Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7647 replies to this topic

#1171
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Urat din partea lor atunci. Sper sa se corecteze ceva in binele comunitatii altfel dam delete de pe tabel. Ar trebui acum sa procedezi altfel! Si fa-o te rog! Da email si spune ca esti de pe forum..bla bla... si vezi despre ce reduceri pomenesc?! Chiar sunt curios!

Ascaso e mai ok pentru ca nu are dozator, are reglaj micrometric fara trepte prestabilite (stepless), are cutite conice, viteza de rotatie mai mica. In schimb reglajul este cam in orb, neavand un indicator care sa iti arate unde ai fost si unde te duci. Daca faci mai multe espresso odata atunci dozatorul e mai indicat.

#1172
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 Lyvyoo, on 10th April 2011, 21:04, said:

Urat din partea lor atunci. Sper sa se corecteze ceva in binele comunitatii altfel dam delete de pe tabel. Ar trebui acum sa procedezi altfel! Si fa-o te rog! Da email si spune ca esti de pe forum..bla bla... si vezi despre ce reduceri pomenesc?! Chiar sunt curios!

Ascaso e mai ok pentru ca nu are dozator, are reglaj micrometric fara trepte prestabilite (stepless), are cutite conice, viteza de rotatie mai mica. In schimb reglajul este cam in orb, neavand un indicator care sa iti arate unde ai fost si unde te duci. Daca faci mai multe espresso odata atunci dozatorul e mai indicat.

Mea culpa, am recitit mailurile si am facut o greseala: discount-ul de 10% este pentru Baby (probabil din cauza problemelor pe care le are produsul respectiv, sa scape de ele mai repede) nu pentru Classic, deci ceva, ceva au facut discount pentru forumul nostru. Dar o sa le dau maine un email mentionand forumul sa vedem ce mai obtin in plus :)!
In principiu o sa fac cite 2 espresso pe zi in weekend, in rest ocazional cite unul pe zi, deci dozatorul nu stiu daca este un must. Dimensiunea este importanta de asemenea, cu cit e mai mica cu atit e mai bine deoarece asa cum va spuneam bucataria e tare mica si Evo nu e tocmai micutz :)!

#1173
sionut

sionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.05.2005
Salut,

Stie cineva vreun strungar (in Bucuresti) care face tampere ?

Multumesc !

#1174
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Am gasit o unealta interesanta pentru cei care vor sa dozeze exact cantitatea de cafea http://www.germanele...aign=newsletter , oare o fi chiar de ajutor?

#1175
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Pare interesanta, dar nu cred ca este necesar sa cantaresti chiar asa la mg, in general utilizatorii pun din ochi, nu folosesc nici macar masura aceea de plastic, asa ca e doar o chestiune de timp si exercitiu pana dozezi corect cantitatea de cafea. Eu ma descurc foarte bine cu masura inclusa in pachetul esspresorului, pun o masura rasa pentru un esspreso simplu si 2 pentru unul dublu (evident).

#1176
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
mai degraba un cantar normal, pui sita cu tot cu cafea pe el si cantaresti. cu lingurita cam greu sa cantaresti fiindca ar insemna sa manevrezi cam mult cafeaua si devine nepractic. iar greutatea cafelei nu-i o chestie asa sensibila, poate sa fie intre 7 si 9gr si 14-18gr la doppio. problema e sa fie constanta, fiindca intr-un fel o sa-ti curga cafeaua prin 7gr si altfel prin 9gr la aceleas setari ale rasnitei.

#1177
stefandinescu

stefandinescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.08.2007

 sionut, on 11th April 2011, 13:36, said:

Salut,

Stie cineva vreun strungar (in Bucuresti) care face tampere ?

Multumesc !

    Am cautat eu in Constanta si vroia 200 de lei pe un tamper din bronz si 100 lei pe un tamper din Duramit sau alt plastic alb asemenator.
AICI
Sau AICI

#1178
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Am un aparat DeLonghi EC7, nu e filtru dar se pare ca nu e nici expresor cum credeam eu. Daca as folosi cafea macinata la o rasnita Gaggia MM Steel as obtine o cafea mai buna la acelasi aparat? Nu indraznesc sa-i spun espresso.

  Si inca ceva. Dupa 60 de pagini citite nu-mi dau seama care-i treaba cu timpul de extractie. Adica eu la stiftul de mai sus daca pun 300 ml de apa, tot atat va curge. Un espressor Gaggia Pure de exemplu, dozeaza automat cantitatea de apa la 60 ml?

#1179
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 danrogo2001, on 19th April 2011, 12:57, said:

Am un aparat DeLonghi EC7, nu e filtru dar se pare ca nu e nici expresor cum credeam eu. Daca as folosi cafea macinata la o rasnita Gaggia MM Steel as obtine o cafea mai buna la acelasi aparat? Nu indraznesc sa-i spun espresso.

  Si inca ceva. Dupa 60 de pagini citite nu-mi dau seama care-i treaba cu timpul de extractie. Adica eu la stiftul de mai sus daca pun 300 ml de apa, tot atat va curge. Un espressor Gaggia Pure de exemplu, dozeaza automat cantitatea de apa la 60 ml?

Cu siguranta vei obtine altceva, folosind o rasnita. Numai ca MM Steel, fiind o rasnita fara mari pretentii, are nevoie de o micuta modificare pentru a macina mai fin (ridicarea capacului, invartirea 90 de grade in aer si apasarea la loc). In plus, va trebui sa inveti pasii unui espresso facut corect, de pe topicul celalalt, astfel incat sa scoti untul din chinezaria ta. Pentru cineva la inceput de drum in espresso, transformarea este uluitoare...

Ai citit topicul despre masinarii, de aceea nu te-ai prins. UIta-te pe topicul indicat de mine si vei trage concluzii ceva mai solide. Practic aparatul nu se opreste singur (desi s-a inventat si functia asta inutila) ci tu va trebui sa macini atat de fin incat sa umpli o cescuta de 60ml in 25 de secunde, din 14g de cafea, la un doppio (sau 30ml in 25 de secunde, din 7g de cafea, la un espresso normal). Ia in calcul si forta de tasare a cafelei, exercitata cu un tamper (obligatoriu). Asadar, daca vei macina foarte foarte fin si vei tasa corect cafeaua in portafiltru, nu va mai curge nimic in ceasca (logic). Incepand din acest punct maresti gradul de rasnire cate putin si tampezi cu o forta constanta pana obtii in ceasca 60 de ml de lichid din 14g de cafea.

Edited by Lyvyoo, 19 April 2011 - 12:14.


#1180
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002
DeLonghi EC7 e un espressor care face presiunea apei prin fierberea acesteia. mai mult de la aparatul asta nu prea vei puta sa obtii. sorry

#1181
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Il auzisem pe sirpet2001 ca a folosit rasnita Vario pe un DeLOnghi de asta ordinar si era multumit cat de cat de rezultat.  Adica observase o schimbare imensa! Acum are Dual Boiler Expobar si nu mai da pe forum  :lol:

Edited by Lyvyoo, 19 April 2011 - 12:26.


#1182
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Am iesit prin cartier si am luat de 5 lei/100 gr. cafea boabe "Randevous". Am rugat vanzatoarea sa-mi macine cat mai fin. Nu intelegea de ce vreau mai fin ca deja rasnita ei era setata la 2. Am rugat-o sa incerce cu 1 totusi. Cam unde ar fi trebuit sa fie cifra 3 pe acel tambur, era scris espresso.
  Am revenit acasa, am pus 2 lingurite (7 Gr.), am tampat cu chisoiul de usturoi (e din teflon si are diametrul potrivit), am adaugat cam 80 ml. de apa si plin de speranta am asteptat produsul finit.
  Pot sa spun ca nu prea e nicio diferenta fata de cafeaua Tchibo la pachet.

#1183
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Inseamna ca trebuie si mai fin. De aia nu te poti baza in espresso niciodata pe cafea gata macinata. Trebuie tu acasa sa experiemntezi pana gasesti punctul cel mai potrivit. Rasnitele pentru espresso iti dau posibilitatea sa apropii atat de tare cutitele incat sa le unesti daca vrei (nerecomandat), sau sa le misti doar un mm nu cate o treapta prestabilita. Nu e cazul MM Steel insa eu am obtinut rezultate onorabile cu ea si cu un Ufesa de 300 de lei sau cu PUre-ul.
E clar ca si Fane are dreptate, adica fiind ultimul "cvasiespressor" de pe lumea asta nu vei putea obtine ESPRESSO. Insa eu sustin, si userul sirpet2001 a dovedit-o, ca rasnind acasa la finetea care trebuie poti obtine ceva cu mult peste ce bei acum. Ai si varianta de a lua o rasnita online, apoi, daca nu iti place, o returnezi...

#1184
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,239
  • Înscris: 05.06.2002

 danrogo2001, on 19th April 2011, 12:57, said:

Si inca ceva. Dupa 60 de pagini citite nu-mi dau seama care-i treaba cu timpul de extractie. Adica eu la stiftul de mai sus daca pun 300 ml de apa, tot atat va curge. Un espressor Gaggia Pure de exemplu, dozeaza automat cantitatea de apa la 60 ml?
noi ajustam finetea macinaturii pana ne curge 60ml (un doppio) prin 14gr de cafea in 25 secunde. asta daca folosesti sita de doppio. daca folosesti sita de simplu trebuie sa ajustezi rasnita pana iti curge 30ml de licoare prin 7gr tot in 25 secunde. daca-ti curge mai multa licoare in 25 secunde insemna ca (,) cafeaua-i macinata prea mare, daca mai putina - prea fin... acuma cred ca ai sa intelegi mai bine care-i shpilu'. :)

#1185
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
M-am imbolnavit de tot de cand citesc acest subiect. Pina si fiul meu de 7 ani cand vede pe youtube cum curge espresso-ul zice " tati asta cred ca-i bun al dracu". Acum trebuie sa fac rost de banuti. Grea va fi asteptarea.

#1186
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Dupa o luna de cafea solubila (bleahhhh), dupa sedinte persuasive si manipulatorii cu sotia, dupa economii la sange, dupa zeci de ore petrecute pe forumurile internationale si pe magazinele online de profil, a venit clipa cea mare - telefonul curierului: "Buna ziua, de la Cargus va sun, a sosit pachetul dvs., puteti va rog sa coborati sa ma ajutati ca nu stiu daca pot singur?!" :)

Dorind sa fac un upgrade major, am pastrat rasnita Cunill Tranquilo (de care sunt extrem de multumit, nu ca de un Vario in locul sau nu as fi :) ), am trimis la CT Pure-ul, lui stefandinescu si am cautat cea mai ieftina si buna varianta de achizitie a unui espressor cu sistem heat exchanger (HX), experimentand inainte diferentele de gust fata de unul SBDU. Neavand un buget chiar foarte mare am zis sa iau din Romania un Expobar Pulser prin reducerile noastre de pe tablou. Ma ducea pe la 960E parca (garantie in Ro). Impedimentul era lipsa manometrului. M-am luat sa caut alternative si am dat de Bezzera BZ10 SPM, firma italiana de renume, neabsorbita din 1901 de niciun colos capitalist. In varianta dublu manometru, pe casabarista.nl era 1079E, pe baresta.com 900, iar pe stoll-espresso.de 872. Dupa negocieri, cel mai bun pret total l-am gasit la Stoll - 872E + 10E transportul (in loc de 35E) cu posta germana DHL si Cargus + 7E o sita de 14g (originala dubla e de 12g). Niste nemti foarte amabili si saritori, o sa va spun de ce...
Bezzera Bz10 este un HX cu un boiler de cupru de 1.5l, cu un element de incalzire de 1400W (in care nu stiu daca intra si elemntele de incalzire din grup - inventie brevetata Bezzera), rezervor de 3l de apa, dublu manometru ca sa vezi presiunea din timpul extractiei si sa iti dai seama de temperatura apei in functie de presiunea de aburi din boiler, 42 cm lungime, 46 inaltime, 25 latime.
Atentie, in cazul tehnologiei HX, din ratiuni tehnice, nu este nevoie de PID, desi producatorii il ofera pe unele modele. Se pot da bani in plus pentru un grup E61, care va inlocui apasatul unui buton cu coborarea unei manetute, pentru un element de incalzire de 1500W sau mai mare, pentru conexiune directa la reteaua de apa (cu filtru de apa interpus) si ar mai fi si alte optiuni. Insa nu PID. PID-ul este ok in cazul masinariilor mai mici SBDU (gen Classic) sau in cazul dual boilerelor, care au un boiler dedicat espresso si unul dedicat pentru aburi.
Ca si diferentiere intre dual boilere si heat-exchangere, exista discutii ample pe forumurile de afara. Ce e de retinut, pe scurt, daca stii sa le manevrezi si folosesti cafea proaspat prajita, rasnita cum trebuie, nu vei observa niciodata o diferenta de gust intre doua espresso facute in acelasi timp. Diferenta apare doar daca ai foarte multi musafiri (sau clienti la o cafenea mica) si vrei sa faci continuu multe bauturi pe baza de lapte. Evident ca DB-ul va fi superior, avand un boiler dedicat pentru aburi, insa intelegeti aceasta superioritate de la 7..8 capuccino consecutive, in sus. In rest ai abur continuu, fara probleme si la HX-uri.

Deocamdata incerc sa ma imprietenesc cu el, sa-i descoper toate secretele. Chiar m-am morcovit ieri cand nu vroia sa se incalzeasca. Apoi am citit pe forumuri ca are un senzor pentru cantitatea de apa din rezervor, astfel incat sa nu scada sub o anumita limita. Dupa ce am mai pus putina apa si-a revenit. Totul a fost ok pana la inchidere, cand butonul nu mai vroia sa se apese inapoi. M-am pus iar pe citit, crezand ca e o autoprotectie a lui la ceva si nu stiu. Nemtii de la Stoll au fost foarte amabili si mi-au raspuns pe loc ca tipul acesta de butoane mai face fuguri (citisem eu mai demult ca e bine sa ai la espressor butoane "stil comutator", nu de astea care se apasa) si ca imi trimit imediat gratis alt buton, dar sa incerc sa misc putin de partea interioara a lui. Am miscat si si-a revenit :) O micuta nota proasta pentru inceput insa nu ma cramponez de chestii de astea mici, inerente cand vorbim de masinarii. Recunosc ca m-a trecut totusi un fior gandindu-ma ce bine ar fi fost sa am garantia in Romania, in caz de ceva mai grav...

La capitolul gust se observa clar o schimbare, lucru remarcat si de sotie de la primul espresso, cu aceeasi cafea putin oxidata, de o luna (o Columbia de la nea Haig Keskerian). Practic accentul amar este muuult diminuat, scotand in evidenta tot buchetul de arome al cafelei. Am remarcat usoare aciditati frumoase pe care inainte nu le observam, dar si consistenta (densitate) superioara a shot-ului. De altfel eu mai facusem un experiemnt asemanator la Partener Coffee Services unde am pus cap la cap un Ascaso Steel PID si un Cimbali Junior M21. Deci in cazul acestor aparate semiprofesionale casnice (HX sau Dual Boiler) nu dati bani in plus doar pentru abur instant si profesional ci si pentru o schimbare evidenta in bine a gustului espresso-ului. Si nu e doar efect Placebo! Fara indoiala si cu un Gaggia Classic sau Lelit/Rancilio/Ascaso poti obtine rezultate foarte foarte bune, daca stii cum sa le folosesti (eventual modifici) si ai alaturi o rasnita buna. Diferentele acestea de gust se observa doar dupa niste ani de baut zilnic espresso.    

Cateva fotografii aici (are capac deasupra insa l-am scos pt. detalii in plus):

Attached Files



#1187
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 Lyvyoo, on 21st April 2011, 16:06, said:

Dupa o luna de cafea solubila (bleahhhh), dupa sedinte persuasive si manipulatorii cu sotia, dupa economii la sange, dupa zeci de ore petrecute pe forumurile internationale si pe magazinele online de profil, a venit clipa cea mare - telefonul curierului: "Buna ziua, de la Cargus va sun, a sosit pachetul dvs., puteti va rog sa coborati sa ma ajutati ca nu stiu daca pot singur?!" :)
...
Cateva fotografii aici (are capac deasupra insa l-am scos pt. detalii in plus):
Super scula, sa o stapinesti sanatos! Acum 1h a venit si Evolution-ul meu, cei de la Kfea s-au tinut de cuvint: discount de 5% la cei 750 ron si livrare in aceiasi zi gratis! Acum incepe aventura, partea a-II-a, in viteza 1 adica numai cu pod-uri ca de rasnita n-au mai ramas bani :(. Trebuie sa ajung sa iau si site nepresurizate, poate dupa Paste. Cred ca ma mut pe celalalt topic zilele astea libere :).

Edited by mihaimihai, 21 April 2011 - 17:43.


#1188
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 mihaimihai, on 21st April 2011, 17:42, said:

Acum 1h a venit si Evolution-ul meu.

Sa-l stapinesti sanatos.
Daca ai posibilitatea vrem sa vedem o foto/video a unui shot cu sitele presurizate. Si eu ma orientez incet incet catre un Evolution.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate