Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7656 replies to this topic

#1189
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postdanrogo2001, on 22nd April 2011, 09:45, said:

Sa-l stapinesti sanatos.
Daca ai posibilitatea vrem sa vedem o foto/video a unui shot cu sitele presurizate. Si eu ma orientez incet incet catre un Evolution.
Pai acum folosesc doar cialde (ca bani de rasnita nu mai am :( ) dar cum o iau si invat cit de cit o sa fac si un video. Deocamdata nu sunt sigur ca fac ce trebuie deoarece espresso-urile facute pina acum (vreo 3-4) nu au mai deloc crema (gustul cafelei e bun, e tare, respect cele 25s timpul de curgere). Probabil ca ceva gresesc deoarece nu am gasit pe nicaieri instructiuni de folosire a cialde-lor cu exceptia desenului (din foaia separata din cutie care anunta schimbarea filtrelor, vezi Doamne o decizie foarte buna zic ei!) care zice sa schimb sita daca vreau cialde.

#1190
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Aveti idee cum se cheama scula cu care se decoreaza cappucino? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZDZs__m5iAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1191
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Surubelnita ascutita, dezinfectata in prealabil  :)

#1192
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
si crema, este un toping sau altceva?

#1193
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Probabil ca e topping.
Firmele din HoReCa au o multime de trucuri de oferit pentru a lua fata clientului intr-o cafenea sau pentru a pune imaginatia unui Barista in valoare.
Si Marian Alexe (Partener Coffee Services) avea o trusa de Barista de la Ascaso cu o multime de instrumente de gen...

#1194
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Buna ziua.  Imi puteti spune cum vi se pare modelul Philips saeco 8325.  Ieri l-am cumparat si am observat urmatoarele: filtrele sunt din cele nepresurizate,  dar portafiltrul este tip presurizat.  in cazul acesta mai are rost sa iau si rasnita de cafea? Va multumesc anticipat  pentru raspuns.

#1195
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Ca si o a doua observatie am cronometrat ce cantitate scoate in 25 secunde si anume aproximativ 100 ml, de asemenea cred ca folosesc o cafea prea fina deoarece am observat ca ramane apa in filtru (zatul este moale),  sau poate ca nu presez cafeaua suficient de tare. In rest mi se pare gustoasa cafeaua,  desi mie imi place sa beau mai mult capuccino sau latte machiato.

#1196
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Foarte scump pt ce ofera.
Portafiltrul inseamna enorm si el. La modelul asta vad ca are si plastic prin el, plus ca e presurzat... Chiar nu isi merita banii! O rasnita intotdeauna e binevenita si va schimba espresso-ul, dar va conta si tehnica, prospetimea cafelei etc.
100ml e imens...aproape dublu fata de cat ar trebui!

#1197
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006

View PostLyvyoo, on 23rd April 2011, 10:13, said:

Foarte scump pt ce ofera.
Portafiltrul inseamna enorm si el. La modelul asta vad ca are si plastic prin el, plus ca e presurzat... Chiar nu isi merita banii! O rasnita intotdeauna e binevenita si va schimba espresso-ul, dar va conta si tehnica, prospetimea cafelei etc.
100ml e imens...aproape dublu fata de cat ar trebui!

modelul de baza era 8323 care avea si mai mult plastic si costa vreo 415 lei. varianta mea e cu 100 lei mai scumpa dar este la partea de design un pic mai frumoasa. pe mine m-a interesat in primul rand sa fie un produs de firma deoarece anterior am avut un electrolux eea110 care in 5 luni de la cumparare l-am avut de 3 ori in service circa o luna jumate in total. (inca este in service dar m-am saturat sa il tot repar).
are o mare influenta negativa faptul ca aparatul are portafiltrul presurizat ?ma gandesc sa nu cumva sa dau banii pe rasnita si sa nu se cunoasca nici o diferenta .
multumesc inca o data de raspuns.

si inca o intrebare rasnita ca si solutie de buget un krups gvx2 se merita ? are 17 trepte de macinare  si e made in Chinasau un delonghi kg79 . deocamdata asta ar fi tot ce imi permit.

Edited by danct2005, 23 April 2011 - 10:59.


#1198
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Eu am un Delonghi EC7.  Pina sa descopar acest topic, pentru 2 cafele foloseam urmatoarea reteta:
- apa = 220 ml;
- cafea rasnita Tchibo = 4 lingurite (14 grame);
  Nu presam cafeaua deloc. Completam si cu un pic de lapte. Cafeaua care iesea ziceam eu ca e bunisoara.

   Acum la acelasi aparat:
- apa = 100 ml;
- cafea tot Tchibo dar o mai rasnesc si eu pic la o rasnita veche cu lame de otel;
- presez usor cu un tamper de textolit, care de fapt e chisoiul de usturoi - nu miroase pentru ca nu mai e folosit de mult.

  Rezultat = cafeaua este mult mai buna desi cantitatea s-a injumatatit. Sa nu mai spun ca am inceput sa frotez si laptele si obtin o spuma de lapte destul de bunicica.

   Vroiam sa-mi iau prima data rasnita dar am inteles ca s-ar putea ca espresorul meu actual sa nu aiba presiunea necesara pentru a impinge apa prin cafeaua rasnita marunt. Are doar vreo 4 bari.
   Am pus ochii pe un Evolution dar pe la mine prin oras nu am gasit. Am cautat la Altex, Domo, Flanco, Selgros, Metro, Real. Ramine varianta on-line.

   Credeti ca voi obtine o cafea mai buna, mai cremoasa, cu Evolution-ul, cu aceeasi cafea macinata la pachet?

#1199
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postdanrogo2001, on 23rd April 2011, 15:29, said:

Eu am un Delonghi EC7.  Pina sa descopar acest topic, pentru 2 cafele foloseam urmatoarea reteta:
- apa = 220 ml;
- cafea rasnita Tchibo = 4 lingurite (14 grame);
  Nu presam cafeaua deloc. Completam si cu un pic de lapte. Cafeaua care iesea ziceam eu ca e bunisoara.

   Acum la acelasi aparat:
- apa = 100 ml;
- cafea tot Tchibo dar o mai rasnesc si eu pic la o rasnita veche cu lame de otel;
- presez usor cu un tamper de textolit, care de fapt e chisoiul de usturoi - nu miroase pentru ca nu mai e folosit de mult.

  Rezultat = cafeaua este mult mai buna desi cantitatea s-a injumatatit. Sa nu mai spun ca am inceput sa frotez si laptele si obtin o spuma de lapte destul de bunicica.

   Vroiam sa-mi iau prima data rasnita dar am inteles ca s-ar putea ca espresorul meu actual sa nu aiba presiunea necesara pentru a impinge apa prin cafeaua rasnita marunt. Are doar vreo 4 bari.
   Am pus ochii pe un Evolution dar pe la mine prin oras nu am gasit. Am cautat la Altex, Domo, Flanco, Selgros, Metro, Real. Ramine varianta on-line.

   Credeti ca voi obtine o cafea mai buna, mai cremoasa, cu Evolution-ul, cu aceeasi cafea macinata la pachet?

Renunta la ideea ca vei putea obtine un espresso de calitate folosind cafea rasnita la pachet, trebuie sa iti rasnesti singur cafeaua folosind o rasnita de calitate (nu din cele cu lamele metalice de 100 de lei, preturile incep de la 600 de lei pentru una de firma!) si cafea boabe dintr-o sursa buna (adica sa nu fie veche). Evolution am gasit cel mai ieftin in Bucuresti la cei de la Kfea (sa stii ca am cautat vreo luna peste tot!) care mi-au dat discount 5% la cei 750 lei de pe site si transport gratuit in aceiasi zi. In rest pune mina pe carte si citeste :) toate forumurile de specialitate incepind chiar de aici (mai e un topic dedicat obtinerii unui espresso de calitate) si cu o practica indelungata poate o sa reusesti sa obtii ce vezi pe YouTube :). Succesuri ceea ce imi doresc si mie ca si eu sunt la inceputul practicii ! :)

#1200
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Hristos a inviat!

Am vazut ca nici tu nu ai inca rasnita. Ce cafea folosesti? In conditiile in care ai folosi aceeasi cafea ca si pina acum, produsul finit obtinut este diferit fata de ce obtineai la masinaria precedenta?

#1201
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006

View Postdanrogo2001, on 25th April 2011, 07:35, said:

Hristos a inviat!

Am vazut ca nici tu nu ai inca rasnita. Ce cafea folosesti? In conditiile in care ai folosi aceeasi cafea ca si pina acum, produsul finit obtinut este diferit fata de ce obtineai la masinaria precedenta?

Adevarat a inviat !
acum termin milano de la tchibo.  cu aparatul precedent viteza de extractie a cafelei era mult mai mica si la fel si grosimea crime. la gust nu imi dau seama de diferenta deoarece eu imi prepar doar capuccino sau caffe latte.  acum folosesc si poduri de la Illy  unde vad ca in 25 de secunde se extrage o cantitate de circa 60 ml dar crema e aproape inexistenta, asta poate ca din cquza puterii aparatului care este 950 w (15 bari).

Edited by danct2005, 25 April 2011 - 08:50.


#1202
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Intrebarea ii era adresata lui mihaimihai

#1203
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

View Postdanrogo2001, on 25th April 2011, 10:57, said:

Intrebarea ii era adresata lui mihaimihai
Culmea este ca si eu folosesc acum paduri Illy si Tchibo de parca colegul nostru @danct2005 s-a mutat la mine :) , este primul espressor care il cumpar deci nu am cu ce sa fac comparatii (decit ce am vazut poze/filmulete pe net. Nici eu nu obtin aproape deloc crema cu padurile Illy (desi cafeaua in sine are gustul foarte bun si e tare daca respect cele 25s), cu Tchibo are un pic mai multa crema dar totusi nu e nici macar pe aproape de un espresso adevarat. Am facut si cappucino pe care nevasta l-a apreciat deci am scapat de reprosuri ca am aruncat banii pe fereastra! :) Trebuie sa mai astept un pic sa pot sa iau si rasnita, intre timp trebuie sa-i arat ca nu pot face un espresso adevarat cu paduri si cafea macinata la plic!

#1204
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
ca o comparatie intre cele 2 aparate pe care le am:
-la electrolux eea110: filtrele presurizate , portafiltrul din aluminiu integral facea o crema destul de consistenta (circa8 mm grosime ), iar spuma de la capuccino vascoasa si in cantitate foarte mare
-la saeco 8325: filtrele sunt nepresurizate, in schimb portafiltrul este presurizat (se poate depresuriza prin demontarea unor suruburi), crema espresso-ului este subtire, iar la cappuccino mai am de exersat cu panarello
Comparatia am facut-o cu acelasi tip de cafea milano style de la tchibo.

#1205
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Pai Saeco 8325 este cu aproape 50% mai scump decat electrolux eea110 si obtii o crema mai subtire decat acesta? Se pare ca si cu Gaggia Evolution situatia este asemanatoare. Si atunci stau si ma intreb daca de aceeasi suma de bani (750 lei) nu este mai bine sa luam o rasnita (Gaggia MM Steel) si un espresor f.ieftin cu presiune de 15 bari. Se pare ca rezultatele sunt aceleasi.

   Presiunea de 15 bari este prezenta si la espresoarele de 350 lei si la cele de 750 lei. Pina la urma ce parametrii trebuie urmariti la un espresor? Eu ma gandeam sa achizitionez un Gaggia Evolution dar se pare ca fara o rasnita alaturi nu este nicio diferenta fata de un espresor care costa jumatate din suma.

#1206
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Parerea mea este ca in intervalul de pret 350-1000 cel mai important lucru este fiabilitatea aparatuluI. in rest cam toate au in specificatii 15 bari. eu am luat saeco 8325 din 3 motive: unul ca toate produsele pe care le am de la Philips nu au avut nici o problema, in al doilea rand modelul 8323 era numai plastic la exterior, iar in al treilea rand ca sa iau gaggia evolution trebuia sa astept intre 5 si 15 zile,  dupa care citind ca e tot al lui Philips mi-am zis ca nu are rost sa mai astept sa il iau.
Singurul lucru care nu imi place este ca are portafiltrul presurizat dar se rezolva usor.
Acum tribuie sa strang niste bani pt rasnita.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate