Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 

Tehnici de filmare (2)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2988 replies to this topic

#19
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostGunX, on Oct 31 2007, 16:56, said:

poftiti ca nu am mai pus demult, un NBC si de la mine : aici
Sorry nu ma miscat la fel de mult ca si primul clip al tau, cel pe Nightwish. O fi din cauza de sfarsit de sezon si oboseala? Plus ca deja prea merge pe un sablon (de parca ale mele nu ar fi  <_< )
Si la ce nu m-am asteptat din partea ta erau stelutele gen DJ.
Nu ma bag la tehnica de filmare ca nu sunt eu cel in masura . Spun doar ce simt in timp ce privesc filmul.
Este frumos dar nimic deosebit. a si o alta impresie iesirea din biserica era parca reluarea iesirii din primarie. Bine nu e vina ta ca aceeasi persoane faceau mizerie cu confetti si colo si colo, dar poate nu mai bagam acele secvente.
Cu siguranta insa daca eram mirele eram foarte multumit si ma laudam la toti colegii cu acest videoclip.

Edited by glido, 31 October 2007 - 17:16.


#20
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View Postuko, on Oct 31 2007, 17:10, said:

pe mine m-a deranjat tare cadrul de la secunda 30 si mi se pare cam spooky cel cu cutitul de la 3 si 18.
In rest, e ok. parca undeva noaptea se simte mai multa "forta" in montaj decat la inceput. dar e ok.
E din cauza cadrelor, aveam alt loc de desfasurare. plus ca eram dupa un live de 1.5 h.

@GunX. sunt 2 sarituri peste axa care mie mi-au sarit in ochi, la a 2-a in biserica se schimba si WB si e mai vizibila din cauza asta, la iesirea din biserica se repeta cateva cadre. Stelutele arata bine din cauza ca e AN, cel mai mult mi-a placut cadrul cu geamul si stampila de la primarie. Per total imi place

Apropo de detalii, postez alt clip mai diseara.

Edited by Ankh, 31 October 2007 - 17:21.


#21
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
glido : e foarte posibil sa fac kitchuri si sa nu-mi mai dau seama. acolo la stelute am incercat sa subliniez un contrast A/N cu ele, plus ca rochia miresei mi-a placut mult in poza aia pe contra si cum ea continea niste cristale care nu sclipeau in poza, am zis sa ma aventurez la o chestie..la fel ca si urmatoarea poza alb-negru. nu le-am trantit deci fara sens, dar daca nu a mers, imi asum imaginea de papagal, o merit :D

cand ma uit in spate la primul clip si eu parca simt o nostalgie, dar probabil era ceva nou ce intre timp lumea a vazut, s-a obisnuit, sablonul s-a creat, s-a furat, copiat, injurat, laudat...am fost nu o data acuzat ca atunci cand am pus primele clipuri am facut o greseala tactica foarte mare si ca de atunci lumea din oaaa a trecut la huaaa.
dar la fel de geu mi se pare si sa apara azi un joc sa bata primele senzatii traite pe HC sau pe 486 in DOOM2...

Ankh, stiu de greselile alea tehnice, le-ai vazut la fix, nota 10 :D ce-nseamna ochiul antrenat :P WB-ul e totusi acelasi (setat fix pe manual, dar iesea/intra soarele din nori)  B)
La cadrele de la primarie, am vanat-o pe tanti aia ca pe Animal Planet si sunt foarte mandru de succesiunea aia reusita de cadre :D


Per total, ma gandeam sa lansez o provocare : cei mai frumosi miri, ca nu stiu de ce, poate mi se pare mie cudat, dar nimeni nu considera motiv de lauda si cum arata clientii lor, nu doar cat incaseaza de la ei?!

Edited by GunX, 31 October 2007 - 17:33.


#22
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
Nu am zis ca nu mi-au placut stelutele doar ca nu ma steptam de la tine la asa ceva, si si tanti aia din primarie apasa pe stampila de parca ar vrea sa gaureasca masa  :lol:

Chestia cu cei mai frumosi miri... hmm stiu si eu ?
Facem noi concurs de frumusete cu lookul clientilor nostrii ? Am cateva exemplare peacasa. Din pacate unde era superstar mireasa mirele era mai sters un pic. Daca facem numai cu mirese de acord  :whistling:
si cum procedam ? trimitem poze cu mirii/ miresele ? catsigatorul ce primeste ?
Nu pot sa ma laud cu aspectul clientilor ca nu eu iam facut ci mamica si taticul lor (si cosmeticianul)
Da intradevar ajuta la impresie daca ai o pereche reusita care sunt fotogenici, de multe ori salveaza situatia ca privitorul nu se mai uita la imaginea in general ci la "sufletul" miresei  :vampire:
Sapoi lucrez undeva unde sunt inconjurat de zeci de fete frumoase si oricand pot sa fac o sedinta foto cu cateva imbracate de mireasa  :w00t:

Edited by glido, 31 October 2007 - 17:44.


#23
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
@ GunX: la capitolul asta nu prea am anul asta cu ce sa ma laud :(

#24
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005

View PostGunX, on Oct 31 2007, 16:56, said:

poftiti ca nu am mai pus demult, un NBC si de la mine : aici
Nu stiu... am impresia ca nu este filmat de tine, parca nu este stilul tau...nu stiu de ce. Cred ca am observat undeva si o oarece stabilizare facuta in studio (poate AE sau altceva) nu ca ar fi rau asta dar sunt curios daca ma inseala ochiul sau nu :rolleyes:
Mai sunt mici diferente de WB pe ici pe colo, stelutele arata bine chiar daca este trendul asta "no DigitalJ" promovat la greu pe forum...iar fotograful sa dea naiba daca nu face niste poze pe cinste...impresionante :OK:

Edited by GunX, 31 October 2007 - 17:53.


#25
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005

View PostAnkh, on Oct 31 2007, 17:41, said:

@ GunX: la capitolul asta nu prea am anul asta cu ce sa ma laud :(
las ca am avut eu maaammmaaaa
dar nu mere uploadu sa sharuiesc cu voi din frumusetile patriei

#26
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005

View Postglido, on Oct 31 2007, 16:49, said:

Indrazsnesc si eu desi nici de departe nu e la nivelul celor vazute peaici:aici
Locatia este foarte impropriu aleasa, nu stiu ..trebuia ceva sa scoata in evidenta mirii (sa fie mai putine detalii de fundal)...dar banuiesc ca nu era nimeni cu chef sa se trambaleze in alta parte :D
Ai mers cu camera pe auto si ai subexpus exact mirii in anumite momente (acolo pe banca , de ex.)
Rafurile alea pe acolo mai trebuiau taiate la capete, unele dintre ele iar unele chiar scoase cu totul...nu trebuie sa le indic la secunda ca le stii prea bine asa cum ai zis si de glezna etc.
Zoom-urile rapide sunt slabutze multe, ai facut zoom out, te-ai trezit ca nu era incadrarea corecta si ai reincadrat...arata rau, nesigur...Chiar daca ar trebui sa fie niste miscari aparent dezordoante (doar aparent) trebuie sa fie extrem de controlate in realitate. Daca nu ies mai bine le tai...
Parerea mea.... :)

#27
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
florinelu Yes master  :worthy:

#28
Radu18

Radu18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 17.06.2007

View PostGunX, on Oct 31 2007, 16:56, said:

poftiti ca nu am mai pus demult, un NBC si de la mine : aici


GunX, mi se pare ca parca nu prea merg pozele alea alb-negru, exceptând cea cu silueta pe un fade alb.
Pozele alb-negru exprimă un moment dramatic, un dramatism accentua, acum nu știu cât de bine se potrivește acest dramatism într-un cadru festiv, fericit, de nuntă. Poate sunt subiectiv și nu mi-o plăcut mie, dar parcă nu prea mere.
În rest felicitări pentru montaj.

Edited by Radu18, 31 October 2007 - 22:45.


#29
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
Dar la modul obiectiv, cand nu existau decat poze alb-negru? :)

Iti spun ca am vazut ambele poze color si nu aveau nici pe departe acelasi impact (dupa umila mea parere, desigur).

Edited by GunX, 01 November 2007 - 00:01.


#30
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Cand ma uit pe fotografiile parintilor mei nu ma incearca nici un sentiment de dramatism. Eu personal cred ca te-ai intrecut pe tine GunX cu clipul asta. Sunt cam suparat ca mie personal mi-ai cam luat "jocul". Ma transform cuminte in spectator si probabil voi mai lua o pauza de vreun an pana sa mai vin cu ceva pe aici.

Ankh si clipul tau mi-a placut dar parca nu e prea frumos sa vi gramada peste noi cu filmare la 5 camere. Chiar nu te incearca nici un sentiment de vinovatie ?  :)

#31
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

View PostTractoristu', on Nov 1 2007, 00:08, said:

Ankh si clipul tau mi-a placut dar parca nu e prea frumos sa vi gramada peste noi cu filmare la 5 camere. Chiar nu te incearca nici un sentiment de vinovatie ?  :)

  Sincer, nu. Suntem in aceeiasi bransa.

#32
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

View PostGunX, on Oct 31 2007, 16:56, said:

poftiti ca nu am mai pus demult, un NBC si de la mine : aici


  E reusit clipul, stelutele sunt chiar interesante, pun pariu ca mirilor le-a placut tare mult efectul, dar panoramarile pe orizontala si verticala sunt nesigure, mana tremura,iar miscarea nu este lina. Incadrarea de la starea civila, tanti e pe mijlocul ecranului, nu e ok, dar avand in vedere ca e nunta..merge. Fazele de la iesirea din Biserica... ai insistat cam mult pe iesire si pe confetti-urile alea. Intradevar, saritura peste axa din Biserica e vizibila doar pt cine stie ce inseamna.
Reiterez, e un clip simplu si frumos.
   Parerea mea!

#33
DIGITall Media

DIGITall Media

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 01.05.2007

View PostAnkh, on Oct 31 2007, 16:03, said:

NBC: AICI :)


Foarte interesant clipul si modul de abordare. Multa munca dar rezultatul e pe masura. Poate mergea mai bine alta melodie la efectele care le-ai facut. Si o intrebare... camera de sus era pe macara?
Felicitari!

#34
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
Da, era pe macara.

#35
DreamMaker

DreamMaker

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.10.2007
Eu sunt clona lui SlowMotion si orice voi posta imi va fi editat, asa ca scriu degeaba aici. Nu-mi mai raspundeti la viitoarele posturi pentru ca o faceti degeaba. Voi primi ban si pe acest nick. O sa mai incerc, dar intr-o zi ma voi plictisi.
Adios!

Edited by Mtz, 01 November 2007 - 19:57.


#36
glido

glido

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 930
  • Înscris: 31.03.2005
dreamMaker (foarte probabil "raposatu" SlowMotion dupa limbaj si data inscrierii pe forum.  ;) )
Ce zici de critica aceasta referitoare la clipul tau cu "matrix"?
Tehnica filmarii OK nu 10* dar 10. Editare video OK lucrat bibilit se vede ca stapanesti si Vegasul la un nivel la care eu probabil nu voi ajunge foarte curand.

Problema cea mare este ca privind acel videoclip nu am simtit NIMIK ! fara inceput fara sfarsit fara o poveste. reactia mea la vizionarea videoclipului a fost "-OK, si cei cu asta ?!"   am inteles ca face parte dintr-un proiect mai amplu. Zine si noua cine unde si de ce fuge ?poate vom privi altfel lucrurile
In alta ordine de idei, prea ai sarit calul cu ripostele tale la criticile altora. Nu ti-au placut? Ignora-i !
Esti genul de artist neinteles care nu pricepe si nu accepta ca privitorul de rand nu gusta creatia lui. Asta este impaca-te cu ideea si-ti va fi mult mai usor.

si eu am postat clipuri de NBC si am fost facut praf si la propriu si la figurat inclusiv cu raspunsuri de genul "Dispari de aici filmaci de nunti ce esti"            ( ia da o cautare... sau era la aria foto cu o poza? nu mai stiu.)
Iddea e ca pur si simplu am ignorat userul respectiv (habar nam cum i-l cheama si nici nu ma intereseaza) si probabil faptul ca in loc sa-i raspund la provocare am mai bagat cateva poze la fel de (ne)reusite l-a enervat si mai tare.
Ca sa-ti dau un alte exemplu. Conduci? Ai masina? Cum e cand conduci tu si cand stai pe scaunul soacrei ? Asai ca iti vine din cand in cand sa apesi pe pedala? Fiecare are alt stil Eu franez mai din timp si mai lin, nevasta in ultima secunda si ma baga in parbroz (nu chiar) DAR NU FACE ACCIDENT !
La fel si la filmare faptul ca unora le-ar fi placut altfel decat ai facut tu nu inseamna ca ei sunt prosti si tu destept si nici invers.
Gusturiel nu se discuta !

p.s. daca cumva nu am nimerit-o cu aliasul scuze pentru incurcatura. Prietenii stiu de ce

Edited by glido, 01 November 2007 - 18:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate