Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Catolici si Ortodocsi

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
389 replies to this topic

#73
mariuspad

mariuspad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 29.06.2004
Nicanor, foarte la obiect si nepartinitor. Multumim pentru efort.

#74
cezarica

cezarica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 15.02.2004
Evident, carti scrise de un cetatean care nu e deloc subiectiv. Foarte la obiect! Evident sincer nu am citit absolut nimic. Ma plictisesc repede printre sutele de randuri.. ametesc repede si imi pierd interesul. Oricum, multumim pentru deranj si informare.

#75
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
..cetatenul respectiv a facut studiul pe marginea documentelor ambelor parti. daca insa ramanem tributari unei anumite pareri ne pierdem repede interesul...

#76
catabit

catabit

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 250
  • Înscris: 19.04.2004
oameni buni, in lipsa de timp nu am putut citi tot ce scrie pe aici.... dar... sunt cromano-catolic, am crescut in spiritul religiei, dar pe la 15 ani mi-am pus problema sa descoper care sunt asemanarile si diferentele dintre celor doua religii crestine = ortodoxia si catolicismul = (dupa parerea mea doar aceste religii snt crestine)..... si am ajuns la o concl: e o mare prob. de comunicare si lasare de la sine.... atata tot... creedeti-ma m-ar durea degetele sa explic de ce... voi ce credeti?

#77
Vizavi

Vizavi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 29.08.2004
Inca o diferenta: la ortodocsi femeia imediat dupa ce a nascut (lauza) e considerata nedemna (nu mai stiu exact termenul) de a intra in biserica, trebuie "curatata" de preot. De asemenea, nu are voie sa fie de fata la botezul propriului copil (chiar daca  nu se rmai especta acum peste tot).

@mariuspad: de unde pana unde "platiti [ la catolici] anual o anumita suma"??

De acord cu catabit ca exista o mare problema de comunicare etc.
Macar daca inversunarea cu care isi apara fiecare religia si chiar aia cu care o ataca pe a altora ar veni din credinta si convingere religioasa. Dar noi stim ca de obicei nu vorba de asta ...

#78
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...intru totul de acord cu existenta problemelor de comunicare. dincolo de acestea se afla ceva trist de tot: se face politica si diplomatie acolo unde ar trebui sa primeze setea de iubire si adevar.
nu vrem   sa fim asa cum Hristos ar dori sa fim desi intuim cam ce ar trebui sa jetfim pentru aceasta. ne place sa fim in postura comoda si infatuata a celui care explica  dar mai putin in cea a celui care se chinuie sa afle si  sa inteleaga. o intepenire in comoditate si ne-cunoastere...

#79
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004

odastramosilor, on Jul 22 2004, 13:29, said:

daca aceste carti contin precepte similare Coranului, sunt inutile. Daca contin altele, sunt periculoase. Deci si intr-un caz si in altul, trebuie arse.
<!> :)

<{POST_SNAPBACK}>



Hei oda .. stii ca intr-o viata anterioara!!!!!!!!! (;) ) ai fost inchizitor  :death:  si considerai ca urletul de durere al nemernicului de eretic este un imn de slava ce suna placut atat in urechile tale, cat si ale Domnului ...   :coolspeak:

Edited by Codreanu, 19 November 2004 - 03:11.


#80
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004
Fratilor! haideti sa punem in discutie alte probleme: (probabil mai sunt si altele dar astea imi vin acum in minte)

La ortodocsi - la Pasti coboara Lumina din cer, si asta doar la ortodocsi. Adica in biserica Invierii lumanarea preotului ortodox se aprinde singura, ea nu are valoare calorica (tii degetul in flacara si nu arde). S-a flmat si s-a rasfilmat si nimeni nu a putut da o explicatie stiintifica a fenomenului.

A se retine: lumina asta vine doar, si intotdeauna la preotul ortodox, desi de fata sunt si cel catolic si cel copt si cel armean.
Interesant de stiut - cu cateva sute de ani in urma, armenii au obtinut prin mita ca ortodocsii sa nu fie prezenti la Slujba de Inviere, asteptand ca lumina sa aprinda lumanarea preotului armean. Surpriza maxima a fost ca acesta Lumina Sfanta tot la ortodocsi a venit, chit ca erau in alta biserica.

La catoloci: aparitiile Fecioarei Maria (Fatima, Medjugorje), asa numitii "stigmatizati", persoane care poarta pe trupul lor Ranile Mantuitorului. Ele sangereaza insa nu se infecteaza niciodata si nici nu au fost cauzate de vreo interventie mecanica (taiere, lovire, etc). Vorbim aici de cazuri verificate de medici si preoti, nu de sarlatani.

Care e mai tare? Ne vedem in Rai fratilor, la barul de acolo si comparam.

#81
Codreanu

Codreanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 567
  • Înscris: 10.11.2004
Mi-am mai amintit ceva. Cele doua biserici (catolica si ortodoxa) s-au mai unit la un moment dat, (cel putin Patriarhul de la Constantinopol), in prima jumatate a sec. XV.
A fost o unire dictata de interese politice. Imparatul Bizantin - nu mai stiu exact care, un Ioan al nu stiu catelea avea nevoie de sprijinul militar apusean pt a salva ce mai ramasese din Imperiul sau. Apusenii au conditionat acest ajutor de unirea bisericilor. Stransi cu usa bizantinii au acceptat insa aceasta unire nu a avut decat o foarte slaba recunoastere in randul clerului si a mirenilor greci. Papa si regii catolici nu s-au tinut de cuvant si nu i-au ajutat pe bizantini. Dupa caderea Constantinopolului, in 1453 si moartea ultimului imparat bizantin, Constantin IX Dragases, s-a revenit la starea de dinainte, in care au ramas pana azi.

Edited by Codreanu, 19 November 2004 - 03:20.


#82
lucian123

lucian123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 23.02.2005

Broly, on Jul 16 2004, 15:25, said:

------------
@ina  -  cand stai 3-4 ore in picioare la liturghie intr-o biserica ortodoxa faci un efort (de aceea nici nu iti place).Dar acest efort este un fel de mic sacrificiu al tau daca il raportezi la sacrificiul facut de Dumnezeu pentru tine.
__________________
care sacrificiu???

<{POST_SNAPBACK}>



Ca te-a creeat pentru ca acum sa-ti bati joc de El.

#83
Skodaru

Skodaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 02.02.2005
... si ca si-a dat fiul la moarte pentru pacatele noastre

#84
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Am observat o confuzie: ortodoxismul si catolicismul sunt confesiuni, crestinismul este religie.

#85
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
totusi au crescut din aceeasi tulpina, numai ca unii se lauda ca au craca mai mare decit ceilalti

#86
toyomi

toyomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,118
  • Înscris: 05.09.2004

lucian123, on Feb 24 2005, 23:46, said:

Ca te-a creeat pentru ca acum sa-ti bati joc de El.

<{POST_SNAPBACK}>


mda, asa-i :coolspeak:

#87
Darkness

Darkness

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 09.02.2005

Gheorghe Dracu, on Feb 25 2005, 14:57, said:

Am observat o confuzie: ortodoxismul si catolicismul sunt confesiuni, crestinismul este religie.

<{POST_SNAPBACK}>



Din cate stiu eu ai dreptate Crestinism=Catolici+Ortodocsi+Protestanti

#88
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

Darkness, on Feb 25 2005, 22:23, said:

Din cate stiu eu ai dreptate Crestinism=Catolici+Ortodocsi+Protestanti

<{POST_SNAPBACK}>

Intr-un sens foarte larg, asa este. Religia crestina cuprinde mult mai mult ramuri decat cele enumerate de tine. Si ortodocsii sunt de mai multe feluri, ca sa nu mai vorbim de protestanti care sunt de n feluri (protestantii germani se numesc luterani, cei maghiari calvinisti samd).

#89
stillicon

stillicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2005

odastramosilor, on Jul 23 2004, 11:28, said:

catolicii + ortodocsii se trag din catolicii iezuiti.
<!> :) hahahahahahha
2. de ce se iau bani de la oameni si nu se ajuta intre ele bisericile asa cum se intampla la noi la catolici?
3. de ce is mai mult de 1 preot intr-o biserica si de ce se bat pentru care tine slujba?
<!> nu-i treaba ta asta
Orice s-ar intampla catolic sau ortodox tot in acelasi bun D-zeu crede, daca nu e ateu oricum
<!> nu chiar acelasi lucru. catolicii au schimbat adevarata invatatura Apostolilor, facand adaugiri dupa bunul plac. E adevarat ca exista mantuire pentru amandoi, dar pe de alta parte si pentru pagani exista mantuire.
copii trebuie sa fie obligatoriu catolici din mai multe motive si ajuta copii si ii invata ce e bine inca de mici, cei ordocsi parca numai dupa bani se uita..
<!> esti pe dinafara rau...
am un prieten care e de la tara si la el cand a venit preotul ortodox in sat avea o rabla de masina acuma are una noua, cum de?
<!> iarasi nu-i treaba domniei tale
ma/ne jignesti! si o iau ca ceva personal :P
<!> mai documenteaza-te si tu despre ortodoxie ca esti spalat pe creier big time.

<{POST_SNAPBACK}>



#90
stillicon

stillicon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.04.2005

odastramosilor, on Jul 23 2004, 11:28, said:

catolicii + ortodocsii se trag din catolicii iezuiti.
<!> :) hahahahahahha
2. de ce se iau bani de la oameni si nu se ajuta intre ele bisericile asa cum se intampla la noi la catolici?
3. de ce is mai mult de 1 preot intr-o biserica si de ce se bat pentru care tine slujba?
<!> nu-i treaba ta asta
Orice s-ar intampla catolic sau ortodox tot in acelasi bun D-zeu crede, daca nu e ateu oricum
<!> nu chiar acelasi lucru. catolicii au schimbat adevarata invatatura Apostolilor, facand adaugiri dupa bunul plac. E adevarat ca exista mantuire pentru amandoi, dar pe de alta parte si pentru pagani exista mantuire.
copii trebuie sa fie obligatoriu catolici din mai multe motive si ajuta copii si ii invata ce e bine inca de mici, cei ordocsi parca numai dupa bani se uita..
<!> esti pe dinafara rau...
am un prieten care e de la tara si la el cand a venit preotul ortodox in sat avea o rabla de masina acuma are una noua, cum de?
<!> iarasi nu-i treaba domniei tale
ma/ne jignesti! si o iau ca ceva personal :P
<!> mai documenteaza-te si tu despre ortodoxie ca esti spalat pe creier big time.

<{POST_SNAPBACK}>

de ce iau bani ortodocsii ...te-ai gandit ca poatye nu au alte surse de venit..de exemplu Vaticanul detin 50% din actiunile companiei alfa-romeo ,sau sa stii ca si la catolici se iau bani dar tu nu iti dai seama sau esti pur si simplu ignorant ai auzit de indulgente ..acolo se iau bani la greu si asta e unul dintre motivele aparitiei protestantismului...mai cetest si tu si nu te avnta asa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate