Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
7642 replies to this topic

#1207
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 danrogo2001, on 25th April 2011, 22:05, said:

Pai Saeco 8325 este cu aproape 50% mai scump decat electrolux eea110 si obtii o crema mai subtire decat acesta? Se pare ca si cu Gaggia Evolution situatia este asemanatoare. Si atunci stau si ma intreb daca de aceeasi suma de bani (750 lei) nu este mai bine sa luam o rasnita (Gaggia MM Steel) si un espresor f.ieftin cu presiune de 15 bari. Se pare ca rezultatele sunt aceleasi.

   Presiunea de 15 bari este prezenta si la espresoarele de 350 lei si la cele de 750 lei. Pina la urma ce parametrii trebuie urmariti la un espresor? Eu ma gandeam sa achizitionez un Gaggia Evolution dar se pare ca fara o rasnita alaturi nu este nicio diferenta fata de un espresor care costa jumatate din suma.
Observatia este foarte corecta, poti sa ai pe Mama Espressoarelor, fara o rasnita buna nu o sa obtii niciodata un espresso de calitate. Diferenta este de fiabilitate cum bine a mentionat @danct2005, si @Lyvyoo a spus acelasi lucru, poti sa "imperechezi" un espressor ieftin cu o rasnita buna si o sa obtii (cu tehnica corespunzatoare) un espresso bun atunci cind o sa ai espressorul acasa si nu in service :) lucru care se va intampla destul de rar daca ai ghinion. Eu am considerat ca decit sa arunc pe geam 3-400 de lei (pina la urma arunci la gunoi scula proasta si o sa iti iei unul de firma) mai bine mai astept (folosind cialde) si cu banii economisiti iau si rasnita buna. Si apropo de 15 bari, cred ca pina nu masori efectiv cu un manometru ce scoate fiecare eu as fi cel putin circumspect cu ce scriu unii producatori in fisa aparatului. Iar presiunea nu este totul, mai sunt si alte detalii care fac diferenta pina la urma.

Edited by mihaimihai, 25 April 2011 - 23:21.


#1208
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,211
  • Înscris: 05.06.2002
eu recomand pt incepatori minim o combinatie gen gaggia pure / evolution, o sita dubla nepresurizata, tamper si o rasnita ascasso. o alta rasnita "va cere" upgrade prea devreme, ascaso e o rasnita buna la bani nu foarte multi, avand in vedere ca nici cele mai ieftine rasnite care pot fi folosite la espresso nu-s f. ieftine. nu se merita sub din punctul de vedere al diferentei de pret. gaggia pure / evolution sunt espresoare bune si fiabile si cel putin o perioada nu o sa simtiti stringent nevoia sa treceti mai sus. cu o cafea buna, un pic de tehnica, puteti obtine rezultate foarte bune. normal ca pt cine are bani de investit sunt nenumarate alte optiuni peste.

#1209
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 danct2005, on 23rd April 2011, 11:42, said:

pe mine m-a interesat in primul rand sa fie un produs de firma deoarece anterior am avut un electrolux eea110 care in 5 luni de la cumparare l-am avut de 3 ori in service circa o luna jumate in total. (inca este in service dar m-am saturat sa il tot repar).
Retine ca Phillips Saeco nu e marca in domeniul espresso. Si eu am un robot de bucatarie Phillips si sunt foarte multumit. Dar traditie in espresso inseamna cu totul altceva.
De ex. Gaggia, chiar daca a fost cumparata de Phillips, nu inseamna echivalenta a aparatelor. Fabrica lor din Italia a ramas in picioare si, mai mult de atat, Classic-ul se face si acum in aceeasi locatie ca acum 10..15 ani, fara rabat de la calitate. Ca Phillips si-o fi bagat nasul in strategia cu site presurizate, in dezvoltarea ofertei pe 1000 de espressoare aproximativ identice, pe plasticizarea interioarelor multor modele, e foarte posibil dar din fericire cele doua marci nu se confunda...inca! Saeco va disparea curand, numindu-se doar Phiilips. Gaggia presimt ca va mai dainui mult timp.


 danct2005, on 23rd April 2011, 11:42, said:

are o mare influenta negativa faptul ca aparatul are portafiltrul presurizat ?ma gandesc sa nu cumva sa dau banii pe rasnita si sa nu se cunoasca nici o diferenta .
Vezi poate merge transformat portafiltrul si facut nepresurizat. Solutia extrema este decuparea fundului la un polizor si obtinerea unui "bottomless portafilter"
Desigur ca rasnita va aduce un mare plus, insa va trebui sa nu tampezi foarte tare si sa macini putin mai mare, astfel incat sa nu se blocheze apa in portafiltru.


 danct2005, on 23rd April 2011, 11:42, said:

si inca o intrebare rasnita ca si solutie de buget un krups gvx2 se merita ? are 17 trepte de macinare  si e made in Chinasau un delonghi kg79 . deocamdata asta ar fi tot ce imi permit.
E o rasnita praf, la fel ca marca scrisa pe ea. Doua, trei impresii pe aici. Mai bine tii banii deoparte pentru un I-mini sau un MDF. Astea sunt scule de o viata, pe langa faptul ca macina asa cum trebuie pentru espresso.


 danrogo2001, on 23rd April 2011, 15:29, said:

Credeti ca voi obtine o cafea mai buna, mai cremoasa, cu Evolution-ul, cu aceeasi cafea macinata la pachet?

NU! Si nici macar cu un Marzzoco de 7000 de euro! Rasnita buna da masura cremozitatii in primul rand, apoi intervine rolul espressorului, in paralele cu prospetimea cafelei si mana ta de home barista.

 danrogo2001, on 25th April 2011, 22:05, said:

Si atunci stau si ma intreb daca de aceeasi suma de bani (750 lei) nu este mai bine sa luam o rasnita (Gaggia MM Steel) si un espresor f.ieftin cu presiune de 15 bari. Se pare ca rezultatele sunt aceleasi.
E mult mai bine! INsa si mai bine este sa pastrati banii deoparte inca ceva timp si sa luat o rasnita si un espressor care sa va multumeasca pe deplin multi ani de acum inainte. Si de la un MM STeel si de la un espressor ieftin, veti dori sa faceti un upgrade peste ceva timp. Astfel veti cheltui mai mult per total.

 danrogo2001, on 25th April 2011, 22:05, said:

Pina la urma ce parametrii trebuie urmariti la un espresor? Eu ma gandeam sa achizitionez un Gaggia Evolution dar se pare ca fara o rasnita alaturi nu este nicio diferenta fata de un espresor care costa jumatate din suma.
PLasticul carcasei este cam irelevant. COnteaza mult portafiltrul sa nu aiba pic de plastic pe/prin el si sa nu fie presurizat, conteaza sitele sa nu fie presurizate ori sa fii sigur ca diametrul portafiltrului permite inlocuirea sitelor vechi cu unele nepresurizate, conteaza boilerul din ce material e facut si ce capacitate are, conteaza materialul din care sunt fabricate conductele si valvele interioare etc. Cu cat mai mult plastic si silicon in interior si mai ales in portafiltru, cu atat gustul va fi mai alterat.

 Fane, on 26th April 2011, 12:38, said:

eu recomand pt incepatori minim o combinatie gen gaggia pure / evolution, o sita dubla nepresurizata, tamper si o rasnita ascasso. o alta rasnita "va cere" upgrade prea devreme, ascaso e o rasnita buna la bani nu foarte multi, avand in vedere ca nici cele mai ieftine rasnite care pot fi folosite la espresso nu-s f. ieftine. nu se merita sub din punctul de vedere al diferentei de pret. gaggia pure / evolution sunt espresoare bune si fiabile si cel putin o perioada nu o sa simtiti stringent nevoia sa treceti mai sus. cu o cafea buna, un pic de tehnica, puteti obtine rezultate foarte bune. normal ca pt cine are bani de investit sunt nenumarate alte optiuni peste.
O recomandare excelenta, care nu da batai de cap pe termen lung, duce la shot-uri fantastice daca invatati putina tehnica si nu gadila buzunarul pentru un upgrade prea curand!

#1210
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
CITAT (danct2005 @ 23rd April 2011, 11:42)
pe mine m-a interesat in primul rand sa fie un produs de firma deoarece anterior am avut un electrolux eea110 care in 5 luni de la cumparare l-am avut de 3 ori in service circa o luna jumate in total. (inca este in service dar m-am saturat sa il tot repar).

Cred ca ai avut tu ghinion. Eu am o panarama de DeLonghi EC7 de aproape 3 ani de zile. E adevarat ca folosesc apa de osmoza si nu are pic de calcar. Fac 2 cafele dimineata si 2 la pranz. Nu am avut nicio problema pina acum.

#1211
danct2005

danct2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 28.08.2006
Si eu folosesc apa filtrata. problema la acel aparat dupa parerea mea era de la garnituri dar firma aia habar nu are sa il repare . Dupa ce il iau de la service o sa il desfac sa vad ce are in el. E prima oara cand un produs electronic imi face probleme.

#1212
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Dupa aprox. doua luni, tabloul nostru de reduceri se updateaza. Principalele modificari constau in noul discount de 10% pentru TOATE  produsele Gaggia, indiferent de cantitate/combinatie + o noua modalitate de obtinere a sa, si mai avem un nou partener, prajitoria Sarkis de la Piata Gemeni. Ca un pont, este posibil ca distributia pentru Ascaso si Vario sa se schimbe, asta insemnand mariri de preturi. Deci cine si-a pus in minte sa-si ia, sa o faca mai repejor.

update 29-04-2011 - TABLOUL DE REDUCERI PENTRU MEMBRII FORUMULUI SI PENTRU CEI CARE NE VIZITEAZA SI VOR SA INTRE IN MINUNATA LUME ESPRESSO:

1. GAGGIA ROMANIA - discount unic de 10% din pretul de lista, la absolut toate produsele importate in Romania de Gaggia. Reducerea se aplica DOAR trimitand formularul de mai jos (copy/paste)  la adresa [email protected] sau pe pagina lor de contact. Cererile de discount 10% cu alt continut decat cel precizat mai jos, nu vor fi onorate.
Subiect: Discount pentru comunitatea espresso
Continut obligatoriu mesaj:
Nume:
Adresa:
Telefon:
Produsele dorite:
Codul de reducere (vezi forumul):
Link-ul (adresa de internet) de unde ai obtinut acest formular:
Alte observatii:
---------------
Codul unic, valabil incepand de astazi (vizibil doar de userii inregistrati):
Attached File  Gaggia_cod.jpg   7.71K   96 downloads

2. PARTENER COFFEE SERVICES - discount la espressoare, rasnite si accesorii, dupa cum urmeaza:
- 20% din pretul de lista la toata gama de HX-uri Expobar. Garantie in Romania 2 ani!
Attached File  lista_Expobar.pdf   60.62K   200 downloads
- 10% discount la produsele din catalogul Ascaso. Pentru produsele ce depasesc 400E/buc. avem 15% discount.
Attached File  Catalog_Ascaso.pdf   2.75MB   268 downloads
Cele mai relevante ar fi:
- Rasnite
* Mahlkonig Vario (probabil cea mai buna rasnita de casa ever, cunoscuta ca Baratza Vario in USA) - pret cu discount pentru forum - 400E, garantie doi ani.
*Ascaso I-mini (I2 Conicall burrs), carcasa de plastic neagra sau alba - 145E, include 10% discount pt forum (fata de pretul fabricantului), TVA si garantie doi ani.
*Ascaso I-mini (I2 Conicall burrs), carcasa aluminiu neagra - 172E, include 10% discount pt forum (fata de pretul fabricantului), TVA si garantie doi ani.
-Espressoare cu PID
*Ascaso Steel UNO Professional PID - 683E, include 15% discount pt forum, TVA si garantie doi ani.
-Tampere
*aluminiu polishat - 27E, doua capete, unul de 55m altul 57mm
*maner de lemn si cap metalic de 57mm - 22E
- Cafea - 20% discount pentru toata gama de boabe, inclusiv Davidoff, Piacetto, Movenpick etc.

Conditia pentru a beneficia de aceste discount-uri este sa fiti membru inregistrat al acestui forum si sa contactati direct importatorul accesand acest link si precizand ca veniti de pe forumul de espresso. Pentru a comanda este necesar avans 30% iar livrarea se face in cateva saptamani.

3. Prajitoria SARKIS CAFE, Piata Gemeni:
- 10% discount pentru comenzile de min. 30 de lei
- bonus de fidelitate, pe baza unui card - la 8 cumparaturi de min. 30lei primiti gratuit cafea in valoare de 30lei.
Comanda se face pe site www.sarkiscafe.ro sau telefon 0722.99.73.78 si se poate ridica a doua zi de la magazin. Preturile per kg variaza inter 40 si 80 de lei, iar sortimentele le gasiti pe site. Pentru amatorii de prajit acasa, se poate achizitiona si cafea verde separat!

4. Prajitoria MONKAFF - cafea de origine, proaspat prajita & more
Reducere de 10% pentru orice produs aflat la vanzare in magazin (cafea rasnita/boabe, accesorii de cafea: cafetiere in mare parte)
Suplimentar se acorda inca 5% pentru comenzile ce depasesc 100 Ron. Asadar, se poate ajunge la un maxim de 15%.
Mecanism acordare reducere "Coffee Conneseur": trimite un email la [email protected] cu subiectul "Coffee Conneseur", care sa contina codul din imagine impreuna cu urmatoarele raspunsuri (poti da copy paste):
Nume complet:
Adresa de livrare:
Varsta:
E-mail:
Telefon:
Specificatii comanda (tip de cafea + cantitate + rasnita sau nu si pentru ce: espressor, cafetiera, FP, Bialetti, ibric):
* Detalii despre MOnkaff aveti pe site-ul lor.
* Dupa trimiterea emailului veti fi contactati in max 24h pt a confirma adresa de livrare, specificatiile comenzii, modalitatea de plata si vi se va transmite si costul transportului (aprox 18 RON, la plata in avans sau dublu in regim ramburs).
* Codul de reducere, obligatoriu de precizat si vizibil doar de userii inregistrati si logati ai acestui forum, este cel din imagine:
Attached File  monkaff.jpg   3.79K   14 downloads

Edited by Lyvyoo, 29 April 2011 - 15:46.


#1213
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006
Multumim @Lyvyoo pentru eforturile facute in negocierile cu comerciantii, doar o mentiune, magazinul Monkaff a fost inchis definitiv, pe geam este un afis unde scrie ca incepind cu 18 aprilie au trecut exclusiv online. Si eu care speram sa cumpar ceva cafea rasnita gata pina imi iau rasnita Ascaso :( !

#1214
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 mihaimihai, on 30th April 2011, 14:03, said:

Multumim @Lyvyoo pentru eforturile facute in negocierile cu comerciantii, doar o mentiune, magazinul Monkaff a fost inchis definitiv, pe geam este un afis unde scrie ca incepind cu 18 aprilie au trecut exclusiv online. Si eu care speram sa cumpar ceva cafea rasnita gata pina imi iau rasnita Ascaso :( !
Pai am anuntat lucrul asta pe topicul celalalt. Fata de forum, reducerile raman valabile. Atat ca va trebui sa platim curierul, nemaifiind un loc fizic de unde sa-ti ridici cafeaua. Oricum...pacat! Suntem o tara care va lasa greu Jacobsul in vid si ibricul pentru o cafea adevarata, proaspat prajita sau pentru espresso...

#1215
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 Lyvyoo, on 30th April 2011, 22:35, said:

Pai am anuntat lucrul asta pe topicul celalalt. Fata de forum, reducerile raman valabile. Atat ca va trebui sa platim curierul, nemaifiind un loc fizic de unde sa-ti ridici cafeaua. Oricum...pacat! Suntem o tara care va lasa greu Jacobsul in vid si ibricul pentru o cafea adevarata, proaspat prajita sau pentru espresso...
Ei, n-am ajuns decit la pagina 17 pe celalalt topic asa ca este normal ca n-am stiut :) . Pacat, as fi vrut sa vad/miros la fata locului inainte de a cumpara (nu ca m-as pricepe :)!) din cauza Internetului asta am uitat cum e sa iei contact cu marfa dorita intr-un mediu propice, cu niste vinzatori pregatiti (ma rog, nu inseamna ca in magazinele ramase gasesti intotdeauna conditiile respective). Am luat si eu de la Fortex toate sitele nepresurizate, ramine sa mai iau si rasnita saptaminile urmatoare. Din pacate, cu sitele astea nepresurizate nu mai am (aproape) deloc crema la espresso deci ceva-ceva fac si sitele presurizate atunci cind folosesti doar cialde sau cafea macinata la plic! :)

#1216
Catalin2103

Catalin2103

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 13.04.2007
Va salut stimati cafengii!
Am citit tot ce se putea citi pe acest forum despre espresso si aparatele necesare obtinerii potiunii magice. Va multumesc pe aceasta cale pentru sfaturile date celor care vor sa se initieze in aceasta arta. A venit timpul sa va cer si eu sfatul  :helpsmilie: . Vreau sa achizitionez o rasnita. Avand in vedere bugetul, trebuie sa ma decid intre Gaggia MM Steel si Gaggia MM. Intuiesc raspunsul vostru:  Cunill Tranquilo, Ascaso I-mini sau macar Gaggia MDF, dar asa ceva nu se poate. Am vazut ca MM Steel poate fi modificat iar Liviu, pe blogul sau, spune:"Tot de la Gaggia, in aceeasi gama de pret gasiti modelul MM, ceva mai invechit dar peste MM Steel din ce vad pe internet si mult mai usor tunnabil”. , dar nu am gasit cum se tuneaza MM-ul (pe vreun site din Romania). A modificat cineva vreo rasnita Gaggia MM?
Deci ... MM sau MM Steel??? .Sper sa ma ajutati sa iau decizia corecta.
Va doresc numai bine!

#1217
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 Catalin2103, on 1st May 2011, 23:38, said:

Va salut stimati cafengii!
Am citit tot ce se putea citi pe acest forum despre espresso si aparatele necesare obtinerii potiunii magice. Va multumesc pe aceasta cale pentru sfaturile date celor care vor sa se initieze in aceasta arta. A venit timpul sa va cer si eu sfatul  :helpsmilie: . Vreau sa achizitionez o rasnita. Avand in vedere bugetul, trebuie sa ma decid intre Gaggia MM Steel si Gaggia MM. Intuiesc raspunsul vostru:  Cunill Tranquilo, Ascaso I-mini sau macar Gaggia MDF, dar asa ceva nu se poate. Am vazut ca MM Steel poate fi modificat iar Liviu, pe blogul sau, spune:"Tot de la Gaggia, in aceeasi gama de pret gasiti modelul MM, ceva mai invechit dar peste MM Steel din ce vad pe internet si mult mai usor tunnabil”. , dar nu am gasit cum se tuneaza MM-ul (pe vreun site din Romania). A modificat cineva vreo rasnita Gaggia MM?
Deci ... MM sau MM Steel??? .Sper sa ma ajutati sa iau decizia corecta.
Va doresc numai bine!
Hello,
In Romania nu stiu daca vei gasi pe cineva cu MM. Asta pentru ca nu s-a adus la noi in tara nici de actualul importator si din cate stiu, nici de vechiul importator. Ce am spus eu pe blog era in baza review-urilor de pe net care plasau MM peste MM STeel, fara a gasi insa o comparatie directa. Apoi am descoperit MM STeel-ul si, avand un buget foarte limitat, l-am luat si l-am "modificat". MM se gaseste in special in USA dar cred ca mai sunt si prin Europa. Sunt multe articole despre tunarea sa, de exemplu aici, aici sau aici. Si probabil netul e plin. Mai greu este sa gasesti aparatul in sine.
Chiar daca s-ar gasi ambele in acelasi magazin, tot ar fi grea alegerea. Dintre doua rasnite cu performante foarte slabe e greu sa spui care este raul cel mai mic... Nu gasesc nicaieri viteza de rotatie pentru MM. La MM Steel e imensa, 18.000 rpm, ceea ce va incalzi cafeaua maicnata, deci va grabi volatilizarea uleiurilor aromatice. De asemenea nu am vazut un MM Steel desfacut complet, pana la cutite, ca sa imi dau seama ce tip de cutite foloseste si sa le pot compara cu MM-ul. Eu zic sa mai cauti 250 de lei si sa iei o scula serioasa! Si i-mini si MDF sunt 600 de lei! E prea mica diferenta fata de MM-uri ca sa suporti asa multe minusuri!

#1218
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Salutare!
M-am intors dupa o lunga calatorie cu impresii si informatii noi. Am citit ultimile pagini ca sa ma pun la punct si am vazut destule noutati. O sa incerc sa scriu cateva randuri despre Brewtus si Vario in tandem precum si cateva informatii specifice. Daca aveti ceva intrebari punctuale va stau la dispozitie.

It's good to talk back to you!  :)

#1219
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Deci sa incepem cu inceputul.

Am primit noul Brewtus IV intr-o cutie de carton, aparatul fiind foarte bine incadrat in doua bucati de polistiren foarte gros. Coletul a fost expediat din Olanda cu UPS-ul si a calatorit prin mai multe tari pana a ajuns la Otopeni. Din motive necunoscute mie, de la Otopeni a fost preluat de cei de la Fan Courier care pe undeva in timpul transportului au desfacut coletul si chiar l-au lovit. Astfel, am primit coletul desfacut si la analiza in detaliu am observat ca un capac (cel frontal de la drip-tray) era usor infundat si lingurita de plastic rupta. In sfarsit, astea nu au fost lucruri serioase asa ca vom trece la urmatorul punct.

L-am instalat la locul deja pregatit si am umplut rezervorul cu 3 l de apa. I-am dat drumul si pompa a inceput sa umple boilerele, in timp ce eliberam pe rand presiunea de la abur si de la grup. In baza informatiilor din sutele de pagini citite pana la sosirea aparatului am modificat presiunea la 9 bari, cea din boiler fiind deja setata la 1,35 bari (mai mult decat excelent!). Totul a decurs normal asa ca am purces la extragerea primului shot. Evident ca nu mi-a iesit nimic, deoarece rasnita Vario fusese setata pentru amaratul de DeLonghi. Ca atare, am umblat la setarile rasnitei si am extras cel mai frumos shot din viata mea. A fost sublim! O sa vorbesc mai pe larg despre asta pe celalalt topic. Referitor la punctele tari si slabe ale Brewtus IV am remarcat urmatoarele:
Puncte tari
- Un grup E61 superb
- Calitate foarte buna a carcasei
- Cele 2 boilere de 1,5 l
- Drip-tray imens - aprox. 3 l  :thumbup:
- Modificarea foarte usoara a presiunii de extractie (un surub aflat la vedere dupa scoaterea drip-tray-ului)
- 2 portafiltre comerciale de foarte buna calitate (unul pentru single si altul pentru double) cu sitele aferente
- PID -ul => stabilitate foarte buna a temperaturii
- Repetabilitatea unor shot-uri foarte bune
Puncte slabe:
- Drip-tray-ul nu se potriveste deloc in lacas si lasa o nota de ieftin si neingrijit din aceasta cauza.
- Portafiltrul de double nu are nasturele acela de crom in capat. Nu stiu daca asa este standard, dar pe forumurile internationale toti posesoriii au facut aceasta remarca negativa.
- Pompa este destul de zgomotoasa (in orice caz mai zgomotoasa decat ma asteptam eu) si antreneaza dupa sine si o vibratie a carcasei. Se poate rezolva cu niste folii insonorizante.
- Pentru reumplerea rezervorului e necesar sa dai jos toate cescutele aflate la incalzit iar tablita pe care acestea stau asezate nu are un maner pentru a fi manevrata (cel putin nu in standard). Se poate comanda unul de la furnizor pentru 19 euro sau se pot achizitiona loco 2 manere cromate pentru sertare mobila la aprox. 3 euro bucata (lungimea intre gaurile de prindere a manerelor trebuie sa fie de 128 mm).

Ca si concluzie, Brewtus IV este un aparat extraordinar si recomandat de reputatul David Schomer (un faimos barista si detinator de cafenele cu o larga experienta si influenta inclusiv in aducerea unor inovatii folosite de catre producatorii de aparate pentru a le imbunatati) ca cel mai bun aparat de casa existent la ora actuala  :)

#1220
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006

 Lyvyoo, on 2nd May 2011, 11:41, said:

Nu gasesc nicaieri viteza de rotatie pentru MM. La MM Steel e imensa, 18.000 rpm, ceea ce va incalzi cafeaua maicnata, deci va grabi volatilizarea uleiurilor aromatice.


MDF-ul ce viteza are?

#1221
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 danrogo2001, on 2nd May 2011, 23:39, said:

MDF-ul ce viteza are?
Citisem odata, ceva de genul 1500 rpm. Dar nu imi mai aduc aminte exact. O sa ma interesez. Oricum, e pe acolo!

#1222
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Gasiti mai jos manualul pentru Brewtus editat de Brewtus Group, unul dintre cele mai complete si mai clare manuale despre un espresor. Desi manualul nu se refera la Brewtus IV, sunt suficiente detalii interesante pentru Brewtus in general. De asemenea, sunt foarte multe informatii generale detaliate care pot interesa pe toata lumea. Sper sa va foloseasca.

Pentru cei cu doua boilere si chiar pentru cei cu HX-uri (aici trebuie vazut modul de alimentare al grupului !!!) exista un "pont" care reduce foarte mult riscul depunerilor de calcar. Atentie!!!- acest lucru este valabil in cazul in care folosim boilerul doar pentru frotat laptele nu si pentru apa fierbinte (cafea americana sau ceai) deoarece altfel ar fi afectat foarte mult gustul final. Deci pentru cei care doar froteaza laptele cu ajutorul aburului din boiler se procedeaza in felul urmator:
- se incalzeste aparatul la temperatura corespunzatoare
- se scoate furtunul din rezervorul aparatului si se introduce intr-un alt rezervor (eu am un recipient de plastic de 2 l) in care am pus in prealabil apa demineralizata
- se porneste butonul care da apa fierbinte (pentru cafea americana) si se goleste total boilerul de apa. In acest timp, pompa trage apa din recipientul cu apa demineralizata si rezistenta incepe sa incalzeasca.
- Cand ajunge din nou la temperatura favorabila se repeta procedeul, astfel fiind siguri ca in boiler avem numai apa demineralizata. Nu uitati ca din boiler folosim numai aburii!
- Cand pompa s-a oprit, scoatem furtunul din recipientul de plastic si il introducem in rezervorul espresorului.
In acest fel vom avea apa cu suficiente minerale pentru un espresso bun precum si aburi din apa demineralizata (ceea ce nu ne intereseaza) pentru frotarea laptelui.

Procedeul se repeta periodic in functie de cantitatea de aburi folosita zilnic, saptamanal, etc. O cantitate de apa (in functie de frecventa utilizarii aburilor) este extrasa din cand in cand din rezervorul espresorului (apa normala) dar aceasta reprezinta un procent mic per total daca avem grija sa repetam procedeul de reumplere a boilerului in functie de cantitatea de aburi folosita.

Attached Files



#1223
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

 sirpet2001, on 2nd May 2011, 22:42, said:

Ca si concluzie, Brewtus IV este un aparat extraordinar si recomandat de reputatul David Schomer (un faimos barista si detinator de cafenele cu o larga experienta si influenta inclusiv in aducerea unor inovatii folosite de catre producatorii de aparate pentru a le imbunatati) ca cel mai bun aparat de casa existent la ora actuala  :)

Felicitari!!! E o scula minunata care isi merita banii din plin. Expobar, chiar daca nu sunt italieni (ci spanioli) au o traditie certa si incontestabila in espresso. Apropo de suprematia in segment, mai corect spus ar fi "este cel mai bun aparat semiprofesional casnic, la ora actuala, in ceea ce priveste raportul calitate/pret". Ia uite aici un extraterestru al domeniului, casnic si el - La Marzocco GS3. Nu cauta pretul pe google caci e de infarct :) Izzo Alex Dueto ar mai fi iarasi un pretendent de seama! Asta ca sa cautam acul in carul cu fan, desigur :)
Ai grija la ce apa folosesti caci ai doua boilere si s-ar putea sa te coste peste 200E decalcifierea!

Cate gauri ai pe capul tevii de aburi? Eu am 4 si din cate vorbea "another_jim" pe forumurile de afara, e putin cam "prea profi", si iti trebuie multa experienta sa-ti iasa bine "microspuma", asadar se cere inlocuit cu unul cu doua gauri. Si asa si este. Deocamdata, din primele trei incercari nu am reusit sa fac un capuccino ca oamenii...

#1224
sirpet2001

sirpet2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 28.07.2002
Sa fim seriosi, GS3 e aprox. 7500 USD. Are intr-adevar cele mai bune review-uri la ora actuala, peste Brewtus IV si in general, dar insusi faptul ca este comparat cu B4 ii confera acestuia din urma o certificare in plus ca este un aparat foarte reusit. Si la un sfert de pret de LM.

PS: Multumesc de aprecieri. Si aparatul tau este foarte frumos si cu siguranta isi face treaba foarte bine. Referitor la capul tevii de aburi, acesta are o singura gaura (stock) ceea ce imi permite sa fac o microspuma de invidiat. Problema este in cazul cantitatilor mari de lapte, cand este foarte greu sa frotezi laptele (ia foarte mult timp). Dar cu un pitcher Motta de 0,5 l (este un recipient extraordinar din toate punctele de vedere!!!) reusesc de fiecare data sa frotez laptele cum trebuie. Tehnica am dobandit-o de aici:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A1-8M19cLoA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] (am pus link-ul si pe celalalt topic) si nu da gres niciodata. Vezi ca tipul foloseste un cap cu 4 gauri ca al tau. Trebuie sa corelezi puterea boilerului cu numarul de gauri. Astfel, prin 4 gauri s-ar putea sa iasa prea mult abur la inceput dar sa nu fie suficienta forta pana la sfarsit ceea ce duce la un esec.

Eu ma gandesc sa comand mult laudatul Gold Pro care are 2 gauri si despre care se spune ca se intelege de minune cu cantitatea si presiunea aburilor furnizate de B4. Daca te intereseaza putem comanda 2 buc. pentru a mai reduce din valoarea transportului pe buc.

Ai mai jos un fisier pentru HX. Enjoy!

Attached Files


Edited by sirpet2001, 03 May 2011 - 00:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate