Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

program partitionare pt OS X

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
rottie

rottie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.06.2004
Salut la toata lumea
Cine stie un program de partitionare pt OS X? Eventual free? Nu vreau sa reinstalez sistemul ca sa pot partitiona.. Doar sa creez inca o partitie din hardul car acum este dintr-o "bucata", fara erase sau altceva...
Multumesc mult

#2
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
asta o poti face doar inainte de a instala sistemul....
uite aici, din help:


WARNING: Partitioning a disk erases all information on the entire disk.


Start up your computer from a Mac OS X Install CD or an external hard disk with a System folder.
Open Disk Utility, located in Applications/Utilities. (If you start up from a Mac OS X Installer CD, choose Installer > Open Disk Utility.)
Select the disk that you want to partition in the left column .
Click Partition.
Choose the number of partitions from the Volume Scheme pop-up menu.
Click each partition and type a name for it, choose a format, and type a size (you can also drag the partitions to change the size).
Select the option to Install Mac OS 9 Drivers if you will use the partition as a Mac OS 9 startup disk. (You do not need Mac OS 9 drivers to use Classic.)
Click Partition, then click Partition again.





After you partition a disk, you see a disk icon for each partition on the Mac OS X desktop or in a Finder window.



If you partition a removable hard disk, that disk is ejected when you eject any of its partitions.

#3
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
cred ca am vazut ceva de genul asta la

http://www.apple.com...disk_utilities/

si se numeste iPartition.

incearca, citeste bine documentatia...

eu as merge mai degraba pe varianta propusa de Apple si reiterata de Burebista mai sus

#4
rottie

rottie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 29.06.2004
da. stiam de ambele solutii. una e pe bani si una e cu erase... asa ca nu e ce vreau. am rascolit tot netul si n-am gasit nici un freeware acceptabil. cautam ceva cu care sa scap fara sa rad tot de pe hard.
cred ca se lasa cu instalat sistemul.
oricum multumesc pt. promptitudine

#5
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
de ce e complicat sa stergi hard-ul?

poti face un backup la User-ul tau si dupa aceea aproape totul va fi ok cu noul sistem.
Mici necazuri poti avea doar cu unele aplicatii pe care va trebui sa le reinstalezi.

Cele bune

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate