Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Vreau sa-mi recuperez D:-ul

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#19
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Nu va potoliti? Va pot ajuta...

#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

macar exista vreo sansa sa mai am si C si D??

La ce spui tu, e posibil ca partitionarea hdd-ului sa se fi pierdut. Adica Hdd-ul sa nu mai fie impartit in 2 ( C si D ). Ia vezi, nu cumva C-ul tau a crescut ca dimensiune ?

#21
M_r

M_r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 25.06.2005

View Posth0tice, on Nov 5 2007, 19:10, said:

:D Daca ar fi sters ambele partitii, nu ar mai avea Windows...
da.... si nu.

daca a sters ambele partitii, apoi a creat una de marimea dorita (C:\) si a uitat sa o faca si pe a doua (D:\) ... atunci o vede cu un cd bootabil de windows. UNPARTITIONED Space...

sau nu?

#22
alyna_0920

alyna_0920

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.08.2007

View Posth0tice, on Nov 5 2007, 19:45, said:

D-ul e logic sa nu iti apara, pentru ca tu probabil ai sters partitia si nu a apucat sa creeze alta. Nici in partea de sus (deasupra dreptunghiurilor) nu iti apare ce ziceam eu? Trebuie sa fie sub forma de lista (sa scrie ceva de genul (C:) Partition Basic NTFS Healthy (System) ......) si sub chestia asta sa scrie ceva de spatiul nepartitionat.
Sanse exista sa recuperezi D-ul, dar numai ca spatiu... fisierele pe care le aveai acolo e ceva mai greu.


nu, nici in lista unde zici. decat C:-ul este.
datele nu ma intereseaza, k le am pe cd. dar partitia....

View Posteiffel, on Nov 6 2007, 10:46, said:

La ce spui tu, e posibil ca partitionarea hdd-ului sa se fi pierdut. Adica Hdd-ul sa nu mai fie impartit in 2 ( C si D ). Ia vezi, nu cumva C-ul tau a crescut ca dimensiune ?


nu, tot 40 de gb am. pe cel de 80 (D:-ul) nu stiu cum sa fac sa-l recuperez :(((

mda, deci poate ma credeti dusa, dar nu stiu daca am un singur hard, sau doua. optez pt doua, pentru ca am luat un program, trial, ce-i drept care imi zicea ca am Disk 0 (C-ul) si Disk 1 (D:-ul) si in C imi zicea ca am o partitie NTFS de 38 gb iar in D zicea ca nu am partitie. nici una. imi zicea doar cat am pe el. vreo 80 gb.
Acuma chiar nu stiu ce sa-i fac.
va las un id: anitzza_dulcik
poate imi explicati mai bine si va dau imagini ca aici nu stiu cum sa le pun sa le vedeti :(

Edited by websitefinder, 06 November 2007 - 14:49.


#23
alyna_0920

alyna_0920

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.08.2007
da, am doua harduri. cu un alt program ,am aflat urmatoare asta. Disk 0 este C:-ul si Disk 1 este D-:ul. ambele sunt har diskuri. un porgram care zice ca ma ajuta sa recuperez partitii imi spune la D: "NO FREE BLOCK WHERE FOUND". ce poate sa insemne? am inteles ca nu mai am partitia. dar...hardul?

#24
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004
Daca ai 2 ( desi initial ai zis ca fizic e doar unul ) e posibil ca la caderea de tensiune sa se fi stricat.

Ce recomand - daca este posibil sa apelezi la un prieten care se pricepe la calculatoare. Calculatorul va trebui demontat ( daca e in garantie il duci la service, nu-l mai demontezi ). Iar hardul incercat pe alt calculator. La demontare se vede si fizic cate hdd-uri sunt.

#25
alyna_0920

alyna_0920

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.08.2007

View Posteiffel, on Nov 6 2007, 15:01, said:

Daca ai 2 ( desi initial ai zis ca fizic e doar unul ) e posibil ca la caderea de tensiune sa se fi stricat.

Ce recomand - daca este posibil sa apelezi la un prieten care se pricepe la calculatoare. Calculatorul va trebui demontat ( daca e in garantie il duci la service, nu-l mai demontezi ). Iar hardul incercat pe alt calculator. La demontare se vede si fizic cate hdd-uri sunt.

am doua. acuma mi-am dat seama. pcul nu mai este in service ca e cam vechi de 4 ani.
as chema pe cineva, dar tipul care se ocupa de pcul e plecat in nu stiu ce tara si trebuie sa-l astept. de aia am cerut aici sfaturi.
acuma nu stiu ce sa zic....trebuie sa-l demontez? asta ar insemna si o eventuala reinstalare a windowsului, etc.
reformulez, se poate salva? dar...fara demontare, ca poate il rezolv. desi ma indoiesc pentru ca eu habar n-am nici care sunt hardurile. :((

#26
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Incearca cu Partition Table Doctor! Face minuni...

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,663
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

reformulez, se poate salva? dar...fara demontare, ca poate il rezolv. desi ma indoiesc pentru ca eu habar n-am nici care sunt hardurile. (

In conditiile astea nu. Doar cineva care se pricepe poate sa gaseasca o solutie. Cineva care nu stie nici macar care sunt hardurile daca mai face si dupa ureche poate sa strice tot.

#28
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Hmm... daca domnisoara e de acord, putem face un remote administration, sa vedem ce si cum e in calculatorul respectiv. Ca altfel, pana ii explicam, trece anul.

#29
alyna_0920

alyna_0920

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.08.2007

View Postecotech, on Nov 6 2007, 15:35, said:

Hmm... daca domnisoara e de acord, putem face un remote administration, sa vedem ce si cum e in calculatorul respectiv. Ca altfel, pana ii explicam, trece anul.

e bine venita orice sugestie de la cineva care se pricepe. remote administration...:-? ma ajuta la ceva? si pe unde trebuie sa umblu si cum?
:) da, trece anul. aveti noroc ca mai e putin din el , ca altfel va bateam la cap mai mult :P

#30
alyna_0920

alyna_0920

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.08.2007

View Postwebsitefinder, on Nov 6 2007, 15:19, said:

Incearca cu Partition Table Doctor! Face minuni...

am luat programul. iata ce imi zice la hard diskul cu probleme:
Bad Disk 78...nu stiu cati gb
Iar jos:
Partition table on hardisk 2 error.
1. If you have created a backup of partition table, please use the file (nu stiu despre ce fisier este vorba) to restore partition table on harddisk 2.
2. Otherwise please choose Operation->Rebuild Partition Table.

Daca dau la optiunea a doua imi apare ceva cu "browse" sa selectez nu stiu ce fisier pt a-l repune pe hard. N-am inteles prea bine. Am luat un fisier la intamplare si zicea "are you sure you want to put ....nu stiu ce fisier to backup to your harddisk?"

si...nu stiu ce sa-i fac...:(

#31
alyna_0920

alyna_0920

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.08.2007
deci sa va dau o veste...buna si pt voi, ca s-ar putea sa va scap. am dat la prograul ala partition table doctor un "rebuild"
si mi l-a facut bine...adica mi l-a creat si e ok. DAR....in varianta demo nu merge sa salvez. prin urmare...imi trebuie licenta....va rog eu mult....stiu ca e piraterie, ca nu e drept si alte chestii....dar e urgent....e unica mea sansa de a-mi salva hardul. programul asta chiar face minuni....imi trebuie doar varianta toata....va rog...puteti sa ma ajutati? promit ca o sa va las in pace. in fond, n-o sa mai am ce sa va mai cer...pllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllsssssssssssssssssssssssss :((((((((((((((

#32
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Don't do this! Softpedia nu incurajaza pirateria indiferent de circumstante. Asa ca fa bine si cumpara-l sau mergi cu PC-ul intr-un service!

#33
alyna_0920

alyna_0920

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.08.2007
am luat o alta versiune a programului Partition Table Doctor, una freeware.
3.0 parca...in fine...am dat rebuild. si imi spune sa dau save. toate bune si frumoase, ca mi-a facut ceva prin pc. dar cand dau save imi spune "cannot read MBR from harddisk 2"

am dat rebuild MBR si imi spune eroare.
alt program nu stiu...offf :((

#34
websitefinder

websitefinder

    pretendent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,402
  • Înscris: 15.06.2006
Sigur ai gresit ceva. Fa print screen cu pasii pe care ii faci.

Cum faci print screen? Apest tasta PrintScreen afata in partea dreapta sus. Tasta o apesi in momentul in care vrei ca ceea ce apare pe ecran sa salvezi ca imagine. Apoi deschizi Paint. Ma gandesc ca stii cum. Daca nu mergi in Start->All Programs->Accessories si gasesti acolo Paint. Dupa ce l-ai deschis tii apastat tasta Ctrl (in stanga jos) si apoi apesi litera V. In Paint mergi stanga sus la File->Save As iar unde scrie Save As Type alegi JPEG (*.jpg, *.jpeg, *.jpe). Alegi un nume pentru imagine si locul unde salvezi. Apoi postezi acea imagine aici.

#35
tYg3r

tYg3r

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 18.06.2007
din ce am citit eu aici ...kred ca o solutie ar fi sa iei frumos un cd cu WINDOWS XP sa il bagi in unitatea optica boot  from cd iar akolo in meniu vezi  ca ai create partion si cred ca o sa iti gaseasca spatiul pe care il aveai pe partitie si sa o creezi ...daca nu gaseste nicia sa nu stiu ce sa mai zic... :huh:

#36
alyna_0920

alyna_0920

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.08.2007

View Postwebsitefinder, on Nov 6 2007, 19:19, said:

Sigur ai gresit ceva. Fa print screen cu pasii pe care ii faci.

Cum faci print screen? Apest tasta PrintScreen afata in partea dreapta sus. Tasta o apesi in momentul in care vrei ca ceea ce apare pe ecran sa salvezi ca imagine. Apoi deschizi Paint. Ma gandesc ca stii cum. Daca nu mergi in Start->All Programs->Accessories si gasesti acolo Paint. Dupa ce l-ai deschis tii apastat tasta Ctrl (in stanga jos) si apoi apesi litera V. In Paint mergi stanga sus la File->Save As iar unde scrie Save As Type alegi JPEG (*.jpg, *.jpeg, *.jpe). Alegi un nume pentru imagine si locul unde salvezi. Apoi postezi acea imagine aici.



:))) mi-ati explicat exact ce stiu.
nu stiu cum sa postez o imagine aici.
mah...am cautat si s-ar putea sa am mbr distrus. nu stiu cum sa fac pentru ca trebuie sa intru in bios. si chiar nu ma pricep.
si ce se poate sa fi gresit? imi spune ca mbr are eroare cand ii dau sa-l repare. nu ma lasa sa-l repar. nu stiu cum sa il repar
la mbr e problema. ceva de fixat asta...am cautat si am gasit aici http://bootmaster.fi...ecover_mbr.html
dar mi-e frica sa ma bag :(

acuma nu mai imi apare HArd diskul decat ala cu C
DE CE?????????
i-am dat restart ca asa mi-a zis programul care nu stiu ce zice de mbr
si acum nu mai imi apare la nici un program har diskul
decat unul
DE CE? :(((((((((((
acuma chiar nu mai stiu ce sa-i fac pentru ca nu mai il am. s-a deconectat de acolo din unitate? nu stiu ce sa zic....:((((((((((

Edited by websitefinder, 06 November 2007 - 20:03.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate