Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7761 replies to this topic

#1153
Vanellou

Vanellou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 73
  • Înscris: 09.02.2011

View Postsirpet2001, on 6th April 2011, 00:11, said:

Vanellou, sper ca nu te-ai inscris pe softpedia ca sa raspunzi la ultima mea postare ... In rest esti foarte simpatic, daca te pot ajuta cu ceva informatii pe intelesul tau (nu-ti fa griji, mi s-a mai reprosat ca uneori sunt prea subtil) iti stau la dispozitie pe e-mail. Informatiile de interes general le voi posta insa aici pentru toti cei care ar putea avea nevoie de ele.
Ai dreptate, am incheiat aici acest subiect (desi recunosc ca n-am habar de ce l-ai deschis!).

Cu privire la Vario, nu pot decat sa-i multumesc lui Liviu pentru incurajarea data in privinta achizitionarii. E o rasnita de dimensiuni mici, silentioasa, se potriveste perfect in bucataria mea, etc. Dar cel mai important lucru este faptul ca imi permite sa scot niste shot-uri extraordinare chiar cu amaratul meu de DeLonghi. Cand imi va sosi aparatul Brewtus va voi putea da mai multe detalii despre performantele "sincrone".

Stiu ca am mai pomenit despre lucrurile astea dar incerc sa fiu mai clar in ceea ce priveste pozitia mea fata de Vario - o iubesc de-a dreptul!

Cu privire la discutia stepped si stepless, punand cap la cap informatiile privind calibrarea (punctul zero de care vorbea Daniel) si cele 230 de setari ale rasnitei, ma gandesc ca, teoretic cel putin, prin fiecare recalibrare cu un micron sau un milimetru (whatever!) se obtin de fiecare data 230 de setari noi, ceea ce da o arie mult mai mare de setari pentru esspreso. Desigur ca asta e o treaba pentru un barista profesionist (la fel ca si cu shot-urile extrase la 92, 93,..., de grade), dar ce parere aveti despre acest lucru voi, cei mai experimentati?

:-)

#1154
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Legat de sitele nepresurizate - eu le-am comandat pe ale mele de la fortexcom (cele de 58 mm) si se potrivesc la gaggia classic, deci le poti lua cu incredere. Una din ele totusi, cea mica are un fel de joc (nu intra perfect, mai raman cativa mm) dar cand montez portafiltrul se apropie, deci nu cred ca fie vreo problema pe termen lung.

Legat de intretinere la gaggia classic, am citit cateva chestii aici: http://www.wholelatt...;tcid=3#tiplist ; produse de decalcifiere cred ca gasesc si pe la metro; dar vad ca relativ la backflush pe acest site spune ca nu ar fi recomandat de producator. Pana la urma care e adevarul?

#1155
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@ blonduzzik - backflush-ul e chiar obligatoriu la espressoarele cu electrovalva (3way valve). WLL nu e un site pe care trebuie sa-l crezi 100%, pentru ca in primul rand vinde ceva, deci va avea interesul sa nu-ti recomande lucruri complicate ca sa nu-i bati la cap cu garantia. Evident ca un backflush prelungit peste masura poate fi un factor de risc. La fel si o decalcifiere eronata! Posesorilor de Gaggia va recomand sa va inscrieti pe grupul Yahoo Gaggia (nu are legatura cu producatorul) pentru ca veti gasi absolut toate sfaturile necesare intretinerii masinariilor Gaggia (si nu numai) + scheme detaliate de tuning, in caz ca va pasioneaza.  In meniul Applications exista o sectiune de "How to" plina de sfaturi utile.
Sa ne anunti (pe topicul celalalt) de rezultatele obtinute dupa sosirea rasnitei! Cred ca vei ramane masca :)

@  mihaimihai - Vroiam sa te felicit pentru decizia luata! Am vazut pe grupul Gaggia :) E cea mai inteleapta decizie, sa ai rabdare (chiar si mai multe luni) pana bugetul va suporta o crestere. Nu e nevoie sa comanzi de la americani. In caz ca piata din Romania te nemultumeste, ai alternative in Italia si Germania. Bani sa fie :) Cea mai ieftina varianta buna este un Classic+Ascaso I-mini sau Classic+MDF, combinatie care te duce undeva pe la 1800 de lei. Cunill Tranquilo nu ai sa gasesti in Ro si nici europenii nu prea se omoara sa-l aduca. Eu mi l-am luat dintr-un noroc...  Oricum, chiar si ce obtii cu o astfel de rasnita si un Pure/Evo tot nu se compara cu ciorba cafenelelor!

#1156
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Multumesc pentru feedback, am intrat deja pe grupul gaggia ieri, dar fiind la lucru nu am mai stat sa imi fac cont. Legat de decalcifiere, ce produse folositi, voi, cei de pe meleagurile patriei (adica ma intereseaza un produs ce se gaseste si in romanica). Ieri am vazut la metro in sectiunea horeca un decalcifiant gaggia, in jur de 30 de lei pentru o singura  operatiune, mai exista si altceva? (in afara de sarea de lamaie) Intr-unele din filmulete am vazut ca lumea folosea o pulberem se gaseste si la noi?

Ieri am testat si functia de "aburire", l-am lasat sa se incalzeasca, am dat drumul putin la abur sa iasa apa, apoi i-am mai dat drumul dar tot ieseau stropi pe langa aburi. Am pus cam o canita intr-un ibric mai mic (fiindca nu am milk pitcher deocamdata), rece de la frigider. Nu stiu daca e normal sa iasa si stropi de apa, pe langa acel abur, dar am incercat oricum; am incercat sa fac acel vartej dar (probabil) datorita diametrului relativ mare al ibricului nu am reusit, s-a format ceva spuma cu mici bule deasupra. Fiindca era prea tarziu pentru a mai bea cafea am pus putina cacao in el si l-am baut asa. A fost destul de bun, dar oricum nu stiam cum trebuie sa iasa :D.

De fapt ce se intampla prin aceasta operatiune cu laptele? De ce isi mareste volumul? E normal ca dupa cateva minute sa isi micosereze volumul (pe masura ce se raceste)?

#1157
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View PostLyvyoo, on 8th April 2011, 22:30, said:

@  mihaimihai - Vroiam sa te felicit pentru decizia luata! Am vazut pe grupul Gaggia :) E cea mai inteleapta decizie, sa ai rabdare (chiar si mai multe luni) pana bugetul va suporta o crestere. Nu e nevoie sa comanzi de la americani. In caz ca piata din Romania te nemultumeste, ai alternative in Italia si Germania. Bani sa fie :) Cea mai ieftina varianta buna este un Classic+Ascaso I-mini sau Classic+MDF, combinatie care te duce undeva pe la 1800 de lei. Cunill Tranquilo nu ai sa gasesti in Ro si nici europenii nu prea se omoara sa-l aduca. Eu mi l-am luat dintr-un noroc...  Oricum, chiar si ce obtii cu o astfel de rasnita si un Pure/Evo tot nu se compara cu ciorba cafenelelor!
Asa e, m-am potolit pentru moment, mi-a trecut prin cap chiar sa iau de pe emag pe fratele geaman al lui Ufesa 7141 "produs" de renumita firma de masini de cusut Singer :), modelul ES-150 sa ma joc un pic cu el si apoi sa-l returnez in cele 30 de zile in care am dreptul sa renunt. Ar fi fost bine sa am pe cineva pe aproape cu o rasnita buna ca sa am cafeaua rasnita ca la carte...In vara o sa ajung in US si poate iau de acolo ceva bun si ieftin.

#1158
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
@ blonduzzik - Despre lapte si aburi e mai mult de povestit... Cel mai bine cauta in sectiunea "How To's"  de pe home-barista unde ai raspunsuri teoretice si practice la tot ce tine de spumarea laptelui. E un ghid complet care odata parcurs, l-ai si invatat!
Legat de decalcifiere sarea de lamaie ramane de baza. Incearca sa sari peste considerentele de marketing. Majoritatea produselor (praf sau lichide) au la baza acidul citric. Asa ca dai banii pe o sare de lamaie ambalata mai frumos. Atentie insa la concentratii! Eu am punctat recent aici, pasii decalcifierii corecte.
Daca ai mai vazut si alte prafuri e posibil sa fie detergentul de backflush (curatare interioara + curatarea electrovalvei), gen Urnex Cafiza
Si vezi ca trecerea de la espresso la aburi inseamna cam 3...5minute. Uita-te pe ceas si gaseste timpul de infierbantare al masinariei. Led-urile nu sunt relevante.

@Mihai - sa verifici preturile dinainte caci aparatele Gaggia de exemplu sunt mai scumpe in USA, la fel si alte marci produse in Europa. POate doar Cunill sa fie mai accesibil acolo, desi sunt spanioli. Dar diferente semnificative de pret (in minus), la marcile de renume, nu vei gasi + ca ei merg pe 110V si te mai "chinui" si cu adaptoare.

Edited by Lyvyoo, 09 April 2011 - 15:17.


#1159
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,281
  • Înscris: 05.06.2002

View PostLyvyoo, on 9th April 2011, 16:03, said:

... + ca ei merg pe 110V si te mai "chinui" si cu adaptoare.
adaptoarele in cazul asta sunt de fapt transformatoare. iar cu cat consumul aparatului si transformatorul trebuie sa fie mai mare si scump. la un aparat care consuma in jur de 1KW cum e un espressor ai sa cheltui mai mult pe transformator decat economia facuta.

Edited by Fane, 09 April 2011 - 15:25.


#1160
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View PostLyvyoo, on 9th April 2011, 16:03, said:

@Mihai - sa verifici preturile dinainte caci aparatele Gaggia de exemplu sunt mai scumpe in USA, la fel si alte marci produse in Europa. POate doar Cunill sa fie mai accesibil acolo, desi sunt spanioli. Dar diferente semnificative de pret (in minus), la marcile de renume, nu vei gasi + ca ei merg pe 110V si te mai "chinui" si cu adaptoare.
Eu ma gandeam la o rasnita mica si buna care sa nu atarne prea greu doar vin cu avionul. Cu tensiunea nu e o problema, oricum am un traf coborator la 110V ca am mai adus aparate de acolo, in ultimul timp am vazut ca mai toti producatorii au trecut pe surse universale care fac autoswitch.
@Lyvyoo cind am inceput discutia despre produsele Gaggia ai zis ca modelul Viva nu merita atentie, de ce spuneai asta? Doar pentru ca este cel mai mic, cu doar 700W putere? Ai avut ceva experiente nefericite cu unul? Lumea l-a apreciat, ce-i drept userii nu erau de pe Barista, Coffeegeek sau Gaggia Yahoo-group :)

#1161
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postmihaimihai, on 9th April 2011, 23:47, said:

@Lyvyoo cind am inceput discutia despre produsele Gaggia ai zis ca modelul Viva nu merita atentie, de ce spuneai asta? Doar pentru ca este cel mai mic, cu doar 700W putere? Ai avut ceva experiente nefericite cu unul? Lumea l-a apreciat, ce-i drept userii nu erau de pe Barista, Coffeegeek sau Gaggia Yahoo-group :)
De obicei cel mai ieftin produs din gama e de evitat, cam la orice marca. Cei 700W sunt foarte putini pentru espresso, chiar daca boilerul e mic. Astepti si mai mult pentru aburi care vor veni in "cantitate" mai mica si cu mai multe picaturi de apa printre, apoi in timpul shot-ului elementul de incalzire va trebui sa duca rapid apa nou intrata din rezervor la temperatura optima dar cei 700 de W sigur nu vor face fata.

Per total nu se merita sa-ti iei scule de espresso din USA, avand in vedere ca producatorii principali sunt din Italia si Spania, adica "la doi pasi" de tine. Trecerea peste ocean a produselor nu inseamna ieftiniri ci scumpiri. Americanii nu folosesc marci proprii in espresso ci tot scule europene. Fa o comparatie intre un magazin american dedicat espresso (1stline) si altul italian (espressocoffeeshop) si eventual si cu preturile din Romania. Nu vad cum ai iesi mai castigat cumparand din state...  Este efect placebo pur :) Ei sunt mult mai ieftini ca Europa la multe lucruri, insa nu si la espresso.

Daca vrei, rosteste un buget maxim spre care tintesti in timp si iti mai putem da cateva sugestii din Romania sau din Europa.

Edited by Lyvyoo, 10 April 2011 - 03:35.


#1162
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View PostLyvyoo, on 2nd April 2011, 20:36, said:

E testul de baza pentru o rasnita slaba. Chiar daca nu par, rasnitele au destul de multe criterii de "jurizare", care la nivelul asta de 2..300 lei se reduc la unul singur - capacitatea de a infunda un espressor, din cauza finetii.
Atat timp cat nu am incercat niciodata DeLonghi nu pot spune nimic, dat sunt sigur ca nu macina pentru espresso decat modificata (probabil). Ori sfaturi de modificarea acestei chinezarii nu stiu unde vei gasi... Chiar nu are rost sa o iei! Daca era acel Electrolux pe stoc, merita incercarea.

Am gasit si cum se face reglajul la KG79 (seamana cu ce trebuie facut la MM Steel) la un review pe Amazon:
"Remove the top burr as for cleaning.
Unscrew the three little star headed screws that hold the burr to the plastic holder.
From thin plastic (I used the side of a milk carton) make a washer to fit between the plastic holder and the top burr, easily done with nail scissors or craft knife.
Now re-fit the top burr.
Set the machine to "Coarse" and switch on, without coffee.
Slowly turn the grade control towards "Fine" and when you hear metal on metal (burr on burr), back off a millimetre or two.
Mark this position; it is your "Fine" setting now and will produce an excellent espresso.

Modelul asta la Domo este 197 lei si sunt 90% sanse sa o iau, sa-i fac reglajele respective si sa vedem daca e asa cum zice omul asta. Daca nu e o returnez si o taiem de pe lista cu rasnitele ieftine bune pentru espresso (teoretic cel putin :) !). Tot la Domo am gasit aseara Pure la 698 care cred ca e cel mai bun pret de pe piata (chiar mai ieftin decit pe site-ul DOmo! ).

#1163
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postmihaimihai, on 10th April 2011, 12:36, said:

Modelul asta la Domo este 197 lei si sunt 90% sanse sa o iau, sa-i fac reglajele respective si sa vedem daca e asa cum zice omul asta. Daca nu e o returnez si o taiem de pe lista cu rasnitele ieftine bune pentru espresso (teoretic cel putin :) !). Tot la Domo am gasit aseara Pure la 698 care cred ca e cel mai bun pret de pe piata (chiar mai ieftin decit pe site-ul DOmo! ).

Pret bun! Sa te informezi doar sa nu fie singurul produs si sa aiba altul sigilat caci risti sa cumperi un aparat care a stat expus in raft, poate bruscat, zgariat etc.

Dar daca tot te-ai razgandit de atatea ori ai putea sa te mai razgandesti odata. Spun asta pentru ca niciodata o "pseudorasnita" gen MM Steel sau KG79 nu se va putea compara cu un Ascaso I-mini sau cu un MDF (ca si variante de buget redus)! E vorba de viteza de rotatie (vitala pentru arome), numarul imens de setari(la stepless), calitatea si uniformitatea macinaturii, usurinta in utilizare, fiabilitatea, marimea si calitatea cutitelor.
Chiar daca acum iesi mai ieftin, pe viitor vei plati mai scump pentru ca pseudorasnita o vei arunca in debara sau la gunoi si vei face un upgrade. Cel mai ieftin I-mini e in jur de 600 de lei. Chiar si o luna/doua de asteptare merita cu varf si indesat! MDF-ul e si el 650 (mai ieftin iesi doar la pachete) dar daca dozatorul nu te incomodeaza, poate fi o varianta!

#1164
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View PostLyvyoo, on 10th April 2011, 15:53, said:

Pret bun! Sa te informezi doar sa nu fie singurul produs si sa aiba altul sigilat caci risti sa cumperi un aparat care a stat expus in raft, poate bruscat, zgariat etc.

Dar daca tot te-ai razgandit de atatea ori ai putea sa te mai razgandesti odata. Spun asta pentru ca niciodata o "pseudorasnita" gen MM Steel sau KG79 nu se va putea compara cu un Ascaso I-mini sau cu un MDF (ca si variante de buget redus)! E vorba de viteza de rotatie (vitala pentru arome), numarul imens de setari(la stepless), calitatea si uniformitatea macinaturii, usurinta in utilizare, fiabilitatea, marimea si calitatea cutitelor.
Chiar daca acum iesi mai ieftin, pe viitor vei plati mai scump pentru ca pseudorasnita o vei arunca in debara sau la gunoi si vei face un upgrade. Cel mai ieftin I-mini e in jur de 600 de lei. Chiar si o luna/doua de asteptare merita cu varf si indesat! MDF-ul e si el 650 (mai ieftin iesi doar la pachete) dar daca dozatorul nu te incomodeaza, poate fi o varianta!
N-am fost atent la Pure-ul ala de pe raft deoarece eu sunt focusat pe Evolution :), doar mi-a sarit in ochi ca acum stiu preturile la Gaggia mai ceva ca Goagal :). Din cite tin eu minte recomandarea era clar in favoarea lui Evolution in fata unui Pure, nu? Intrebarea este ce fac pina gasesc buget de rasnita daca voi descurajati lumea sa nu dea banii pe prostii gen KG79 sau MM Steel? :) Ce se poate folosi ca sursa de espresso cu rezultate rezonabile: POD-urile sau cafeaua gata rasnita din pungile cu eticheta espresso? Ar fi fost tare bine sa am vreun vecin cu o rasnita buna dar nu cred ca sta careva prin Militari sa-i fac vizite cu punga de cafea boabe vineri seara sa am materie prima pentru weekend :) !

PS Unde ai gasit tu Ascaso I-mini cu 600 de lei ca eu nu am reusit sa gasesc de vinzare in Ro indiferent de pret? Afara in UK sunt pe la 180 lire cu transport in Ro ceea ce inseamna peste 800 de ron. Pe site-ul din Italia recomandat de tine un Evo+I-mini cu tot cu transport ma duce la aproape aceiasi suma ca un Evo+MDF aici in Ro la distribuitorul oficial.

#1165
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Primele doua intrebari sunt retorice...

Unele cialde pot fi ok (de exemplu cele de la userul Salariano de aici de pe forum). Fata de cafeaua deja macinata am mari retineri dar cu sita presurizata mai iese ceva cat de cat, asa de amagire... Nu le poti pune la un loc toate pentru ca sunt grade diferite de macinare. Desi e un sacrilegiu, in caz extrem te duci la o prajitorie si ii spui sa iti macine foarte foarte fin cafeaua proaspat prajita!

Ascaso am gasit pe tabloul nostru de reduceri :) pe care il voi updata curand si cu alte discounturi! Asta a fost scopul meu - daca tot suntem singura comunitate de espresso din Romania, atunci de ce sa nu caut marci si modele interesante pentru noi si sa le cerem importatorilor sa ne vanda la un pret sub piata, practic ocolind adaosul comercial al unui magazin online. De aceea nicaieri nu se poate cumpara Classic cu 10% reducere, sau pachetul cu rasnita cu aceeasi reducere, sau Ascaso/Vario la preturile astea apropiate de cele de import. Noi pe forum nu avem cheltuieli/angajati/profit si cautam scule de calitate! Deci daca ne aude Rancilio, Isomac, Izzo, Macap, Cunill, Bezzera, aici suntem!!! :) Ca o informatie suplimentara, ar fi venit si Lelit Italia, singurul impediment major fiind garantia (nu vor sa vanda direct intr-o tara fara ca acei clienti sa beneficieze de garantie).

Edited by Lyvyoo, 10 April 2011 - 18:56.


#1166
prvtryan2007

prvtryan2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2008
Tocmai am avut o experienta urata cu un singer es150 (seamana mult cu ufesa 7141) care dupa 1 saptamana s-a stricat duza de abur si bineinteles ca nu au reparat-o dupa 1 luna. Maine primesc "negatia" de la service si vreau alt model, de data asta bugetul urcand la 600 lei (intins la maxim).
La banii astia din cate am cautat am de ales intre Gaggia Viva, Krups, DeLonghi si Philips- Saeco , Electrolux?
Sa le iau pe rand: Gaggia Viva are cam putini Wati, nu l-am vazut pe viu in niciun magazin si nu am gasit nici review-uri  (chiar nu are nimeni?)
Modelele Krups au portfiltrul foarte complicat si pare putin rezistent.
DeLonghi si Philips au niste garnituri de plastic pe metalul aparatului unde se introduce portfiltrul (am avut anterior un expresor Solac similar si au cedat primele - apoi s-a dus si pompa :(
Ceva recomandari?

#1167
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Efectiv nu ai ce alege in afara de Gaggia Pure sau Evolution! Deci baga mana in sac mai mult :) Discutii despre ele gasesti mai in spate. Daca inca nu ai bugetul potrivit, atunci nu te grabi. Nu are rost!
Sincer, la buget mic prefer sa am o rasnita buna si un Ufesa pe care sa-l alerg non stop prin service-uri, decat un espressor de calitate in care sa bag cafea gata macinata. Sper ca stii ca nu ai cum sa obtii espresso fara rasnita!

#1168
prvtryan2007

prvtryan2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2008
Mersi pentru raspuns, ma gandeam ca asa va suna :)
Am citit toate paginile anterioare, dar tot nu m-am lamurit despre modelele mai ieftine (doar ca nu merita :)
Speram ca ma pot lamuri cu Gaggia Viva care s-ar incadra in buget (~570ron).
Ce pot sa spun, ca experiente anterioare am fost foarte multumit de Solac In&Out, construit frumos, cu portfiltru de diametru mare, metalic si foarte solid.  Probleme:  garniturile de plastic s-au rupt, apoi la 6 luni a cedat si pompa. (m-a tinut 3 ani si jumatate, dar folosit de 4-5 ori/zi). Si a fost cam zgomotos.
Am mai vazut la un prieten un singer es100, e mai silentios, nu are garnituri de plastic (contact metal pe metal) in schimb nu prea stiu cat e de fiabil, la 1 cafea/zi .. :)
Revin cu alegerea

#1169
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Ia o rasnita de calitate (Ascaso I-mini sau Gaggia MDF) si un espressor chinezesc cu portafiltru metalic. O sa ma pomenesti! Un an/doi, pana expira garantia chinezariei, ai timp sa exersezi si sa bei cafele foarte bune (peste cineva care foloseste espressor profesional si cafea gata macinata din comert), apoi, cand o sa aiba balta peste, iti cumperi si tu un Classic sau un espressor cu PID. Rasnita te va tine o viata oricum.

#1170
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View PostLyvyoo, on 10th April 2011, 19:55, said:

Unele cialde pot fi ok (de exemplu cele de la userul Salariano de aici de pe forum). Fata de cafeaua deja macinata am mari retineri dar cu sita presurizata mai iese ceva cat de cat, asa de amagire... Nu le poti pune la un loc toate pentru ca sunt grade diferite de macinare. Desi e un sacrilegiu, in caz extrem te duci la o prajitorie si ii spui sa iti macine foarte foarte fin cafeaua proaspat prajita!

Ascaso am gasit pe tabloul nostru de reduceri :) pe care il voi updata curand si cu alte discounturi! Asta a fost scopul meu - daca tot suntem singura comunitate de espresso din Romania, atunci de ce sa nu caut marci si modele interesante pentru noi si sa le cerem importatorilor sa ne vanda la un pret sub piata, practic ocolind adaosul comercial al unui magazin online. De aceea nicaieri nu se poate cumpara Classic cu 10% reducere, sau pachetul cu rasnita cu aceeasi reducere, sau Ascaso/Vario la preturile astea apropiate de cele de import. Noi pe forum nu avem cheltuieli/angajati/profit si cautam scule de calitate! Deci daca ne aude Rancilio, Isomac, Izzo, Macap, Cunill, Bezzera, aici suntem!!! :) Ca o informatie suplimentara, ar fi venit si Lelit Italia, singurul impediment major fiind garantia (nu vor sa vanda direct intr-o tara fara ca acei clienti sa beneficieze de garantie).
Deci intre MDF si Ascaso tu recomanzi Ascaso (avind preturi relativ egale)? In ceea ce priveste reducerile la Gaggia poate ii convingi sa dea mai mult deoarece (no offense) reducerile de care vorbesti le-am primit scriind direct la importator (fara sa mentionez forumul nostru) dar am folosit adresa de email de la servici care se pare ca ajuta uneori :)! Mi s-a oferit 5% la orice espressor (10% pentru Classic) si 5% la orice rasnita, iar daca le iau pachet pe amindoua am discount 10%. La Ascaso jos palaria, este sub orice pret gasit pe net deoarece acolo se adauga transportul (adica am gasit-o la 149 euro fara transport). TOate reducerile se acorda daca exista volum de vanzari si probabil ca d-aia nu se inghesuie ei in Romania unde ibric-ul este rege la utilizatorii casnici :( !
In concluzie am decis sa incep cu Evolution si cialde si sa mai astept pina strang bani de un Ascaso (desi asa o sa pierd ceva reduceri :( ). Am zis! :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate