Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Cum să mănânci sănătos

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#19
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

 Anorien, on Nov 25 2007, 15:58, said:

La voi la munca e interzis sa musti dintr-un mar, de ex?:o Parca existau reglementari in Codul Muncii ca daca firma nu iti acorda pauza de masa,a tunci poti manca la locul de munca. Eu n-am auzit de nici o firma unde sa nu ai voie sa mananci un fruct, un sandvis, sau un chips, sau ce isi mai aduce omul de acasa, sau ce isi cumpara  :o
Si daca e chiar asa, tu cum ai vrea? sa mananci niste portocale sa pleci la job la 9 si pana la 6 sa stai nemancat? decat cu niste fructe in stomac? O sa lesini pe birou la un moment dat.

PS: Seara la 1-2 ore dupa cina, poti consuma fructe.

Avem bucatarie la birou si avem si pauza de masa. Doar ca-mi este mie incomod sa-mi iau mere, portocale, kiwi, lamai si grefe, sa vin cu ele la birou si sa le curat frumos la bucatarie si apoi sa le mananc intre mese.
Prefer sa fac asta acasa si sa-mi fac un suc de fructe la robot.

Cel mai comod imi esti sa faca acest lucru dimineata, inainte de a merge la birou.

Am ajuns insa la un compromis: am schimbatr reteta: o grefa sau o portocala (le alternez), 2 mere, 1 kiwi sau o lamaie (le alternez). Le beau dimineata la prima ora, dar inainte mananc o banana. In acest caz imi protejez si stomacul si fac si un suc echilibrat (nu e doar din citrice).

#20
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

 ciutacu, on Nov 25 2007, 15:23, said:

Sasa Darius, ar fi bine sa te apuci de sala. :) Dupa pragul de 30 de ani, musculatura este matura si poti progresa foarte repede la inceput. Cat despre mancare, incearca sa mananci carne de peste, fructe si legume. Abtine-te de la carnurile grase, ducliuri si junk foods.  :D

ce inseamna sala?
nu vreau sa trag de fiare, prefer sa fac mai degraba sport sau inot.

poti sa-mi dai cateva exemple (eventual sali, locatii precise) unde pot face miscare la preturi rezonabile?

legat de peste: ce fel de peste si cum trebuie preparat? banuiesc ca cel din conserva nu e cel mai bun!

#21
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006

 Sasa Darius, on Nov 26 2007, 10:20, said:

Avem bucatarie la birou si avem si pauza de masa. Doar ca-mi este mie incomod sa-mi iau mere, portocale, kiwi, lamai si grefe, sa vin cu ele la birou si sa le curat frumos la bucatarie si apoi sa le mananc intre mese.
Prefer sa fac asta acasa si sa-mi fac un suc de fructe la robot.

Cel mai comod imi esti sa faca acest lucru dimineata, inainte de a merge la birou.

Am ajuns insa la un compromis: am schimbatr reteta: o grefa sau o portocala (le alternez), 2 mere, 1 kiwi sau o lamaie (le alternez). Le beau dimineata la prima ora, dar inainte mananc o banana. In acest caz imi protejez si stomacul si fac si un suc echilibrat (nu e doar din citrice).

Daca ti-e incomod sa le prepari suc la birou, pe poti consuma ca atare :) Coaja de mar e plina de vitamine ;) La fel poti manca si un strugure. Nu necesita decojire :P. Pt kiwi iti vand un pont: necuratat, taie-l pe jumatate si mananca-l cu lingurita, scobind in el, ca si cum ai manca un iaurt.
La portocale fac la fel: le tai in felii, cu tot cu coaja, apoi iau o felie si ii sorb doar zeama :D

Apropo daca aveti bucatare la birou aveti si frigider banuiesc. Poti face suc acasa si apoi il pui intr-o sticla ceva pe care o pastrezi la serivici in frigider?

#22
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

 Sasa Darius, on Nov 26 2007, 10:23, said:

ce inseamna sala?
nu vreau sa trag de fiare, prefer sa fac mai degraba sport sau inot.

poti sa-mi dai cateva exemple (eventual sali, locatii precise) unde pot face miscare la preturi rezonabile?

legat de peste: ce fel de peste si cum trebuie preparat? banuiesc ca cel din conserva nu e cel mai bun!
La fiare ma refeream. Peste oceanic. Nu, nu din conserve. Congelat si gatit cum crezi de cuviinta. Sau poti cumpara peste pre-pre-pre-pre-parat. Fish fingers, fish burgers etc. destinate prajirii. Cauta si tu printr-un hypermarket...
Despre sali: depinde ce vrei sa faci.

Edited by ciutacu, 01 December 2007 - 16:46.


#23
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004
Storcator de citrice + storcator de legume/fructe + storcator de verdeturi (spanac, varza, iarba de grau etc.) + masina de tocat carne + masina de macinat (rasnita) + masina de facut paste fainoase + masina de facut lapte de soia si branza tofu + masina pentru sorbet si inghetata din fructe inghetate - o masina compacta, silentioasa, fara zeci de accesorii, fara sa iti ocupe jumatate de bucatarie.

Du-te la QUARK... daca mergi cu orice fructe sau legume iti trec prin cap (poti sa iei si din alea super tari care iti omoara storcatorul centrifugal - gen telina, sfecla rosie, ridiche neagra, daca iti place sucul din ele) si verdeturi (care nu merg deloc la storcatorul centrifugal - gen varza, spanac, iarba de grau etc.) ei iti fac o demonstratie pe loc. Inclusiv pentru tocat si macinat.
Numai sa mergi cu ele spalate si curatate, ca nu prea au unde sa le spele si sa le curete ei acolo, in sala de prezentare.

Eu mi-am luat de la ei un storcator multifunctional care stoarce, paseaza, toaca, macina si multe altele. Attached File  KPwhite500.jpg   48.43K   16 downloads.
Au si un model mai micut, la fel de performant: Attached File  oscar900side1.jpg   21.28K   12 downloads

Interesant este ca face un suc de o calitate deosebita. Gustul este total diferit de cel al sucului obtinut cu un storcator centrifugal. Sucul este mai concentrat, mai gustos, neoxidat si fara spuma.

Si aparatul se spala de sute de ori mai repede decat unul centrifugal la care trebuie sa speli sita pana te plictisesti.
Si stii cat au garantie? 5 (CINCI) ANI!!!. Da, cinci, nu ca ceilalti care iti ofera numai minimul legal de 2 ani.

Un articol interesant despre storcatoare poti citi la Cum_alegem_un_storcator.pdf.

Edited by ionuts71, 07 June 2008 - 00:17.


#24
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 970
  • Înscris: 09.03.2007
Am cautat ce pesti intra in categoria celor slabi si am gasit unii care erau trecuti ba la slabi ba la grasi (pastrav).Tin un regim pentru afectiuni hepatobiliare si mi-am facut o schema de care vreau sa tin cont,coroborata si cu alimentele permise grupei mele de singe (am observat ca in citeva cazuri neplacerile erau cauzate tocmai de aceste incompatibilitati).Din pacate sint si alimente la care o sa renunt cu parere de rau (fructe de mare-ocazional mincate dar cu placere) dar asta este...Asadar,o clasificare a pestilor slab/gras poate sa-mi arate cineva?Totodata mai iau si Omega 3 (ulei de somon care e un peste gras dar se accepta?).

#25
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
prietene, odata ce ai depasit varsta de 30 de ani soarta iti e pecetluita. incet o sa te transformi intr-o faptura hidoasa cu un burtalau imens care ti se va rebarsa peste curea, o sa ai 5 kile de grasime pe ceafa si lista poate continua. o sa incerci sa iei masuri, sa mananci doar fructe, sa tii post negru dar totul va fi in zadar. odata inceput, procesul de degradare nu mai poate fi oprit. ce e de facut? nimic deosebit! incearca sa faci cat mai multe lucruri pentru ca sfarsitul se apropie cu pasi repezi.

#26
dacoroman2310

dacoroman2310

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 28.05.2008

 rich1974, on Jun 15 2008, 06:54, said:

prietene, odata ce ai depasit varsta de 30 de ani soarta iti e pecetluita. incet o sa te transformi intr-o faptura hidoasa cu un burtalau imens care ti se va rebarsa peste curea, o sa ai 5 kile de grasime pe ceafa si lista poate continua. o sa incerci sa iei masuri, sa mananci doar fructe, sa tii post negru dar totul va fi in zadar. odata inceput, procesul de degradare nu mai poate fi oprit. ce e de facut? nimic deosebit! incearca sa faci cat mai multe lucruri pentru ca sfarsitul se apropie cu pasi repezi.
Cum poti sa spui asa ceva,fiinta umana ? :nonobad:

#27
clara_spiele

clara_spiele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,523
  • Înscris: 04.02.2008
Dupa ce am abuzat de storcator, am aflat ca este preferabil sa mananci fructa nestoarsa. Intai, cica vitaminele se distrug prin stoarcete, zdrobire, iar substanta oxideaza in doi timpi si trei miscari. In al doilea rand, pulpa de fructa contine fibre, indispensabile dezvoltarii armonioase a organismului.

Dacoroman2310, rich a avut o intentie buna: trebuie sa constientizam efectele nocive ale alimentatiei nesanatoase.
Salut aducearea in actualitate a topicului!

#28
Dyzygoteka

Dyzygoteka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 03.04.2008

 ciutacu, on Dec 1 2007, 17:44, said:

La fiare ma refeream. Peste oceanic. Nu, nu din conserve. Congelat si gatit cum crezi de cuviinta. Sau poti cumpara peste pre-pre-pre-pre-parat. Fish fingers, fish burgers etc. destinate prajirii. Cauta si tu printr-un hypermarket...
Despre sali: depinde ce vrei sa faci.
Dar pestele oceanic conservat de ce nu e recomandat?!

#29
ionuts71

ionuts71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 07.01.2004

 clara_spiele, on Jun 19 2008, 18:01, said:

Dupa ce am abuzat de storcator, am aflat ca este preferabil sa mananci fructa nestoarsa. Intai, cica vitaminele se distrug prin stoarcete, zdrobire, iar substanta oxideaza in doi timpi si trei miscari. In al doilea rand, pulpa de fructa contine fibre, indispensabile dezvoltarii armonioase a organismului.

Dacoroman2310, rich a avut o intentie buna: trebuie sa constientizam efectele nocive ale alimentatiei nesanatoase.
Salut aducearea in actualitate a topicului!

Vitaminele nu se distrug prin stoarcere ci datorita temperaturii si vitezei mari de centrifugare la stoarcere. Daca se foloseste o tehnologie corespunzatoare, sucul este foarte sanatos, plin de vitamine si enzime, neoxidat. (vezi http://www.quark.com.ro/)

Sunt de acord ca fibrele sunt indispensabile dar... poti manca 1 kg de mere si jumatate de kg de morcovi pe zi? Nu. Trebuie sa facem un balans intre fibre si vitamine si enzime. Consumarea sucului natural nu implica eliminarea consumarii fructelor intregi (desigur, fibrele se pot asimila si din alte tipuri de hrana).

Oxidarea poate fi prevenita prin adaugarea de suc natural de lamaie in celelalte sucuri. Sucul de lamaie este acid citric, antioxidant natural, similar cu cel obtinut prin sinteza si introdus de producatorii de sucuri "naturale" imbuteliate.

#30
Bismarck

Bismarck

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 27.03.2007
din cate stiu eu nu este prea indicat sa bei sucuri de fructe sau legume direct stoarse ... eventual diluate cu apa, dar preferabil a se manca fructul sau leguma  respectiva !!!
de ce? nu stiu ...

#31
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
pentru ca ingrasa... (fructele)

#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
ideea e sa mananci mai putin si sa te misti mai mult! si mai renuntati si voi la cate o masa frate! adica in loc sa mananci o masa, mananci un kil de banane sau portocale. eu prefer bananele ca tin de foame perfect. daca ai 2, 3, 4 km pana la serviciu poti sa faci naveta pe jos. 4 km se fac in 50 min. multi vor sa arate bine fara nici un efort. nu prea se poate!

#33
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003

 rich1974, on Jun 21 2008, 01:55, said:

ideea e sa mananci mai putin si sa te misti mai mult! si mai renuntati si voi la cate o masa frate! adica in loc sa mananci o masa, mananci un kil de banane sau portocale. eu prefer bananele ca tin de foame perfect. daca ai 2, 3, 4 km pana la serviciu poti sa faci naveta pe jos. 4 km se fac in 50 min. multi vor sa arate bine fara nici un efort. nu prea se poate!
Renunti la o masa si mananci un kil de banane in schimb? N-ai facut nici o branza :D 50 de minute dus, 50 intors = aproape 2 ore pierdute mergand pe jos. Aceeasi cantitate de calorii poti sa o arzi jucand baschet 25 de minute.

#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

 Valentine, on Jun 23 2008, 22:29, said:

Renunti la o masa si mananci un kil de banane in schimb? N-ai facut nici o branza :D 50 de minute dus, 50 intors = aproape 2 ore pierdute mergand pe jos. Aceeasi cantitate de calorii poti sa o arzi jucand baschet 25 de minute.
mai omule!  nu compara tu mancarea asta gatita care e de toata jena cu niste fructe, chiar daca au mai multe calorii.
cati dintre noi jucam baschet? le vezi tu pe femeile care lucreaza in fata calculatorului jucand bachet? nu cred! oricum timpul ala il pierzi stand cu masina in trafic. nu  e mai simplu sa faci miscare? femeile acelea grase dun state joaca baschet? nu prea cred!

Edited by rich1974, 24 June 2008 - 13:58.


#35
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 rich1974, on Jun 24 2008, 14:56, said:

mai omule!  nu compara tu mancarea asta gatita care e de toata jena cu niste fructe, chiar daca au mai multe calorii.
cati dintre noi jucam baschet? le vezi tu pe femeile care lucreaza in fata calculatorului jucand bachet? nu cred! oricum timpul ala il pierzi stand cu masina in trafic. nu  e mai simplu sa faci miscare? femeile acelea grase dun state joaca baschet? nu prea cred!

mai omule, orice-ai compara, caloriile sunt aceleasi.
iar bananele sunt fructele care ingrasa cel mai tare.

nu conteaza ca e caramida, mancare gatita sau sobolani fierti.

pe principiul fructele 'e mai bune' ca mancarea gatite, ajungi obez.

#36
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
chiar as vrea sa vad om ingrasat de la fructe!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate