Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Cum să mănânci sănătos

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007
Salutare,

Tocmai am depasit pragul de 30 ani si ma gandesc cum sa-mi intretin silueta, avand in vedere faptul ca statul la birou si mancatul in graba m-au facut sa iau in greutate.

Din fericire tocmai am primit un storcator de fructe si am devenit dependent de sucul de fructe.

Vreau sa va intreb insa cum sa combin aceste fructe si cand este potrivit sa le beau?
Spre exemplu, de dimineata am baut pe stomacul gol un suc din morcovi, grefe rosii si lamaie. A inceput o revolutie in stomacul meu de parca erau pistoanele unui motor de BMW. M-au energizat la maxim dar mi-e teama sa nu-i fac rau stomacului.

Astept sugestiile voastre!

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
daca nu faci excese si mananci apoi....nu cred ca sunt probleme....

#3
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Poti sa incerci dimineata suc de morcov cu mar si/sau portocala cu banana. S-ar putea sa nu mai ai revolutie in stomac. Pentru siguranta incearca in week-end.  :thumbup:

#4
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005

View PostSasa Darius, on Nov 6 2007, 11:01, said:

Salutare,

Tocmai am depasit pragul de 30 ani si ma gandesc cum sa-mi intretin silueta, avand in vedere faptul ca statul la birou si mancatul in graba m-au facut sa iau in greutate.

Din fericire tocmai am primit un storcator de fructe si am devenit dependent de sucul de fructe.

Vreau sa va intreb insa cum sa combin aceste fructe si cand este potrivit sa le beau?
Spre exemplu, de dimineata am baut pe stomacul gol un suc din morcovi, grefe rosii si lamaie. A inceput o revolutie in stomacul meu de parca erau pistoanele unui motor de BMW. M-au energizat la maxim dar mi-e teama sa nu-i fac rau stomacului.

Astept sugestiile voastre!

Trebuie sa mai mananci si altceva, nu doar fructe. Meniul trebuie sa fie echilibrat si diversificat. Lactate mananci? Dar carne?
Fructele trebuie consumate cu 2 ore inainte sau dupa masa si niciodata nu trebuie sa inlocuiasca masa in exclusivitate. Asta daca vrei sa ai o viata lunga si sa traiesti sanatos. Ceea ce incerci tu se numeste: hrana sanatoasa pentru o viata scurta. :D

#5
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

View PostBebeluska, on Nov 19 2007, 12:56, said:

Trebuie sa mai mananci si altceva, nu doar fructe. Meniul trebuie sa fie echilibrat si diversificat. Lactate mananci? Dar carne?
Fructele trebuie consumate cu 2 ore inainte sau dupa masa si niciodata nu trebuie sa inlocuiasca masa in exclusivitate. Asta daca vrei sa ai o viata lunga si sa traiesti sanatos. Ceea ce incerci tu se numeste: hrana sanatoasa pentru o viata scurta. :D

Mananc si altceva, sunt un om normal.
Vroiam doar sa stiu parerea voastra despre cea mai buna combinatie de fructe pentru un suc de fructe matinal.

In perioada asta merg mai mult pe grefe rosii, mere, portocale si lamai. Astfel fac un suc dimineata din aceasta combinatie (o grefa, o portocala, un mar si o lamaie), dar mananc ceva inainte de a-l bea pentru ca altfel provoaca neplaceri la stomac.

Seara inainte de culcare obisnuiesc sa mananc morcov, nu mai fac suc pentru ca pierderile sunt mari - putin suc si mult deseu.
In rest mancare obisnuita.

#6
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostSasa Darius, on Nov 6 2007, 11:01, said:

Vreau sa va intreb insa cum sa combin aceste fructe si cand este potrivit sa le beau?
Spre exemplu, de dimineata am baut pe stomacul gol un suc din morcovi, grefe rosii si lamaie. A inceput o revolutie in stomacul meu de parca erau pistoanele unui motor de BMW. M-au energizat la maxim dar mi-e teama sa nu-i fac rau stomacului.
In primul rand, morcovul nu e fruct si nu cred ca e bine sa-l amesteci cu fructe, mai ales de-astea acidulate.

In al doilea rand, incearca sa bei sucul de fructe pe stomacul gol, si sa mananci la vreo 15 minute dup-aia (timp suficient ca sucul sa se duca din stomac).
Vad ca ai incercat sa nu mananci deloc, sa mananci fix inainte... dar varianta asta (corecta) nu.

Edited by don_dannielo, 20 November 2007 - 11:31.


#7
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

View Postdon_dannielo, on Nov 20 2007, 11:29, said:

In primul rand, morcovul nu e fruct si nu cred ca e bine sa-l amesteci cu fructe, mai ales de-astea acidulate.

In al doilea rand, incearca sa bei sucul de fructe pe stomacul gol, si sa mananci la vreo 15 minute dup-aia (timp suficient ca sucul sa se duca din stomac).
Vad ca ai incercat sa nu mananci deloc, sa mananci fix inainte... dar varianta asta (corecta) nu.

E bine sa bei suc de fructe - grefe, portocale, lamai, mere pe stomacul gol? Mi-e teama ca dau stomacul peste cap!
Tocmai de aceea am preferat sa mananc ceva inainte, sa nu se creeze in  stomac o aciditate prea mare.

Poti sa-mi explici de ce varianta ta este cea corecta si ce se intampla (rau) daca mananc ceva inainte, ca un mic pansament gastric?

#8
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
http://forum.softped...t...t&p=3122880

#9
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006
Daca vrei sa iti mentii silueta sau sa slabesti iti recomand ca la micul dejun (presupun ca apoi pleci la job) sa nu mananci fructe. Mai bine un mic dejun lactatic, sau unul glucidic, dar nu si lactato-glucidic, adica nu le amesteca.
Fructele sa nu le mananci niciodata imediat dupa masa, sau chiar inainte de masa. Cel mai bine ca si gustare intre pranz si cina.

Deasemenea...google says:
Prea multe sucuri de citrice cresc riscul durerilor de cap aparute pe fondul cresterii bruste a fierului si cuprului. Alege pentru micul dejun fructe mai putin acide: mere, banane, mango, ananas.
Folosirea in exces a lamiilor afecteaza smaltul dintilor. Lamiile sint de asemenea contraindicate in cazul enterocolitei cronice, gastritei, ulcerului gastric si duodenal, insotit de aciditate crescuta a sucului gastric
Jumatate dintre romani au arsuri in capul pieptului. Insotite de regurgitatie (n.r.  - intoarcerea alimentelor in stomac), acestea sunt simptomele clasice ale bolii de reflux gastroesofagian, cea mai intalnita afectiune gastrica. Boala se manifesta mai ales dupa o masa bogata in citrice si alimente care dau aciditate sau la persoanele supraponderale

#10
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Spunea cineva mai sus despre lapte și carne. Doctoru Stroescu spune că nu e bine să mănânci d-astea fiindcă fac mai mult rău.


Virgiliu Stroescu 012 NationalTv 19 Sep 2007 Atentie la hrana care ucide - asta e cea mai recentă cred

De fapt se poate trece de la o emisune la alta.

Edited by Mirovaia_Scorb, 22 November 2007 - 18:50.


#11
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
Sanatos mananci daca si numai daca ai mainile curate. Altfel, nu.

#12
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

View PostAnorien, on Nov 22 2007, 16:32, said:

Daca vrei sa iti mentii silueta sau sa slabesti iti recomand ca la micul dejun (presupun ca apoi pleci la job) sa nu mananci fructe. Mai bine un mic dejun lactatic, sau unul glucidic, dar nu si lactato-glucidic, adica nu le amesteca.
Fructele sa nu le mananci niciodata imediat dupa masa, sau chiar inainte de masa. Cel mai bine ca si gustare intre pranz si cina.

Deasemenea...google says:
Prea multe sucuri de citrice cresc riscul durerilor de cap aparute pe fondul cresterii bruste a fierului si cuprului. Alege pentru micul dejun fructe mai putin acide: mere, banane, mango, ananas.
Folosirea in exces a lamiilor afecteaza smaltul dintilor. Lamiile sint de asemenea contraindicate in cazul enterocolitei cronice, gastritei, ulcerului gastric si duodenal, insotit de aciditate crescuta a sucului gastric
Jumatate dintre romani au arsuri in capul pieptului. Insotite de regurgitatie (n.r.  - intoarcerea alimentelor in stomac), acestea sunt simptomele clasice ale bolii de reflux gastroesofagian, cea mai intalnita afectiune gastrica. Boala se manifesta mai ales dupa o masa bogata in citrice si alimente care dau aciditate sau la persoanele supraponderale

Eu nu mai inteleg nimic.
Ba e bine sa mananci fructe, ba nu e bine.
Cineva a spus ca fructele tranziteaza stomacul si se digera in intestin, acum tu spui ca pot afecta stomacul (mai ales daca sunt acidulate - portocale , lamai etc).

Cum e mai bine pana la urma? Cum pot sa-ti faca citricele rau?
Legat de lamai si smaltul dintilor: eu combin dimineata 1 portocala, o lamaie, un mar, un kivi si o grefa si la fac suc pe care-l beau pe stomacul gol. Cum poate sa-mi afecteze smaltul dintilor in acest caz?

#13
asifilip

asifilip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 26.01.2005

View PostSasa Darius, on Nov 23 2007, 08:55, said:

Eu nu mai inteleg nimic.
Ba e bine sa mananci fructe, ba nu e bine.
Cineva a spus ca fructele tranziteaza stomacul si se digera in intestin, acum tu spui ca pot afecta stomacul (mai ales daca sunt acidulate - portocale , lamai etc).

Cum e mai bine pana la urma? Cum pot sa-ti faca citricele rau?
Legat de lamai si smaltul dintilor: eu combin dimineata 1 portocala, o lamaie, un mar, un kivi si o grefa si la fac suc pe care-l beau pe stomacul gol. Cum poate sa-mi afecteze smaltul dintilor in acest caz?

o lamaie pe zi nu poti spune ca-i exces, mai ales ca-i in combinatie cu alte fructe mai putin acide.

#14
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,891
  • Înscris: 06.10.2003
Dimineata se recomanda un mic dejun mai consistent. Chestiile acide( inclusiv sucul de lamaie/grapefruit ) pe stomacul gol iti vor produce ulcer, mai devreme sau mai tarziu ...

Ce trebuie sa elimini e junk food-ul si mancarea prajita, si s-o dai pe iaurturi, branzeturi, cruditati si carne fiarta/coapta, mai ales peste.

#15
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006

View PostSasa Darius, on Nov 23 2007, 08:55, said:

Eu nu mai inteleg nimic.
Ba e bine sa mananci fructe, ba nu e bine.
Cineva a spus ca fructele tranziteaza stomacul si se digera in intestin, acum tu spui ca pot afecta stomacul (mai ales daca sunt acidulate - portocale , lamai etc).

Cum e mai bine pana la urma? Cum pot sa-ti faca citricele rau?
Legat de lamai si smaltul dintilor: eu combin dimineata 1 portocala, o lamaie, un mar, un kivi si o grefa si la fac suc pe care-l beau pe stomacul gol. Cum poate sa-mi afecteze smaltul dintilor in acest caz?

Daca ai un stomac sensibil, atunci nu e bine sa ii dau sa lucreze citrice dimineata.
In plus ti-am dat o varianta de a manca nu numai sanatos, dar si a-ti pastra siluenta. Daca mananci fructe la prima oara, pleci la job, servesti o punga de chipsuri sau un hotdog, vii acasa la 4-5 si la 6 te indopi, ca deh, doar ti-e foame, atunci numai sanatos nu se cheama:)) Recomand un mic dejun mai consistent, pe care oricum il arzi rapid.

#16
Sasa Darius

Sasa Darius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 10.04.2007

View PostAnorien, on Nov 23 2007, 13:45, said:

Daca ai un stomac sensibil, atunci nu e bine sa ii dau sa lucreze citrice dimineata.
In plus ti-am dat o varianta de a manca nu numai sanatos, dar si a-ti pastra siluenta. Daca mananci fructe la prima oara, pleci la job, servesti o punga de chipsuri sau un hotdog, vii acasa la 4-5 si la 6 te indopi, ca deh, doar ti-e foame, atunci numai sanatos nu se cheama:)) Recomand un mic dejun mai consistent, pe care oricum il arzi rapid.

In cazul acesta cand este bine sa bei suc de fructe? Nu am conditii sa mananc fructe intre mese in timpul zilei, deoarece sunt la munca intre 9 si 6. Daca:
- dimineata nu e bine sa la mananci
- in timul zilei nu am cum
- si seara vin acasa flamand si mananc tot ce apuc
cand sa mai mananc fructele?
Singura varianta este seara inainte de culcare, sa zicem la 2 ore dupa ce servesc cina. Mi se pare insa ca este cam nepotrivit si atunci!

#17
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007
Sasa Darius, ar fi bine sa te apuci de sala. :) Dupa pragul de 30 de ani, musculatura este matura si poti progresa foarte repede la inceput. Cat despre mancare, incearca sa mananci carne de peste, fructe si legume. Abtine-te de la carnurile grase, ducliuri si junk foods.  :D

#18
Anorien

Anorien

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 09.12.2006

View PostSasa Darius, on Nov 23 2007, 14:54, said:

In cazul acesta cand este bine sa bei suc de fructe? Nu am conditii sa mananc fructe intre mese in timpul zilei, deoarece sunt la munca intre 9 si 6. Daca:
- dimineata nu e bine sa la mananci
- in timul zilei nu am cum
- si seara vin acasa flamand si mananc tot ce apuc
cand sa mai mananc fructele?
Singura varianta este seara inainte de culcare, sa zicem la 2 ore dupa ce servesc cina. Mi se pare insa ca este cam nepotrivit si atunci!

La voi la munca e interzis sa musti dintr-un mar, de ex?:o Parca existau reglementari in Codul Muncii ca daca firma nu iti acorda pauza de masa,a tunci poti manca la locul de munca. Eu n-am auzit de nici o firma unde sa nu ai voie sa mananci un fruct, un sandvis, sau un chips, sau ce isi mai aduce omul de acasa, sau ce isi cumpara  :o
Si daca e chiar asa, tu cum ai vrea? sa mananci niste portocale sa pleci la job la 9 si pana la 6 sa stai nemancat? decat cu niste fructe in stomac? O sa lesini pe birou la un moment dat.

PS: Seara la 1-2 ore dupa cina, poti consuma fructe.

Edited by Anorien, 25 November 2007 - 16:04.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate