Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Zmeura si murele sau alte fructe de padure

* * * * * 4 votes
  • Please log in to reply
3821 replies to this topic

#37
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Despre afine nimeni, nimic ?
M-ar interesa cum sa aduc la mine in curte asa ceva, am zmeura si capsuni dar afinele sunt preferatele mele, sub toate formele; sa incerc sa aduc de la munte cateva radacini ?

#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postd-ardeleanu, on 3rd June 2010, 16:02, said:

Despre afine nimeni, nimic ?
M-ar interesa cum sa aduc la mine in curte asa ceva, am zmeura si capsuni dar afinele sunt preferatele mele, sub toate formele; sa incerc sa aduc de la munte cateva radacini ?
Iti trebuie paamant acid, cu turba la afini!

#39
ovidiu79b

ovidiu79b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 14.09.2007
www.afini.ro

#40
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
mur:

http://anknic.sunpho...a_2010/15901129

zmeura:

http://anknic.sunpho...a_2010/15901143

sunt prin vie, deci au si nu prea au umbra.

mai am agrise si coacaze-binisor ca recolta pt.primul an.

am jumulit de pe deal si fragute: mi s-au prins 3 din 4.

#41
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
sugerati-mi va rog o metoda de taiere sau aranjare a zmeurisului.
am zmeura pe o parcela de aprox. 4 x 3 m. primavara am taiat cam o treime din lungimea ramurilor. tufa de zmeura e insa foarte deasa acum si nu am nici un sistem de legare a ramurilor sau nuielelor.
recolta e destul de slaba, poate si din cauza ca tufa e deasa.
sa fac niste spaliere intre care sa leg zmeura, cu vreo 2 -3 randuri? ce distanta trebuie sa fie intre randuri? sau leg cateva nuiele in jurul unui par?
de obicei rodeste si toamna, sper sa am mai multa recolta atunci.

#42
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005
30 cm se refera la distanta dintre tulpinile zmeurei? e ok sa tai acum nuielele? sau sa incep la toamna/primavara viitoare?

#43
pupu_depadure

pupu_depadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 20.02.2007

View Postasifilip, on 24th June 2010, 10:39, said:

sugerati-mi va rog o metoda de taiere sau aranjare a zmeurisului.

eu fac asa: toamna tai de jos toate betele pe care am avut fructe (am inteles ca pe acestea nu va mai fi rod, sau va fi putin).

acolo unde s-a putut am tras sfoara legata intre stalpi de care am legat zmeura, sunt avantaje (fructifica mai bine si mai mult), dar ii trebuie si mai multa apa si ingrijire.

#44
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Noi am pus zmeura pe palieri azi-primavara. Zona e in plin soare, cel putin pana cresc pomii de langa ea.
Zilele trecute am nimerit intamplator peste oferta SCDP Cluj de muri si alte bunataturi.
Din pacate, la ora 3 cand am ajuns pe la Statia de Cercetare, angajatii sparsesera deja usa si n-am mai putut sa cumpar mur fara spini (orarul e L-V 7-15). N-am gasit multe informatii despre ei pe net (una mai detaliata am gasit aici) dar am sa intreb maine cand ma duc din nou.

Edited by shiva, 09 September 2010 - 14:46.


#45
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Dupa cum am mai spus,in primavara anului curent mi-am infintat o plantatie de zmeura de ~100mp.
Am pus zilele trecute inca vreo 10mp si as dori sa ma mai extind..dar am o mica problema.Langa zmeura am un nuc.Ultimul rand de zmeura de langa nuc nu s-a dezvoltat asa ca restul.Stiu ca sub nuc nu creste nimic asa ca am hotarat sa-l tai.Problema e alta ->solul.Stiu ca frunzele de nuc dauneaza solului.O sa le adun si o sa le dau foc.Intrebarea mea este urmatoarea->Cat de grav 'otravit' e solul de la frunzele de nuc?(nucul are max. 5-6 ani,nu e mare)Oare ajunge sa ar terenul?Ar trebui sa-l 'dezinfectez' cu ceva?Ar trebui sa-l 'ingras' cu ceva?...sau ajunge sa tai nucul,sa curat terenul si sa-l ar. :confuzzled:
Nu am chef sa muncesc degeaba si mai am si alt teren liber pe care pot sa plantez zmeura daca credeti ca e mai indicat sa curat terenul si sa-l las gol pana in primavara.
Astept pareri. :)

#46
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View PostNeuronul_ganditor, on 10th November 2010, 20:18, said:

Dupa cum am mai spus,in primavara anului curent mi-am infintat o plantatie de zmeura de ~100mp.
Am pus zilele trecute inca vreo 10mp si as dori sa ma mai extind..dar am o mica problema.Langa zmeura am un nuc.Ultimul rand de zmeura de langa nuc nu s-a dezvoltat asa ca restul.Stiu ca sub nuc nu creste nimic asa ca am hotarat sa-l tai.Problema e alta ->solul.Stiu ca frunzele de nuc dauneaza solului.O sa le adun si o sa le dau foc.Intrebarea mea este urmatoarea->Cat de grav 'otravit' e solul de la frunzele de nuc?(nucul are max. 5-6 ani,nu e mare)Oare ajunge sa ar terenul?Ar trebui sa-l 'dezinfectez' cu ceva?Ar trebui sa-l 'ingras' cu ceva?...sau ajunge sa tai nucul,sa curat terenul si sa-l ar. :confuzzled:
Nu am chef sa muncesc degeaba si mai am si alt teren liber pe care pot sa plantez zmeura daca credeti ca e mai indicat sa curat terenul si sa-l las gol pana in primavara.
Astept pareri. :)


Si eu am zmeura pe o bucata din gradina. Dar nu as sacrifica un nuc pt a face loc zmeurei. Ca am taiat juma de nuc a fost de-am plantata altul in zona luminata. Ca si valoare, nuca  cred ca bate zmeura.

#47
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009

View PostNeuronul_ganditor, on 10th November 2010, 21:18, said:

Stiu ca sub nuc nu creste nimic asa ca am hotarat sa-l tai.
Stii ? De unde? Ai citit undeva sau ai auzit doar "povesti" ?
Regula de baza este ca o cultura sa nu o concureze pe alta.Deci poti pune alte culturi la care nevoile(lumina,hrana,apa) sunt diferite ca perioada.Am plantat sub nuc cateva sute de ghiocei,zambile,narcise,lacramioare.De cam 10 ani imi incanta ochii si narile primavara.

#48
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Nucul acela e prea mic si are o recolta nesemnificativa,nu are nici un rost sa-l tin.Nucile sunt mici si peste 50% sunt stricate.Acel nuc cred ca nici in 10 ani nu ar putea sa concureze ca si profit cu zmeura care produce din primul an...si nu e ieftina deloc.

Cum de unde stiu ca sub nuc nu creste nimic?Poi stau la sat,am curte,gradina,vad ce se intampla.Nici macar buruiana nu creste sub nuc asa cum creste in alte zone.Nu sunt interesat de zambile si ghiocei.Eu vreau sa cultiv zmeura,nu sa-mi umplu gradina cu flori.

Edited by Neuronul_ganditor, 22 November 2010 - 00:54.


#49
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Afara incepe sa se incalzeasca,ultima zapada se topeste si deja am inceput sa curat terenul pentru a planta inca 100mp de zmeura. :)
Va tin la curent.

#50
Neuronul_ganditor

Neuronul_ganditor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 648
  • Înscris: 23.12.2009
Am ajuns la 200mp de zmeura si mai urmeaza o portiune mica de vreo 30mp dintr-un soi timpuriu care inca nu e prea inverzit pentru plantare.Sper sa termin pana marti.
Dupa ce inverzeste gradina frumos o sa bag cateva poze sa ma mandresc cu munca mea. :D


Pana fac poze de anul acesta,va arat cum arata gradina anu trecut de 1 aprilie.De atunci s-a schimbat mult. :)

Attached Files

  • Attached File  027.JPG   113.69K   672 downloads
  • Attached File  033.JPG   113.08K   618 downloads

Edited by Neuronul_ganditor, 03 April 2011 - 21:42.


#51
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011
in aceasta toamna intentionez sa fac o plantatie de zmeur pe o suprafata de 1,5 ha...pomicultura pe alte 1,5 ha....cine ma poate ajuta cu sfaturi le accept cu placere

#52
claudia7

claudia7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.05.2010

View Postdydan, on 21st April 2011, 23:39, said:

in aceasta toamna intentionez sa fac o plantatie de zmeur pe o suprafata de 1,5 ha...pomicultura pe alte 1,5 ha....cine ma poate ajuta cu sfaturi le accept cu placere
la asta ma gandesc si eu,dar cum se pot valorifica,este piata de desfacere la noi in tara? :confuzzled:

#53
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
ma poate lamuri si pe mine cineva cu o dilema? cum vine plantata  zmeura in evantai?

#54
dydan

dydan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.04.2011

View Postclaudia7, on 6th May 2011, 16:25, said:

la asta ma gandesc si eu,dar cum se pot valorifica,este piata de desfacere la noi in tara? :confuzzled:

fabrica de suc,fabrica de dulceata,piata...export....

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate