa stiu ce soiuri sunt.Le-am luat de la bunici,vecini,prieteni care nu stiu nici ei ce soiuri au.
Am considerat ca pentru inceput nu are rost sa ma arunc la ceva scump si pretentios,nu am vrut sa cumpar drajoni.
Din cate am observat si studiat la plante cred ca am urmatoarele soiuri:Nova,Festival,Boyne si cred ca si Haida.
Productia difera de la un rand la altul.Stiu exact de unde am fiecare soi si o sa le in multesc doar pe cele care merita.
Am zmeura care rodeste mai timpuriu,la inceputul verii(deja am zmeura mica verde).Din cate am aflat de la nenea de la care le am,ar produce o recolta si in toamna.Eu nu am avut in primul an recolta de toamna la acel soi.Sa vdem cum o fi anul acesta.
Alte soiuri au produs pana in octombrie,fructe medii-mari,dulci si lucioase.Altele produc numai pe timp de vara,pana maxim luna septembrie.Nici cresterea nu e la fel la toate.Am soiuri care se preteaza la legat pe spalieri si am care cred ca ar fi mai ok sa le replantez in stil tufa.
Pentru moment experimentez si vad cum iasa.In toamna o s-o raresc si o sa inmultesc soiurile mai productive.
Cred ca abia peste 2 ani zmeura mea va ajunge la potentialul maxim.

#65
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Am cumparat in primavara 2 afini de la magazin. Primul a murit destul de repede, cred ca nu a prins. Al doilea a mers bine pana saptamana trecuta, cand am mers la el in vizita deja se innegrisera 2 din 4 crengute, alta pare uscata.... nu stiti ce bai au, ce nu fac bine sa am si eu afine?

#66
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 19.05.2002
Apa...si rumegusul(proaspat)de brad.

#67
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Buna seara!

Am 3 afini de vreo 2-3 ani. Sunt in zona de munte. Afinilor nu prea le merge, cresc foarte greu si-s mici, flori si fructe nici pomeneala. De ce nu le prieste ? Cind urcam pe Ceahlau erau zone cu afinis la greu si acolo e mai frig si conditii mai dure ca in curtea mea. Afinii ii am din surse diferite si amintrei sucks !

#68
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 26.12.2010
nu ca ar ajuta,dar eu am vazut afine pe un camp in aer liber in zona de munte Parang pe la 2100 m.tu pe la ce inaltime si in ce zona le ai?

#69
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Mult mai jos. Pe la 1000 si ceva.

#70
catalin_2010

catalin_2010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 26.12.2010
citeste asta si zi-mi daca respecti indicatiile

http://www.afini.ro/plantare.asp

daca da,problema ar putea fi zona prea joasa a plantatiei

#71
Cyber-sapiens

Cyber-sapiens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,912
  • Înscris: 04.10.2007

 omnitera, on 22nd May 2011, 22:15, said:

Buna seara!

Am 3 afini de vreo 2-3 ani. Sunt in zona de munte. Afinilor nu prea le merge, cresc foarte greu si-s mici, flori si fructe nici pomeneala. De ce nu le prieste ? Cind urcam pe Ceahlau erau zone cu afinis la greu si acolo e mai frig si conditii mai dure ca in curtea mea. Afinii ii am din surse diferite si amintrei sucks !

Solul trebuie sa fie acid parca, de aceea la campie ori la deal afinul nu merge, vad ca nici la munte oriunde, mai bine baga zmeur, asta merge oriunde oricum. Zmeurul se taie la cca. 50 cm ca sa rodeasca bine, iar crengutele le infigi in pamant si anual iti dublezi /triplezi suprafata cultivata. Noua cultura se uda pt. ca crengutele sa formeze radacini, apoi cand iti amintesti peste vara ca sa le stimulezi, le plivesti o data si daca ai loc mai sapi printre ele zgarii pamantul, in rest poti arunca niste balegar.

Nu imi aduc aminte sa le fi stropit cu substante ..., la fel cum nici prunii bistriti nu i-am stropit decat de vreo 1-2 ori in 15 ani, doi s-au uscat, dar puiesc mult asa ca se inlocuiesc usor.

#72
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Multumesc! Citit. Nu stiu ce ph are solul. Sunt plantati intre pomi fructiferi. Ziceam in sinea mea ca de s-or prins or merge falnic si frumos la fel cu ce-am mai pus. N-am pus rumegus la plantare ci amestec de balega cu pamint. Asta acu 2-3 ani. Gindesc ca d'atunci ar fi avut timp sa-mi dezvolte sistemul radicular.

Am si 3 coacazi din soiuri diferite si alora le merge brici.

Am mai vazut si adincimea de plantare. La mine nu e cuser, e ca intr-o mica groapa si finatul creste de jur imprejur desi ii ajut luminindu-le zona.

Zmeura am destula si vineri am mai pus 3 fire dintr-un soi care da roade de 2 ori pe an. S-o prins si alea in ciuda declaratiilor proprietarului de linga gardul caruia ii luasem.

Edited by omnitera, 22 May 2011 - 21:34.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate